כיצד לבחור פסיכולוג מומלץ?

חיפוש אחר פסיכולוג יכול להיות תהליך מבלבל, ובעיקר אם מדובר בטיפול פסיכולוגי בפעם הראשונה או השנייה בלבד. הבחירה בפסיכולוג ובתחום ההתמחות שלו חשובים לצורך הצלחת הטיפול, ולכן חשוב לבחור באיש המקצוע המתאים. אנו ניתן לכם מידע מפורט ומקיף שיעזור לכם לבחור את הפסיכולוג ולהעריך האם הוא מתאים לכם, ולהתחיל את התהליך הרצוי. אצלנו במכון חיבורים, כל הפסיכולוגים הם בעלי הכשרה שמתאימה למגוון קהלי יעד ומטופלים שונים, כך שאם אתם מחפשים פסיכולוג מומלץ ומידע שיעזור לכם להבין אותו קצת יותר, הגעתם למקום הנכון.

מחפשים פסיכולוג מומלץ? היעזרו בעצותיהם של המומחים

האמינו או לא, פסיכותרפיה היא זולה יותר מתרופות במרשם, במיוחד כאשר אנו לוקחים בחשבון את השפעתה על יכולתו של המטופל לממש יעדי חיים ארוכי טווח. כדי שיהיה יעיל, הטיפול צריך לענות על שורה של קריטריונים ברורים.

הפסיכולוג ברוס וומפולד דחס את הקריטריונים האלו לכדי מספר מרכיבים ברורים. מובא לפניכם תרגום שלהם למונחים מעשיים שבהם תוכלו להשתמש כדי להעריך את מומחי בריאות הנפש שמטפלים בכם או בקרובים אליכם.

עובדים

שורה מתוחכמת של כישורים בין-אישיים

פסיכותרפיסטים יעילים מסוגלים להביע את עצמם היטב. הם פיקחים, ויכולים להבין ולחוש את מחשבותיהם ורגשותיהם של אחרים. כאשר הם מתייחסים למטופליהם, הם מציגים חום, קבלה ואמפתיה, ומתמקדים באחרים ולא בעצמם. מה זה אומר מבחינתכם: כאשר אתם מדברים על החוויות שלכם, האם נראה כי המטפל שלכם מתעניין במה שאתם מרגישים? האם המטפל מתקשר אתכם בשפה שאתם מסוגלים להבין? האם המטפל מדבר עליכם, ולא על עצמו?

מטפלות

יכולת לספק הסבר לתסמינים שלכם, ולהתאים את ההסבר הזה לנסיבות המשתנות

מטופלים רוצים לדעת מדוע הם חווים את התסמינים שלהם, גם אם זו לא הפעם הראשונה שהם פונים לטיפול. מטפלים יעילים מספקים הסברים שהמטופלים שלהם מסוגלים להבין, אך הם גם מוכנים לשנות את ההסברים שלהם בהתאם לאופן שבו הטיפול מתפתח ומתגלגל. מה זה אומר מבחינתכם: האם אתם מבינים מה המטפל אומר בנוגע לגורמים האפשריים לתסמינים שלכם? ההסבר לא חייב להיות (וכנראה גם לא צריך להיות) “מדעי”; עליו להיות הסבר המתבסס על תחושת הזהות שלכם, ועל הסיבה שבגללה אתם מרגישים כפי שאתם מרגישים. עליכם להרגיש כי המטפל מוכן להתגמש אם הנסיבות משתנות או כאשר נחשף מידע חדש בנוגע לתסמינים שלכם במהלך הטיפול.

גורם לכם להרגיש שתוכלו לבטוח בו

לקוחות של מטפלים יעילים מאמינים כי המטפל שלהם יסייע להם, כיוון שהמטפל משדר, מילולית ובצורה שאינה מילולית, כי הוא מהימן וניתן לבטוח בו. מה זה אומר מבחינתכם: מה הקול הפנימי שלכם אומר לכם כאשר אתם פוגשים את האדם הזה לראשונה? האם אתם מרגישים שתוכל להיות ביניכם מערכת יחסים טובה? האם אתם יכולים לתת בו אמון?

מוכנות לבסס ברית משותפת

תחושת השותפות בין המטפל למטופל היא אחד מהמאפיינים המעידים בצורה הטובה ביותר על איכותן של תוצאות הטיפול. תופעה זה ידועה כ”ברית טיפולית”. מטפלים יעילים מסוגלים ליצור את הבריתות האלו עם סוגים שונים של מטופלים. ביסוס מערכת היחסים בין המטפל למטופל היא הבסיס לשינוי, והיא הסביבה הבטוחה שמאפשרת לטיפול להתקיים באופן תקין. מה זה אומר מבחינתכם: המטפל הוא ללא ספק המומחה וצריך לקבוע יעדים ברורים לטיפול. האם אתם חשים כי אכפת למטפל בנוגע ליעדים הטיפוליים שלכם? האם המטפל מציע יעדים שמוסכמים עליכם?.

מחויבות לפיתוח תכנית טיפול מקובלת ועקבית

מטפלים יעילים מבצעים הערכה בשלב מוקדם מאוד בטיפול. בעקבות ההערכה הזו, הם יבנו תוכנית טיפולית שאותה הם צריכים לחלוק עם המטופל. מה זה אומר מבחינתכם: האם המטפל חולק אתכם את התכנית בנוגע לסוג

הטיפול שתקבלו? עליכם לחוש בטוחים בנוגע למתרחש בטיפול, ולסיבה להתרחשויות אלו. אם לא תכירו את תוכנית הטיפול, ככל הנראה לא תמלאו את המלצות של המטפל, כי לא תדעו מדוע הן חשובות ומה המטרה שלהן.

הבעת אמון בנוגע למהלך הטיפול

פסיכולוג טוב יגרום למטופלים לחזור לטיפול, כיוון שהוא מאמין בחשיבות שלו. שיטה זו תעזור למטופלים לדעת שהמטפלים שלהם יודעים מה הם עושים, ומדוע הם עושים זאת. מה זה אומר מבחינתכם: אם תחושו שהמטפל שלכם נמצא בשליטה – לא בשליטה עליכם, אלא על מהלך הטיפול – מירב הסיכויים שתתקדמו בטיפול ותמשיכו אותו. כמובן, אם אתם לא מרוצים מהאופן שבו הטיפול מתקדם, כדאי לדבר על זה ולא להמשיך את הטיפול כפי שהוא.

העצמה

מטפלים טובים מעצימים את המטופלים, מאמינים שיש להם את היכולת להשתנות ואת המשאבים הפנימיים הדרושים לצורך השינוי, גם אם הם לא משתנים בפועל.

למרבה הצער, קיימת נטייה, בפרט בסביבות רפואיות, להתייחס לאנשים כבעלי פגם בסיסי. אם המטפל יתפוס את המטופל כאדם פגום שלא יכול להשתנות, קיים סיכוי גבוה שהמטופל ירגיש כך בעצמו. כאשר המטפל מסוגל לראות מעבר לפצעים ולמגננות של המטופל, קיים סיכוי גבוה יותר שהמטופל יוכל להיחשף בפני המטפל, וכך הטיפול בעל סיכויים גבוהים יותר להצליח.

גם אם הטיפול לא יצליח בעבור חלק מהאנשים, חשוב שהמטפל לא יהפוך בעצמו למכשול ומחסום בעבור המטופל.

מתן תשומת לב להתקדמותו של הטיפול והבעת תשומת הלב הזו בפני המטופל

מטפלים טובים מעוניינים לגלות כיצד המטופלים שלהם מגיבים לטיפול.

מה זה אומר מבחינתכם: בהתחשב בכך שהטיפול מתבצע בסביבה מבוקרת, סביר להניח שהוא לא יתבצע למשך תקופות זמן ארוכות. אפילו אם אתם לא מקבלים טיפול בסביבת טיפול מבוקרת, תוכלו לדעת שהמטפל שלכם יעיל כאשר הוא בודק כיצד אתם מרגישים בנוגע לטיפול שאתם מקבלים. זה לא אומר שתצטרכו להציג התקדמות בכל פגישה, אך כאשר המטפל שלכם בודק אם אתם מרגישים שהטיפול עובד, תוכלו לדעת שהוא דואג לכם.

גמישות בהתאמת הטיפול למאפייניו של המטופל המסוים

מטפל טוב לא עוקב אחר לוח זמנים נוקשה. מספר הולך וגדל של מחקרים בתחום הפסיכותרפיה מוכיחים כי חלק מהטיפולים טובים יותר מאחרים לטיפול בהפרעות פסיכולוגיות מסוימות. עם זאת, המטפל צריך להיות מוכן לבצע התאמות על פי מאפייניו המסוימים של המטופל. מה זה אומר מבחינתכם: אם אתם מרגישים שהמטפל שלכם עוקב אחר סדרה של כללים ולא מגיב לנסיבות הספציפיות שלכם, חשוב מאוד לדבר על זה. אמרו לו בדיוק מה עובד ומה לא עובד עבורכם. במקרים מסוימים, חוסר הנוחות שלכם עשוי להיות קשור לשלב הטיפול שבו אתם נמצאים. בכל מקרה, חשוב שתשמיעו את קולכם.

הענקת תקווה ואופטימיות בנוגע לסיכויי השיפור. תקווה היא גורם מניע נהדר

התחושה שמשהו הולך לעבוד היא חלק גדול מהמשוואה שיוצרת טיפול מוצלח. עם זאת, מטפל טוב צריך להיות מציאותי, ולאזן בין התקווה למציאות.

מה זה אומר מבחינתכם: מטפל טוב יגרום לכם לחשוב שאתם יכולים להשתפר. עם זאת, כפי שייתכן שלמדתם מניסיון העבר שלכם, ואולי מהניסיון שלכם עם מטפלים קודמים, התסמינים שלכם עשויים לחזור ולהופיע שוב. עדיין, עדיף לגשת לטיפול מתוך אופטימיות ולא מתוך פסימיות, ואם המטפל שלכם גורם לכם לחוש מלאי תקווה, סביר להניח שתרוויחו מהטיפול אף יותר.

רגישות ביחס לרקע התרבותי שלכם

על פי האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה, ההמלצה למטפלים היא להתאים את הטיפול לערכים התרבותיים של המטופל. בהתאם לכך, על המטפל לכבד את הרקע שלכם, ולהיות מודע לגישות של התרבות או הקהילה שלכם. לדוגמה, יחסי משפחה, פרקטיקות דתיות והתנהגות הולמת.

מה זה אומר מבחינתכם: אין צורך לומר שמטפל יעיל לא מעיר הערות מעליבות בנוגע למגדר, לגזע, למוצא האתני, לנטייה המינית, לדת או לרקע התרבותי של המטופל. עם זאת, יתכן שהמטפל שלכם לא יהיה מודע למסורות או איסורים מסוימים שהם חלק חשוב מחייכם. אם זה קורה, הסבירו לו מדוע אתם מרגישים כפי שאתם מרגישים. יתכן שהמטפל שלכם פשוט אינו מודע למצב, ויעריך את הידע החדש שתעניקו לו וייקח אותו בחשבון בהמשך הטיפול בכם.

תובנה עצמית

מטפל יעיל יהיה מודע לעצמו, ומסוגל להפריד בין הבעיות שלו לאלו של מטופליו. חשוב שהמטפלים יהיו מסוגלים לזהות ולנהל את תגובותיהם לבעיות שהמטופלים מציגים בפניהם. אכן, המטפלים עונים גם על כמה מצרכיהם האישיים כחלק מתהליך הטיפול, ולעתים אף חווים החלמה משנית. עם זאת, חלק מהמטפלים משתמשים, שלא במתכוון, בתהליך הטיפול ובאנשים שאיתם הם עובדים כדי להרגיע את הפצעים הפסיכולוגיים שלהם עצמם. על טיפול מוצלח ויעיל להתמקד בצרכיו של המטופל – ולא של המטפל.

מה זה אומר מבחינתכם: אם תגלו שהמטפל שלכם מעלה את הבעיות שלו כאשר אתם מדברים על שלכם, ואם תחושו שהוא עובר את הגבול וחושף את עצמו יותר מדי, עליכם להביע את החשש הזה בפניו. תת-המודע עשוי לשחק עם כולנו, כולל המטפלים, אך המטפלים הטובים ביותר מסוגלים לשלוט בתגובות שלהם, גם אם הם מתקרבים לחוויות שהשפיעו עליהם.

עומק

לעתים קרובות, הטיפול צריך להיות מעמיק. כדי להחלים, לא מספיקה התמודדות קוגניטיבית או בשינוי בהתנהגות, אלא יש צורך לחקור לעומק את הפצעים במקום לברוח או להתנגד. כאשר אנו מתנגדים לסבל העמוק ביותר שלנו, או בורחים ממנו, אנו חווים “עוד מאותו הדבר”, ולכן לעתים קרובות חווים סבל נוסף.

כמו כן, ההחלמה דורשת חוויה רגשית. כפי שנאמר, “אם אנו יכולים להרגיש את זה, אנו יכולים לרפא את זה”. טיפול טוב מסייע לאנשים לעבד ולרפא את הפצעים שטמונים עמוק בפנים. טיפול שאינו מעמיק דומה לתפירת פצע מבלי להוציא את כדור האקדח; סביר להניח שהפצע ימשיך לכאוב, יזדהם ויצריך טיפול נוסף. התייחסות למקור הכאב אינה תמיד קלה. כפי שכתב קארל יונג, “הארה לא כוללת רק ראיית צורות זוהרות וחזיונות, אלא גם הארה של החשיכה. החלק האחרון הוא קשה יותר, ולכן אינו נפוץ.”

טיפול טוב אינו מושלם

המונח “טיפול טוב” מעודד תפיסה שגויה: קיים טיפול מושלם שאין בו טעויות. כמו שנישואים טובים או מערכת יחסים טובה אינם חפים מבעיות, אלא מורכבים מאנשים שיודעים כיצד להתמודד עם הבעיות, טיפול טוב לא תמיד יהיה נטול קשיים. אף מטפל אינו מושלם, ואף טיפול לא יכול להינתן בצורה מושלמת, גם אם הוא אידיאלי באופן תיאורטי. אפילו אותם מטפלים שעושים את מירב המאמצים כדי להיות מודעים לעולמם הפנימי ולהיות קשובים לתהליך הטיפולי, מגלים כי הם

לא מודעים להיבטים מסוימים בעצמם, לחלקים מעצמם שטרם החלימו, ולטעויות שהם מבצעים.

טיפול טוב הוא סך כל החוויות, הפנימיות והחיצוניות, שמתרחשות כתוצאה מתהליך הפסיכותרפיה הבלתי מושלם. הוא מוביל למודעות עצמית, לצמיחה ולהשתחררות מאמונות, אנרגיות ורגשות קיצוניים. אפילו הטיפול הטוב ביותר יכול לכלול מסלולים של חוסר מודעות, טעויות ואתגרים למערכת היחסים הטיפולית – ועדיין להיות חיובי. חשבו על התיקונים היפהפיים שביצעתם בטיפול עם האנשים שאתם עובדים איתם. תיקון מבוסס משפר את הקשר ומעמיק את האמון. ולכן, אנו שמחים על כל המהמורות בתהליך הטיפולי, במערכות היחסים שלנו ובינינו לבין עצמנו.

מעורבות בהכשרה ולימודים נוספים

אנשי מקצוע מורשים בתחום בריאות הנפש נדרשים להשתתף בהכשרה מתמשכת, כדי לשמור על התואר שלהם. על פי חוק, הם מחויבים להשלים הכשרה זו.

מה זה אומר מבחינתכם: כל עוד רישיונו של המטפל שלכם נמצא בתוקף, אתם יכולים להיות בטוחים שהוא רכש את ההשכלה וההכשרה הרלוונטיות. תוכלו להשתמש באתר האינטרנט של האגודה במדינה שלכם כדי לוודא שלמטפל שלכם יש רישיון בתוקף, וכך גם תוכלו לבדוק אם קיימות חריגות בתיק המקצועי שלו.

 

מעורבות בהכשרה ולימודים נוספים

אנשי מקצוע מורשים בתחום בריאות הנפש נדרשים להשתתף בהכשרה מתמשכת, כדי לשמור על התואר שלהם. על פי חוק, הם מחויבים להשלים הכשרה זו.

מה זה אומר מבחינתכם: כל עוד רישיונו של המטפל שלכם נמצא בתוקף, אתם יכולים להיות בטוחים שהוא רכש את ההשכלה וההכשרה הרלוונטיות. תוכלו להשתמש באתר האינטרנט של האגודה במדינה שלכם כדי לוודא שלמטפל שלכם יש רישיון בתוקף, וכך גם תוכלו לבדוק אם קיימות חריגות בתיק המקצועי שלו.

לפעמים אנחנו לא יכולים לעזור

כמטפלים, אנו מוגבלים. אנו מברכים את האנשים שאיתם אנו עובדים מתוך תקווה גדולה. בילינו אינספור שעות במחקר המקצוע שלנו, בעבודה על עצמנו, בשליטה בטכניקה שלנו ובלמידת האופן שבו נוכל לסייע לאנשים שמעוניינים בשירותינו. רובנו רוצים לבצע עבודה טובה. אנו רוצים לסייע למטופלים להשתחרר מהמעמסות ולהתמודד עם הסבל, בעיקר כי אנו מכירים את התחושה הנפלאה שנלווית לתהליך.

ועדיין, לפעמים אנחנו פשוט לא יכולים לעזור. אנו מאמינים שמטפל טוב לעולם לא מאבד תקווה להחלמתו של המטופל, אך אנו גם מכירים בכך שאותו מטפל לא בהכרח יהיה מי שיעזור, בכך שהזמן עשוי להיות שגוי, או בכך שהאדם הזה אינו מוכן או יכול, מכל סיבה, לבצע את העבודה העצמית הדרושה לשם החלמה. לעתים, משמעותו של טיפול טוב הוא הרפיה מציפיות ותוצאות, עבורנו ועבור האנשים שאנו עובדים איתם, מבלי לאבד תקווה.

לסיכום:

תוצאת הטיפול תלויה בגורמים רבים, אך חוקרים בתחום הפסיכותרפיה הוכיחו שהקריטריונים עליהם דיברנו ממלאים תפקיד מרכזי בהגברת הסיכויים לתוצאות טיפוליות מוצלחות. הטיפול יכול להתרחש במסגרת מצבים שונים ומגוונים, החל מייעוץ זוגי ועד לסיוע לעובדים. יתכן כי לא כל מטפל יענה על כל הקריטריונים האלו, אך כל עוד אתם מודעים אליהם, תוכלו להחליט האם אתם או היקרים לכם מקבלים את הטיפול הטוב ביותר בשוק. אנו נמצאים כאן בשבילכם, וכדי לעזור לכם למצוא את המטפל הטוב ביותר בעבורכם.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן