כיצד לבחור פסיכולוג מומלץ?

מחפשים פסיכולוג מומלץ? היעזרו בעצותיהם של המומחים

אלו מספרים מרשימים מאוד. והאמינו או לא, פסיכותרפיה היא זולה יותר מתרופות במרשם, במיוחד כאשר אנו לוקחים בחשבון את השפעתה על יכולתו של המטופל לממש יעדי חיים ארוכי טווח.על מנת שתהיה יעילה, על הפסיכותרפיה להינתן באופן שעונה על שורה של קריטריונים מוגדרים היטב. הפסיכולוג ברוס וומפולד דחס לאחרונה, בסימפוזיון של האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה, את הקריטריונים האלו לכדי תריסר מרכיבים. מובא לפניכם תרגום שלהם למונחים מעשיים שבהם תוכלו להשתמש בעת הערכת מומחי בריאות הנפש שמטפלים בכם או בקרובים אליכם.

שורה מתוחכמת של כישורים בין-אישיים

פסיכותרפיסטים יעילים מסוגלים להביע את עצמם היטב. הם פיקחים, ויכולים לחוש את מחשבותיהם ורגשותיהם של אחרים. כאשר הם מתייחסים למטופליהם, הם מציגים חום, קבלה ואמפתיה, ומתמקדים באחרים ולא בעצמם. מה זה אומר מבחינתכם: כאשר אתם מדברים על החוויות שלכם, האם נראה כי המטפל שלכם מתעניין במה שאתם מרגישים? האם המטפל מתקשר אתכם בשפה שאתם מסוגלים להבין? האם המטפל מדבר עליכם, ולא על עצמו?

יכולת לגרום לכם לחוש כי אתם יכולים לבטוח בו

על פי וומפולד, אנשים מחליטים אם הם יכולים או לא יכולים לבטוח במישהו תוך 50 מילישניות מרגע המפגש הראשוני. לקוחות של מטפלים יעילים מאמינים כי המטפל שלהם יסייע להם, כיוון שהמטפל משדר, מילולית ובצורה שאינה מילולית, כי הוא מהימן ושניתן לבטוח בו. מה זה אומר מבחינתכם: מה הקול הפנימי שלכם אומר לכם כאשר אתם פוגשים את האדם הזה לראשונה? האם הוא מישהו שמאפשר לכם לחוש כי תוכל להיות ביניכם מערכת יחסים טובה, וכי הוא לא יבגוד באמונכם? אחד מהתנאים בקוד האתי של הפסיכולוגים גורס כי יש לדווח על חשיפה של כוונה בלתי חוקית או מסוכנת למשטרה או לרשויות הרווחה. עם זאת, אפילו הדרישה הזו יכולה לסייע לכם לבטוח במטפל, כיוון שתדעו שהוא יגן עליכם ועל אחרים בסביבתכם.

מוכנות לבסס ברית משותפת

אחד מהמאפיינים המעידים בצורה הטובה ביותר על איכותן של תוצאות הטיפול היא התחושה כי המטופלים נמצאים בשותפות עם המטפלים שלהם. תופעה זה ידועה כברית טיפולית. מטפלים יעילים מסוגלים ליצור את הבריתות האלו עם סוגים שונים של מטופלים.

מה זה אומר מבחינתכם: האם אתם חשים כי המטפל שלכם מעוניין לשכנע אתכם לבסס יעדים שמוסכמים על שניכם? אף כי המטפל הוא ללא ספק המומחה, האם אתם חשים כי אכפת למטפל בנוגע ליעדים הטיפוליים שלכם, וכי הוא מוכן לעבוד יחד אתכם על מנת לקבוע יעדים שמוסכמים על שניכם?

יכולת לספק הסבר לתסמינים שלכם, ולהתאים את ההסבר הזה לנסיבות המשתנות

מטופלים רוצים לדעת מדוע הם חווים את התסמינים שלהם, גם אם זו לא הפעם הראשונה שהם פונים לטיפול. מטפלים יעילים מספקים הסברים שהמטופלים שלהם מסוגלים להבין, אך הם גם מוכנים לשנות את ההסברים שלהם בהתאם לאופן שבו הטיפול מתפתח ומתגלגל. מה זה אומר מבחינתכם: האם אתם מבינים מה המטפל אומר בנוגע לגורמים התורמים האפשריים לתסמינים שלכם? ההסבר לא חייב להיות (וכנראה גם לא צריך להיות) “מדעי”; עליו להיות הסבר המתבסס על תחושת הזהות שלכם, ועל הסיבה שבגינה אתם מרגישים כפי שאתם מרגישים. עליכם להרגיש כי המטפל מוכן להתגמש אם הנסיבות משתנות או כאשר נחשף מידע חדש בנוגע לתסמינים שלכם במהלך הטיפול.

מחויבות לפיתוח תכנית טיפול מקובלת ועקבית

מטפלים יעילים מבצעים הערכה בשלב מוקדם מאוד בטיפול. בעקבות ההערכה הזו, עליהם לפתח תכנית טיפול ולחלוק אותה עם המטופל. מה זה אומר מבחינתכם: האם המטפל חולק אתכם את תכניתו בנוגע לסוג הטיפול שתקבלו? עליכם לחוש בטוחים בנוגע למתרחש בטיפול, ולסיבה להתרחשויות אלו. אם לא תדעו דבר בנוגע לתכנית הטיפול, אתם מסתכנים בכך שלא תצייתו להמלצותיו של המטפל, כיוון שלא תדעו מדוע הן חשובות.

הבעת אמון בנוגע למהלך הטיפול

פסיכולוג יעיל גורם למטופלים לחזור לטיפול, כיוון שהוא מביע את אמונו בנוגע לחשיבות הטיפול. שיטה זו תאפשר למטופלים לדעת כי המטפלים שלהם יודעים מה הם עושים, ומדוע הם עושים זאת.
מה זה אומר מבחינתכם: ישנה סבירות גדולה יותר לכך שתתקדמו בטיפול אם תחושו שהמטפל שלכם נמצא בשליטה – לא בשליטה עליכם, אלא על מהלך הטיפול. כמובן, אם אתם לא מרוצים מהאופן שבו הטיפול מתקדם, אתם צריכים להיות מסוגלים לומר זאת. ועם זאת, מטפל טוב יגרום לכם לחוש שאתם, כמו בפרסומת לביטוח, נמצאים “בידיים טובות”.

העצמה

מטפלים שמעצימים את המטופלים שאיתם הם עובדים, אמינים שלאנשים יש את היכולת להשתנות, ואת המשאבים הפנימיים הדרושים לצורך השינוי, גם אם הם לא משתנים בפועל. הטיפול מבוסס על האמונה כי אנשים יכולים להחלים אם הם מעוניינים בכך, ומסוגלים לתרום לצמיחה האישית שלהם בצורה הנחוצה וההכרחית.

למרבה הצער, קיימת נטייה, בפרט בסביבות רפואיות, להתייחס לאנשים כבעלי פגם בסיסי. כאשר מטפל תופס את האדם כפגום או חסר יכולת להשתנות, הסבירות לכך שהאדם יחוש פגום ויעשה פגום היא גבוהה יותר. כאשר המטפל מסוגל לראות מעבר לפצעיו ומגננותיו של האדם, הסבירות לכך שהוא יחשוף את הטבע האמיתי שלו היא גבוהה יותר. אנשים מסוימים לא יהיו מסוגלים להתגבר על המכשולים שלהם ולהחלים לעולם, אך על המטפל להיזהר שלא להפוך למחסום נוסף העומד בפני החלמתם.

מתן תשומת לב להתקדמותו של הטיפול והבעת תשומת הלב הזו בפני המטופל

מטפלים טובים מעוניינים לגלות כיצד המטופלים שלהם מגיבים לטיפול. הם מפגינים את העובדה שהם רוצים לחזות בשיפור אצל המטופלים שלהם. מה זה אומר מבחינתכם: בהתחשב בכך שהטיפול מתבצע בסביבת טיפול מבוקרת, סביר להניח שהוא לא יתבצע למשך תקופות זמן ארוכות. אפילו אם אינכם מקבלים טיפול בסביבת טיפול מבוקרת, תוכלו לדעת שהמטפל שלכם יעיל כאשר הוא בודק כיצד אתם מרגישים בנוגע לטיפול שאתם מקבלים. אין זאת אומרת שעליכם להציג התקדמות בכל פגישה, אך כאשר המטפל שלכם בודק אם אתם מרגישים שהטיפול עובד, תוכלו לדעת שהוא דואג לכם.

גמישות בהתאמת הטיפול למאפייניו של המטופל המסוים

מטפל טוב לא עוקב אחר לוח זמנים נוקשה – גישה הגורסת שמידה אחת מתאימה לכולם (כפי שהיא כונתה על ידי ג’ון נורקרוס, חוקר פסיכותרפיה מאוניברסיטת סקרנטון). מספר הולך וגדל של מחקרים בתחום הפסיכותרפיה מוכיחים כי חלק מהטיפולים טובים יותר מאחרים לטיפול בהפרעות פסיכולוגיות מסוימות. עם זאת, על המטפל להיות מוכן לבצע התאמות על פי מאפייניו המסוימים של המטופל. מה זה אומר מבחינתכם: אם אתם מרגישים שהמטפל שלכם עוקב אחר סדרה של כללים ולא מגיב לחששות המסוימים שלכם, חשוב מאוד שתביעו את הרגשות האלו. אמרו לו בדיוק מה עובד ומה לא עובד עבורכם. במקרים מסוימים, חוסר הנוחות שלכם עשוי להיות קשור לשלב הטיפול שבו אתם נמצאים. בכל מקרה, חשוב שתשמיעו את קולכם.

הענקת תקווה ואופטימיות בנוגע לסיכויי השיפור. תקווה היא גורם מניע נהדר

התחושה שמשהו הולך לעבוד היא, לעתים קרובות, חלק גדול מהמשוואה שיוצרת טיפול מוצלח. עם זאת, מטפל טוב לא יכול להיות מלא תקווה באופן שאינו מציאותי. מטפלים יעילים יודעים כיצד לאזן בין מציאותיות לתקווה. מה זה אומר מבחינתכם: מטפל טוב יגרום לכם לחשוב שאתם יכולים להשתפר. עם זאת, כפי שייתכן ולמדתם מניסיון העבר שלכם, ואולי מהניסיון שלכם עם מטפלים קודמים, התסמינים שלכם עשויים לחזור ולהופיע שוב. עדיין, עדיף לגשת לטיפול מתוך אופטימיות ולא מתוך פסימיות, ואם המטפל שלכם גורם לכם לחוש מלאי תקווה, סביר להניח שתרוויחו מהטיפול אף יותר.

רגישות ביחס לרקע התרבותי שלכם

עקרונות הפרקטיקה מבוססת הראיות המאושרים על ידי האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה ממליצים למטפלים להתאים את הטיפול לערכים התרבותיים של המטופל. בהתאם לכך, על המטפל לכבד את הרקע שלכם, ולהיות מודע לגישות של התרבות או הקהילה שלכם כלפי, לדוגמה, יחסי משפחה, פרקטיקות דתיות והתנהגות הולמת. מה זה אומר מבחינתכם: אין צורך לומר שמטפל יעיל לא מעיר הערות מעליבות בנוגע למגדר, לגזע, למוצא האתני, לנטייה המינית, לדת או לרקע התרבותי של המטופל. עם זאת, יתכן שהמטפל שלכם לא יהיה מודע למסורות או איסורים מסוימים שהם חלק חשוב מחייכם. אם זה קורה, הסבירו לו מדוע אתם מרגישים כפי שאתם מרגישים. יתכן שהמטפל שלכם פשוט אינו מודע למצב, ויעריך את הידע החדש שתעניקו לו.

תובנה עצמית

מטפל יעיל יהיה מודע לעצמו, ומסוגל להפריד בין הבעיות שלו לאלו של מטופליו פרויד טבע את המונח “העברה נגדית” כאשר התייחס למקרים שבהם הבעיות שמביע המטופל גורמות לתגובה רגשית מצידו של המטפל. חשוב שהמטפלים יהיו מסוגלים לזהות ולנהל את תגובותיהם לבעיות שהמטופלים מציגים בפניהם. מה זה אומר מבחינתכם: אם תגלו שהמטפל שלכם מעלה את הבעיות שלו כאשר אתם מדברים על שלכם, ואם תחושו שהוא עובר את הגבול וחושף את עצמו יותר מדי, עליכם להביע את החשש הזה בפניו. תת-המודע עשוי לשחק עם כולנו, כולל המטפלים, אך המטפלים הטובים ביותר מסוגלים לשלוט בתגובות שלהם, גם אם הם מתקרבים לחוויות שהשפיעו עליהם.

התמקדות

בדרך כלל, מטפלים נהנים לעבוד עם אנשים, והם נוטים להיות אמפתיים ובעלי לב רחב. אין ספק שרוב המטפלים חשים כי מתן טיפול פסיכותרפי הוא מתגמל ומספק. אף כי המטפלים חוזים בנזק שנגרם על ידי קשיי החיים – כגון התעללות רגשית, טראומה או אלימות – הם מתוגמלים בכך שהם נוכחים בחייהם של אנשים גם בתקופות של מהפך, של התגלות ושל פריקה.

 

אכן, המטפלים עונים גם על כמה מצרכיהם האישיים כחלק מתהליך הטיפול, ולעתים אף חווים החלמה משנית. עם זאת, חלק מהמטפלים משתמשים, שלא במתכוון, בתהליך הטיפול ובאנשים שאיתם הם עובדים על מנת להרגיע את הפצעים הפסיכולוגיים שלהם עצמם. הצרכים האלו שונים ומגוונים, אך הם נובעים מאותן הבעיות שאיתן רבים מאיתנו, מטפלים או מטופלים, מתמודדים בחיינו: הרצון לחוש עוצמתיים, חכמים, מוערכים, נאהבים, בשליטה, וכן הלאה. כאשר צרכיו הפסיכולוגיים של המטפל נענים בטיפול על חשבון המטופל, הם פוגעים בתהליך הטיפול ולכן עשויים לפגוע במטופל עצמו. אותם מטפלים, שעברו טיפול משלהם; זיהו את הסיבות הפסיכולוגיות שבגינן הם לוקחים חלק במקצוע הטיפול; ומודעים לפצעים ולצרכים שלהם, כמו גם טיפלו בהם וממשיכים לטפל בהם מחוץ לתהליך הטיפולי המקצועי שהם עוברים עם המטופלים, עשויים להסב נזק במידה פחותה. על טיפול מוצלח ויעיל להתמקד בצרכיו של המטופל – ולא של המטפל.

 

מערכת יחסים

מעבר לטכניקה ולתיאוריה נמצא תחום מערכת היחסים: הקשר האנושי המתמשך שמספק את הבסיס לשינוי. מערכת היחסים הטיפולית היא הסביבה הבטוחה המאפשרת לאדם לחוש בצורה שלמה ומלאה את נוכחותו של העצמי, גם כאשר הוא נמצא עם אדם אחר. מטפל שמגלם את העצמי ומתייחס באופן חיובי שאינו מותנה לכל דבר שהמטופל חווה, מטפח את מערכת היחסים הטיפולית. ללא מערכת יחסים טיפולית, הטיפול לא מתקיים.

עומק

לעתים קרובות, הטיפול צריך להיות “מעמיק”. נראה כי קיים פילוג בתחום בריאות הנפש בין סוגי טיפול המדגישים פתרונות קוגניטיביים, וסוגי טיפול המדגישים החלמה רגשית או גופנית. שניהם חשובים. ההחלמה לא תלויה רק בהבנה של הבעיה, בהתמודדות קוגניטיבית או בשינוי בהתנהגות על פני השטח. על מנת להחלים, עלינו לחקור לעומק את הפצעים המעוררים אמונות, רגשות והתנהגויות קיצוניות, במקום לברוח מהם, להתנגד להם או לפצות עבור הסבל שלנו. כאשר אנו מתנגדים לסבל העמוק ביותר שלנו, או בורחים ממנו, אנו חווים “עוד מאותו הדבר”, ולכן לעתים קרובות חווים סבל נוסף.

כמו כן, ההחלמה דורשת חוויה רגשית. כפי שנאמר, “אם אנו יכולים להרגיש את זה, אנו יכולים לרפא את זה.” רבים מהרגשות, האמונות וההתנהגויות הקיצוניים שלנו מתקיימים כיוון שבמסגרת מאמץ ההישרדות, נמנענו מהמעמסות והפצעים הכואבים שנמצאים מתחת לפני השטח. טיפול טוב מסייע לאנשים לעבד ולרפא את הפצעים הטמונים בהם. טיפול שאינו מעמיק דומה לתפירת פצע מבלי להוציא את כדור האקדח; סביר להניח שהפצע ימשיך לכאוב, יזדהם ויצריך טיפול נוסף. התייחסות למקור הכאב אינה תמיד קלה. כפי שכתב קארל יונג, “הארה לא כוללת רק ראיית צורות זוהרות וחזיונות, אלא גם הארה של החשיכה. החלק האחרון הוא קשה יותר, ולכן אינו נפוץ.”

טיפול טוב אינו מושלם

המונח “טיפול טוב” מעודד תפיסה שגויה: הרעיון הגורס כי קיים טיפול טוב לחלוטין, תהליך חף מכל בעיה או טעות. כמו שנישואין טובים או מערכת יחסים טובה אינם חפים מבעיות, אלא מורכבים מאנשים שיודעים כיצד להתמודד עם הבעיות, טיפול טוב לא תמיד יהיה נטול קשיים. אף מטפל אינו מושלם, ואף טיפול לא יכול להינתן בצורה מושלמת, גם אם הוא אידיאלי באופן תיאורטי. אפילו אותם מטפלים שעושים את מירב המאמצים על מנת להיות מודעים לעולמם הפנימי ולהיות קשובים לתהליך הטיפולי, מגלים כי הם אינם מודעים להיבטים מסוימים בעצמם, לחלקים מעצמם שטרם החלימו, ולטעויות שהם מבצעים.

טיפול טוב הוא סך כל החוויות, הפנימיות והחיצוניות, המתרחשות כתוצאה מתהליך הפסיכותרפיה הבלתי מושלם. הוא מוביל למודעות עצמית, לצמיחה ולהשתחררות מאמונות, אנרגיות ורגשות קיצוניים. אפילו הטיפול הטוב ביותר יכול לכלול מסלולים של חוסר מודעות, טעויות ואתגרים למערכת היחסים הטיפולית – ועדיין להיות חיובי. חשבו על התיקונים היפהפיים שביצעתם בטיפול עם האנשים שאתם עובדים איתם. תיקון מבוסס משפר את הקשר ומעמיק את האמון. ולכן, אנו שמחים על כל המהמורות בתהליך הטיפולי, במערכות היחסים שלנו ובינינו לבין עצמנו.

 

מעורבות בהכשרה ולימודים נוספים

אנשי מקצוע מורשים בתחום בריאות הנפש נדרשים להשתתף בהכשרה מתמשכת, על מנת לשמור על התואר שלהם. על פי חוק, הם מחויבים להשלים הכשרה זו.

מה זה אומר מבחינתכם: כל עוד רישיונו של המטפל שלכם נמצא בתוקף, אתם יכולים להיות בטוחים שהוא רכש את ההשכלה וההכשרה הרלוונטיות. תוכלו להשתמש באתר האינטרנט של האגודה במדינה שלכם על מנת להבטיח כי רישיונו של המטפל בתוקף, כמו גם לבדוק אם קיימות חריגות בתיק המקצועי שלו.

לפעמים אנחנו לא יכולים לעזור

כמטפלים, אנו מוגבלים. אנו מברכים את האנשים שאיתם אנו עובדים מתוך תקווה גדולה. בילינו אינספור שעות במחקר המקצוע שלנו, בעבודה על עצמנו, בשליטה בטכניקה שלנו ובלמידת האופן שבו נוכל “להיות” עם האנשים שמעוניינים בשירותינו. רובנו רוצים לבצע עבודה טובה. אנו חשים כי אנו מחויבים לסייע לאחרים להשתחרר מהמעמסות ולהתמודד עם הסבל, כיוון שאנו מכירים את התחושה הנפלאה המתלווה לכך. ועדיין, לפעמים אנחנו פשוט לא יכולים לעזור. אנו מאמינים שמטפל טוב לעולם לא מאבד תקווה שבכך שאדם אחר יכול להחלים בימי חייו, אך אנו גם מכירים בכך שאותו מטפל לא בהכרח יהיה מי שיעזור, בכך שהזמן עשוי להיות שגוי, או בכך שהאדם הזה אינו מוכן, ומכל סיבה, עשוי שלא לבצע את העבודה העצמית הדרושה לשם החלמה. לעתים, משמעותו של טיפול טוב הוא הרפיה מציפיות ותוצאות, עבורנו ועבור האנשים שאנו עובדים איתם, מבלי לאבד תקווה.

לסיכום:

תוצאת הטיפול תלויה בגורמים רבים, אך חוקרים בתחום הפסיכותרפיה הוכיחו שהתכונות האלו ממלאות תפקיד מרכזי בהגברת הסיכויים לתוצאות טיפוליות מוצלחות. הטיפול יכול להתרחש במסגרת מצבים שונים ומגוונים, החל מייעוץ זוגי ועד לסיוע לעובדים. יתכן כי לא כל מטפל יענה על כל הקריטריונים האלו, אך כל עוד אתם מודעים אליהם, תוכלו להחליט האם אתם או היקרים לכם מקבלים את הטיפול הטוב ביותר בשוק.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים