מאפייניו של טיפול פסיכולוגי טוב

קיימים מודלים וסוגים שונים של טיפול שמהם תוכלו לבחור. אנו מאמינים כי קיימים מספר מאפיינים המשותפים לכל סוגי הטיפול הבריא והאתי:

דה פתולוגיזציה

 

סימן ההיכר של טיפול המאופיין בדה-פתולוגיזציה הוא ההכרה בכך שהאדם אינו מורכב מסך הבעיות שמהן הוא סובל. זה לא אומר שהבעיות לא קיימות, אלא שהבעיות הן לא הדבר היחיד המאפיין את האדם. הדה-פתולוגיזציה דורשת מאיתנו לבצע שינוי, גם בהבנה של הפתולוגיה וגם ביחסנו אליה.

זו התובנה החשובה ביותר: רוב הבעיות שגורמות לאנשים לגשת לטיפול אינן בעיות אורגניות – הן לא בעיות חומרה, הן בעיות תוכנה. הבעיות האלו הן תוצאה של הניסיון של הנפש של האדם לעשות הכל על מנת להתמודד עם חוויות החיים שלו – להסתגל, לשרוד, ולמנוע מהאדם להיפגע פעם נוספת. אין ספק כי מקורן של חלק מ”ההפרעות” הוא אורגני לחלוטין (כלומר, בעיית חומרה שהיא גנטית, ביוכימית או נוירולוגית), כגון צורות ומקרים מסוימים של הפרעות מצבי רוח והפרעות פסיכוטיות. עם זאת, הבעיות שאינן אורגניות שאותן מביאים אנשים איתם לטיפול, המתויגות לעתים קרובות כהפרעות, בעצם מהוות תגובות פסיכולוגיות שיטתיות, מסודרות ומאורגנות מאוד. לפיכך, המילה “הפרעה” היא מטעה ושגויה. וכדי לזרות מלח על הפצעים, כאשר אנו משייכים “הפרעה” לאדם, אנו עלולים לגרום לו לבושה וחוסר כשירות, ולכן להחמיר את מצבו הרגשי.

זו הגישה: טיפול בבעיית תוכנה דורש סקרנות וחמלה, שיאפשרו לנו להתיר את התגובה המאורגנת והמסודרת של האדם לסבל שהוא חווה. טיפול בבעיית חומרה לא דורש כריתה פסיכולוגית – וזה מה שהמודל הרפואי עושה לפתולוגיה. כאשר מטפל מצטרף למטופל במאבק להעלמת התסמינים שלו, במקום לחקור את התסמינים לעומקם, הוא מתעלם מאפשרות ההחלמה שעומדת בפני המטופל. נוכל להישאר נאמנים לטבעו האמיתי של האדם אם נזכור שמתחת לשכבות ההגנה, לא משנה כמה הוא הרסני או פוגעני כלפי עצמו או אחרים, שוכן אדם פגיע וראוי לאהבה.

 

העצמה

 

מטפלים שמעצימים את המטופלים שאיתם הם עובדים, אמינים שלאנשים יש את היכולת להשתנות, ואת המשאבים הפנימיים הדרושים לצורך השינוי, גם אם הם לא משתנים בפועל. הטיפול מבוסס על האמונה כי אנשים יכולים להחלים אם הם מעוניינים בכך, ומסוגלים לתרום לצמיחה האישית שלהם בצורה הנחוצה וההכרחית.

למרבה הצער, קיימת נטייה, בפרט בסביבות רפואיות, להתייחס לאנשים כבעלי פגם בסיסי. כאשר מטפל תופס את האדם כפגום או חסר יכולת להשתנות, הסבירות לכך שהאדם יחוש פגום ויעשה פגום היא גבוהה יותר. כאשר המטפל מסוגל לראות מעבר לפצעיו ומגננותיו של האדם, הסבירות לכך שהוא יחשוף את הטבע האמיתי שלו היא גבוהה יותר. אנשים מסוימים לא יהיו מסוגלים להתגבר על המכשולים שלהם ולהחלים לעולם, אך על המטפל להיזהר שלא להפוך למחסום נוסף העומד בפני החלמתם.

 

שיתוף פעולה

 

אלברט שווייצר סיכם היטב את רוחו של טיפול באמצעות שיתף פעולה כאשר כתב, “כל מטופל נושא רופא משלו בתוכו… אנו פועלים בצורה הטובה ביותר כאשר אנו נותנים לרופא ששוכן בתוך כל מטופל הזדמנות לעבוד.” שיתוף פעולה בטיפול מתבסס כאשר המטפל מעודד את המטופל להפוך למטפל משותף. מטפלים שעובדים בשיתוף פעולה עם המטופלים שלהם בוטחים בכך שאנשים מכירים את עצמם (או יכולים להכיר את עצמם) טוב יותר מכל אדם אחר, כמו גם יכולים לגשת לחוכמתם שלהם ולטפל בפצעיהם בעצמם. הנטייה הזו מושיבה את המטופל בכיסא הנהג של הטיפול. שיתוף הפעולה אינו חסר כיוון, והוא לא מסכן את המטופל בטראומה נוספת.

 

התמקדות

 

בדרך כלל, מטפלים נהנים לעבוד עם אנשים, והם נוטים להיות אמפתיים ובעלי לב רחב. אין ספק שרוב המטפלים חשים כי מתן טיפול פסיכותרפי הוא מתגמל ומספק. אף כי המטפלים חוזים בנזק שנגרם על ידי קשיי החיים – כגון התעללות רגשית, טראומה או אלימות – הם מתוגמלים בכך שהם נוכחים בחייהם של אנשים גם בתקופות של מהפך, של התגלות ושל פריקה.

אכן, המטפלים עונים גם על כמה מצרכיהם האישיים כחלק מתהליך הטיפול, ולעתים אף חווים החלמה משנית. עם זאת, חלק מהמטפלים משתמשים, שלא במתכוון, בתהליך הטיפול ובאנשים שאיתם הם עובדים על מנת להרגיע את הפצעים הפסיכולוגיים שלהם עצמם. הצרכים האלו שונים ומגוונים, אך הם נובעים מאותן הבעיות שאיתן רבים מאיתנו, מטפלים או מטופלים, מתמודדים בחיינו: הרצון לחוש עוצמתיים, חכמים, מוערכים, נאהבים, בשליטה, וכן הלאה. כאשר צרכיו הפסיכולוגיים של המטפל נענים בטיפול על חשבון המטופל, הם פוגעים בתהליך הטיפול ולכן עשויים לפגוע במטופל עצמו. אותם מטפלים, שעברו טיפול משלהם; זיהו את הסיבות הפסיכולוגיות שבגינן הם לוקחים חלק במקצוע הטיפול; ומודעים לפצעים ולצרכים שלהם, כמו גם טיפלו בהם וממשיכים לטפל בהם מחוץ לתהליך הטיפולי המקצועי שהם עוברים עם המטופלים, עשויים להסב נזק במידה פחותה. על טיפול מוצלח ויעיל להתמקד בצרכיו של המטופל – ולא של המטפל.

 

עצמי

 

העצמי הוא ההוויה שאותה המטפל עשוי לגלם כאשר הוא עובד עם מטופלים. העצמי הוגדר על ידי ריצ’רד שוורץ כמצב של רגיעה, סקרנות, חמלה, יצירתיות, ביטחון, אומץ, קישוריות ובהירות. העצמי נחשב לתמצית הטיפול הטוב, כיוון שזה המצב שמאפשר למטפל לעבוד בשיתוף פעולה עם המטופל, מבלי לדחוף, לבצע פתולוגיזציה או לגרום למטופל לטראומה חוזרת.

 

מערכת יחסים

 

מעבר לטכניקה ולתיאוריה נמצא תחום מערכת היחסים: הקשר האנושי המתמשך שמספק את הבסיס לשינוי. מערכת היחסים הטיפולית היא הסביבה הבטוחה המאפשרת לאדם לחוש בצורה שלמה ומלאה את נוכחותו של העצמי, גם כאשר הוא נמצא עם אדם אחר. מטפל שמגלם את העצמי ומתייחס באופן חיובי שאינו מותנה לכל דבר שהמטופל חווה, מטפח את מערכת היחסים הטיפולית. ללא מערכת יחסים טיפולית, הטיפול לא מתקיים.

 

עומק

 

לעתים קרובות, הטיפול צריך להיות “מעמיק”. נראה כי קיים פילוג בתחום בריאות הנפש בין סוגי טיפול המדגישים פתרונות קוגניטיביים, וסוגי טיפול המדגישים החלמה רגשית או גופנית. שניהם חשובים. ההחלמה לא תלויה רק בהבנה של הבעיה, בהתמודדות קוגניטיבית או בשינוי בהתנהגות על פני השטח. על מנת להחלים, עלינו לחקור לעומק את הפצעים המעוררים אמונות, רגשות והתנהגויות קיצוניות, במקום לברוח מהם, להתנגד להם או לפצות עבור הסבל שלנו. כאשר אנו מתנגדים לסבל העמוק ביותר שלנו, או בורחים ממנו, אנו חווים “עוד מאותו הדבר”, ולכן לעתים קרובות חווים סבל נוסף.

כמו כן, ההחלמה דורשת חוויה רגשית. כפי שנאמר, “אם אנו יכולים להרגיש את זה, אנו יכולים לרפא את זה.” רבים מהרגשות, האמונות וההתנהגויות הקיצוניים שלנו מתקיימים כיוון שבמסגרת מאמץ ההישרדות, נמנענו מהמעמסות והפצעים הכואבים שנמצאים מתחת לפני השטח. טיפול טוב מסייע לאנשים לעבד ולרפא את הפצעים הטמונים בהם. טיפול שאינו מעמיק דומה לתפירת פצע מבלי להוציא את כדור האקדח; סביר להניח שהפצע ימשיך לכאוב, יזדהם ויצריך טיפול נוסף. התייחסות למקור הכאב אינה תמיד קלה. כפי שכתב קארל יונג, “הארה לא כוללת רק ראיית צורות זוהרות וחזיונות, אלא גם הארה של החשיכה. החלק האחרון הוא קשה יותר, ולכן אינו נפוץ.”

 

טיפול טוב אינו מושלם

 

המונח “טיפול טוב” מעודד תפיסה שגויה: הרעיון הגורס כי קיים טיפול טוב לחלוטין, תהליך חף מכל בעיה או טעות. כמו שנישואין טובים או מערכת יחסים טובה אינם חפים מבעיות, אלא מורכבים מאנשים שיודעים כיצד להתמודד עם הבעיות, טיפול טוב לא תמיד יהיה נטול קשיים. אף מטפל אינו מושלם, ואף טיפול לא יכול להינתן בצורה מושלמת, גם אם הוא אידיאלי באופן תיאורטי. אפילו אותם מטפלים שעושים את מירב המאמצים על מנת להיות מודעים לעולמם הפנימי ולהיות קשובים לתהליך הטיפולי, מגלים כי הם אינם מודעים להיבטים מסוימים בעצמם, לחלקים מעצמם שטרם החלימו, ולטעויות שהם מבצעים.

טיפול טוב הוא סך כל החוויות, הפנימיות והחיצוניות, המתרחשות כתוצאה מתהליך הפסיכותרפיה הבלתי מושלם. הוא מוביל למודעות עצמית, לצמיחה ולהשתחררות מאמונות, אנרגיות ורגשות קיצוניים. אפילו הטיפול הטוב ביותר יכול לכלול מסלולים של חוסר מודעות, טעויות ואתגרים למערכת היחסים הטיפולית – ועדיין להיות חיובי. חשבו על התיקונים היפהפיים שביצעתם בטיפול עם האנשים שאתם עובדים איתם. תיקון מבוסס משפר את הקשר ומעמיק את האמון. ולכן, אנו שמחים על כל המהמורות בתהליך הטיפולי, במערכות היחסים שלנו ובינינו לבין עצמנו.

 

לפעמים אנחנו לא יכולים לעזור

 

כמטפלים, אנו מוגבלים. אנו מברכים את האנשים שאיתם אנו עובדים מתוך תקווה גדולה. בילינו אינספור שעות במחקר המקצוע שלנו, בעבודה על עצמנו, בשליטה בטכניקה שלנו ובלמידת האופן שבו נוכל “להיות” עם האנשים שמעוניינים בשירותינו. רובנו רוצים לבצע עבודה טובה. אנו חשים כי אנו מחויבים לסייע לאחרים להשתחרר מהמעמסות ולהתמודד עם הסבל, כיוון שאנו מכירים את התחושה הנפלאה המתלווה לכך. ועדיין, לפעמים אנחנו פשוט לא יכולים לעזור. אנו מאמינים שמטפל טוב לעולם לא מאבד תקווה שבכך שאדם אחר יכול להחלים בימי חייו, אך אנו גם מכירים בכך שאותו מטפל לא בהכרח יהיה מי שיעזור, בכך שהזמן עשוי להיות שגוי, או בכך שהאדם הזה אינו מוכן, ומכל סיבה, עשוי שלא לבצע את העבודה העצמית הדרושה לשם החלמה. לעתים, משמעותו של טיפול טוב הוא הרפיה מציפיות ותוצאות, עבורנו ועבור האנשים שאנו עובדים איתם, מבלי לאבד תקווה.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support