fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

פסיכותרפיה

כותב:
תוכן עניינים

“לפני תהליך הפסיכותרפיה שעברתי, הייתי שרויה בחרדה עזה, איבדתי את האמון בעצמי והייתי חסרת בטחון. הייתי עושה בחירות רומנטיות שלא התאימו לי והקשרים שלי היו עמוסים בחרדה.כיום לאחר שנגמר התהליך אני חשה הרבה יותר יציבה ובוטחת בעצמי. לא יכולה להגיד שהחיים ורודים ואני אדם אחר אבל למדתי לאהוב את האדם שאני.  הצלחתי לייצר מערכת יחסים מזינה יותר ובטוחה עם אדם שאני סומכת עליו. הימים שלי יותר משמעותיים ומספקים ואני חווה איזון רגשי טוב יותר.”

פסיכותרפיה יכולה להיות כלי רב ערך בסיוע לאנשים להתמודד עם אתגרים אישיים ולהתגבר עליהם, ולשפר את רווחתם הכללית. זה גם יכול לספק הזדמנות לרפלקציה עצמית ולצמיחה, מה שמוביל למודעות עצמית מוגברת ולתחושת סיפוק גדולה יותר בחיים. טיפול יכול ללבוש צורות וגישות רבות, וחשוב לאדם למצוא מטפל וגישה שמרגישים איתו נוח ומעוררים בנו אמון.

 

מהי פסיכותרפיה ומה חשיבותה?

פסיכותרפיה היא סוג של טיפול בבריאות הנפש הכוללת שיחה עם מטפל מיומן במסגרת דיסקרטית ובטוחה. מטרת הפסיכותרפיה היא לעזור לאנשים להבין ולנהל את המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלהם כדי לשפר את רווחתם הכללית. פסיכותרפיה יכולה להועיל בטיפול במגוון התמודדויות של בריאות הנפש, כולל דיכאון, חרדה, או טראומה, לעבוד על קשיים בתוך יחסים ולתמוך תהליכי צמיחה האישית.

פסיכותרפיה מאפשרת לאנשים לחקור את החוויות, הרגשות ודפוסי החשיבה שלהם בסביבה תומכת ולא שיפוטית, שמקדמת מודעות עצמית, עוזרת לפתח מיומנויות התמודדות ונקודות מבט חדשות. חשיבותה של פסיכותרפיה טמונה ביכולתה לקדם צמיחה וריפוי אישיים, המובילים לשיפור הבריאות הנפשית ואיכות החיים הכוללת.

למי מיועד הטיפול?

טיפול פסיכותרפי יכול להועיל כמעט לכל אחד. אנשים מחפשים טיפול בדרך כלל כאשר הם נתקלים בקשיי התמודדות בחייהם. לדוגמה, כאשר מתרחשים לפתע שינויים מלחיצים בחייהם, כאשר נתקלים במצבי רוח משתנים, חרדה, קשיי הסתגלות או קשיים התנהגותיים.

מלבד זאת, פסיכותרפיה יכולה להועיל גם למי שאינו חש מצוקה ספציפית, אך מעוניין להכיר את עצמו ולהתפתח באופן אישי. אלו הם כמה מהמצבים שיכולים להוביל לפנייה לפסיכותרפיה:

  • חרדות (חברה חברתית, התקפי חרדה, פוביות ופחדים ועוד)
  • דיכאון (מתחושת דכדוך קלה ועד דיכאון קליני)
  • משברי חיים (סביב אירועי חיים קשים כמו פרידה ואובדן או גירושין)
  • התמכרויות (לחומרים או התנהגותיות)
  • קשיים במערכות יחסים (חרדת נטישה, פחד מאינטימיות, תחושת בדידות)
  • צומת דרכים חשובה בחיים (למשל הבחירה להביא ילדים או הגירה)
  • התמודדות עם טראומה ופוסט טראומה (למשל פגיעה מינית, תאונת דרכים או פוסט טראומה המשירות הצבאי)
  • מצבים נפשיים מורכבים ומתמשכים כמו הפרעות אישיות או הפרעות נפש.

 

סוגי פסיכותרפיה

ישנם סוגים שונים של פסיכותרפיה, לכל אחד גישה ומיקוד ייחודי משלו. חלק מהסוגים הנפוצים ביותר כוללים:

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT),

טיפול CBT המתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגויות מזיקים. בטיפול בוחנים את סל האמונות שלנו והופכים אותן למודעות על מנת להצליח ליצור בהן שינוי. בטיפול נלמדים גם כלים שיכולים לשמש את המטופל לאורך חייו גם לאחר זמן הטיפול. טיפול זה הוא ממוקד וקצר מועד.

טיפול בין-אישי (IPT),

טיפול IPT מתייחס לקונפליקטים ביחסים בין-אישיים.

טיפול פסיכודינמי

צורה פופולרית נוספת היא טיפול פסיכודינמי, החוקר מחשבות ורגשות לא מודעים כדי לקבל תובנה לגבי שורש הבעיות של הפרט.

טיפול הומניסטי

סוגים נוספים כוללים טיפולים הומניסטיים כמו טיפול ממוקד באדם, המדגיש את האיכויות הייחודיות של הפרט, וטיפול במערכות משפחתיות, המטפל בנושאים בתוך הדינמיקה המשפחתית.

EMDR

בנוסף, ישנן גם מספר צורות מיוחדות כגון Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR), המשמש לטיפול בטראומה.

ACT

Acceptance and Commitment Therapy (ACT), טיפול המדגיש תשומת לב וקבלה. בחירת הטיפול תהיה תלויה בצרכיו הספציפיים של הפרט ובמומחיותו של המטפל. טיפול זה מתמקד בהחרבת בגמישות הפסיכולוגית של האדם כאמצעי להשגת רווחה נפשית טובה יותר ויכולת טובה יותר לשאת קושי או רגש שלילי. בנוסף ערך המחויבות בטיפול תומך באדם לפעול בהתאם לערכים שלו כמקור לצמיחה והחלמה.

טיפול באומנות

טיפול בהבעה ויצירה גם הוא סוג של ערוץ פסיכותרפיה. הטיפול יכול לשלב שיחה ועבודה אומנותית ממגוון תחומים כמו אומנות פלסטית, מוזיקה תנועה או דרמה.

 

ההבדל בין פסיכותרפיה לפסיכולוגיה

פסיכותרפיה ופסיכולוגיה הם תחומים קשורים אך נבדלים. פסיכולוגיה היא המחקר המדעי של המוח וההתנהגות האנושית. פסיכולוגים עשויים לערוך מחקר, ללמד או לעבוד במסגרות יישומיות כגון בתי ספר, בתי חולים או תאגידים.

פסיכותרפיה, לעומת זאת, היא טיפול בקשיים נפשיים באמצעות טיפול בשיח. פסיכותרפיסטים הם אנשי מקצוע שעוסקים בבריאות הנפש המשתמשים במגוון טכניקות טיפוליות כדי לעזור לאנשים להתגבר על קשיים פסיכולוגיים ולשפר את רווחתם.

בעוד שפסיכותרפיסטים רבים הם פסיכולוגים, לא כל הפסיכולוגים עוסקים בפסיכותרפיה. בנוסף, אנשי מקצוע אחרים בבריאות הנפש כגון עובדים סוציאליים, או מטפלים באומנות עשויים גם הם לספק טיפול פסיכולוגי. ההבדל העיקרי בין פסיכותרפיה לפסיכולוגיה הוא ההתמקדות בטיפול מול לימוד והבנה.

תהליך הטיפול

תהליך של פסיכותרפיה מתחיל עוד כאשר מתעורר אצל אדם צורך או קושי איתו הוא מתמודד וברגע ההחלטה לפנות לטיפול. לאחר שלב מציאת המטפל שלפעמים לוקח זמן ועשוי להיות מורכב לחלקם התהליך יעמיק ובהתאם לגישה הטיפולית המטפל יחתור להיכרות טובה יותר עם המטופל בניסיון לסייע לו עם התלונה איתה הגיע או קידום המטרה הטיפולית.

זיהוי הצרכים שלך עם המטפל: בשלב זה יעלו שאלות כמו מטרת הטיפול? מה האדם רוצה לקבל מהתהליך הטיפולי? הצבת מטרות היא חשובה אל אף שהמטרות עשויות לקבל אופי אחר או להשתנות בהתאם למה שיעלה למודעות וייחשף במהלך התהליך. בפגישת ההיכרות לרוב ייערך שאלון מצד המטפל ונסיון להעריך את המטופל, את עברו, אופיו מה הוא מביא ומה הצרכים שלו.

משך הטיפול יכול להשתנות מאוד בהתאם לצרכים ולמטרות של הפרט. אנשים מסוימים עשויים להזדקק למספר פגישות בלבד, בעוד שאחרים עשויים להפיק תועלת מטיפול מתמשך במשך מספר חודשים או אפילו שנים. גם תדירות המפגשים יכולה להשתנות, מפעם בשבוע ועד פעם בחודש.

באופן כללי, פסיכותרפיה היא תהליך שיתוף פעולה בין הפרט למטפל. עם התמיכה וההכוונה הנכונים, הטיפול יכול לעזור לאנשים להתגבר על אתגרים נפשיים, שיפור מערכות היחסים שלהם וניהול חיים מספקים יותר.

טיפול פסיכותרפי לילדים

פסיכותרפיה לילדים מסייעת לילדים ולמתבגרים להבין ולהצליח לבטא או לווסת את המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלהם. צורת טיפול זו כוללת לעתים קרובות שיחה ומשחק עם איש מקצוע מיומן בבריאות הנפש בסביבה בטוחה ותומכת.

פסיכותרפיה לילדים יכולה להיות מועילה לילדים שחווים אתגרים רגשיים, התנהגותיים או נפשיים כמו חרדה, דיכאון, טראומה והפרעות קשב וריכוז (ADHD). פסיכותרפיה יכולה גם לתמוך בילדים בפיתוח אסטרטגיות התמודדות חיוביות ושיפור מערכות היחסים שלהם עם אחרים. טיפול כזה ניתן בפורמטים שונים: באופן פרטני, משפחתי, דיאדי או במסגרת קבוצתית. המטרות, התדירות ואורך מפגשי הפסיכותרפיה מותאמים לצרכים הייחודיים של כל ילד.

מכנה משותף של טיפולי פסיכותרפיה

רב הגישות הפסיכותרפויתיות מבוססות על קשר מילולי בין המטפל למטופל. שיחה היא הכלי הטיפולי הנפוץ ביותר. בפסיכותרפיה הניתנת על ידי פסיכולוג קליני, עובד סוציאלי קליני או פסיכותרפיסט, השפה היא כלי העבודה העיקרי. יחד עם זאת, לא תמיד השפה היא הכלי המתאים והיעיל ביותר עבור כל מטופל.

ישנם אנשים שמתקשים לבטא את רגשותיהם במילים, וישנם אנשים שמתחברים יותר לאספקטים אחרים, שאינם שפתיים. לכן, ישנם תחומים שונים המציעים טיפולים המתבססים על יכולות, כישרונות או תחומי עניין ומשיכה של המטופל.

 

באיזה טיפול לבחור?

בהינתן המבחר הרחב של טכניקות טיפוליות, חשוב להתאים את סוג הטיפול הפסיכותרפויתי לצרכיו, אופיו ומבנה האישיות של הפונה.

כל מטפל, בכל  סוג של פסיכותרפיה, שם את המטופל בראש סדר העדיפויות, ומתאים את התערבותו לצרכיו של המטופל הספציפי. הקשר, הקבלה ויחסי האמון שנוצרים בתוך פסיכותרפיה הם בעלי המשמעות בשיפור תחושותיו של הפונה.

המבחר הרחב במכון חיבורים מאפשר למעשה למטופל לקבל טיפול בכלים שיוכלו לקדם אותו בצורה היעילה ביותר. הנקודה החשובה ביותר בפסיכותרפיה היא הקשר שנוצר בין המטפל למטופל, והמחויבות של המטופל לתהליך. המטפלים שלנו בעלי תארים מתקדמים והכשרות מקיפות בעולם הטיפול של CBT בגישות מתקדמות. נשמח ללוות אתכם בדרך להחלמה, הקלה והגשמה.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן