fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

ביופידבק: שיטת טיפול לוויסות רגשי וניהול סטרס

כותב:
תוכן עניינים

לא פעם נראה כי יש קשר בין תגובות פיזיות מסוימות שאנו חווים לבין מצבים מנטליים נפשיים המשפיעים עלינו, כמו חרדה ודיכאון. אך לעתים, אותן תגובות פיזיות אינן ברות שליטה, מה שעשוי להגביר את תחושת החרדה המקננת בנו וליצור מעגל של תגובות פיזיות שליליות בלתי נשלטות. טיפול באמצעות ביופידבק עשוי לסייע לנו לשלוט בתגובות גופניות שונות ובכך לווסת טוב יותר את התפקוד הרגשי שלנו. זאת מתוך הנחת היסוד כי קיים קשר דו כיווני בין תגובות גופניות למחשבות ולרגשות המלווים אותנו ביום יום.

מהו ביופידבק?

באופן טבעי, לכולנו יש מנגנון הישרדות ביולוגי המנחה אותנו כיצד להתנהג במקרה של סכנה. כשאנו חשים באיום או במתח, אצל כולנו באופן אוניברסלי מתרחשות אותן תגובות פיזיולוגיות. ביטויים ייחודיים אלה מתרחשים במערכת האוטונומית של הגוף (המורכבת מהמערכת הסימפטטית והפראסימפטטית). תפקידן הביולוגי של המערכות הוא להגיב למתח, וליצור הרפיה, בהתאמה.

השינויים אותם אנו חווים הם זרימה מוגברת של דם לשרירים, הפחתת זרימת דם למערכת העיכול והשתן, נשימה ופעימות לב תכופות יותר, הזעה מוגברת וכן עמעום של כאב. כל אלה הם טבעיים – אולם במצבים של לחץ ואיום מתמשכים, התופעות האלה הופכות לנורמה ביולוגית, וזו מולידה עוד מתחים ועוד דאגות ועוד תגובות בעייתיות, במעגל חולני לגוף ולנפש.

טיפול באמצעות ביופידבק מאפשר לנו לקבל משוב על התגובות הפיזיות שלנו בזמן אמת, באמצעות מכשור טכנולוגי המתרגם את פעולות הגוף למדדים הנראים לעין, בין אם באמצעות גרפים או על ידי שימוש באמצעים קוליים כאלה ואחרים. התהליך מתבצע באמצעות חיישנים המועברים לגופנו ומרכזים מידע על התהליכים השונים המתבצעים בגוף כמו – חום הגוף, מדד לחץ הדם, דופק הלב ועוד. נתונים אלו מתורגמים לכדי שרטוטים גרפיים המאפשרים לנו לראות בזמן אמת כיצד הגוף שלנו מגיב למצבים שונים של לחץ או חרדה. זאת במטרה לסייע לנו לשלוט על התגובות הגופניות שלנו ובכך להתמודד טוב יותר עם מצבים רגשיים שונים.

התהליך כולל תרגול של טכניקות שונות כמו – דמיון מודרך והרפיה, המיועדות לצורך ויסות רגשי והרגעה עצמית, ומתבסס לרוב על דפוסי טיפול המזוהים עם הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. זאת מתוך הנחה כי פעמים רבות ההתנהלות שלנו מושפעת מדפוסי התנהגות שליליים העלולים להחריף מצבים שונים של חרדה ודיכאון. כך  שאימוץ של טכניקות הרגעה מסוימות עשוי לסייע לנו  לווסת טוב יותר את התפקוד הרגשי שלנו ועל ידי כך למתן את אותן תגובות פיזיות שליליות.

טיפול באמצעות ביופידבק זכה לביסוס מחקרי לאורך השנים והוא מוצע על ידי מטפלים שונים, בין אם מדובר ברופאים, פסיכולוגיים או פסיכיאטריים אשר עברו הכשרה בתחום.

אופן הטיפול בביופידבק

אופן הטיפול באמצעות ביופידבק הוא אינדיבידואלי, כך שתוכנית הטיפול נקבעת באופן ספציפי בהתאם לבעיה ממנה סובל המטופל. על מנת לגבש תוכנית טיפולים ייחודית, יש לבצע אבחון פסיכולוגי פיזיולוגי ראשוני באמצעות המערכת הממוחשבת, בשיתוף פעולה מלא עם המטופל. תוצאות המדדים שהתקבלו משמשים את המטפל לצורך בניית תוכנית ייחודית, המותאמת ספציפית לצורכי המטופל.

הטיפול מתבצע על ידי הצמדת חיישנים לראשו או לאצבעותיו של המטופל, אשר תפקידם לאסוף מדדים ונתונים שונים של פעולות המתרחשות בגוף כמו- לחץ דם, פעילות לב, טמפרטורת עור, מוליכות חשמלית, פעילות בלוטות זיעה ומתח שרירי. נתונים אלו מוצגים על גבי צג המחשב  בזמן אמת, באמצעות סימנים גרפיים שונים. כל הנתונים מוצלבים כך שהמטופל יכול לחזות בתפקודים פיזיולוגיים שונים במקביל. לכל אורך הטיפול המטפל מפרש ומתרגם לפי הצורך את משמעות המדד הנצפה ומלמד את המטופל טכניקות ותרגילים מסוימים שיסייעו לו לשלוט טוב יותר בתגובותיו הגופניות ולבסס שליטה טובה יותר במחשבותיו ורגשותיו. המדדים אשר נחשפים בפני המטופל מאפשרים לו להתוודע בזמן אמת לפער בין מחשבותיו לתגובותיו הפיזיות ולנטרל את אותם גורמים שליליים המסבים לו אי נוחות ומובילים לאותה תגובה פיזית בלתי נשלטת. ככל שהמטופל מיטיב לתרגל טכניקות הרגעה שונות, כך נרשם שיפור במדדים הפיזיים השונים המנוטרים במהלך הטיפול.

טיפול בביופידבק לילדים מועבר בתיווך של משחקים, בעוד שטיפול המיועד למבוגרים מתבסס בעיקר על שימוש בדמיון מודרך והוראות כפשוטן. כך למשל, מבקש המטפל מהמטופל להירגע, להאט נשימה, לחשוב מחשבות חיוביות או שליליות, להתרכז או להתרווח.

משך הטיפול יכול להיות על-פי שיטה קצרת-מועד, או ארוכה, בהתאם לסימפטומים או לרצונות של המטופל. הטיפול קצר המועד בביופידבק יכול להגיע עד ל-10 מפגשים בסך הכול, בעוד טיפול ארוך יותר מגיע עד לכמות כפולה של מפגשים. נדיר שיש צורך ביותר מ-20 פגישות כדי לטפל בסימפטומים ולהגיע לשיפור משמעותי. בנוסף לתרגול בחדר הטיפול, המטופל ממשיך לתרגל את הטכניקות השונות באופן עצמאי בביתו, על פי הוראות המטפל.

מתי מומלץ לפנות לטיפול בשיטת ביופידבק?

טיפול באמצעות ביופידבק יכול לסייע במגוון רחב של מצבים, בין אם מדובר בבעיות פיזיות כמו – בעיות במערכת העיכול, יתר לחץ דם, כאבי ראש ומיגרנות, או במצבים רגשיים מורכבים כמו -חרדה ולחץ. עם זאת, לרוב הביופידבק אינו ניתן כטיפול ראשי אלא מובא כטיפול משני משלים, בייחוד כאשר מדובר בבעיות פיזיות קשות אשר מצריכות בנוסף טיפול רפואי ספציפי. לכן, כאשר מדובר בבעיה רפואית, הטיפול בביופידבק עשוי לסייע למטופל להתמודד טוב יותר עם המצב באמצעות  ויסות יעיל יותר של התגובות הפיזיות. מה שעשוי לרכך במעט את תחושת החרדה והלחץ המתעוררות פעמים רבות במקרים של מחלה פיזית קשה.

ההבדל בין ביופידבק לנוירופידבק

אמנם שתי השיטות הללו פועלות באופן דומה ועושות שימוש במשוב ככלי לשליטה בהרגלים ובפעולות מסוימות, אך כל אחת מהן מתמקדת בפרמטרים שונים. בעוד שבביופידבק נעשה שימוש בסנסורים המודדים פעולות שונות המתרחשות בגופו של המטופל, בנוירופידבק לעומת זאת, מתרחשת מדידה של גלי המח במטרה לספק למטופל נתונים על הפעילות במוחו ולאפשר לו לווסת טוב יותר את השליטה בפעילות החשמלית במח. כך שמדובר בשתי שיטות טיפול שונות המיועדות לסוגים שונים של הפרעות. שכן, ביופידבק אפקטיבי יותר בקרב אנשים הסובלים מחרדות, מתחים וכאבים פיזיים שונים, בעוד שנוירופידבק נמצא יעיל יותר לצורך טיפול בבעיות קוגניטיביות שונות כמו בעיות קשב וריכוז, פגיעות ראש, אפילפסיה ועוד.

האם הטיפול מתאים גם לך?

טיפול באמצעות ביופידבק מתאים הן עבור מבוגרים והן עבור ילדים, החל מגיל 7 ומעלה. עם זאת, הטיפול בילדים מתבצע באופן שונה ומועבר בצורה יותר חווייתית, תוך שימוש במשחקים שונים ובתוכנות מחשב מותאמות. כמו כן, טיפול בביופידבק לילדים מתבצע באמצעות רופא מומחה לבריאות ולפסיכולוגיה של הילד. מעבר לכך, הטיפול בילדים מתבצע באופן פרטני וגמיש יותר, כאשר המטפל מתווך בין הילד לבין המשוב הביולוגי הנראה על צג המחשב, תוך שהוא מאפשר לילד לווסת את אופן השתתפותו בהתאם לתחושתו האישית.

ביופידבק אמנם מוגדר כטיפול פסיכולוגי, אך בניגוד לטיפולים רבים המיועדים ספציפית עבור אנשים הלוקים בהפרעה כלשהי, מדובר בטיפול המיועד לכל אדם באשר הוא המעוניין לרכוש מודעות ושליטה בגופו ובנפשו. בין אם מדובר באנשי קריירה המעוניינים להתמודד טוב יותר עם המתח והלחץ הנלווים לעבודתם, או בספורטאים המעוניינים לשפר את יכולותיהם באמצעות הבנה טובה יותר של הקשר בין המח לגוף.

לסיכום

ביופידבק נחשבת לשיטת טיפול יעילה המטפלת במגוון רחב של בעיות ומאפשרת למטופל לזהות ולהבין סימפטומים פיזיולוגיים שונים באמצעות משוב ביולוגי. שיטה זו מאפשרת לנו להתוודע לקשר ההדוק והדו כיווני בין הרגש לגוף, במטרה לשלוט טוב יותר במנגנונים השונים בגופנו.

פסיכולוג קליני מומחה מ"ר 27-37580

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן