פסיכולוג ילדים

קשה לדעת מתי הילד שלכם זקוק לפסיכולוג ילדים, ומתי ההתנהגות שלו היא רק סממן של הגיל שיחלוף באופן טבעי. עם זאת, כאשר מדובר בקושי רגשי המצריך טיפול, התייחסות מהירה עשויה לחסוך לכם הרבה מאוד סבל ולהוות את הפתרון הנכון והחיובי ביותר עבור ילדכם. על מנת שתהיו בטוחים כי אינכם מקדישים כסף, זמן ומאמץ מיותרים לטיפול פסיכולוגי שאינו נחוץ, הכנו עבורכם מאמר עם כל המידע שאתם צריכים לפני שאתם קובעים תור לפסיכולוג ילדים.

” המפגש עם הילד הוא הזדמנות להכיר את העולם שלו, להבין דרך העיניים שלו מה קורה לו, מה היא החוויה אותה חווה… אנחנו יכולים להיות למשל שני בלשים שעובדים ביחד, מנתחים את הסיטואציה ומנסים להבין מה קורה לו שם …לאט לאט הילד מצליח לפרק את החוויה למילים, להבין יותר טוב מה קורה לו ולקבל תחושה של שליטה…” (דינה ממכון חיבורים)

מתי מומלץ ללכת לפסיכולוג ילדים?

היסטוריה משפחתית של מחלות נפש

מחלות נפש הן דבר גנטי, ולכן, אם אתם מודעים להיסטוריה משפחתית של הפרעות חרדה, דיכאון או כל מחלת נפש אחרת במשפחה שלכם ואתם שמים לב לשינוי בהתנהגות, קשיים רבים בויסות רגשי, מוזרות או הסתגרות והמנעויות רבות, חשוב שתתיעצו עם פסיכולוג ילדים בכדי שיוכל לבצע אבחון מהיר ולתת מענה מדויק שייקל על הסבל של ילדכם.

 

הפרעות אכילה

הפרעות אכילה כגון אנורקסיה או בולימיה הם סימפטומים מורכבים שעשויים להתפתח במהירות, והטיפול בהם אינו פשוט. במקרה כזה, טיפול מוקדם ומהיר עשוי להציל את חייו של ילדכם.

 

פגיעה עצמית

אם הילד שלכם פוגע בעצמו, בין אם באמצעות חתכים או בכל דרך אחרת, עליכם לפנות לעזרה בהקדם האפשרי. גם אם מדובר בתופעה חד-פעמית, כל פגיעה עצמית היא קריאה לעזרה, ויש לאפשר לאיש מקצוע לאבחן את הבעיה ולמנוע התדרדרות מסוכנת מאוד.

 

סימנים אחרים עשויים להצביע על בעיה, שיתכן וניתן לפתור באמצעות טיפול פסיכולוגי לילדים. ילדים הם יצורים חכמים, רגישים וגמישים, כאשר מתרחשים שינויים מדאיגים או קיצוניים בחיים כגון מוות במשפחה, החלפה של מסגרת חינוכית, גירושין של ההורים או בריונות בבית הספר, הם עשויים להזדקק לסיוע חיצוני ויכולתם להיתרם ולשנות את דפוסי התנהגותם וחשיבתם היא מהירה מאד. אם ילדכם מפגין את אחת ההתנהגויות הבאות, כדאי לקבוע פגישת היכרות עם פסיכולוג או רופא ילדים כדי להתייעץ איתו ולשמוע את חוות דעתו על:

 

 • עצבות מתמשכת
 • חוסר עניין פתאומי בתחביבים
 • חרדה
 • הימנעות מיצירת קשר
 • שינויים קיצוניים בתיאבון או רגרסייה בצרכים בסיסיים
 • התנהגות אלימה
 • כאבי ראש
 • הרטבת המיטה
 • בעיות בשינה
 • ציונים מדרדרים
 • גניבה מההורים או מחנויות

 

אלו לא התסמינים היחידים, אך הם מהווים דוגמה נהדרת למצבים נפשיים, התנהגותיים או גופניים שעשויים להוות תוצאה של קושי נפשי, ולאו דווקא מצב פיזיולוגי. רופא ילדים ידע כיצד לאבחן את ילדכם, ובמידת הצורך, ישלח אותכם לבצע אבחון אצל פסיכולוג ילדים. אם לא מדובר בתסמין גופני, תוכל ליצור קשר ישיר עם פסיכולוג הילדים.

 

לקריאה נוספת על אבחון ילדים

למה לפנות לפסיכולוג ילדים?

פסיכולוג ילדים יעניק לילדים שלכם ביטחון וחוסן אישי ויתן לו כלים שיעזרו לו בהמשך החיים.

 

פיתוח מיומנות חברתית

ילדים צריכים להיות מסוגלים לתקשר עם חבריהם לספסל הלימודים, בני משפחתם ואנשים אחרים. עליהם להביע חמלה, אמפתיה ורגישות, כמו גם לרכוש כישורי פתרון סכסוכים טובים שיסייעו להם בעתיד. פסיכולוג ילדים ידע כי ילדים שיכולים לבטא את רגשותיהם מצליחים יותר מבחינה חברתית גם בילדות וגם בהמשך חייהם.

 

פתרון בעיות

ילדים שיודעים לפתור בעיות הם ילדים בעלי חשיבה יצירתית וגמישה, שתורמת במידה רבה גם לחוסן שלהם. אם הם יודעים לפתור בעיות, הם יהיו בטוחים יותר ביכולתם לתכנן תכניות באופן עצמאי, כמו גם לבקש עזרה במידת הצורך. פתרון בעיות מהווה מיומנויות נחוצה מאוד גם בעת הבגרות, פסיכולוג ילדים שיתייחס אליה ללא ספק יכין את ילדיכם לעתיד.

 

עצמאות

תחושת עצמאות ויכולת לחשוב באופן אוטונומי הם גורמים המשפיעים על חוסנם של ילדים. פסיכולוג ילדים יפתח את העצמאות של ילדיכם ויעודד אותם להחליט החלטות בעצמם, כדי לשפר את הביטחון העצמי שלהם, ולוודא שלא יפלו קורבן ללחץ חברתי מצד חבריהם לספסל הלימודים.

 

אופטימיות

אופטימיות היא מרכיב חשוב בחיים. ילד אופטימי יאמין בפוטנציאל שלו, ויבין את הקשר בין המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלו. תפקידו של פסיכולוג ילדים הוא להבהיר את הקשר בין שלושת הגורמים האלו, על מנת שהילד לא יירתע בקלות ממצבים מורכבים, וידע כיצד להשפיע על נסיבות חייו.

פסיכולוג ילדים בליווי הדרכת הורים

פסיכולוג ילדים מתמחה בעזרה להורים וזאת על מנת להקל עליהם להבין את רגשותיו של הילד/ה ואת המניעים להתנהגותו. פסיכולוג ילדים מלמד את ההורים להתמודד באופן אפקטיבי עם אופן ההתנהגות של הילד/ה תוך כדי הימנעות מתגובות מופרזות. בכך יוכלו ההורים לעזור לילדהם בניהול מצבי מתח ותסכול באופן יותר מוצלח. הטיפול הפסיכולוגי משפר באופן משמעותי את התקשורת הבין אישית במשפחה ומציע פתרונות פרקטיים לשינוי הסמפטומים במידה וקיימים.

הפגישה עם פסיכולוג ילדים יכולה להיות אישית עם הילד בלבד ו/או עם כל המשפחה. ההורים תמיד במרכז המעורבות בכדי שיוכלו ללמוד מיומנויות פרקטיות שיובילו להצלחת ההתמודדות של הילד.

המטרה היא לתמוך בהורים להשיג את המטרות החשובות ביותר שלהם, לדוגמא: הגדרת גבולות באופן אפקטיבי, עידוד הרצון ללמוד, שמירה על תקשורת פתוחה וטובה, ויצירת אווירה של כבוד הדדי והערכה. כמו כן, ההורים מקבלים תמיכה ועידוד לטפח בילדהם אחריות תוך כדי חינוך לערכים.

פסיכולוג ילדים לעומת פסיכולוג מבוגרים?

פסיכולוג ילדים הוא מטפל שהתמחה בפסיכולוגיה של עולם הילד, ולרוב גם של גיל ההתבגרות. עולמו הנפשי של הילד הוא עולם שונה מזה של מבוגר, והאסטרטגיות הפסיכולוגיות לגשת אליו מתחשבות בילד כאדם ייחודי על-פי גילו. בדרך כלל, הטיפול בילדים בגילאים מוקדמים ( עד גיל 7 ) יתמקד בשני כלים מרכזיים: משחק והדרכה הורית. בילדים יותר גדולים ניתן כבר להתחיל לשלב טיפול פסיכולוגי מבוסס שיחה, המקנה מיומנויות וכלים קוגניטיביים והתנהגותיים.

לעומת זאת פסיכולוג מבוגרים מתמקד בעיקר בתקשורת המילולית ובשיחות בין המטפל למטופל לגבי חוויות מרכזיות וחשובות מהעבר, קשיים בהווה והעלאת תכנים מהלא מודע (טיפול פסיכודינאמי) או בפרשנות של מחשבות ורגשות שליליים והחלפתם במחשבות חיוביות וריאליות (טיפול CBT).

כל שיטות הטיפול מבוססות על התפיסה כי למבוגרים יש את הבשלות הקוגניטיבית והרגשית לבטא את עצמם מבחינה מילולית.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי גם טיפול פסיכולוגי במבוגרים יכול לכלול אמצעים בלתי מילוליים.

למה לבחור במכון חיבורים?

המטפל הוא מי שתצטרכו לפגוש כל שבוע, ולכן כדאי שהוא ידע בדיוק מה הוא עושה. במכון חיבורים, אנו מודעים לחשיבותם של מטפלים מקצועיים, אנושיים ונגישים, ולכן עובדים רק עם מטפלים ישראלים בולטים ומובילים בתחומם, שמטפלים בסניפי המכון (ולא בקליניקות משלהם), שומרים על קשר קבוע עם המנהלת המקצועית של המכון, מגיעים לישיבות צוות ארוכות אחת לשבוע ועוברים סדנאות הדרכה בקבוצות קטנות. כך שאנו יודעים מהם היכולות, הכישורים והמומחיות של כל אחד ואחת מהצוות שלנו ומתאימים את הצורך המשפחתי לאיש או אשת המקצוע המדוייקים להם. כמובן שאתם מוזמנים לדבר עם המטפלים לפני הפגישה הראשונה ולברר בעצמכם על המומחיות ואופן העבודה שלהם.

 

מעבר לצוות המקצועי והמיומן, מכון חיבורים מעניק את הטיפול הטוב ביותר באמצעות התמקדות בטכניקות ושיטות טיפול בעלות אופי יישומי ומעשי, גישות שמטרתן פתרון בעיות, והתאמה ייחודית של הטיפול לכל מטופל. בשל מגוון ההתמחויות של צוות המומחים שלנו, אנו יכולים לבנות תכנית מותאמת אישית הכוללת את בחירת שיטת הטיפול היעילה ביותר, התאמה של המטפל לאבחנה, והתמקדות במאפייני הבסיס של הבעיה המאובחנת. אנו מודעים לכך שרבים מן הפונים אלינו מגיעים בשעת משבר ומצוקה, ומשתמשים בכל האמצעים על מנת להציע סביבה תומכת ומכילה העונה על כלל צרכיהם של המטופלים – לרבות אפשרות להתחלת טיפול באופן מיידי ושמירה על סודיות ואנונימיות מוחלטות.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

5/5 (2)
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support