מרגישים שחייכם נעצרים ברגע שאתם צריכים לגשת אל מקום גבוה? פחד גבהים היא חרדה נפוצה אשר בחומרתה הגבוהה עשויה להביא להימנעות מוחלטת ממקומות מסוימים • עם פחד הגבהים לא חייבים להשלים, בטיפול מותאם ועם ליווי צמוד תוכלו גם אתם להתגבר על החרדה – בואו לקרוא כיצד

קבעתם פגישה חשובה, הגעתם בזמן, ואפילו מצאתם את הכתובת הנכונה, אך ברגע שהפניתם את מבטכם מעלה, נשמתכם נעתקת. עבורכם, הספיק מבט אחד בבניין הגבוה ומצופה הזכוכית, בכדי להביא את קצב לבכם להאיץ, לרגליים להיחלש, ולכם להבין – גם היום פחד הגבהים יקשה עליכם להתנהל בשלווה. פחד גבהים, אקרופוביה בשמו הלועזי, הינו סוג חרדה נפוץ במיוחד אשר בא לביטוי בדרגות חומרה משתנות בין אדם לאדם. אנשים הלוקים בפחד גבהים יחושו אימה כאשר יימצאו במקומות גבוהים או יידרשו להגיע אליהם, החל מטיפוס על סולם, כלה בעמידה במרפסת, ולעיתים אפילו בהימצאות אל מול חלון בקומה גבוהה.

מהם הגורמים לפחד גבהים?

הגורם לפחד הגבהים אינו תמיד מובהק. לצד הגישה הפסיכולוגית המסורתית הגורסת שמדובר בפוביה הנגרמת כתוצאה מאירוע טראומטי, דוגמת פציעה מנפילה ממקום גבוה, ישנם מחקרים המצביעים כי מדובר בתופעה מולדת. המחקרים מצביעים על מנגנון הרתעה שנוצר כתוצאה מהתפתחות אבולוציונית, שמטרתו להרתיע אותנו מפני נפילה ובכך להגן על גופנו. בקרב אנשים הסובלים מפחד גבהים, פועל מנגנון זה בצורה מוגזמת, דבר המביא אותם להימנעות ממצבים הכרוכים בעליה למקומות גבוהים.

מהם הסימפטומים של פחד גבהים?

בעלי פחד הגבהים העומדים אל מול מושא הפחד שלהם, עשויים לחוש סחרחורת וקושי בשמירה על שיווי המשקל. נוסף על כך, הם עשויים לחוש בתופעות פיזיות נוספות המאפיינות חרדה, הכוללות דופק מואץ, מאמץ וקושי בנשימה ובמקרים קיצונים אף התקף חרדה.

טיפול בפחד גבהים

כאשר פחד הגבהים אינו פוגע בתפקודכם היומיומי, אין הכרח בטיפול מקצועי, אולם במקרים בהם החרדה מגבילה ופוגמת ביכולת התפקוד, רצוי לפנות לעזרה שכזו. ישנם מספר גישות וטיפולים להקלה ולהתגברות על פחד הגבהים, ועל הטיפול להיות מותאם למטופל ולדרגת ההפרעה אותה הוא חווה. ניתן לטפל בפחד הגבהים במסגרת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ממוקד וקצר מועד, המתאים במיוחד לטיפול בחרדות. טיפול זה כולל איתור הסיטואציות המניעות את הפחד, התעמתות עם דפוסי המחשבה השליליים המלבים את החרדה, זאת תוך חשיפה הדרגתית למקור הפחד, מקומות גבוהים, בליווי צמוד ומקצועי של המטפל. גישה נוספת היא טיפול פסיכודינאמי, המתאימה בעיקר כאשר הפחד נוצר על רקע של אירוע טראומתי. טיפול זה מתמקד באיתור והתמודדות עם מקורות הפחד והאירועים שהובילו להתפתחות החרדה.

מכון חיבורים הנו המכון המקצועי והמוביל בארץ לטיפול פסיכולוגי ממוקד בחרדות לסוגיהן ובהתקפי חרדה.

 

 

צוות המכון כולל פסיכיאטרים, פסיכולוגים קוגניטיביים התנהגותיים ופסיכולוגים קליניים מובילים בתחומם.

נשים מחייכות
אישה מחייכת
עובדים

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן