fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

טיפול בתנועה

כותב:
תוכן עניינים

איפה שנגמרות המילים, הגוף מתחיל לדבר. אוכלוסיות שונות כמו ילדים צעירים, מתמודדי נפש או בעלי מוגבלויות לא תמיד מצליחים לבטא את עצמם היטב במילים אבל הגוף שלהם מדבר עבורם. מהו כוחו המרפא של טיפול בתנועה ומה עושים בטיפול כזה?

מהו טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה (Movement Therapy) היא שיטת טיפול שהחלה להתפתח בשנות ה-40 בארצות הברית, והיא תולדה של שיתוף פעולה מקצועי של גורמים מעולם הריקוד, כמו הרקדנית איזידורה צ’ייס ואחרות, לבין גורמים מקצועיים מעולם הפסיכותרפיה והטיפול בנפש. שיטת טיפול בתנועה פותחה במחלקות הפסיכיאטריות, בהן התגלה הקשר בין תנועה, ריקוד, וטיפול במצבי חרדה ואפילו הקלה על מצבים פסיכוטיים.

 

כיום, טיפול בתנועה הוא סוג טיפול המקובל בכל העולם, בישראל קיבל תאוצה בשנות ה-70, לצד פרקטיקות טיפוליות אחרות כגון ריפוי בעיסוק, טיפול באומנות או תרפיה במוסיקה. טיפול באמצעות תנועה מתבסס על ההבנה כי תנועה היא ביטוי חיצוני למתחולל בנפשנו, כיום אנחנו יודעים שיש קשר הדוק בין השפה הרגשית לגופנית, ובטיפול בתנועה מתאפשרת במה לחיבור בין תנועה לרגש בצורה מודעת שעוזרת להכיר את הגוף טוב יותר ולעבד את הרגש.

במהלך הטיפול התקשורת בחדר תשלב או תהיה בעיקר דרך תנועה, החל ממשחקי כדור או הזמנה לתנועה חופשית במרחב, הכל תלוי ביכולות וצרכיי המטופל. טיפול בתנועה משלב פאן של שיחות, באופן המזכיר טיפול פסיכולוגי קלאסי. הגישה של הטיפול היא כי התנועה מסייעת לאדם להשתחרר ולהכיר צדדים חדשים של עצמו כמו כן היא מסייעת להקל על מתחים ולשחרר תסכולים ואגרסיות לא מודעות ומודחקות.

 

למי מתאים טיפול בתנועה

טיפול בתנועה יכול להתאים למגוון של אוכלוסיות והתמודדויות:

  • טראומה ופוסט טראומה: להתמודדות עם מצבים נפשיים של דיסוציאציה (נתק מהגוף)
  • דימוי עצמי ודימוי גוף נמוך: מי שמתמודד עם דימוי גוף נמוך, בין אם מדובר בהפרעת אכילה או הערכה עצמית נמוכה, יכול להיתרם מאד מטיפול כזה. טיפול בתנועה מסייע לשוב ולהתחבר לגוף לפתח דו שיח חיובי , וקשר בריא יותר עם הגוף ועם עצמנו.
  • ילדים.
  • גיל השלישי
  • אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.
  • מחלות או התמודדויות פסיכוסומטיות
  • כאב כרוני עשיית הקישור בין הגוף לנפש יכול לתרום במצבים האלה.
  • כל מי שמעוניין להעמיק את החיבור שלו לגוף שלו או לחבר בין מילים וגוף.
  • כל מי שאוהב לנוע ורוצה להשתמש בתנועה כדרך להגיע לרווחה נפשית.

טיפול בתנועה

 

מה חשוב לדעת על טיפול בתנועה?

לפני הכל חשוב להדגיש כי טיפול בתנועה הוא טיפול רגשי ולא מדובר בטיפול פיזי או בסוג של פיזיותרפיה, עם זאת השיטה יכולה להקל בנושאים הקשורים לבעיות פיזיות והתמודדות עם כאב למשל על ידי עבודה מנטלית ורגשית עם הקושי. השיטה יכולה לסייע להם ולהוות טיפול רגשי שמשפר את ההתמודדות הנפשית עם הבעיה הפיזית. טיפול בתנועה נעשה אך ורק על ידי מטפלים מוסמכים בעלי תואר שני בתחום מטעם מוסד אקדמי מוכר. במהלך הלימודים לומד המטפל לבצע אבחון תנועתי, ולהתאים את הטיפול הנכון לאנשים הסובלים מבעיות שונות כגון ילדים, נכים, או אנשים הסובלים מהפרעה נפשית.

קשיים נפשיים רגשיים יכולים להיפתר יחד עם הקשבה ויצירת קשר בריא עם הגוף, התנועה מחזירה חיים וחיוניות.

 

חרדה, לחץ ? התנועה משחררת

כאשר אנחנו סובלים מחרדה לגוף יש הרבה מה “להגיד”, הלב המואץ, כאב הבטן או אי נוחות כללית שאנחנו מחפשים להימנע ממנה. חיבור של תחושות לביטוי בתנועה יכול לאפשר לנו במקרה הזה הרבה שחרור ולשמש כלי של ממש שאנחנו לוקחים איתנו לרגעי שיא בהם מציפה החרדה ומשתקת. מעבר לכלים להרגעה שנותן הטיפול בתנועה, ניתן ללמוד הרבה על עצמנו דרך הסיפור שהגוף מספר, אלמנט נוסף שמתלווה לחרדה הוא תחושה של “חוסר קרקע”, מעין ריחוף, עבודת הגוף היא חזקה מאד בכל מה שקשור ל”קרקוע”, מחזירה אותנו לכאן ועכשיו, פעולה שנותנת המון שקט.

 

במכון חיבורים תוכלו למצוא מטפלים מומחים לטיפול בתנועה, לילדים ומבוגרים כאחד. עם ניסיון טיפולי של מעל 13 שנים, הכשרת מטפלים והתפתחות מקצועית מתמדת, אנו מתאימים לכל מטופל את המענה המדויק לו על מנת להגיע לרווחה נפשית בהקדם ובצורה המקצועית והיעילה ביותר עבורו.

 

 

 

*מנוסח בזכר אך פונה לשני המינים

 

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן