• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT בילדים – שאלות נפוצות

טיפול סי בי טי לילדים הינו טיפול אינטגרטיבי, המבוסס על ההנחה שגם תהליכים קוגניטיביים וגם תהליכים התנהגותיים מהווים מקור לקשיים רגשיים, כדוגמת בעיות חרדה, דיכאון או הפרעות התנהגות.

טיפול CBT לילדים - לא רק למבוגרים

אתם עשויים לחשוב כי טיפול בשיחה מיועד אך ורק למבוגרים – אך גם ילדים סובלים מאותן הבעיות, ויכולים להיעזר במטפל קוגניטיבי התנהגותי על מנת ללמוד כיצד להתמודד איתן. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מסייע לילדים לבחון את מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם, לזהות את המחשבות השליליות המעוררות את התגובות ההתנהגותיות והרגשיות השליליות שהם חווים, ולהחליף אותן במחשבות חיוביות יותר.

 

המטפל והילד המטופל יעבדו ביחד על מנת להציב מטרות, לזהות בעיות ולבדוק את ההתקדמות הרגשית וההתנהגותית של המטופל. לעתים קרובות, הילדים יבצעו מטלות בית בין הפגישות, על מנת ליישם בפועל ולתרגל את המיומנויות שהם רוכשים בטיפול.
השינוי המחשבתי שהם ילמדו כיצד לבצע עשוי לשנות לחלוטין את התפיסה שלהם בנוגע לעצמם ולסביבתם. במקום להתמקד בעבר, הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי יסייע להם להתמקד בהווה ובעתיד, ולהבין שהם מסוגלים לשלוט ברגשות ובהתנהגות שלהם.

כיצד מתנהל הטיפול?

ראשית כל, המטפל הקוגניטיבי התנהגותי יברר, יחד עם הילד, מהי מטרת הטיפול העיקרית: בין אם מדובר בשיפור מצבו הלימודי של הילד, ברכישת תחושת ביטחון או בהעלאת הביטחון העצמי. הוא עשוי להשתמש בטכניקות רבות ומגוונות מעולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, כגון דיגום, שבמסגרתו המטפל מדגים את ההתנהגות הרצויה ומלמד את הילד כיצד לפעול על פיה, והבניה קוגניטיבית מחודשת, שבמסגרתה הילד לומד לזהות ולהחליף מחשבות שליליות. כמו כן, המטפל עשוי להשתמש בטכניקות ייחודיות על מנת לסייע לבעיות ספציפיות, כגון הרטבת המיטה או פוביה מכלבים.

כמה זמן אורך הטיפול?

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הרבה יותר קצר מסוגים אחרים של טיפול, ולא אורך מספר שנים. כמות המפגשים הממוצעת עומדת על 16-20 מפגשים, למשך ארבעה עד שישה חודשים. עם זאת, ודאי שכל אדם הוא שונה, וגם מספר הפגישות המומלץ עשוי להשתנות.

מהם יתרונות הטיפול?

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי עשוי לסייע להתמודדות עם בעיות של דיכאון וחרדה, כפי שיכול לסייע לה גם טיפול תרופתי. באמצעות לימוד של מיומנויות חשובות, המטפל ילמד את הילד כיצד לחשוב באופן שקול והגיוני על המחשבות השליליות שלו, לפרק את האתגר העומד בפניו לשלבים, ולהתמודד עם כל שלב בקצב שלו. המיומנויות האלו חיוניות לשארית חייו של הילד, ויסייעו לו להתמודד עם בעיות שיתעוררו גם בחייו הבוגרים.

למי הטיפול מומלץ?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי עשוי לסייע לילדים הסובלים מחרדה או דיכאון כתוצאה מבעיות קשב ולמידה, לילדים הנאבקים בחרדה או דיכאון, לילדים שהביטחון העצמי שלהם ירוד, ולטיפול בהפרעות אכילה, בעיות של שימוש בחומרים ממכרים והפרעות שינה. מעבר לכך, גם ילדים שלא סובלים מהפרעה נפשית מאובחנת יכולים להיעזר בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי על מנת ללמוד כיצד לנהל את הלחץ בחייהם על הצד הטוב ביותר.

 

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מומלץ כבר מגיל צעיר מאוד (6-7), אך על הילד להיות מסוגל להבין את דפוסי המחשבה שלו עצמו. כיוון שילדים הם שונים זה מזה, חלק מהם ירכשו את היכולת הזו רק בגיל מבוגר יותר.

איך תדעו כיצד לבחור מטפל?

קיימים בשוק מטפלים רבים העוסקים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). עם זאת, חלק מהמטפלים לא מתמחים בטכניקות החדשות והיעילות ביותר שמציע הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. כמו כן, מומלץ מאוד להיעזר במטפל שהתנסה בעבר בעבודה עם ילדים ומתבגרים, ולכן יכיר לעומק את בעיותיהם של ילדים וידע כיצד לטפל בהם בצורה הטובה ביותר. במכון חיבורים, אנו עובדים עם מגוון מטפלים, שלכל אחד מהם מומחיות משלו. לאחר פגישת ההיכרות הראשונית שבה הצוות הטיפולי שלנו יכיר את ילדכם ויאבחן את הקושי שאתו הוא מתמודד, נדאג להתאים לכם מטפל נגיש ומקצועי, ותכנית טיפולית שתאפשר לילדכם לממש את יעדיו על הצד הטוב ביותר.

אולי יעניין אותך גם: טיפול CBT | טיפול קוגניטיבי התנהגותי | CBT כיצד מתנהל הטיפול? | טיפול סי בי טי לילדים

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support