מהלך טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי הוא טיפול באמצעות דיבור ושיחות, וזה מה שעושים בזמן מפגשי הטיפול. הפסיכולוגית ואת תקיימו דיאלוג על הקשיים שלך ועל הדרכים לטפל בהם.

למה לצפות במהלך טיפול פסיכולוגי?

ככל שהטיפול הפסיכולוגי מתקדם, את תמשיכי את התהליך של בניית קשר טיפולי, קשר של אמון, עם הפסיכולוגית שלך.

ייתכן שכחלק מן התהליך שבו היא לומדת להכיר אותך, הפסיכולוגית תרצה לבצע הערכה כזו או אחרת. בהכשרתם, פסיכולוגים לומדים להעביר ולפרש מבחנים או לשאול שאלות מתאימות שבעזרתם ניתן לקבוע דרגת או עצימות של סימפטומים שונים כגון איבחון עומק הדיכאון של הלקוח, לחשוף מאפיינים חשובים של אישיות, לגלות אסטרטגיות התמודדות לא-בריאות של הלקוח, כמו לדוגמה אלכוהוליזם, ולזהות לקויות למידה ודפוסי התנהגות שונים.

תוצאות אבחון יעזרו לפסיכולוגית לאבחן מצב או שיספקו מידע נוסף על האופן שבו את חושבת, מרגישה ומתנהגת ולאפשר בנייה של תוכנית טיפולית מתאימה.

במהלך מפגשים של טיפול פסיכולוגי, את והפסיכולוגית תמשיכו לחקור בעיות. אצל אנשים מסוימים, עצם האפשרות לדבר בחופשיות על בעיה מביאה להקלה. בשלבים המוקדמים, הפסיכולוגית שלך תעזור לך להבהיר מה מטריד אותך. לאחר מכן תעברו לשלב של פתרון בעיות, ותנסו למצוא ביחד דרכים חלופיות של חשיבה והתנהגות וניהול רגשות.

טיפול פסיכולוגיייתכן שתקיימו משחק תפקידים שבו תתרגלי את ההתנהגויות החדשות. ייתכן שהפסיכולוגית תיתן לך “שיעורי בית” לתרגל את הכישורים החדשים. עם הזמן, את והפסיכולוגית תוכלו להעריך את מידת ההתקדמות ולקבוע האם צריך לנסח מחדש את המטרות הראשוניות שהוצבו, או שאולי כדאי להרחיב אותן.

במקרים מסוימים, ייתכן שהפסיכולוגית תציע להביא אנשים נוספים לטיפול. אם מדובר למשל בבעיות במערכות יחסים, הצטרפות של בן זוג למפגש יכולה לעזור. או אם מדובר בבעיות של הורות, ייתכן שתתבקשי להביא את הילד. אם הבעיות הן באינטראקציה כללית עם אנשים, טיפול פסיכולוגי קבוצתי יוכל להועיל.

כאשר הקושי שאיתו הגעת אל הטיפול מתחיל להיפתר, תלמדי גם לראות את עצמך ואת העולם באור אחר. תלמדי איך להבדיל בין מצבים שאת יכולה לשנות לבין אלה שלא. תביני איך להתמקד בשיפור הדברים שכן בשליטתך. במהלך המפגשים, תרכשי גם עמידות ויכולת התאוששות. יכולות אלה יעזרו לך להתמודד טוב יותר עם אתגרים בעתיד.

מחקרים מראים שהגישות ההתנהגותיות והקוגניטיביות בהן משתמשים מטפלים לאורך תהליך של טיפול פסיכולוגי הן בעלות השפעה מתמשכת המפחיתה את הסיכויים לכך שהסימפטומים יחזרו לאחר שטיפול פסיכולוגי נסתיים. כעבור זמן מה תתחילי לראות דברים מזווית חדשה ותלמידי דרכים חדשות של חשיבה והתנהגות.

צוות מכון חיבורים מורכב מפסיכולוגים קליניים ופסיכותרפיסטים המתמחים בקשיים שונים ובגישות טיפול שונות, כולם בעלי תואר שני/דוקטורט בפסיכולוגיה וחלקם גם בעלי תעודת לימודי המשך של שנתיים בתוכנית אקדמית ללימודי טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT. למכון מספר סניפים ברחבי הארץ והוא מציע טיפול פסיכולוגי ממוקד.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print