טיפול לילדים על ידי משחק ויצירה

בחברה המודרנית, אנחנו מייחסים לילדינו, ובצדק, תכונות וזכויות שלא יוחסו להם בעבר. אנו רואים אותם כישויות עצמאיות ומיוחדות, וכהורים ומחנכים אנו מגוננים ודואגים לרווחתם. אולם...

טיפול לילדים על ידי משחק ויצירה

אולם באינטרנט ובתרבות התחרותית ילדים עדיין חשופים לסכנות, לאיומים וללחצים חברתיים ולעיתים גם מוסד המשפחה לא תמיד בטוח עבורם. כדי לעזור לילדינו לגדול להיות אנשים פרודוקטיביים, עצמאיים, בריאים ויציבים בנפשם, לעיתים תידרש לנו עזרה של פסיכולוג ילדים. טיפול לילדים משלב שיטות פסיכולוגיות שונות בעזרתן המטפל מתייחס לילד כאל סובייקט ייחודי בהתחשב בגילו ובמאפיינים הפסיכולוגיים שלו. שיטות טיפול מרכזיות בעזרתן ניתן לגשת אל הילד הן טיפול באמצעות משחק וטיפול באומנות שנעשים בהתאם לגילו ורמת התעניינותו. באמצעות האלמנטים שהילד יבחר במפגש, בכדי לבטא את עצמו, יוכל המטפל להכיר ולהבין יותר את עולמו. גישה מרכזית לטיפול לילדים בתוך כך היא גישה המתמקדת בילד. בגישה זו העיקר הוא הילד, ולאו דווקא “הבעיה” שלו, ולכן התצפית והתהליך כולו מתרכזים בילד עצמו ובאופיו הייחודי והסובייקטיבי.

כיצד גורמים לילד לשתף פעולה?

לילד ניתנת האפשרות להביע את עצמו באופן חופשי לחלוטין. חדר הטיפולים משמש חממה בלתי שיפוטית שבה הילד עובר באופן טבעי תהליך של בדיקת גבולות, העלאת הביטחון העצמי, היצירתיות ושיתוף הפעולה עם הסביבה. כאשר ישנן בעיות התנהגות קשות, הטיפול מונחה בהתאם לצרכים ולגבולות שמראה הילד עד לשלב שבו לבסוף רוכש שליטה מחדש ביכולות המותאמות לו. הבעה ביצירה וטיפול במשחק מאפשרות לילד להחצין תכונות חבויות או לדבר על עניינים רגשיים שמציפים אותו. בהדרגה הילד ממיר את ההתעסקות במשחק או ביצירה להתעסקות בתוכן הרגשי, והוא משתף בתוך כך את המטפל. טיפול לילדים מתייחס בראש ובראשונה אל עולמם הפנימי ואל תחומי העניין המאפיינים אותם, ולכן לא מתמקד בשיחה אנליטית כמו עם מבוגרים. במקרים שבהם אין שיתוף פעולה פורה מצד הילד, או שיש רגרסיה בעוצמתה, מומלצת להוריו הדרכת הורים. זוהי הכשרה שההורים יכולים לעבור בנפרד, ולרכוש כלים בנוסף לטיפול לילדים או אפילו במקומו, כאשר הילד לא רוצה לשתף פעולה עם המטפל. הדרכת הורים תומלץ כאשר הילד מראה פחד קיצוני מזרים, חרדה חברתית מוגזמת, חששות לביקורתיות, בין אם מוצדקות או מדומיינות, וכאשר לילד יש חרדת נטישה שלא ניתן לטפל בה באופן מיידי בשל חומרתה. הורים יכולים לעבור הדרכה באופן אישי יחד עם המטפל, או בביתם, אחרי תצפית משפחתית תקופתית. בכל שלבי הטיפול בילד, חשוב שההורים ישדרו לו או לה יציבות, התמדה, ביטחון, ומנה בריאה של אופטימיות. חשוב גם להכין את הילד מראש לאופי הטיפול,  למשך שלו, ולהתמודדות עם המטפל כאיש זר שרוצה בטובתו. מומלץ לתגמל את הילד על התנהגות טובה ועל שיפור.

אבני יסוד בבחירת טיפול רגשי לילד

טיפול עם אופי פסיכולוגי דינמי – מתאים למצבים רגשיים קשים. התסמינים יכולים להיות פנימיים וחברתיים גם יחד, כמו נטייה להסתגרות, התבודדות חברתית ועצבות. שיטה זו מתמקדת בעולמו הרגשי של הילד ומבאר לו את מקומו היחסי בעולם ומסיר ממנו שכבות של אחריות וחרדות. טיפול קוגניטיב התנהגותי – זהו טיפול לילדים המתאים לבעיות התנהגות, חרדות או הפרעות אכילה המפריעות לתפקוד במסגרת המשפחתית והחינוכית, מקשות על הסביבה ועל הילד עצמו. המטרה היא להתמקד בנקודות החוזק של הילד ומלמד אותו להתמודד עם מטלות התנהגותיות ברות-השגה וכן הקניית הכלים הנכונים להתמודד עמן ביעילות. שינוי דפוסי החשיבה והחרדות מתבצע הן מבחינה פסיכולוגית, על-ידי שיחה ועידוד, והן מבחינה התנהגותית.

עשוי לעניין אותך גם: טיפול בחרדות | OCD

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print