fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

טיפול מיני

כותב:
תוכן עניינים

שרית הייתה סובלת שנים מכאבים בזמן קיום יחסי מין. היא לא הבינה למה זה קורה, היא הלכה לעשרות בדיקות ומספר רופאים ולא הצליחה לקבל הסבר מוחשי לכאבים שלה. שרית הגיעה לגינקולוגית שהמליצה לה לגשת לטיפול מיני והציעה שאולי המקור של הכאבים הוא נפשי.

מיניות היא נושא רחב, כולנו נושאים מטענים מודעים ולא מודעים שיכולים לבוא לידי ביטוי במערכת היחסים שלנו עם נושא המיניות, מול פרטנר או ללא. מיניות היא צורך בריא אבל כאשר יש מטענים וחסמים מיניים זה עלול לפגוע בתפקוד המיני ובאיכות החיים. מהו טיפול מיני ואיך הוא יכול לעזור לנו?

מהו טיפול מיני?

קשיים הקשורים לתפקוד המיני הם לא דבר נדיר, לפי נתונים, ישנם כ-31% דיווחים של גברים ו43% של נשים על ליקויים שונים הקשורים לחיי המין שלהם.

טיפול מיני הוא טיפול שיחתי  שמטרתו היא לתמוך באנשים יחידים או זוגות להתגבר על מחסומים מיניים שיכולים לנבוע מגורמים בריאותיים, פסיכולוגיים, תקשורתיים ובין אישיים להם יש השפעה על התפקוד והרגשת הסיפוק המיני.  בטיפול המטפל מסייע לאדם / זוג לצלוח אתגרים המעכבים את היכולת שלו/שלהם לחוות מיניות מלאה ומספקת. אתגרים כאלה יכולים להיות טראומות, כאבים בעת קיום יחסים, אי אונות או שפיכה מוקדמת, חוסר יכולת להגיע לאורגזמה ועוד.

למי טיפול מיני יכול לעזור?

טיפול מיני יכול להתאים לכל מי שמרגיש שהמיניות שלו לוקה בחסר מגורמים כאלה ואחרים, בין אם זה ליבידו מוחלש, ניתוק רגשי בעת קיום יחסים ועוד. אלו הן הסיבות הנפוצות איתם אנשים מגיעים לטיפול מיני:

 • התנהגות מינית לא נשלטת
 • בטחון עצמי נמוך ודימוי גוף פגוע
 • טראומות תחושת ניתוק או דיסוציאציה הקשורה לפגיעה מינית
 • חשק מיני מופרז
 • שפיכה מוקדמת
 • חוסר עניין מיני
 • פחד מאינטימיות
 • אין אונות
 • קשיים בהגעה לאורגזמה
 • בלבול וגיבוש זהות מינית
 • מחשבות מיניות טורדניות (HOCD)

האם אני זקוק לטיפול מיני?

על מנת לברר עם עצמך, איזה סוג של טיפול אתה צריך לפי האתגרים בפניהם אתה עומד חשוב לשאול –איזה חלק בי מושפע בצורה הכי משמעותית מהקושי הזה?

במידה והתפקוד המיני שלך הוא הדבר שהכי פוגע באיכות החיים ועומד במרכז ההתמודדות שלך כרגע, ייתכן ומה שיתאים לך הוא טיפול מיני. לפעמים אנשים מתחילים טיפול מיני ולאחר שהתגלה כי המקור של הקושי הוא אחר למשל טראומה הם פונים לטיפול שהוא יותר ממוקד טראומה (לשם הדוגמא).

מה עושים בטיפול מיני?

בטיפול מיני בדומה לסוגי פסיכותרפיה אחרים, מתנהלת שיחה בין המטפל מטופל. במהלך הפגישה המטופל יכול להעלות את הפחדים, העכבות, האמונות והמחשבות שלו בפניי המטפל וכמובן את לב העניין- הסיבה או ההפרעה המינית שבגללה פנה לטיפול.

בטיפול מציבים מטרה אחת, כמו למשל להגיע לאורגזמה יחד עם בן הזוג, ולצידה גם מטרות משניות כמו להצליח להגיע את הצרכים המיניים שלי בפניו. מטפל מיני יכול לסייע למטופל לפתח כלים ומנגנונים שיעזרו לו לבחון את התגובות הרגשיות שלו, לפתח שיח חדש עם עצמו לגביי הנושא של מיניות על מנת לחוות חיים מיניים מספקים יותר.

אם מדובר בפגישה זוגית ייתכן והמטפל ירצה להיפגש עם כל אחד ואחת בנפרד ולעיתים עם שני בני הזוג. למטפל מיני יש היכולת והכלים להדריך את המטופלים, לתת להם תרגילים ליישום ביתי לעודד ולתמוך רגשית ולהבין טוב יותר את המקור להפרעה במיניות.

בנוסף, מטפלים מיניים יכולים להפנות את המטופל לבדיקה רפואית אם יחשדו שמדובר בהפרעה הקשורה לתפקודים פיזיים.

*למען הסר ספק, מטפל מיני בעל הסמכה רשמית לעולם לא יקיים יחסים מיניים במסגרת הטיפול עם מטופליו ויהיה מחויב לקיים את כללי האתיקה החלים על כל המטפלים והפסיכולוגים בעלי הסמכה רשמית מוכרת.

מה חשוב לדעת כשמחפשים טיפול מיני?

יש לשים לב, תחום הטיפול המיני האלטרנטיבי בארץ הוא מפותח מאד, אבל הוא אינו מפוקח, למדריכים מיניים מסוג זה אין הכשרה מוכרת.

זה לא אומר שאין מטפלים מיניים אלטרנטיביים לא טובים או מקצועיים אבל אם הרצון הוא לעבור טיפול מיני שמבוצע על ידי אדם שרכש את השכלתו בצורה פורמלית ומבוקרת אלו יכולים להיות:

 • פסיכיאטרים מורשים
 • פסיכולוגים
 • פסיכותרפיסטים זוגיים ומשפחתיים
 • עובדים סוציאליים MSW (קליניים)

אלו הם המומחים לבריאות הנפש שעוברים הכשרה מעמיקה ומקיפה בשדה המיניות ומקבלים הסמכה מוכרת לטיפול מיני.

על מנת למצוא מטפל מיני ניתן לבקש המלצות מרופא המשפחה או גניקולוג שמכיר אתכם, חברים, או דרך מקומות ההכשרה של מטפלים מיניים.

לסיכום

הרבה אנשים ויתרו על חיי מין מספקים ומנוהלים על ידי פחדים או עכבות/ שעמום מיני. בעזרת הטיפול המיני ניתן להתחבר מחדש למיניות ממקום בריא, לקיים חיי מין מספקים, אינטימיות רגשית וקירבה לאדם אחר.

מכון חיבורים מציע טיפולים זוגיים ופרטניים במסגרתם ניתן לעבד חוויות מיניות רגשיות או לעבוד על תקשורת אינטימית זוגית דרך גישת CBT גל שלישי, במכון לא מציעים טיפולים מיניים.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן