פחד קהל – מה ניתן לעשות כדי להתגבר?

פחד קהל הינה חרדה שאנשים רבים לומדים לחיות איתה – וכאן בדיוק הבעיה • מחיר ההסתגלות הוא כבד, ועלול לעורר תחושות חוסר מימוש עצמי ותסכול רב • קראו כיצד תוכלו להשאיר את הפחד מאחוריכם

פחד קהל – מה ניתן לעשות כדי להתגבר?

הפחד לעמוד בפני קהל גדול של אנשים הוא פחד נפוץ ומוכר לרבים, לעומת זאת ישנו הבדל בין חשש נורמטיבי לבין פחד המתלוות אליו תחושות פיזיות קשות כגון דפיקות לב מואצות, הזעה ונטייה להסמקה, יובש בפה או סימפטומים נוספים המקושרים להפרעת חרדה. בסיס הפחד יכול לנבוע ממקומות רבים הקשורים לחשש מקבלת ביקורת ולהיראות כלא אינטליגנטי, אולי מחוויות ילדות קשות שהשאירו חותם או משקעים אחרים. הסובל מפחד הקהל מוצא את עצמו במעגל קסמים – הלחץ הנפשי גורם לירידה בביצוע ולקשת של תופעות פיזיולוגיות לא נשלטות, ואלו בתורן גורמות להתגברות החרדה. על כן, זוהי פוביה שקשה להיחלץ ממנה לבד וללא טיפול מקצועי. במכון חיבורים אנו נותנים מענה לטיפול בפוביה הזו במגוון שיטות המותאמות לך באופן אישי.

נשים מחייכות

שיטות התמודדות עם פחד קהל

הטיפול המקובל בפחד קהל דומה לטיפול הניתן במקרים של חרדה חברתית. שיטת הטיפול הנפוצה ביותר היא טיפול פסיכולוגי כאשר ישנן מספר גישות פסיכולוגיות טיפוליות אפשריות. טיפול פסיכודינמי על ידי שיחות בין המטפל למטופל, הינה דרך להגיע אל שורש הבעיה. במהלך הטיפול יסייע המטפל למטופל להתוודע לסיבות שבשלהן הוא חושש משיפוטיות ויסייע לו להבין את עצמו טוב יותר. אפשרות אחרת היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי בו המטפל נפגש עם המטופל לסדרת מפגשים קצרה וממוקדת. ההתמקדות היא רק בפחד הקהל ובמציאת שיטות להתמודד באופן מעשי כאשר הלוגיקה העומדת בבסיס הגישה היא שהדרך היחידה להתמודד הינה היחשפות הדרגתית במהלך הטיפול יעניק המטפל למטופל כלים להתמודד עם הפוביה באופן בריא, וילמד אותו טכניקות להירגע ולהפחית מתחושת הלחץ. אך לא פחות חשוב – במהלך טיפול קוגניטיבי מקבל המטופל “שיעורי בית”, משימות הכוללות חשיפה הדרגתית למוקד הפוביה. הטיפול הקוגניטיבי מתאים בעיקר לאלו הרוצים לטפל בבעיה באופן נקודתי ומיידי, ודורש מהמטופל השתתפות אקטיבית מאוד, ולעיתים לא קלה, שכן בעיקרו הוא דורש מן המטופל לעזוב את אזור הנוחות שלו.

עובדים

למה חשוב לטפל בתופעה?

פחד קהל זו חרדה שניתן לחיות איתה – וזו בדיוק הבעיה. כמו גם ביישנות, פחד קהל הוא בעיה שאנשים רבים לומדים לסבול אותה בשקט, אך מחיר ההסתגלות הוא כבד, וכרוך באי מימוש עצמי והמון תסכול. רוב המסלולים המקצועיים בימינו כוללים דיבור מול קהל אנשים ועל כן, טיפול בבעיה חשוב לא פחות מפיתוח כישורים מקצועיים שונים כגון כישורי מחשב, שפות, ועוד.

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

4/5 (1)

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן