התמכרות למין

התמכרות למין (Sexual addiction) היא דרך פופולארית לקרוא לתופעה של פעילות מינית יתרה כגון - דחפים מיניים, התנהגויות או מחשבות שנדמות כקיצוניות בתדירותן או שנגרמות לאדם לחוש חסר שליטה. התנהגות זו מלווה בדרך כלל בירידה בעכבות המיניות ובשימוש בסמים או באלכוהול.

התמכרות למין

ישנם חילוקי דעות בין סקסולוגים, סוציולוגים פסיכולוגים ומומחים אחרים בנוגע להיות ההתמכרות אכן התמכרות או בעיה נפשית. אלה שטוענים כי היא אכן הפרעת התמכרות משווים בינה לבין סוגים אחרים של התמכרות כגון הימורים או שימוש בחומרים משכרים ודוגלים בשיטת 12 הצעדים במסגרת של טיפול קבוצתי תמיכתי כדי לטפל בהפרעה.

[

מודלים אחרים מתייחסים לכפייתיות ולאובססיביות שבה, וכך משווים אותה להפרעת חרדה טורדנית כפייתית OCD. אך עדיין יש אחרים שטוענים כי התמכרות למין היא בעצמה מיתוס ותוצר לוואי של תופעות תרבותיות אחרות.

נשים מחייכות

התמכרות למין- הפרעה פסיכיאטרית?

ספר הסיווג הפסיכיאטרי (DSM) התייחס להתמכרות למין ב-1987 כדפוס הגורם למצוקה של כיבושים מיניים וצורות של התמכרות שאינה פארא פילית (הפרעה מינית) וכוללת התייחסות לבני אדם רק כאובייקטים לשימוש אישי.

אך ב-DSM ארבע הפנייה זו הוסרה, ונותרו התייחסויות כלליות למצוקה נפשית שעשויה להיגרם בעקבות התנהגות מינית כזו או אחרת, הכוללת גם סוגים אחרים של הפרעות. ב-DSM החמישי, שצפוי לצאת בשנה הבאה, תוסר ההתמכרות המינית לחלוטין.

הפרעות נפשיות שנמצאות קשורות לעתים (אך לא תמיד) הן הפרעת חרדה אובססיבית קומפולסיבית, הפרעת אישיות נרקיסיסטית (Narcissistic Personality Disorder) ומאניה דיפרסיה (Manic Depression).

עובדים

האם אני סובל/ת מהתמכרות למין?

יש כמה סימפטומים מרכזיים, למרות שאין הסכמה בין החוקרים השונים לגבי נכונותם. בהיעדר הרחבה על ההתמכרות בספר הסיווג הפסיכיאטרי ישנה פריצות יחסית בנוגע למספר הסימפטומים ולאופיים.

ככלל סימפטומים אלה כוללים: קושי בהימנעות מקיום יחסי מין כשישנה הזדמנות לכך; הקדשת זמן רב לכך ממה שהאדם התכוון אליו מלכתחילה; הפרזה בהקדשת זמן להשגת יחסי מין; ניסיון וקושי להשיג שליטה על ההתנהגויות האלו; צורך להגביר את התדירות והמשך של המפגשים המיניים, או לשנות את אופיים למרגש יותר ויותר כדי לחוש יותר ויותר אדרנלין זורם בעורקיהם; תחושות של לחץ ומצוקה נפשית אם אין אפשרות לעסוק בהתנהגויות האלו; חוסר אכפתיות ותשומת לב להשלכות ולתוצאות המעשים.

מטפלות

מה גורם להתמכרות להתפתח?

שנן תיאוריות שקושרות את ההתמכרות למין לגורמים נוירו כימיים, וישנן כאלו שתולות אותה בסביבה בה גדל המכור ובדרך בה השפיעה על אישיותו.

[

גורמים נוירו כימיים, הדומים לזרם האדרנלין במוח, מקטינים באופן זמני את חוסר הנוחות שחווה הפרט, יחד עם דחפים וחשקים מיניים אותם ניתן לספק דרך דפוסים וטקסים של התנהגויות מיניות.

[

נהוג לחשוב שאדם שגדל בסביבה מטפחת ותומכת יגדל להיות אדם מאוזן ובריא בנפשו, עם דימוי עצמי יציב וחיובי יחסית. במתמכרים תחושת חוסר הערך הנובעת מסביבה משפחתית לא מטפחת עלולה לגרום לחיפוש אחר התנהגויות שיסייעו להתמודד עם תחושת הבידוד וחוסר הערך הזה ולפנות לקיום יחסי מין בלתי פוסק, המתורגם לעיתים להתמכרות למין.

[

אנשים אלה עוסקים באמונות בסיס שגויות אשר ממצבות אותם כאנשים רעים, לא ראויים ואף בלתי ניתנים לאהבה, וכי לעולם לא יימצא האדם שיאהב אותם כפי שהם וירצה לספק את צרכיהם הרגשיים.

[

טיפול פסיכולוגי מסייע לאנשים להעלות את ערך העצמי שלהם ולמצוא דרכים לספק את צרכיהם הרגשיים בדרכים אחרות. טיפול מסוג זה ניתן גם במכון חיבורים בכדי לסייע בהתמודדות עם הקושי שבהתמכרות.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן