fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

מודעות עצמית

כותב:
תוכן עניינים

אדם לא צריך לשאוף להעלים את תסביכיו, אלא ללמוד לחיות איתם הם הכוח המניע אותו בעולם“- פרויד.

מהי מודעות עצמית?

מודעות עצמית היא היכולת של אדם להבין את עצמיותו, רגשותיו, תכונותיו, מגרעותיו, מגבלותיו, כישוריו ולהתנהג ולהגיב מתוך המודעות העצמית שלו. זהו מצב פסיכולוגי בו אדם מודע לפעולות שלו ובוחר בהן בהתאם למצבים המתרחשים סביבו ביחס לעצמו ולסביבה.

פרויד טען שחלקים מנרחבים מנפשו של כל אדם, נמצאים בתת מודע אולם בטיפול פסיכולוגי ניתן להעלות אותם למודעות. ההיכרות הזו עם עצמנו מאפשרת לנו להתנהג באופן הולם במצבים שונים, תוך התייחסות, רגישות והתחשבות בסביבה.

כאשר אדם חסר מודעות עצמית, הוא עלול להתנהג בצורה בלתי נכונה כלפי עצמו ואף כלפי אחרים, מה שעלול לגרום לבעיות תקשורת בינו לבין עצמו ובינו לבין הסביבה.

בדרך כלל זקוק האני העצמי של כל פרט להכרה, אהבה ואישור חברתי וגם בהתאם לכך תתפתח התפיסה העצמית של אדם כלפי עצמו. אדם בעל דימוי עצמי חיובי לא יפחד להיות מודע לעצמו ואילו אדם בעל דימוי עצמי שלילי, עלול לפתח אמונות בלתי רציונליות כדי להתמודד עם הקשיים שלו.

מודעות עצמית חשובה מאוד לבחירות הנכונות שאנו עושים בחיים. בחירה בבן או בת זוג, הבאת ילדים, הקמת משפחה, בחירה במקצוע, עבודה, מקום מגורים, הגשמה עצמית ושאיפות. יש אנשים שבוחרים לא להיות מודעים לעצמם, ולכן הבחירות שלהם יכולות להיות גם פחות נכונות עבורם, מכיוון שהם לא מתקבלות מתוך מודעות עצמית מלאה אלא מתוך הימנעות או חששות.

סובלים מחוסר מודעות עצמית? אנחנו יכולים לעזור לכם

חוסר מודעות עצמית היא לא בהכרח מצב בלתי הפיך, האמת היא שברוב המקרים זוהי פעולה שיש בה בחירה שקשורה בעיקר למיומנות נרכשת. ישנו כאב רב הקשור לרמת מודעות נמוכה מכוון שלעיתים היא גורמת לילדים וגם למבוגרים להתנהלות שיכולה להיתפס כמביכה, לא ברורה או חסרת רגישות. התגובה של אחרים להתנהלותם תגרום להם לאחר מעשה לתחושת מבוכה או אשמה, והיא מובילה להיווצרות של בעיות אישיות וחברתיות.

למכון שלנו פונים אנשים המתמודדים עם תחושת כישלון, ערך עצמי נמוך, בעיות תקשורת עם הסביבה, בדידות, ביקורת עצמית חמורה, חוסר מיצוי עצמי ולעיתים אף דיכאון. לעיתים במהלך הטיפול מתבהר שאחת מהסיבות האפשריות להעצמה של סימפטומים אלו היא המודעות הנמוכה יחסית שלהם לעצמם ולסביבה. דרך כלל, הכוונות הטובות שלהם נתפסות באופן מוטעה כחסרות רגישות.

במכון חיבורים מועסקים פסיכולוגים בעלי ניסיון בטיפול במגוון רחב של בעיות וגם על רקע של חוסר או מודעות עצמית מוגזמת. אנו משתמשים בגישות פסיכולוגיות חדשניות כמו: CBT או ACT  בהתאמה אישית לכל מטופל. טיפול ACT יכול להיות שיטת טיפול מצויינת מכוון שקיים בו מרכיב המתמקד בפעולות מכוונות ערכים. מי שמגיע לטיפול במטרה לשפר את המודעות העצמית, כנראה גם מעוניין לעשות מאמץ להכיר במה שחשוב לו ולכוון את הפעולות שלו לפי זה. זו פעולה שמאפשרת לא מעט תרגול של מודעות עצמית.

פיתוח מודעות עצמית

ד”ר טאשה יוריך פסיכולוגית ערכה מחקר מעמיק וארוך והגיעה למסקנה כי כ-95% מבני האדם בטוחים שהם מודעים לעצמם ורובם בטוחים בצדקתם כאשר הם מתווכחים עם אחרים. הם מאמינים שם מכירים את עצמם וגם את האופן בו תופסים אותם. רק בין 10-15% באמת מודעים לעצמם.

“האמונה שהסתכלות פנימית מובילה למודעות איננה נכונה” היא טוענת בספרה Insite ומסבירה כי גם כאשר אנו מנתחים התנהגויות או תהליכים שאנו עוברים, זה לא בהכרח אומר שאנו מבינים אותם. לטענתה אנשים שופטים את חייהם עפ”י מצבם הרגשי ברגע נתון ולא באופן אובייקטיבי.

ממסקנות המחקר עולה כי יש לנו “ימים רעים” ו”ימים טובים” וזה מה שמשנה את המודעות שלנו. להתבוננות פנימית בליווי של טיפול פסיכולוגי יכולה להיות מעניינת משום שהרבה פעמים בני אדם נוטים לייחס את הבעיות שלהם למקור אחד ולא מצליחים להעמיק ולראות את התמונה הרחבה ולכן גם לא מצליחים לעזור לעצמם או לפתח את המודעות שלהם.

חשוב לומר כי יש בעיות שקל מאוד להתמודד עמן ולעזור לאדם לפתח מודעות ויש בעיות מורכבות, אשר דורשות מאמץ ותהליך יותר ארוך.

מה הקשר בין מודעות עצמית לאינטליגנציה רגשית?

לפי החוקרים מאיר וסלובי, מודעות עצמית היא מרכיב חשוב בפיתוח אינטליגנציה רגשית ומכאן שקיים קשר עמוק בין אינטליגנציה רגשית ובין מודעות עצמית. היכולת של האדם להיות בקשר מודע עם עצמו ועם הסביבה יכולה להיות ניבוי טוב לרמת אינטיליגנציה רגשית של אותו האדם. היכולת לזהות את הרגשות שלו ולעבד אותם בצורה נכונה תומכת ביכולת לחיות חיים מספקים עם כמה שפחות מצבי רוח רעים.

כאשר אנחנו מנהלים חיים עם מודעות עצמית גבוהה. אנו יוצרים חיבור בין ההבנה הקוגניטיבית השכל, הראש, הרגש והלב. אנשים חסרי מודעות עצמית עלולים להיות שכלתניים מדי ולהתעלם מהרגש. הם יודעים שהוא קיים אבל הם פוחדים לתת לו לשלוט בהם, כך הם תופסים את השפעתו על קבלת ההחלטות שלהם. ויש אנשים שמתעלמים לחלוטין מהשכל ופועלים אמוציונאלית. מה שיכול להיות גורם משמעותי בהתנהגות זו, יש שיגידו שאלה הם דפוסים שפיתחנו לאורך השנים הראשונות בחיינו, לעיתים אנשים שגדלו במשפחה בה לא היה לגיטימי להביע רגשות תסכול או עצב, ימשיכו להסתיר את הרגשות הללו ויגיבו בציניות, כעס או נתק רגשי. זוהי אינה בחירת התנהגות מודעת אלא אוטומטית.

לעומתם לעיתים, אנשים שגדלו בבית בו מקובל היה לדבר ולהציף רגשות מסוגים שונים, יצליחו להגיב מתוך בחירה מודעת להתנהגויות שונות ובדרך כלל גם יהיו יותר מדויקים ונכונים בתגובות שלהם. הם יהיו מסוגלים לזהות את מקור הרגשות שלהם ומורכבותם ויגיבו ללא חשש מתוך מודעות עצמית גבוהה.

יכולת זו מאפשרת להבין מצב רגשי או שפת גוף של מכרים או זרים במצבים חברתיים להגיב אליהם נכון, להצליח ליצור עמם קשרים, להשפיע עליהם ולהעניק להם תשומת לב. היכולת להעניק תשומת לב למי שזקוק לה, היא מרכיב חשוב ומעידה על מודעות עצמית גבוהה ומובילה לתקשורת טובה המסייעת לאנשים במערכת יחסים זוגית, בפיתוח מיומנויות חברתיות ואף בפיתוח כישורי מנהיגות.

מנגנוני ההגנה שלנו מונעים מודעות עצמית גבוהה

לכל אדם בעל מודעות עצמית גבוהה יש את היכולת וגם את הכוח יש לומר להעביר ביקורת על עצמו. יש מחקרים המצביעים על כך שהמודעות הראשונה בחיים מתחילה לפעול בין הגילאים 1-2 שנים כאשר פעוט מביט במראה או בתמונה ומזהה את עצמו.

ביקורת עצמית חשובה להתפתחות מודעות עצמית. היא מאפשרת לנו ללמוד מהטעויות שלנו ולנסות להשתפר או לקבל את המגרעות שלנו ולחיות אתן בשלום. ביקורת עצמית נוקשה כלפי האני העצמי, עלולה לגרום לתחושת ערך נמוכה ולחוסר מודעות עצמית. אדם כזה מרגיש חלש ובוחר לא להיות מודע לעצמו כדי לא להיפגע. הוא יפעיל מנגנוני הגנה של הכחשה והדחקה ולא יגיע למודעות עצמית.

לאנשים פרפקציוניסטים למשל יש ביקורת עצמית מחמירה עם עצמם והיא עלולה להוביל אותם לייאוש, דיכאון וערך עצמי נמוך. ביקורת עצמית שאינה מצליחה לעשות שינוי מיותרת ואף גורמת לנזק ולמחשבות שליליות ורגשות אשם של אדם כלפי עצמו.

אדם חסר מודעות עצמית ישליך את הכישלונות שלו בחיים בכל תחום, תמיד על אחרים ולא ישכיל להתבונן לתוכו פנימה ולהודות בבעיות שלו.

ישנם לא מעט טיפולים העוסקים בפיתוח מודעות עצמית והכרה בשיח הפנימי ודפוסי החשיבה שלנו. במכון חיבורים אנו מרכזים מאמצים רבים בלמידה של תכניקות ותאוריות שונות הקשורות בפיתוח מודעות, קבלה והבנה של הערכים המובילים אותנו. אנו מאמנים ביכולת שלנו להעצים את עצמנו ולפתח את המיומנויות שיאפשרו איכות חיים טובה יותר.

אנחנו מזמינים אתכם.ן להתייעץ איתנו לגבי טיפול מתאים אשר יפתח את הסקרנות שלנכם.ן לגבי עצמכם.ן.

hiburim

מקורות

https://books.google.co.il/books?hl=iw&lr=&id=a_OryLZ2W2cC&oi=fnd&pg=PA145&dq=emotional+intelligence+and+self+awarenss&ots=vtx6SsXyO9&sig=YNtOYTPzgqFuoI7mSG_xsCwXPl4&redir_esc=y#v=onepage&q=emotional%20intelligence%20and%20self%20awareness&f=false

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן