מה עושה מטפל קוגניטיבי התנהגותי מומחה?

הטכניקות הקוגניטיביות התנהגותיות הן טכניקות נפוצות, ולא חסרים מטפלים שבוחרים לשלב אותן גם בטיפול הכללי – אך את המטפלים הקוגניטיביים התנהגותיים תוכלו לזהות באמצעות מספר מיומנויות חשובות שמרכיבות את מכלול הטיפול שלהם. למעשה, על מנת שיוסמכו באופן רשמי לטפל בגישה הקוגניטיבית ההתנהגותית, על המטפלים להוכיח כי הם שולטים לחלוטין בכל המיומנויות הבאות:

מה עושה מטפל קוגניטיבי התנהגותי מומחה?

1. תכנית

המטפל שלכם יודע מה הזמן המוקצב לפגישת הטיפול שלכם. לכן, מטפל קוגניטיבי התנהגותי מיומן יחלק את הזמן בצורה הנכונה, על פי יעדי הטיפול והקושי המאובחן. עם זאת, חשוב לציין כי למרות מגבלות הזמן, המטפל הנכון ישאל האם אתם מעוניינים להמשיך לשוחח על הנושא הנוכחי, או לעבור לשלב הבא בתכנית הפגישה.

 

2. תגובות

מטפל מיומן לא יבהה בחוסר מעש, אלא ינצל את הזמן באופן פרודוקטיבי: הוא יבחין בתגובות גופניות ומילוליות שיתעוררו בכם במהלך הפגישה, יוודא שאתם מבינים את המתרחש בטיפול, ויסכם את הנקודות החשובות שעלו בפגישה לפני שזמנכם תם.

 

3. הקשבה

מטפל מומחה אמנם יגיע לטיפול עם השערות והנחות יסוד על פי השיטה הטיפולית שבה הוא משתמש, אך יראה נכונות להבין את המציאות הפנימית שלכם, יביע אמפתיה ויכולת הקשבה מצוינות, וידגיש בפניכם את ההבנה הזו.

 

4. כישורים בין-אישיים

למטפל מיומן יהיו תכונות חיוביות רבות, אך היכולות הבין-אישיות הן בין החשובות שבהן: חום, ביטחון, כנות, מקצועיות ודאגה.

 

5. טיפול שיתופי

שיתוף פעולה הוא אלמנט חיוני לטיפול מוצלח: המטפל לא יכול לעשות את כל העבודה בעצמו, ועליכם לעבוד כצוות על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

 

 

 

6. טיפול שמתקתק כמו שעון

כפי שכבר ציינו, זמן הפגישה שלכם מוגבל. שני הצדדים צריכים להיות מודעים לכך, ועל המטפל להגביל באופן רגיש את הדיון לסוגיות החשובות ביותר. עם זאת, מטפל מומחה ידע כיצד לשמור על קצב נוח ונעים, מבלי לזרז את הפגישה ואת המטופל, ועדין לנצל את הזמן באופן היעיל ביותר.

 

7. הבנה מודרכת

המטפל שלכם צריך לדעת כיצד להגיע, יחד אתכם, לתובנות חשובות. המטפל הנכון עבורכם ישלב בצורה חכמה בין תשאול לשיטות אחרות של חקירה, על מנת ללבן בעיות ולהגיע למסקנות משותפות.

 

8. התמקדות במה שבאמת רלוונטי

 

דרושה מיומנות רבה על מנת להתמקד בהתנהגויות, הנחות היסוד ודרכי החשיבה הרלוונטיות ביותר לבעיות המאובחנות. אם המטפל שלכם מצליח לזהות את האלמנטים שיתרמו במידה הרבה ביותר להתקדמות שלכם – אתם בידיים טובות.

 

9. התפתחות ושינוי

למטפל מיומן תהיה אסטרטגיה ברורה ומבטיחה, שתוביל, צעד אחר צעד ובאמצעות הטכניקות הקוגניטיביות התנהגותיות המתאימות ביותר, לשינוי ארוך-טווח.

 

10. יישום של שיטות קוגניטיביות התנהגותיות

קל לדקלם את השיטות הקוגניטיביות התנהגותיות השונות מספרי הלימוד של התואר בפסיכולוגיה. מטפל מוצלח באמת ידע כיצד ליישם את הטכניקות המתאימות ביותר בתחום על מנת להגיע לתוצאות מצוינות.

 

11. מטלות

מטפל מיומן יבדוק את המטלות שנתן לכם בשבוע שעבר, ויעניק שיעורי בית נוספים לשבוע הבא. מטלות אלה הן חלק חשוב מהשיטה הקוגניטיבית התנהגותית, ונועדו ללמד אתכם כיצד לתפוס את העולם מנקודות מבט חדשות, להתנסות בהתנהגויות חדשות שעלו במהלך הפגישה ולבחון את הנחות היסוד וההשערות שלכם באופן ביקורתי. לכן, עליהן להיות ייחודיות ומותאמות למצבכם האישי.

 

כיצד למצוא מטפל CBT מומחה

כל המטפלים במכון חיבורים הינם מטפלים ישראלים בולטים ומובילים בתחומם. המטפל יערוך מפגש אבחוני מקצועי ראשון עם המטופל, ולאחר מכן יבנה, יחד עם כל צוות הפסיכולוגים, תכנית טיפולית המתאימה באופן מדויק לקושי המאובחן. התכנית המותאמת תכלול את בחירת שיטת הטיפול היעילה ביותר, התאמה של מטפל מומחה בעל ידע בתחום הקושי המאובחן, ותכנית טיפול המבוססת על התמקדות בבסיס הבעיה המאובחנת.

 

ראו גם: טיפול בחרדה חברתית | דיכאון אחרי לידה | טיפול בחרדות | CBT

 

למידע נוסף ולהתייעצות עם מטפל מיומן, ניתן ליצור קשר עם צוות המכון: 072-217-2234, או בטופס צור קשר .

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print