טריכוטילומניה בילדים

ממחקרים עולה כי טריכוטילומניה מתחילה, בדרך כלל, בילדות, כאשר גיל ההתבגרות הינו הגיל השכיח ביותר להתפרצות ההפרעה.

התלישה האינטנסיבית (המתמקדת לרוב באזור מסוים) מובילה לאובדן כמויות גדולות של שיער ולהתקרחות הנראית לעין ועקב כך גורמת לרגשות מבוכה, בושה ולהתבודדות בקרב הילדים.

במסגרת הטיפול בטריכוטילומניה מומלץ גם לפנות להדרכת הורים מקצועית המהווה חלק מהותי וחשוב בטיפול בילדים הסובלים מהתופעה.

 

טריכוטילומניה בילדים – גורמים

קשיים בביטוי רגשי – תלישת שיערות רפטטיבית ואובססיבית בקרב ילדים מצביעה במקרים רבים על מצוקה רגשית, חרדה וכן על קושי בביטוי רגשות, מחשבות וצרכים בדרך מילולית.
כיוון שלילדים קשה יותר להשתמש באוצר מילים כדי לבטא את מהות הרגשות ועומק הכאב והפחד שהם חשים, הם עלולים לפתח דפוסי התנהגות חליפיים – לקויים ומזיקים.

פרשנות קטסטרופאלית ושגויה לאירועים בחיי היום יום – טריכוטילומניה נובעת מתחושת חרדה המתעוררת כתוצאה מפרשנות קיצונית של סיטואציות ואירועים בחיי היום יום, הנתפסים בעיני הילדים כ”מאיימים” (התמודדות עם אתגרים חברתיים, לימודיים, משפחתיים ועוד).

קושי במציאת פתרונות פרודוקטיביים להתמודדות עם לחצים – בדרך כלל, לבני נוער ולילדים אין את הכלים לניתוב, הכלה והבעה של מתחים ולחצים נפשיים. כמו כן, קשה להם למצוא בגפם דרך אופרטיבית ופרודוקטיבית להתמודדות עם לחץ (במקום תלישת השיער הכפייתית)

קושי של הילד להציב גבולות לסביבה שלו ולהימנע מריצוי – טריכוטילומניה אצל ילדים מתפתחת, במרבית המקרים, כתוצאה מדימוי עצמי ומביטחון עצמי נמוך ומצורך מתמיד לרצות את הסביבה (התעסקות מתמדת ב”מה חושבים עלי”, “מה יגידו עלי” וכו’).

 

טריכוטילומניה בילדים – דרכי טיפול

טיפול ב- OCD בכלל ובטריכוטילומניה בפרט, מבעוד מועד, הינו הכרחי וחיוני להתמודדות יעילה ולשיפור איכות החיים והתפקוד התקין בכל התחומים החשובים (לימודים, חברה, זוגיות, משפחה וכו’).
כיוון שמדובר, הלכה למעשה, בהפרעה שמקורה ברגשות ובמחשבות שליליות ובלתי פרופורציונאליות המובילות להתנהגות כפייתית, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT)   נחשב טיפול יעיל ומוצלח.
כאמור, הילדים מביעים את עולמם הפנימי ומבטאים תקשורת עם הסובבים אותם באמצעות משחק, לכן, בדרך כלל משלבים עבורם טיפול פסיכולוגי עם טיפול במשחק, הבעה ויצירה.
כמו כן, ההורים מהווים סוכני שינוי ראשונים ועיקריים של הילד ולכן, חשוב להכשיר אותם לטיפול באמצעות הדרכה הורית מקצועית, ממוקדת, תכליתית ומכוונת מטרה.
ראוי לציין כי תכנית הטיפול נבנית בהתאמה לצרכיו הייחודיים והאינדיבידואליים של כל ילד וילד.

מטרת הטיפול הינה להקנות לילד כלים אשר יאפשרו לו להיות עצמאי, לחזק את הביטחון העצמי, לשנות דרכי תגובה ללחץ ולהיות בעל יכולת להציב גבולות נכונים וראויים לו ולסביבתו הקרובה. בנוסף, לומד המטופל, בהדרגה להחליף את הרגלי תלישת השיער האובססיביים והטורדניים בדפוסי התנהגות חיוביים ומציאותיים יותר, כתגובה להתמודדות ראויה עם סיטואציות מלחיצות בחייו.

במסגרת ההדרכה ההורית, רוכשים ההורים מיומנויות וטכניקות שתסייענה להם לשפר את דפוסי התקשורת והאינטראקציה עם ילדיהם ולשנות את סגנון ההורות (בהתאם לצרכים ולאופי הבעיה של הילד). להורים יש גם תפקיד חשוב ומשמעותי בעיצוב ובחיזוק ביטחונו העצמי של הילד וכן, בסיוע במתן פרשנות רציונאלית לאירועים הנתפסים בעיניו כמפחידים ומאיימים.
בנוסף, ההדרכה מאפשרת להורים לכוון את ילדיהם לאימוץ דפוסי התנהגות סתגלניים ונכונים.

אין ספק כי טריכוטילומניה נחשבת לתופעה שכיחה הפוגעת באורח החיים של בני הנוער והילדים באופן ניכר.
טיפול פסיכולוגי ייעודי המשלב הדרכת הורים מקצועית יסייע בהתמודדות יעילה עם ההפרעה והסימפטומים הנלווים לה, הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.

ראו גם: טיפול בחרדות