• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

כיצד תוכל לסייע לילדך לפתח מיומנויות חברתיות

ביישנות היא תכונה נפוצה ביותר, בעיקר אצל ילדים, אך מתי נחצה הקו בין ביישנות ומופנמות ובין חרדה חברתית אצל ילדים?

חרדה חברתית בילדים ונוער

חרדה חברתית אצל ילדים היא תופעה פסיכולוגית המתבטאת בלחץ, חרדה ופחד ממצבים חברתיים. החרדה החברתית מקבלת ביטוי כאשר הילדים נחשפים למצבים בהם עליהם להביע כישורים חברתיים. ילדים הסובלים מחרדה חברתית בדרך כלל מתוארים כביישנים ובחלק מהמקרים אף יסרבו לדבר עם אנשים שאינם מכירים, במיוחד מבוגרים. הם יפגינו חרדה במגוון רחב של מצבים חברתיים בהם הם יחושו בחוסר נוחות, מבוכה, ויחשבו כי הם נמצאים תחת הערכה שלילית של אחרים, וזאת מתוך הנחה שיעשו מעשה מביך או טיפשי, ושיהפכו למושא צחוק ולעג של הסביבה. חרדה חברתית אצל ילדים מתבטאת בעיקר במצבים כגון: משחק עם בני גילם, פנייה לאנשים, השתתפות בכיתה והימצאות בבית הספר, פגישות קבוצתיות, דיבור מול קהל.

חרדה חברתית אצל ילדים נמצאה קשורה לתופעות חרדה אחרות.

לדוגמה, ילדים הסובלים מחרדה נוטים להגזים בהערכת ההסתברות להתרחשות אירועים שליליים (כגון תאונה או הידבקות במחלה נדירה) וסובלים מדאגה מתמדת. ילדים חרדים אף מודאגים מתסמיני החרדה עצמם, ובייחוד מסימניה הגופניים כמו קושי לנשום, ודופק מואץ. חרדה החברתית אצל ילדים פוגעת בתפקוד החיים השוטף כבר מגיל צעיר ואף מגיעה לתלונות על כאבים פיזיים (כאבי ראש, כאבי בטן, בחילות) ולהישגים נמוכים במסגרות חברתיות כמו בית הספר. חלקם מגיעים למצבים קיצוניים של התנהגות כגון: אלימות כלפי זרים, התפרצויות זעם, אילמות סלקטיבית או היצמדות להורים גם בגיל מאוחר. אבחון החרדה יכול להיות בעייתי משום שבגיל מוקדם לא יודעים הילדים לתאר את החרדה במילים והתסמינים עלולים להיתפס כחלק מאופיים המופנם. האבחון כולל את הימצאות התסמינים לאורך חצי שנה לפחות, על מנת לשלול שאין זו תקופה זמנית של הסתגלות בלבד בגיל ההתבגרות שמאפיינת התפתחות תקינה.

לחרדה חברתית אצל ילדים יש מספר דרכים לטיפול

טיפול פסיכולוגי דינמי

טיפול רגשי ארוך טווח או ממוקד לפי חריפות הסימפטומים, המתאים במידה ולילד/ה יש קושי רגשי גדול מחשיפה לחרדה או שלא ניתן להתחיל בטיפול קוגניטיבי. בטיפול זה מתמקדים על יצירת הקשר בין המטפל והמטופל, פתירת קונפליקטים הקשורים לדרכי התמודדות של הילד עם סביבתו, חוויותיו ואישיותו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

נמצא שהטיפול היעיל ביותר בחרדה חברתית אצל ילדים ואצל בני נוער הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. מרבית המתבגרים מגיבים טוב לטיפול התנהגותי קוגניטיבי פרטני וגם לטיפול קבוצתי. בטיפול זה לומדים בני נוער הסובלים מחרדה חברתית, להתעמת עם פחדיהם, במקום להימנע מהם.
זהו טיפול הכולל חשיפה הדרגתית למצבים המאיימים, הפחתת ההתנהגויות מגוננות, המרת מחשבות והנחות שגויות ואימון בכישורים חברתיים. בסיום הטיפול ,במרבית המקרים, ניכר שיפור המתבטא בהפחתה משמעותית של הימנעויות ממצבים חברתיים. הטיפול עוזר לפתח שיטות התמודדות ריאליסטיות, הבנת תפקיד החרדה בהתמודדות עם סיכונים, שינוי הערך העצמי והפחתת הביקורת והשיפוטיות העצמית. בני הנוער רוכשים מיומנויות הנדרשות לשינוי דפוסי החשיבה להתמודדות יעילה יותר עם רגשות קשים הקשורים בחרדה. במכון חיבורים אנו עובדים בעיקר בגישה זו ובמידת הצורך משלבים אלמנטים מטיפול דינמי או מטיפול באומנות.

טיפול באומנות ותנועה

הטיפול באומנות או בתנועה ניתן בדרך כלל לילדים מתחת לגיל 12 בשילוב עם הדרכת הורים ממוקדת. הטיפול מאפשר ביטוי של רגשות דרך אלמנטים שהילד בוחר במפגש בכדי שהמטפל יוכל להכיר ולהבין את עולמו הפנימי ובכך לעזור לילד לפתח את בטחונו העצמי, התמודדותו עם הסביבה ועיבוד נכון של רגשותיו.

באדיבות, מכון חיבורים – טיפול בדיכאון וחרדה

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support