טיפול זוגי ומשפחתי

בימים אלו טיפולים פסיכולוגיים  נפוצים מאי-פעם, ובתוכם הטיפולים המשפחתיים, הזוגיים והמיניים. סוגיות ובעיות מיניות כבר אינן טאבו, לא בקרב זוגות והורים צעירים ולא בקרב ילדיהם.

טיפול זוגי ומשפחתי

היום ידוע כי מצבים נפשיים של היחיד מושפעים במקרים רבים באופן ישיר ממצבו המשפחתי.

אולם בעוד שבעבר נושאי אישות, מיניות, זוגיות ויחסי הורים-ילדים היו טאבו מבחינה פסיכולוגית, הגישה הפרוידיאנית והאנליטית בהדרגה התירה את הסבך ואפשרה לחוקרים לפצח את המסתורין שבקשרים המשפחתיים, ובכך לטפל בהם.

בימים אלו טיפולים פסיכולוגיים  נפוצים מאי-פעם, ובתוכם הטיפולים המשפחתיים, הזוגיים והמיניים. סוגיות ובעיות מיניות כבר אינן טאבו, לא בקרב זוגות והורים צעירים ולא בקרב ילדיהם.

אצלנו זוגיות ומשפחה זה מעל הכל!
חייגו חינם: 1-800-800-520

משפחתנו יכולה להיות הגורם לקשיים ובעיות, אך גם להבניות פסיכולוגיות חיוביות ולהשראה. במשפחות עם דינמיקה בריאה של יחסים, גדלים הילדים עם הבנה בריאה של זוגיות, מוסר אישי, מקומם בחברה, וביטחון עצמי.

המשפחה היא גם גורם סיבתי להתפתחות או להעצמה של תחושת מסוגלות, נטילת אחריות ומוטיבציה גבוהה להתפתחות או שינוי.

התפתחות קונפליקטים – זוגיות משפחה ואני

הגורמים להתפתחות קונפליקטים משפחתיים הם רבים, ונעים מהטריוויאליים ביותר עד לקיצוניים ולחריגים. קונפליקט במשפחה יכול להיות בין הזוג שזה עתה נישא, בין ההורים הטריים, בין ההורים לילדיהם ובין הילדים לאחיהם.

מצבים שכיחים שיכולים לגרום לבעיות בתא המשפחתי הם נטייה לווכחנות בין ההורים או גירושין, התבגרות הילד ומרדנותו, הריון נוסף והרחבת המשפחה, או לחלופין מחלה קשה של אחד ההורים או הילדים, ושכול. גם שינויים במצב הפיננסי, שינוי במקום העבודה או המגורים, פיטורין ועוני – גם עוני קל – יכולים ליצור מתחים בין בני הבית ונתק תקשורתי.

המצבים הקשים ביותר, המחייבים טיפול פסיכולוגי לכל המשפחה (בין אם מדובר בטיפול והדרכת הורים בנפרד, או טיפול לילדים בנפרד), הם מצבים שבהם מתרחשת פגיעה. גם נטיות חרדה וחוסר שליטה בכעס אצל אחד ההורים מביאה בהדרגה לפגיעה רגשית בילדים, שכן הם עלולים לחוות את הכעסים באופן ישיר, וליחסם לעצמם.

במקרה של מחלה נפשית של אחד ההורים או הילדים, או הפרעות קוגניטיביות-גנטיות כמו אוטיזם ופיגור, נפגעים בני המשפחה האחרים באופן עקיף וזקוקים לייעוץ ולתמיכה. מקרים קשים מאוד הם מקרי אלימות במשפחה, הזנחה, התעללות פיזית, מינית או נפשית, והתעלמות מצרכיו הפסיכולוגיים של הילד במהלך התבגרותו.

כל אלה הם מצבים שמצדיקים טיפול משפחתי, כל עוד הצדדים כולם שלמים עם המהלך. אם הילדים כבר בגיל העשרה ומעלה, ההורים לא יכולים לכפות עליהם השתתפות בטיפול כזה, אלא לכל היותר להמליץ, או לעבור באופן אישי הדרכת הורים ובכך לפתור את הבעיה חלקית.

אנחנו רוצים לשמוע אתכם

חשוב מאוד להתאים את הטיפול לילדים לפי צורכיהם תלויי-גיל ותלויי-רקע. ישנם טיפולי פסיכותרפיה המכוונים במיוחד לגיל הרך ולגיל ההתבגרות, וכוללים מפגשים פרטניים בין הילד לבין המטפל, הסובבים סביב עולמו הנפשי של הילד. כלי העבודה יכולים להיות משחק וגם הבעה ויצירה. לילדים שסובלים מחרדות שונות, מדימוי עצמי נמוך מתמשך וחוסר תפקוד, ומבעיות התנהגותיות-פיזיות כמו הרטבה, מומלץ לפנות לייעוץ המתאים לבעיות אלה, ולפעמים לשקול גם טיפול תרופתי.

להורים טריים או לזוגות צעירים שחווים שינויים וקשיים במערכת היחסים המינית, מומלץ טיפול מיני, שמתמקד בראש ובראשונה בשיפור התקשורת בין בני הזוג, וכן בשיפור הביצועים המיניים ובכבוד ההדדי זה לזו. את הטיפול המיני אפשר לעבור באופן פרטני או כטיפול זוגי משותף, ובחירה זו תלויה בבני הזוג ובבעיה הייחודית להם.

בעיות בתפקוד המיני הן שכיחות בעיקר על רקע התפתחות בעיות נפשיות, ויכולות גם להחמיר מצבים קיימים של דיכאון, חרדה ודימוי עצמי נמוך. לכן יש לטפל בתקשורת המינית מוקדם ככל האפשר, כדי למנוע התדרדרות נוספת במערכת היחסים ופירוק התא הזוגי או המשפחתי. הטיפול הוא טיפול פסיכולוגי הנעשה על-ידי מטפל מיני מוסמך.

בנוסף, קיימות קבוצות תמיכה וקבוצות טיפוליות להורים שמרגישים כושלים מבחינה חינוכית, הורים למתבגרים, הורים שחווים קושי בחיבור ואמפתיה כלפי הילדים שלהם (כהמשך לתסמונת דיכאון אחרי לידה) וגם לאנשים שחווים קשיים עם הוריהם המבוגרים. בקבוצות שמשתתפיהן קבועים, מתחזקים הביטחון והאמון ההדדי. הקבוצה מונחית על-ידי מטפל או לכל היותר שניים. במידת הצורך ישמש הטיפול הקבוצתי טיפול משלים לטיפולים האחרים.

מכון חיבורים מציע מידע רב ומגוון טיפולים מותאמים לבעיות שונות המתעוררות במסגרת הזוגית והמשפחתית.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print