טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה

קיימות גישות שונות לטיפול בחרדה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא הטיפול הנפוץ ביותר. הוכח מחקרית שהוא מסייע בטיפול בהפרעת חרדה חברתית, פוביות, ועוד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מטפל בעיוותים באופן ההסתכלות שלנו על עצמנו ועל העולם ובדפוסים שליליים.  הטיפול הזה בנוי משני מרכיבים:

טיפול קוגניטיבי – בוחן כיצד מחשבות (קוגניציות) שליליות תורמות לחרדה.

טיפול התנהגותי – בודק  התנהגות ותגובות במצבים המעוררים חרדה.

מכון חיבורים משתמש בגישות טיפול ממוקדות, ובעיקר ב CBT, שהוכחה מחקרית כטיפול יעיל להפרעות חרדה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתבסס על ההנחה שהמחשבות שלנו – ולא אירועים חיצוניים – הן אלה שמשפיעות על הרגשתנו. כלומר, לא הסיטואציה קובעת מה נרגיש, אלא כיצד אנו תופסים את הסיטואציה.

למשל, אם הזמינו אותנו לאירוע גדול. נתבונן בשלוש דרכי חשיבה על ההזמנה הזאת , וכיצד המחשבות משפיעות על הרגשות שלנו.

א.  מחשבה: נשמע שיהיה כיף. אני אוהב לצאת ולפגוש אנשים חדשים. רגשות: שמחה, התרגשות.

ב. מחשבה: לא אוהב מסיבות. מעדיף להישאר בבית ולצפות בטלוויזיה. רגשות: ניטרליים.

ג. מחשבה:  אין לי מושג מה לעשות במסיבות. עלול לעשות מעצמי צחוק.  רגשות: חרדה, עצב.

אם כן, אותו אירוע יכול להוביל לרגשות שונים לגמרי אצל אנשים שונים. הכל תלוי בציפיות ובגישות.

אצל אנשים עם בעיות חרדה, חשיבה שלילית מחזקת רגשות שליליים של פחד וחרדה. המטרה של טיפול קוגניטיבי התנהגותי כטיפול בחרדה היא לזהות את המחשבות והאמונות השליליות. התפיסה היא ששינוי צורת החשיבה יוביל לשינוי ברגשות.

שינוי מבני קוגניטיבי  ב CBT

זהו תהליך שבו קוראים תגר על דפוסי החשיבה השליליים התורמים לחרדה, ומחליפים אותם במחשבות חיוביות ריאליסטיות. התהליך מתנהל בשלושה שלבים.

1. לזהות את המחשבות השליליות – מצבים נתפסים כמסוכנים יותר ממה שהם באמת. קשה לזהות מחשבות מפחידות ולא רציונליות.  דרך אחת להתמודד היא לשאול את עצמך על מה חשבת  כשהתחלת לחוש חרדה.

2. לערער על המחשבות השליליות – בשלב השני, המטפל ילמד אתכם לבצע הערכה למחשבות מעוררות חרדה. זה כולל בדיקה של הראיות, ניתוח אמונות לא מועילות, ובדיקת מציאות לתחזיות שליליות.  האסטרטגיות כוללות דברים כמו שקלול הטיעונים בעד ונגד דאגה, הימנעות מהדבר שמעורר חשש, או הערכת הסיכויים הממשיים לכך שהדבר שמעורר חרדה אכן יקרה.

3. להחליף מחשבות שליליות במחשבות ריאליות – לאחר שזוהו העיוותים השליליים במחשבות החרדתיות, ניתן להחליפן במחשבות חדשות שהן יותר חיוביות ויותר מדויקות.  המטפל יעזור לכם למצוא היגדים מרגיעים שתוכלו לומר לעצמכם בסיטואציות שבדרך כלל מקפיצות את רמות החרדה שלכם.

קשה להחליף מחשבות שליליות במחשבות ריאלסטיות יותר, משום שלעיתים קרובות המחשבות השליליות כבר הפכו להיות דפוס חשיבה מושרש. נדרש תרגול ואימון כדי להפסיק את ההרגלים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי כולל לפיכך תרגול ואימון גם בבית.

CBT מלמד איך לזהות מתי אתה נמצא בחרדה, מהן התחושות הגופניות הנלוות. בנוסף, הטיפול מלמד טכניקות הרפיה להפחתת חרדה ופאניקה ואיך להתמודד עם פחדים  – דמיוניים או ממשיים.

לשיתוף הכתבה >>
Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print