fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

התמכרות למין

כותב:
תוכן עניינים

מרגישים שהדחף והחיפוש אחר יחסי מין בעל משקל מופרז בחייכם? מתקשים לסרב ליחסי מין בכל מחיר?  מחשבות ועיסוק במין אינם מרפים מכם?  ייתכן ואתם מתמודדים עם התמכרות למין. התמכרות למין (Sexual addiction) היא דרך פופולארית לקרוא לתופעה של פעילות מינית יתרה כגון – דחפים מיניים, התנהגויות או מחשבות שנדמות כקיצוניות בתדירותן או שנגרמות לאדם לחוש חסר שליטה. התמודדות עם התמכרות למין מאופיינת עם ירידה בעכבות ופריצת גבולות בין אישיים ואישיים. התמכרות למין היא נפוצה, אינכם לבד, יש מה לעשות ואיך לטפל. דרך הכתוב במאמר זה תוכלו לבחון האם יחסי מין עבורכם זו התמכרות, מה זה אומר וכיצד ניתן לאזן את הנושא בחייכם ולטפל בו.

התמכרות למין

ישנם חילוקי דעות בין סקסולוגים, סוציולוגים פסיכולוגים ומומחים אחרים בנוגע להיות ההתמכרות אכן התמכרות או קושי נפשי. אלה שטוענים כי היא אכן הפרעת התמכרות משווים בינה לבין סוגים אחרים של התמכרות כגון הימורים או שימוש בחומרים משכרים ודוגלים בשיטת 12 הצעדים במסגרת של טיפול קבוצתי תמיכתי כדי לטפל בהפרעה.

התמכרות למין עשויה לנבוע ולהופיע ביחד עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD)    זו התנהגות שמגיעה מתוך מצוקה וחרדה פנימית ומתבטאת בצורך לפעולות חזרתיות שמרגיעה את החרדה. עם זאת, קיימות גישות שטוענות שהתמכרות למין היא מיתוס ותופעה המאפיינת את התרבות המודרנית שלנו.

התמכרות למין

התמכרות למין – הפרעה פסיכיאטרית?

בשנים עברו (1987) ההגדרה המדעית להתמכרות למין  הייתה שונה מהיום. בעבר ייחסו את ההתמכרות למין למצוקה נפשית ממנה היא נובעת וכי האדם מונע מתוך יצר לכיבוש מיני אשר רואה באחרים אובייקטים למימושו.
אך ב-DSM ארבע הפנייה זו הוסרה, ונותרו התייחסויות כלליות למצוקה נפשית שעשויה להיגרם בעקבות התנהגות מינית כזו או אחרת, הכוללת גם סוגים אחרים של הפרעות. ב-DSM החמישי, שצפוי לצאת בשנה הבאה, תוסר ההתמכרות המינית לחלוטין.
התמודדויות נפשיות שנמצאות קשורות לעתים (אך לא תמיד) הן הפרעת חרדה אובססיבית קומפולסיבית, הפרעת אישיות נרקיסיסטית (Narcissistic Personality Disorder) ומאניה דיפרסיה (Manic Depression).

האם אני סובל/ת מהתמכרות למין?

בחנו את עצמכם, האם אתם סובלים מהתמכרות למין? במידה ועניתם כן על לפחות 5, כדאי לשאול את עצמכם האם כדאי לפנות ליעוץ ועזרה. טיפול מותאם ומיטיב עשוי לסייע לכם להיגמל מההתמכרות והתלות במין, לשפר את מערכות היחסים ולמנוע התדרדרות של המצב. ככלל סימפטומים אלה כוללים:

1. קושי בהימנעות מקיום יחסי מין כשישנה הזדמנות לכך

2. הקדשת זמן רב לכך ממה שהאדם התכוון אליו מלכתחילה

3. הפרזה בהקדשת זמן להשגת יחסי מין

4. ניסיון וקושי להשיג שליטה על ההתנהגויות האלו

5. צורך להגביר את התדירות והמשך של המפגשים המיניים, או לשנות את אופיים למרגש יותר ויותר כדי לחוש יותר ויותר אדרנלין

6. תחושות של לחץ ומצוקה נפשית אם אין אפשרות לעסוק בהתנהגויות האלו

7. חוסר אכפתיות ותשומת לב להשלכות ולתוצאות המעשים.

מה הם הגורמים להתמכרות?

ישנן תיאוריות שקושרות את ההתמכרות למין לגורמים נוירו כימיים, וישנן כאלו שתולות אותה בסביבה בה גדל המכור ובדרך בה השפיעה על אישיותו. ההסבר הוא שהאדרנלין שמיוצר בגוף בעת יחסי המין מספק נחמה רגעית והרגעה של חרדה או קושי נפשי אחר שהוא חווה. אותו אדרנלין שמסופק לאדם בעת קיום יחסי המין מרגיע אותו לפרק זמן קצר עד הפעם הבאה וחוזר חלילה ויוצר דפוס התמכרותי.

נהוג לחשוב שאדם שגדל בסביבה מטפחת ותומכת יגדל להיות אדם מאוזן ובריא בנפשו, עם דימוי עצמי יציב וחיובי יחסית. במתמכרים תחושת חוסר הערך הנובעת מסביבה משפחתית לא מטפחת עלולה לגרום לחיפוש אחר התנהגויות שיסייעו להתמודד עם תחושת הבידוד וחוסר הערך הזה ולפנות לקיום יחסי מין בלתי פוסק, המתורגם לעיתים להתמכרות למין.

אנשים אלה עוסקים באמונות בסיס שגויות אשר ממצבות אותם כאנשים רעים, לא ראויים ואף בלתי ניתנים לאהבה, וכי לעולם לא יימצא האדם שיאהב אותם כפי שהם וירצה לספק את צרכיהם הרגשיים.

מה רע במין? מדוע ההתמכרות מצריכה טיפול?

התמכרות למין נוטה לנהל את חייו של המכור ולחבל במערכות היחסים שלו, ישנות וחדשות כאחד. חיי המין שלנו לא אמורים לנהל את חיינו, אנו אמורים לדעת לנהל את דחפינו כאנשים מבוגרים. ההתמכרות היא מדרון חלקלק, ככל שהאדם מממש את הדחפים שלו כך אינו חש “שבע” ונשאר חסר מנוח. על אף שזה עשוי להיות מביך להודות בקיום ההתמכרות, חשוב מאד לפנות לעזרה טיפולית, זאת מפני שעם הזמן ההתמכרות משתלטת יותר ויותר על החיים ו”מכרסמת” בתחומים אחרים של האדם, קריירה, זוגיות ומערכות יחסים.

דוגמא טובה להתמכרות למין היא דמותו של “עופר” בסדרה “חזרות”. עופר חסר מנוח, תר אחרי מין ללא הפסק, עוסק בפעילות מינית תדיר, אוננות וצפייה בפורנו. “עופר” עובר מבחורה לבחורה ולא מייחס חשיבות לאישיותן או תוכנן ונראה כי רואה בהן כאובייקטים לסיפוקו. בגלל שהעיסוק במין הוא דבר טבעי לנו כבני אדם, יש הליכה על חבל דק בין התמכרות למשיכה פשוטה למין. אצל “עופר” ניתן היה לראות איך העיסוק במין באה על חשבון עבודה ובנייה של מערכות יחסים בריאות. למעשה, ההתמכרות נחשבת לכזאת כאשר היא מתחילה לפגוע באיזון החיים התקין ובאורח חיי האדם.

דרכי טיפול 

טיפול פסיכולוגי מסייע לאנשים להעלות את ערך העצמי שלהם ולמצוא דרכים לספק את צרכיהם הרגשיים בדרכים אחרות. קיימות מספר שיטות טיפול היעילות בריפוי של התמכרות למין:

שיטת 12 הצעדים במסגרת של טיפול קבוצתי

שיטה זו יוצאת מהנחת עבודה כי התמכרות היא מחלה חשוכה שיש לרפא. זו שיטה שהתפתחה בארה”ב ומועברת בפורמט של קבוצות טיפוליות, המנחה הוא בעצמו מכור לשעבר. על מנת לעבור את התהליך על האדם ממש “להכנע” ולהודות שהוא מכור, אחרת לא ניתן לעבור את התהליך. חשוב לציין שהגישה פותחה מתוך הנחה כי קיים כח עליון, 12 הצעדים מנוסחים לאור ההנחה הזאת והם כמעין קווים מנחים, שעל הקבוצה לעבור דרכם. תנאי להשתתפות בקבוצה הוא הפסקה מוחלטת של הפעילות הממכרת, במקרה הזה, מין. אין הכרח להיות אדם מאמין על מנת להשתתף בתהליך הקבוצתי, ואל אף שיש התייחסות לכח עליון השיטה כן מעודדת את האדם לקחת אחריות על ההתמכרות שלו. עבודה של טיפול בתוך קבוצה יכולה לתרום רבות כאשר מדובר בהתמכרות למין, תחושת הביחד והכח שלה מעודדת ונותנת כוחות להגמל. יחד עם זאת, במקרים מסוימים טיפול קבוצתי מומלץ כתוספת לפני בזמן או אחרי טיפול פרטני שבו ניתן ממש להבין את שורש ההתמכרות והקושי שגרם לה בנפש האדם.

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי עבור התמכרות למין כולל תרופות להורדת החשק המיני (ליבידו). לעיתים, התמכרות למין מלווה להתמודדויות נפש אחרות ואז ניתן טיפול תרופתי עבורם. בכל מקרה יש להוועץ ברופא ובמידה ונוטלים טיפול תרופתי, לא להסתפק רק בו, מומלץ לשלב עם טיפול פסיכולוגי ליצירת שינוי אמיתי וריפוי מלא.

טיפול תרופתי להתמכרות למין

CBT טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול ממוקד ולרוב קצר מועד, עם זאת נוגע ומאפשר מפגש עם שורש הקושי בחיי המטופל. במסגרת הטיפול המטפל עוזר למטופל להתוודע להתמכרות שלו, לבחון אותה ממבט חדש המבקש לחקור ולגלות את דפוסי ההתנהגות והחשיבה שהובילו להתמכרות. חלק מאד חשוב בטיפול הCBT הוא עידוד המטפל ללקיחת אחריות של המטופל על ההתמכרות שלו, זהו שלב שחייבים לעבור בדרך לריפוי והגישה הטיפולית בטיפול זה איננה מצמיתה ומעמתת אלא מבקשת להפגיש בצורה הדרגתית את המטופל עם המצוקה שהובילה להתמכרות. במסגרת הטיפול ניתנות למטופל משימות לבית, לקיחת האחריות ועשיית המטלות היא תנאי להצלחת הטיפול. טיפול הCBT ידוע ביעילותו בטיפול בהתמכרויות ותוצאותיו לטווח הרחוק.

טיפול בהתמכרויות עם “מכון חיבורים”:

אצלנו במכון חיבורים קיימים מטפלים ופסיכולוגים אשר מתמחים בטיפול בהתמכרויות. לנו נסיון רב בטיפולים ותוצאות מרשימות בליווי להחלמה ממצבי התמכרות. אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עוד היום ולקבל את המענה הרגיש, מקצועי והמותאם לכם.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן