מאפיינים של פסיכולוג יעיל

מחפשים מטפל? היעזרו בעצותיהם של המומחים

אלו מספרים מרשימים מאוד. והאמינו או לא, פסיכותרפיה היא זולה יותר מתרופות במרשם, במיוחד כאשר אנו לוקחים בחשבון את השפעתה על יכולתו של המטופל לממש יעדי חיים ארוכי טווח.על מנת שתהיה יעילה, על הפסיכותרפיה להינתן באופן שעונה על שורה של קריטריונים מוגדרים היטב. הפסיכולוג ברוס וומפולד דחס לאחרונה, בסימפוזיון של האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה, את הקריטריונים האלו לכדי תריסר מרכיבים. מובא לפניכם תרגום שלהם למונחים מעשיים שבהם תוכלו להשתמש בעת הערכת מומחי בריאות הנפש שמטפלים בכם או בקרובים אליכם.

שורה מתוחכמת של כישורים בין-אישיים

פסיכותרפיסטים יעילים מסוגלים להביע את עצמם היטב. הם פיקחים, ויכולים לחוש את מחשבותיהם ורגשותיהם של אחרים. כאשר הם מתייחסים למטופליהם, הם מציגים חום, קבלה ואמפתיה, ומתמקדים באחרים ולא בעצמם. מה זה אומר מבחינתכם: כאשר אתם מדברים על החוויות שלכם, האם נראה כי המטפל שלכם מתעניין במה שאתם מרגישים? האם המטפל מתקשר אתכם בשפה שאתם מסוגלים להבין? האם המטפל מדבר עליכם, ולא על עצמו?

יכולת לגרום לכם לחוש כי אתם יכולים לבטוח בו

על פי וומפולד, אנשים מחליטים אם הם יכולים או לא יכולים לבטוח במישהו תוך 50 מילישניות מרגע המפגש הראשוני. לקוחות של מטפלים יעילים מאמינים כי המטפל שלהם יסייע להם, כיוון שהמטפל משדר, מילולית ובצורה שאינה מילולית, כי הוא מהימן ושניתן לבטוח בו. מה זה אומר מבחינתכם: מה הקול הפנימי שלכם אומר לכם כאשר אתם פוגשים את האדם הזה לראשונה? האם הוא מישהו שמאפשר לכם לחוש כי תוכל להיות ביניכם מערכת יחסים טובה, וכי הוא לא יבגוד באמונכם? אחד מהתנאים בקוד האתי של הפסיכולוגים גורס כי יש לדווח על חשיפה של כוונה בלתי חוקית או מסוכנת למשטרה או לרשויות הרווחה. עם זאת, אפילו הדרישה הזו יכולה לסייע לכם לבטוח במטפל, כיוון שתדעו שהוא יגן עליכם ועל אחרים בסביבתכם.

מוכנות לבסס ברית משותפת

אחד מהמאפיינים המעידים בצורה הטובה ביותר על איכותן של תוצאות הטיפול היא התחושה כי המטופלים נמצאים בשותפות עם המטפלים שלהם. תופעה זה ידועה כברית טיפולית. מטפלים יעילים מסוגלים ליצור את הבריתות האלו עם סוגים שונים של מטופלים.

מה זה אומר מבחינתכם: האם אתם חשים כי המטפל שלכם מעוניין לשכנע אתכם לבסס יעדים שמוסכמים על שניכם? אף כי המטפל הוא ללא ספק המומחה, האם אתם חשים כי אכפת למטפל בנוגע ליעדים הטיפוליים שלכם, וכי הוא מוכן לעבוד יחד אתכם על מנת לקבוע יעדים שמוסכמים על שניכם?

יכולת לספק הסבר לתסמינים שלכם, ולהתאים את ההסבר הזה לנסיבות המשתנות

מטופלים רוצים לדעת מדוע הם חווים את התסמינים שלהם, גם אם זו לא הפעם הראשונה שהם פונים לטיפול. מטפלים יעילים מספקים הסברים שהמטופלים שלהם מסוגלים להבין, אך הם גם מוכנים לשנות את ההסברים שלהם בהתאם לאופן שבו הטיפול מתפתח ומתגלגל. מה זה אומר מבחינתכם: האם אתם מבינים מה המטפל אומר בנוגע לגורמים התורמים האפשריים לתסמינים שלכם? ההסבר לא חייב להיות (וכנראה גם לא צריך להיות) “מדעי”; עליו להיות הסבר המתבסס על תחושת הזהות שלכם, ועל הסיבה שבגינה אתם מרגישים כפי שאתם מרגישים. עליכם להרגיש כי המטפל מוכן להתגמש אם הנסיבות משתנות או כאשר נחשף מידע חדש בנוגע לתסמינים שלכם במהלך הטיפול.

מחויבות לפיתוח תכנית טיפול מקובלת ועקבית

מטפלים יעילים מבצעים הערכה בשלב מוקדם מאוד בטיפול. בעקבות ההערכה הזו, עליהם לפתח תכנית טיפול ולחלוק אותה עם המטופל. מה זה אומר מבחינתכם: האם המטפל חולק אתכם את תכניתו בנוגע לסוג הטיפול שתקבלו? עליכם לחוש בטוחים בנוגע למתרחש בטיפול, ולסיבה להתרחשויות אלו. אם לא תדעו דבר בנוגע לתכנית הטיפול, אתם מסתכנים בכך שלא תצייתו להמלצותיו של המטפל, כיוון שלא תדעו מדוע הן חשובות.

הבעת אמון בנוגע למהלך הטיפול

פסיכולוג יעיל גורם למטופלים לחזור לטיפול, כיוון שהוא מביע את אמונו בנוגע לחשיבות הטיפול. שיטה זו תאפשר למטופלים לדעת כי המטפלים שלהם יודעים מה הם עושים, ומדוע הם עושים זאת.
מה זה אומר מבחינתכם: ישנה סבירות גדולה יותר לכך שתתקדמו בטיפול אם תחושו שהמטפל שלכם נמצא בשליטה – לא בשליטה עליכם, אלא על מהלך הטיפול. כמובן, אם אתם לא מרוצים מהאופן שבו הטיפול מתקדם, אתם צריכים להיות מסוגלים לומר זאת. ועם זאת, מטפל טוב יגרום לכם לחוש שאתם, כמו בפרסומת לביטוח, נמצאים “בידיים טובות”.

מתן תשומת לב להתקדמותו של הטיפול והבעת תשומת הלב הזו בפני המטופל

מטפלים טובים מעוניינים לגלות כיצד המטופלים שלהם מגיבים לטיפול. הם מפגינים את העובדה שהם רוצים לחזות בשיפור אצל המטופלים שלהם. מה זה אומר מבחינתכם: בהתחשב בכך שהטיפול מתבצע בסביבת טיפול מבוקרת, סביר להניח שהוא לא יתבצע למשך תקופות זמן ארוכות. אפילו אם אינכם מקבלים טיפול בסביבת טיפול מבוקרת, תוכלו לדעת שהמטפל שלכם יעיל כאשר הוא בודק כיצד אתם מרגישים בנוגע לטיפול שאתם מקבלים. אין זאת אומרת שעליכם להציג התקדמות בכל פגישה, אך כאשר המטפל שלכם בודק אם אתם מרגישים שהטיפול עובד, תוכלו לדעת שהוא דואג לכם.

גמישות בהתאמת הטיפול למאפייניו של המטופל המסוים

מטפל טוב לא עוקב אחר לוח זמנים נוקשה – גישה הגורסת שמידה אחת מתאימה לכולם (כפי שהיא כונתה על ידי ג’ון נורקרוס, חוקר פסיכותרפיה מאוניברסיטת סקרנטון). מספר הולך וגדל של מחקרים בתחום הפסיכותרפיה מוכיחים כי חלק מהטיפולים טובים יותר מאחרים לטיפול בהפרעות פסיכולוגיות מסוימות. עם זאת, על המטפל להיות מוכן לבצע התאמות על פי מאפייניו המסוימים של המטופל. מה זה אומר מבחינתכם: אם אתם מרגישים שהמטפל שלכם עוקב אחר סדרה של כללים ולא מגיב לחששות המסוימים שלכם, חשוב מאוד שתביעו את הרגשות האלו. אמרו לו בדיוק מה עובד ומה לא עובד עבורכם. במקרים מסוימים, חוסר הנוחות שלכם עשוי להיות קשור לשלב הטיפול שבו אתם נמצאים. בכל מקרה, חשוב שתשמיעו את קולכם.

הענקת תקווה ואופטימיות בנוגע לסיכויי השיפור. תקווה היא גורם מניע נהדר

התחושה שמשהו הולך לעבוד היא, לעתים קרובות, חלק גדול מהמשוואה שיוצרת טיפול מוצלח. עם זאת, מטפל טוב לא יכול להיות מלא תקווה באופן שאינו מציאותי. מטפלים יעילים יודעים כיצד לאזן בין מציאותיות לתקווה. מה זה אומר מבחינתכם: מטפל טוב יגרום לכם לחשוב שאתם יכולים להשתפר. עם זאת, כפי שייתכן ולמדתם מניסיון העבר שלכם, ואולי מהניסיון שלכם עם מטפלים קודמים, התסמינים שלכם עשויים לחזור ולהופיע שוב. עדיין, עדיף לגשת לטיפול מתוך אופטימיות ולא מתוך פסימיות, ואם המטפל שלכם גורם לכם לחוש מלאי תקווה, סביר להניח שתרוויחו מהטיפול אף יותר.

רגישות ביחס לרקע התרבותי שלכם

עקרונות הפרקטיקה מבוססת הראיות המאושרים על ידי האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה ממליצים למטפלים להתאים את הטיפול לערכים התרבותיים של המטופל. בהתאם לכך, על המטפל לכבד את הרקע שלכם, ולהיות מודע לגישות של התרבות או הקהילה שלכם כלפי, לדוגמה, יחסי משפחה, פרקטיקות דתיות והתנהגות הולמת. מה זה אומר מבחינתכם: אין צורך לומר שמטפל יעיל לא מעיר הערות מעליבות בנוגע למגדר, לגזע, למוצא האתני, לנטייה המינית, לדת או לרקע התרבותי של המטופל. עם זאת, יתכן שהמטפל שלכם לא יהיה מודע למסורות או איסורים מסוימים שהם חלק חשוב מחייכם. אם זה קורה, הסבירו לו מדוע אתם מרגישים כפי שאתם מרגישים. יתכן שהמטפל שלכם פשוט אינו מודע למצב, ויעריך את הידע החדש שתעניקו לו.

תובנה עצמית

מטפל יעיל יהיה מודע לעצמו, ומסוגל להפריד בין הבעיות שלו לאלו של מטופליו פרויד טבע את המונח “העברה נגדית” כאשר התייחס למקרים שבהם הבעיות שמביע המטופל גורמות לתגובה רגשית מצידו של המטפל. חשוב שהמטפלים יהיו מסוגלים לזהות ולנהל את תגובותיהם לבעיות שהמטופלים מציגים בפניהם. מה זה אומר מבחינתכם: אם תגלו שהמטפל שלכם מעלה את הבעיות שלו כאשר אתם מדברים על שלכם, ואם תחושו שהוא עובר את הגבול וחושף את עצמו יותר מדי, עליכם להביע את החשש הזה בפניו. תת-המודע עשוי לשחק עם כולנו, כולל המטפלים, אך המטפלים הטובים ביותר מסוגלים לשלוט בתגובות שלהם, גם אם הם מתקרבים לחוויות שהשפיעו עליהם.

הסתמכות על הראיות המחקריות הטובות ביותר

מטפלים הפועלים בהתאם להנחיות של האגודה האמריקנית לפסיכיאטריה ביחס לפרקטיקות מבוססות ראיות, מסתמכים על ההתפתחויות החדשות ביותר בפסיכולוגיה הקלינית, במיוחד בתחומי המומחיות שלהם. באופן אידיאלי, מטפלים ישנו את הגישות הטיפוליות שלהם בהתאם לידע העדכני ביותר. מה זה אומר מבחינתכם: מקורות מידע רבים זמינים בפני מטופלים המעוניינים להעריך את הטיפול שהם מקבלים. אף כי בדרך כלל, לא מומלץ למטופלים להתעקש שהמטפל שלהם ינסה שיטות חדשות שלא נבדקו המופיעות באינטרנט – זה עדיין רעיון טוב לבדוק אתרים בעלי מוניטין על מנת להבטיח כי המטופל מקבל את הטיפול העדכני ביותר שנבדק אמפירית, ולשאול את המטפל בנוגע לשיטות חדשניות אלו.

מעורבות בהכשרה ולימודים נוספים

אנשי מקצוע מורשים בתחום בריאות הנפש נדרשים להשתתף בהכשרה מתמשכת, על מנת לשמור על התואר שלהם. על פי חוק, הם מחויבים להשלים הכשרה זו.

מה זה אומר מבחינתכם: כל עוד רישיונו של המטפל שלכם נמצא בתוקף, אתם יכולים להיות בטוחים שהוא רכש את ההשכלה וההכשרה הרלוונטיות. תוכלו להשתמש באתר האינטרנט של האגודה במדינה שלכם על מנת להבטיח כי רישיונו של המטפל בתוקף, כמו גם לבדוק אם קיימות חריגות בתיק המקצועי שלו.

לסיכום:

תוצאת הטיפול תלויה בגורמים רבים, אך חוקרים בתחום הפסיכותרפיה הוכיחו ש-13 התכונות האלו ממלאות תפקיד מרכזי בהגברת הסיכויים לתוצאות טיפוליות מוצלחות. הטיפול יכול להתרחש במסגרת מצבים שונים ומגוונים, החל מייעוץ זוגי ועד לסיוע לעובדים. יתכן כי לא כל מטפל יענה על 13 הקריטריונים האלו, אך כל עוד אתם מודעים אליהם, תוכלו להחליט האם אתם או היקרים לכם מקבלים את הטיפול הטוב ביותר בשוק.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support