אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי (psychological evaluation) הוא לא חלק שגרתי מטיפול פסיכולוגי רגיל. זהו תהליך בו פסיכולוג קליני מוסמך עורך למטופל אשר הגיע אליו הערכה כוללת ומקיפה תוך מתן מבחנים קצרים ומשימות שונות, על מנת להסיק מהם מסקנות מקצועיות אשר משמשות אותו להרכיב פרופיל פסיכולוגי. לשיחה אישית עם מומחה, השאר את פרטייך ואנו ניצור עמך קשר בהקדם.

מתי נערך אבחון פסיכולוגי

בדרך כלל נערך האבחון הפסיכולוגי בשל דרישה של צד שלישי כלשהו. תרחיש קלאסי לאבחון פסיכולוגי הוא, לדוגמא, כזה הנדרש על ידי מקום עבודה פוטנציאלי.

ישנם מקצועות הדורשים פרופיל פסיכולוגי מסוים, בין אם בשל העובדה שהם כרוכים באחריות רבה או לחץ רב. מקצועות אחרים הם כאלה השייכים לקשת המקצועות הטיפוליים, כגון אחיות, עובדים סוציאליים ואף מטפלים פסיכולוגיים.

האבחון הפסיכולוגי מעניק למעסיק הפוטנציאלי יכולת להעריך האם המועמד הוא בעל הנטיות המתאימות לתפקיד, שכן הוא מספק מידע על אופיו של האדם ונותן מענה לשאלות כגון- מהם דפוסי ההתמודדות שלו, ומהם יחסיו עם אנשים אחרים והיכולות האמפטיות שלו.

עוד אפשרות לעריכת אבחון פסיכולוגי היא במקרה של דרישה במסגרת חקירה משטרתית. אבחון פסיכולוגי משמש על ידי חוקרי המשטרה ככלי להעריך את האופן בו מתאים החשוד להערכות החוקרים.

מאבחן פסיכולוגי יוכל לקבוע, לדוגמא, שאדם מסוים הוא בעל נטייה גבוהה לאגרסיביות, ועל כן הפרופיל הפסיכולוגי שלו עומד בקנה אחד עם ממצאי החקירה.

מצד שני, יכול האבחון להעלות כי האדם הוא בעל נטייה מאוד נמוכה לאלימות, ובמקרה שכזה יוכלו ממצאי האבחון ללמד את החוקרים כי יש צורך למצות כיווני חקירה נוספים.

יש כמובן, אנשים הניגשים לאבחון פסיכולוגי מיוזמתם. כאלו הם, לדוגמא, אנשים שמוצאים את עצמם שוב ושוב מול אותם קשיים רגשיים ובעיות. האבחון הפסיכולוגי יוכל לסייע להם להבין מהם הדפוסים האישיותיים שמובילים אותם שוב ושוב אל אותם מקומות, וכיצד הם יכולים לפתח דפוסי התנהגות בריאים ורצויים יותר.

נשים מחייכות

כיצד נערך אבחון פסיכולוגי

האבחון מתבצע באופן שונה מאוד מטיפול פסיכולוגי, הנעשה על ידי שיחות. במהלך האבחון, מציג המאבחן לאדם סדרה של מבחנים, אותם הוא נדרש לבצע בנוכחותו של המאבחן. ברוב המבחנים, האלמנט הנבדק איננו תוצאות המבחן אלא האופן בו האדם מתמודד עם המשימות.

ישנם גם מבחנים אחרים, שאינם אבחון פסיכולוגי, בהם התוצאה היא שנבדקת- כגון מבחני איי-קיו, אשר נותנים תמונה לגבי הפרופיל הקוגניטיבי של הנבחן.

בנוסף, ישנם גם מבחנים הנותנים לבוחן צוהר לנבכי הלא מודע של האדם. אחד המבחנים המוכרים ביותר הוא מבחן רורשאך, במסגרתו מציג המאבחן הנבחן סדרה של תמונות, והוא נדרש לאמר מה הסיטואציות שהן מעלות בו.

צוות המאבחנים במכון חיבורים

המאבחנים הינם מאבחנים פסיכולוגים מוסמכים על ידי משרד הבריאות.

עובדים
מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן