טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי הוא כל מפגש עם פסיכולוג - איש מקצוע שהוכשר להבנת התהליכים הנפשיים המודעים והבלתי מודעים, התנהגויות, יחסים בין אישיים ועוד. המטפלים בצוות מכון חיבורים הינם אנשי מקצוע שהוכשרו על מנת לתת מענה לקשיים הנפשיים איתם אנשים מתמודדים. יש לציין, כי טיפול פסיכולוגי הוא טיפול פרא-רפואי, ולכן מחויבים הפסיכולוגים לנהל רשומה רפואית מסודרת של הטיפולים ולשמור על סודיות.

מהו טיפול פסיכולוגי?

כאשר כואב לך משהו בגוף, את/ה מחפש/ת רופא מתאים שיכול לטפל בהם עד שיחלוף הכאב. טיפול פסיכולוגי הוא המענה כאשר הכאב הוא לא בגוף, אלא בנפש. כאב בנפש יכול להתבטא בקשיים והתמודדויות שונות, ופעמים רבות יש צורך באיש מקצוע שיעזור להתמודד עם הכאבים הללו.  אין שום סיבה להמשיך לסבול.

מי הולך לטיפול פסיכולוגי?

כאמור, בדרך כלל אנשים פונים לטיפול פסיכולוגי בגלל קושי או כאב שהם חשים בחייהם. לעיתים הקושי נובע מאירוע כלשהו בחיים (וזה עשוי להיות גם אירוע חיובי!), ולעיתים הקושי מתפתח יחד עם האדם למרות שלא “קרה” משהו ספציפי.

הקושי יכול להיות גדול, משתק, פוגע באפשרות לחיות חיים נורמליים או קושי מנורי יותר, שמלווה כצל את החיים הנורמליים של הפונה. אנשים רבים אשר סובלים מלחץ או דיכאון פונים לטיפול.

טיפול פסיכולוגי מהווה בנוסף הזדמנות לפרט להכיר את עצמו טוב יותר, ולהתפתח באופן אישי. ישנם הפונים לטיפול לא מתוך מצוקה, אלא מתוך הרצון להתפתחות אישית.

מה עושים בטיפול?

ההתרחשות בתוך חדר הטיפולים תלוייה רבות בגישה התיאורטית של הפסיכולוג, בצרכיו וברצונותיו של הפונה, ובסוג המצוקה שהוא מביא. יחד עם זאת, ברב המקרים מבוסס הטיפול הפסיכולוגי על שימוש בשפה בעיקר כאשר מדובר במבוגרים. בטיפול בילדים בדרך כלל הכלי המרכזי הוא משחק או ציור.

בחלק מהמקרים הטיפול המתאים לפונה הוא טיפול דינמי ארוך טווח, שמתייחס למגוון של נושאים, קשיים, חוויות ותחומים בהתפתחותו של המטופל באישיותו ובחוויותיו. כאשר הבעיה ממוקדת יותר, יכול להיות שהטיפול המתאים יותר יהיה טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר מועד וממוקד יותר, אשר מובל יותר על ידי המטפל או במקרה של טיפול בילדים טיפול באומנות יכול להיות היעיל ביותר.

כיצד זה עוזר?

אם את/ה שוקל/ת פנייה לטיפול, קרוב לוודאי שאת/ה חש/ה מצוקה, והשאלה “איך זה עוזר בכלל?” היא שאלה מהותית ביותר. לפעמים קשה לשים את האצבע ולהסביר מה בדיוק קורה בתוך חדר הטיפולים. אך טיפול פסיכולוגי הוא כלי יעיל ומועיל, כאשר האלמנט החשוב ביותר שבו הוא הקשר הבינאישי שנרקם בין המטפל למטופל.

הקשר בינך, הפונה, לבין איש הצוות המקצועי המלווה אותך בתהליך הטיפולי כולל אמון, קבלה, הקשבה ורצון משותף להשתפר. נכון שחלק מן ההיבטים האלה ניתן לקבל גם מחברים, אך לעיתים זה לא מספיק. טיפול פסיכולוגי מהווה מסגרת מארגנת לעבודה עצמית, ומאפשר זמן של הפרט נטו לעצמו.

לשיתוף הכתבה >>
Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print