פסיכותרפיה

פסיכותרפיה, בתרגום חופשי מיוונית, היא טיפול בנפש. למעשה השם פסיכותרפיה הוא ביטוי כולל לכל הגישות הטיפוליות הקיימות, שמטרתן לשפר את איכות החיים, להתמודד עם מצוקות, לפתור משברים וכד’. למעשה, כל טיפול נפשי שאינו עושה שימוש בתרופות, נחשב לסוג של פסיכותרפיה.

פסיכותרפיה - טיפול במגוון גישות

פסיכותרפיסטים הינם מטפלים ממגוון גישות, וממגוון הכשרות. פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים קליניים בעלי הכשרה בפסיכותרפיה, ומטפלים שונים כגון מטפלים באומנות, בדרמה, ברכיבה, בבעלי חיים ועוד, כולם פסיכותרפיסטיים.

מתלבטים איזה טיפול מתאים לכם? לחץ/י לקריאה בהרחבה בנושא טיפול פסיכודינאמי

נשים מחייכות

למי מיועד הטיפול?

טיפול פסיכותרפויתי יכול להועיל כמעט לכל אחד. אנשים מחפשים טיפול בדרך כלל כאשר הם נתקלים בקשיי התמודדות בחייהם. לדוגמה, כאשר מתרחשים לפתע שינויים מלחיצים בחייהם, כאשר אנו נתקלים במצבי רוח משתנים, חרדה או קשיי הסתגלות ובעיות התנהגותיות.

מלבד זאת, פסיכותרפיה יכולה להועיל גם למי שאינו חש מצוקה ספציפית, אך מעוניין להכיר את עצמו ולהתפתח באופן אישי.

נקלעתם לקשיים בחיי הזוגיות. קראו על טיפול זוגי וסגולותיו

עובדים

מכנה משותף של פסיכותרפיה

רב הגישות הפסיכותרפויתיות מבוססות על קשר מילולי בין המטפל למטופל. שיחה היא הכלי הטיפולי הנפוץ ביותר. בפסיכותרפיה הניתנת על ידי פסיכולוג קליני, עובד סוציאלי קליני או פסיכותרפיסט, השפה היא כלי העבודה העיקרי. יחד עם זאת, לא תמיד השפה היא הכלי המתאים והיעיל ביותר עבור כל מטופל.

טיפול קוגנטיבי התנהגותי, לשינוי דפוסי התנהגות שגויים

ישנם אנשים שמתקשים לבטא את רגשותיהם במילים, וישנם אנשים שמתחברים יותר לאספקטים אחרים, שאינם שפתיים. לכן, ישנם תחומים שונים המציעים טיפולים המתבססים על יכולות, כשרונות או תחומי עניין ומשיכה של המטופל. להלן מספר דוגמאות נפוצות.

פסיכותרפיה באמנות: הכלי הטיפולי הוא החומר. המטופל מבטא את עולמו באמצעות ציור, פיסול או אמנות אחרת, ויחד עם המטפל נעשית עבודה של הבנה וביטוי באמצעות היצירה. מידת השימוש באומנות במהלך הטיפול תלוייה במטופל, והוא יכול להשתמש בטיפול באומנות ככלי עיקרי, או כלווי לעבודה מילולית שנעשית במקביל.

פסיכודרמה: הכלי הטיפולי הוא המשחק, ובאמצעותו יכול המטופל להתמודד עם תכנים מודעים ולא מודעים אשר משפיעים על חייו ורגשותיו. קיימת אפשרות לטיפול בפסיכודרמה בקבוצה.

טיפולים בכתיבה יוצרת (ביבליותרפיה), טיפולים בתנועה, במוזיקה וכד’. בכל אלה, מהווה הנושא כלי להעלאת תכנים רגשיים, בין אם המטופל בוחר לעבד תכנים אלה באופן מילולי, ובין שנבחר לחוות את החוויה מבלי לדון בה.

מטפלות

באיזה טיפול לבחור?

בהינתן המבחר הרחב של טכניקות טיפוליות, חשוב להתאים את סוג הטיפול הפסיכותרפויתי לצרכיו, אופיו ומבנה האישיות של הפונה. המבחר הרחב במכון חיבורים מאפשר למעשה למטופל לקבל טיפול בכלים שיוכלו לקדם אותו בצורה היעילה ביותר. הנקודה החשובה ביותר בפסיכותרפיה היא הקשר שנוצר בין המטפל למטופל, והמחויבות של המטופל לתהליך.

כל מטפל, בכל סוג של פסיכותרפיה, שם את המטופל בראש סדר העדיפויות, ומתאים את התערבותו לצרכיו של המטופל הספציפי. הקשר, הקבלה ויחסי האמון שנוצרים בתוך פסיכותרפיה הם בעלי המשמעות בשיפור תחושותיו של הפונה.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן