טיפול פסיכודינמי

כשאתה חש מצוקה ומחפש עזרה מקצועית, או שנדמה לך שמישהו שקרוב אליך זקוק לעזרה שכזו, בדרך כלל השאלה הראשונה שעולה היא מיהו איש המקצוע המתאים- פסיכולוג, עובד סוציאלי או בכלל פסיכיאטר?

טיפול פסיכודינמי

כאשר נכנסים לעובי הקורה, מגלים ששאלה זו אינה מספיקה, משום שתחום הפסיכולוגיה הינו תחום מגוון, אשר מורכב מגישות רבות ושונות זו מזו, שכל אחת מציעה טיפול שונה במקצת.  אחת הגישות הותיקות בתחום היא הגישה הפסיכודינמית, או בקיצור- טיפול דינמי טיפול פסיכודינמי מוענק על ידי פסיכולוגים, עובדים סוציאלים קליניים, ופסיכותרפיסטים המתמחים בגישה.

למי מתאים טיפול פסיכודינמי?

טיפול פסיכודינמי מתאים לטיפול בבעיות וקשיים נרחבים, הקשורים לדרכי התמודדות של הפרט עם סביבתו, חוויותיו ואישיותו. גם אנשים אשר מעוניינים ללמוד על עצמם, ולהתפתח במישור האישי והרגשי, יכולים להרוויח רבות מטיפול פסיכודינמי.

אם אתה חש שהשפה היא כלי עבודה נח ומתאים, ואתה מעוניין לרדת לעומקן של חוויותיך והתמודדיותך, יתכן שהטיפול הפסיכודינמי הוא הכלי המתאים עבורך.

מקורות הטיפול הדינמי

הטיפול הפסיכודינמי מתבסס על עקרונות הפסיכואנליזה, כפי שהציגם לפני יותר ממאה שנה זיגמונד פרויד. פרויד דיבר על שני מודלים עיקריים.

על פי המודל הראשון, נפשו של האדם דומה לקרחון- קצה קצהו נמצא מחוץ למים, במקום שאותו ניתן לראות, כלומר ברמה מודעת. רב רובו של הקרחון נמצא מתחת למים, בלתי נראה, כמו הנפש האנושית שרובה נמצא באיזורים בלתי מודעים.

על פי המודל השני, מורכבת הנפש משלושה חלקים- אחד מייצג את הדחפים המולדים שלנו, אחד מייצג את התרבות והחברה בה אנחנו נמצאים, ואחד מייצג את המציאות ואת הצורך לגשר בין שני החלקים.

מהו אופי טיפול פסיכודינמי?

מתוך שני המודלים הנ”ל, מתעסק הטיפול הפסיכודינמי בבחינת החוויות המודעות והבלתי מודעות של המטופל, ובהשפעתן של התמודדויות שונות בעבר על החוויה בהווה. המטפל ביחד עם המטופל מנסים להגיע למקורם של קונפליקטים נפשיים החוסמים את התפתחותו או מפריעים בתפקודו של המטופל, להבינם, ומתוך כך לאפשר התפתחות וצמיחה.

הכלי הטיפולי העיקרי הוא שיחות מילוליות, כאשר המטופל הוא המוביל של הנושאים, אך המטפל מכוון, שואל שאלות, ובעיקר- נותן פרשנות ומאפשר עבודה מעמיקה על נושאים אותם מעלה המטופל.

מטפלים שונים נבדלים זה מזה במידת הקרבה שהם יוצרים עם המטופל. כיום, הגישה היא יותר בינאישית, כאשר המטפל מציע פרשנויות, ועוזר למטופל להבין דברים בכוחות עצמו, אך לא כופה את תובנותיו על המטופל.

בדרך כלל הטיפול הפסיכודינמי הוא טיפול ארוך טווח, הכולל פגישה אחת לשבוע למשך תקופה ממושכת. מטרת הטיפול הארוך לאפשר יצירת קשר ממושך ומשמעותי, המאפשר התעסקות והתעמקות עם תחומים רבים בחיי המטופל. עם זאת, קיימים גם טיפולים פסיכודינאמים קצרי מועד. טיפולים אלה מיועדים לטפל בסוגיות ממוקדות יותר, וההחלטה על אורכם מתבצעת עוד בתחילת הטיפול.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print