fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

טיפול דינמי

כותב:
תוכן עניינים

דמיינו לעצמכם שקמתם בבוקר, ניגשתם לצחצח שיניים וראיתם שמתחת לכיור נאגרה שלולית מכובדת של מים. אתם לא יכולים להמשיך את יומכם מבלי לטפל בעניין וככל הנראה שתזמינו שרברב בכדי לפתור את החסימה בכיור. אולם מה קורה כאשר מדובר בחסימה או הצפה נפשית? לאן נפנה כאשר נרגיש מוצפים ברגשות או מחשבות?

כנראה שהטיפול בנפש יהיה מורכב ותהליכי יותר מהטיפול במוסך או פתיחת סתימה בידי שרבר, טיפול נפשי דינמי מבוסס על הקשר הטיפולי  ודורש נכונות ומעורבות מלאה של המטופל . טיפול דינאמי היא גישה טיפולית ש”הסבא” שלה היא התאוריה הקלאסית והוותיקה אותה הגה פרויד, הפסיכואנליזה. למי הוא מתאים? מתי פונים לטיפול? כל זאת ועוד במאמר למטה.

מהו טיפול דינמי?

מחשבה על טיפול פסיכולוגי מעלה לרוב בעיני רוחנו חדר ובו שתי כורסאות עליהן יושבים המטפל והמטופל ומשוחחים בניהם, דימוי זה מתאים לטיפול הדינאמי הקלאסי. שמו של הטיפול נגזר מתוך העיסוק בדינמיקה של הנפש והוא מתבצע דרך שיח ומתמקד בהשפעת הכוחות הפסיכולוגיים על המחשבות וההתנהגות. במהלך הטיפול, המטופל מציף את תחושותיו בעבר ובהווה, ובסיוע המטפל, מנסה להבין איך השפיעו על מחשבותיו והתנהגותו. טיפול דינמי מתאים למגוון אוכלוסיות, ולשלל צרכים, כאשר ייחודו נעוץ בשילוב בין התבוננות על היום-יום לבין הבנה עמוקה של עברו ונפשו של המטופל.

קצת היסטוריה – התפתחות שיטת הטיפול

לפני כ-140 שנים, זיגמונד פרויד וג’וזף ברוייר, פיתחו שיטת טיפול המתבצעת על-ידי שיח ועיסוק בנפש, כאשר מטרתם הייתה לפתור בעיות פיזיות לא מוסברות בקרב מטופליהם. הם ביססו את דרך פעולתם על קיומו של החלק ה”לא מודע”, הכולל את הדחפים, המחשבות והרגשות שאינם גלויים לנו אך משפיעים עלינו. את גישתם הפסיכו-אנליזה, הרחיבו ופיתחו תיאורטיקנים נוספים לכדי הטיפול הדינמי הנפוץ כיום. הזרקור על ה”לא מודע”, הוחלף כיום בדגש על התבוננות פנימית משותפת על החלקים המודעים והלא מודעים.

המענה של טיפול דינמי להתמודדויות נפשיות שונות

הטיפול מאפשר לנו ללמוד על עצמנו, מה הסיבה למחשבותינו וכיצד ניתן לפעול ליצירת שינוי בדפוסי התנהגות הפוגעים בנו או מעכבים אותנו. עבודה זו, מקדמת ומפתחת קבלה עצמית והשלמה. לאור כך, הטיפול עשוי לתרום לאנשים שונים הנתקלים בהתמודדויות נפשיות שונות.

טיפול דינמי לטיפול בחרדה ודיכאון:

כאשר אנו סובלים מדיכאון או חרדה, ככל הנראה שאנו מחזיקים בתפיסות או דפוסי חשיבה שליליים. על כן, טיפול דינמי במקרה זה, ינסה לבחון מאין התפתחו ואיך כיום ניתן להתמודד איתם ואף להשתחרר מהם.

טיפול דינמי לתסמינים פסיכוסומטיים:

מטרת הטיפול הדינמי היא לסייע למטופל לראות את הקשר בין התסמינים הפיזיולוגיים לבין המצוקה הרגשית שחווה, בכדי להפחיתה. יתרה מזו, הטיפול יהווה הזדמנות לעיבוד הקונפליקטים הרגשיים שעלולים להיות מקור הקושי. כמו כן, הטיפול ישמש כפלטפורמה להתמודדות עם החיים לצד הכאב.

טיפול דינמי לחיזוק הערכה עצמית:

הטיפול יתמקד בחקירת אירועי עבר אשר הובילו לחוסר הערכה עצמית. הקשר הטיפולי המתהווה בין המטופל למטפל, הכולל אמון הדדי, מאפשר גם הוא יצירת תחושת ביטחון וערך. בתוך כך, הטיפול מאפשר את חיזוק הערך העצמי של המטופל, תוך היכרות מחודשת עם העצמי שלו – מה חוזקותיו, מהן שאיפותיו וכיצד ניתן לממשן.

סוגי טיפולים דינמיים

טיפול פסיכודינמי ארוך טווח

(Long Term Dynamic Psychotherapy – STDP) מתמקד במגוון נושאים או בהתמודדות הנמשכת לאורך זמן, כך שהוא אינו מוגבל לכמות מפגשים מסוימת ועשוי להמשך אפילו מספר שנים. טיפול זה עשוי לסייע בקידום התפתחות המטופל תוך פתרון קונפליקטים פנימיים וחיצוניים. לכן טיפול זה מתאים לאנשים הסובלים מהפרעות חרדה, דיכאון, מצבי משבר ונוספים.

טיפול דינמי קצר מועד

(Short Term Dynamic Psychotherapy – STDP), זהו טיפול פסיכולוגי קצר הנמשך עד שנה, הממוקד בנושא אחד ספציפי או בנושאים מעטים המפריעים למטופל. ייחודיותו של טיפול זה נובעת מכך שהציר הטיפולי נבחר כבר בפגישות הראשונות. טיפולים מסוג זה יתאימו יותר עבור פוביות ספציפיות ומצבי משבר.

טיפול דינמי חוויתי

(Experiential Dynamic Therapy – EDT), מהווה הזדמנות עבור המטופל לעסוק בחוויה רגשית מלאה, לעבדה ולווסתה באופן אדפטיבי, במטרה לצמצם או לפתור מצוקות נפשיות. יתרה מזו, הטיפול מסייע בזיהוי דפוסי קשר קיימים תוך תרגול התמודדות עם רגשות שליליים ובניית תפיסות חדשות של העצמי ושל הקשרים בחיי המטופל.

מצא את ההבדלים: טיפול דינמי וטיפולים נוספים

אז מה ההבדלים בין טיפול דינמי לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)?

  • מקור הסימפטומים – ההנחה העומדת בבסיס טיפול דינמי היא שהסימפטום הרגשי נובע מעברו של המטופל ומהפער בין ה”לא מודע” ל”מודע”. בהשוואה לכך, בטיפול CBT, הסימפטום נתפס כביטוי לסכמות, כלומר דפוסי חשיבה מסוימים.
  • משך הטיפול – בעוד שטיפול CBT יהיה תמיד מוגבל בזמן ולרוב קצר מועד, אורכו של טיפול דינמי עשוי להשתנות בין מטופל למטופל, על-פי גישת המטופל או בהתאם לסיבת הפניה.
  • למי מתאים? – טיפולי CBT מתאימים לפתרון התמודדות ספציפית בנושא מסוים לעומת טיפול דינמי שעשוי לשמש עבור מספר נושאים.
  • אקטיביות המטופל – בטיפול CBT בהשוואה לטיפול דינמי, המטופל אקטיבי בהתוויית הציר הטיפולי ומבצע “שיעורי בית”, שעשויים לכלול תרגולים שונים כמו למשל תרגול נשימות. בטיפול דינמי, המטופל פסיבי יותר, ובעיקר חולק את חוויותיו והתמודדותו, כאשר המטפל מסייע בעיבוד.

טיפול דינמי בילדים

יכולותיהם הרגשיות, השפתיות והקוגניטיביות של ילדים שונות משל מבוגרים ולכן שיטת הטיפול עבורם שונה מזה המוענק למבוגרים. הטיפול הדינמי בילדים מתבצע לרוב דרך אמצעים השלכתיים, כמו משחק או יצירה, המאפשרים לילד להביע את עולמו הפנימי, בדרך מוכרת, מהנה ושאינה מילולית. היחסים הנוצרים בין הילד-למטפל, יאפשרו למטפל הצצה בהירה יותר לנפש הילד, דרכה יוכל לסייע בעיבוד רגשי והתנהגותי.

לסיכום

החיים מזמנים לנו התמודדויות נפשיות, נקודתיות או מתמשכות, בשגרה ובחירום. עיסוק בהן תוך עיבוד וקבלת כלים מתאימים, עשוי לסייע לנו להתמודד ולשפר את איכות חיינו. אחד הפתרונות המתאימים והיעילים הוא טיפול פסיכולוגי כמו טיפול דינמי, המתבסס על קשר בריא ואדפטיבי.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן