fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

רווקות מאוחרת: טיפול באי מציאת בן/בת זוג

כותב:
תוכן עניינים

חיפוש אחר בן או בת זוג או המתנה לזוגיות הם תהליכים שיכולים להצריך המון כוחות נפשיים. כוחות שלא תמיד יש לנו להשקיע. בנוסף להתמודדות עם ציפיות הסביבה אנחנו נאלצים גם להיות מעורבים רגשית בדייטים, מערכות יחסים באורכים משתנים ולהתמודד אפילו עם שברוני לב.

מדוע אין לי זוגיות?

לאורך תקופת הרווקות יכולים להיות לא מעט ימים עם ספקות עצמיים: “למה אני עדיין לבד” או “מה לא בסדר איתי”. חשוב לדעת שבהרבה מקרים אין בעיה פסיכולוגית שעומדת בבסיס הרווקות.

עם זאת, בחלק מהמקרים ייתכן בהחלט שבבסיס הרווקות עומדים פחדים, חששות או מחשבות מעכבות:

חשש מפגיעה או מדחייה

מציאת אהבה וזוגיות הם תהליכים שדורשים פתיחה של הלב וחשיפה של נקודות רגישות. החשש מפגיעה או מדחייה יכול לעורר בנו תגובות רגשיות שליליות ולעמוד בדרך ליצירה של מערכות יחסים משמעותיות.

פחד מאינטימיות

אם אתם חווים קשיי ביצירת מערכות יחסים קרובות,או במתן אמון באדם אחר – ייתכן שאת או אתה מתמודדים עם פחד מאינטימיות. תוכלו לקרוא על כך עוד באתרנו.

פחד לטעות ולהתפשר

החשש מהתאהבות בבן זוג שלא מתאים לנו, ושיהיה לנו קשה לבנות איתו עתיד – יכול לגרום לנו לוותר על הניסיון. ההתפשרות יכולה לבוא לידי ביטוי לא רק בבן הזוג, אלא גם בפשרות שנצטרך לעשות אנחנו באורח החיים שלנו- בעבודה, למשל.

אם אנחנו לא אוהבים את עצמנו איך יאהבו אותנו?

כיום אנחנו יודעים שיש קשר בין קבלה עצמית לבין יכולת לפתח מערכות יחסים משמעותיות. הערכה עצמית נמוכה יכולה לפגוע ביכולת שלנו ליצור מערכות יחסים קרובות וההפך.

פחד ממחויבות

פחד ממחויבות יכול להופיע בדרכים שונות אצל כל אחד ואחת. פעמים רבות אדם שמפחד ממחויבות ימצא עצמו במערכות יחסים שנועדו להיכשל מראש או יחבל בקשרים טובים בהם נמצא. ניתן לקרוא עוד על פחד ממחויבות באתרנו.

חרדות שונות

חרדה חברתית, או חרדה ביחס למיניות יכולות לעורר בנו רתיעה מקשר גופני, או מלחשוף את עצמנו בפני אדם אחר.

טיפול בנושא רווקות ורווקות מאוחרת

הטיפול בנושא רווקות מאוחרת הוא הטיפול בנו. כך, לאחר התבוננות פנימית אינדבידואלית, הנעשית בדרך כלל בעזרתו של מטפל\ת או פסיכולוג\ית, ניתן להתחיל להבין ולזהות את הבעיה שמקשה על מציאת הזוגיות.

חשוב לזכור שחיפוש אהבה הוא בראש ובראשונה תהליך רגשי וככה הוא ישאר. תהליך פסיכולוגי הוא לא תחליף שכלתני למצפן הפנימי שלנו, אלא הוא עוזר לנו לנקות אותו מרעשי רקע.

יש הרבה דגים בים, אבל איפה החכה?

למעשה, חלק מהמומחים טוענים כי כאשר מקבלים הכוונה מקצועית, ממטפלים מוסמכים, ניתן להתפתח ולהתגבר על החסמים ולשפר את הסיכוי לבנות מערכת יחסים רומנטית ומשמעותית שתבשיל לזוגיות.

העובדה שאת או אתה נמצאים כעת ‘בין מערכות יחסים’ היא הזדמנות גדולה- יכול להיות שזה חלון הצלילות הדרוש לך כדי לבצע עבודה עצמית שתביא אותך למערכת היחסים הבאה במוכנות טובה יותר.

בכל מקרה, מספר טיפים למציאת הזוגיות הבאה:

התאמת ציפיות וסדר עדיפויות

גם בזמן בחירת בן הזוג, וגם תוך כדי מערכת היחסים, חשוב להבחין בין הדברים שחשובים לנו בבן\ת הזוג ובין אלה שלא. נסו להגדיר לעצמכם מה הן ‘שלוש המשאלות’ מבן או מבת הזוג העתידי. עליהן אולי לא תתפשרו, אבל תזכרו שאין אדם מושלם, ושעם היתר צריך ללמוד לחיות באושר ובאהבה בהמשך.

בדיקת ערכים ושאיפות

קל יותר לתחזק קשר ארוך טווח המתבסס על ראיה דומה של העולם. לכן, אולי תעדיפו למצוא אדם החולק את השקפתכם ומתחבר ליעדים שהצבתם לעצמכם. עם זאת, בהחלט ייתכנו זוגות מרקעים תרבותיים שונים, או עם שאיפות קריירה שונות.

השקיעו בעצמכם

כניסה למערכת יחסים משמעותית דורשת זמן ומשאבים נפשיים- לא תמיד יש לנו אותם. יכול להיות שיהיה חכם יותר להשקיע זמן בעצמכם- בלמידה עצמית למשל, לפני שיוצאים שוב לנסות למצוא זוגיות.

סיכום

אהבה היא תהליך רגשי ועוצמתי, אבל השכל שלנו מעורב בו מאוד. עבור מי שלא מוצאים בן או בת זוג, יכול להיות שתהליך הסתכלות עצמית קצר, גם על התפישות וגם על הרגשות, יוכל להקל על כניסה למערכת יחסים משמעותית שתבשיל לאהבה ולזוגיות.

גורמים רבים יכולים לעמוד בינינו, עצמנו ואהבה- טיפול קצר עם מטפל או מטפלת מוסמכים עם רישיון משרד הבריאות יוכלו לסייע לכם בהתבוננות העצמית, בהסרת המגננות ובכיול הציפיות לקראת מציאת אהבה.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

מקורות

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2020.00746/full

https://www.apa.org/research/action/speaking-of-psychology/mind-love

https://www.mako.co.il/health-weekend/Article-3ed7b7aa3b25451006.htm

https://www.betipulnet.co.il/articles/%D7%90%D7%AA%D7%94_%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9A_%D7%90%D7%94%D7%91%D7%94_%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%94_6_%D7%A6%D7%A2%D7%93%D7%99%D7%9D_%D7%91%D7%93%D7%A8%D7%9A_%D7%9C%D7%9E%D7%A6%D7%99%D7%90%D7%AA_%D7%96%D7%95%D7%92%D7%99%D7%95%D7%AA/

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן