fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

מחשבות טורדניות

כותב:
תוכן עניינים

“למה אני כל הזמן חושב על אלימות ומין בלי שאני שולט בזה? אני מנסה להפסיק את המחשבות האלה אבל ככל שאני מנסה הם מתגברות. אני חושב על הרג והרס ואיך אני מענה אנשים אחרים אבל האופי שלי הוא מנוגד לזה אני אדם עדין ושקט, ואדיב לסביבה”.

כל יום עוברות בראשנו אלפים של מחשבות שונות, אין לנו באמת שליטה על מה נחשוב ועל אופי המחשבות ואצל רוב האנשים מחשבה אחת מתחלפת באחרת בקצב די מהיר במהלך היום. ישנן סוגים שונים של מחשבות, חלקן נוגעות לחלקן פסימיות וקשות חלקן טובות ומעצימות. יש סוג אחד של מחשבות שרבים סובלים ממנו שיכול להזכיר הליכה בתוך בוץ טובעני, אלו מחשבות חודרניות וטורדניות.

למה זה קורה ומה הקשר לOCD? איך אפשר להתמודד עם מחשבות כאלה ומה זה אומר עלינו אם בכלל?

מהן מחשבות טורדניות?

מחשבות טורדניות מתייחסות למחשבות, דימויים או דחפים לא רצויים, פולשניים ולעיתים מטרידים שעלולים להתרחש במוחו של אדם. מחשבות אלו יכולות לנוע בין דאגות לגבי פגיעה בעצמך או באחרים, למחשבות טאבו או לא נעימות. המחשבות האלה לרוב יוצרות בהלה או חרדה אצל אדם וגורמות לו להרגיש רע, הנטייה הטבעית האנושית שלנו היא להסיק מקיום המחשבות האלה שמשהו אצלנו לא בסדר, שהמחשבות האלה מגדירות את מי שאנחנו וזה עלול לעורר הרבה חרדה.

האמת היא שלכולם יש מחשבות חודרניות לפעמים ואצל רוב אנשים המצב הזה חולף כפי שבא. עם זאת,  אצל חלקם מתפתחים מצבים נפשיים שעלולים להוביל לכך שהמחשבות האלה יהיו עוצמתיות ותכופות ברמה שפוגעת בתפקוד ובאורח החיים, למשל ב- OCD (הפרעה אובססיבית כפייתית) שבה לא ניתן להתעלם מהמצב ולעיתים יש צורך בתמיכה חיצונית.

מה הגורמים למחשבות טורדניות?

לפעמים מדובר בכימיה בלתי מאוזנת של המוח ולפעמים יש סיפור או כאב שמפעיל את אותן מחשבות שוב ושוב. בהרבה מקרים יש שילוב של גורמים שונים:

מצב נפשי או רגשי:

תכונות אישיות מסוימות גם יכולות לגרום למחשבות טורדניות כמו למשל:

  • דאגנות יתר
  • נטייה לפרפקציוניזם
  • קווי אישיות של הפרעת אישיות טורדנית כפייתית

גם מצבים בריאותיים ונפשיים יכולים לעורר את המחשבות הטורדניות:

  • תופעות לוואי של תרופות
  • OCD- הפרעה בריאותית נפשית של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית
  • PTSD- הפרעת דחק פוסט טראומתית

עם זאת, חשוב לציין שבמקרים רבים, הסיבה למחשבות חודרניות אינה מובנת היטב ועשויה להיות שילוב של מספר גורמים. חשוב יהיה להבין את הגורמים אבל יותר מכך חשוב להבין שהמצב הזה לא מגדיר את מי שאתם, הבנת הגורם והאבחנה הנפשית יכולה פשוט לסייע לכם במציאת הטיפול שהכי יתאים ויועיל לכם.

איך זה מרגיש?

למי שחווה מחשבות מטרידות, זו יכולה להיות חוויה מבלבלת ומפחידה. המחשבות הן לעתים אינטנסיביות וחודרניות, מגיעות ללא אזהרה ומרגישות שאינן נשלטות. זה יכול להוביל לרגשות אשמה ובושה, ולאמונה שהמחשבות הן השתקפות של הטבע האמיתי של החושב אותן. מצב זה יכול גם להוביל לחרדה ודאגה, מכיוון שאדם עלול להרגיש שהוא בסיכון לפעול לפי מחשבותיו.

סוגים של מחשבות טורדניות

ישנן כמה סוגים של מחשבות טורדניות בעלות תכנים מטרידים שגורמות לאדם לחוש רע כאשר הן מופיעות באופן חזרתי ומעיק. אלו הנפוצות שבהן:

המחשבה על פגיעה בתינוק או ילד:

להורים יש הרבה מחשבות טורדניות הנוגעות לרווחת הילד, חרדה מנזק מקרי שההורה יהיה אחראי עליו, או מחשבות על פגיעה מכוונת בילד מצד ההורה. חשוב לדעת שזה לא אומר כלום על ההורות וטיבה, הערכות מחקריות הראו שמחשבות טורדניות אלה מופיעות אצל כמחצית מההורים.

מחשבות של ספק:

לספקות  יכול להיות אופי מאד מערער. כאשר יש מחשבות טורדניות ספקניות זה יכול להיות סביב החלטות גורליות או התלבטויות קטנות בחיינו.

מחשבות מסוג זה הן דבר נפוץ בתוך זוגיות, האם בחרתי נכון? האם אני נמשך?

או סביב נטייה מינית, כאשר יש משיכה או מאד מפחדים להמשך לבני המין שלנו או להפך. יש גם מחשבות שנוגעות לספק עצמי האם אני מסוגל לעבור את המבחן הזה?

או מחשבות טורדניות סביב שכחה של מטלות וחוסר בטחון שביצענו אותן כי יש לכך השלכות מסוכנות כמו כיבוי הגז לפני היציאה מהבית.

מחשבות על ביצוע מעשים אלימים ועבירות:

מחשבות טורדניות על ביצוע עבירות שונות בבני אדם או בכלל הן נפוצות. מחשבות כאלה יכולות לגרום לאדם להטיל ספק במוסר שלו ולחשוב שהוא אדם נורא. ההלקאה העצמית שמגיעה והניסיון להילחם במחשבות האלימות עשוי להגביר את השפעתן ואת החזרתיות שלהן.

דאגה שיקרה לך משהו מביך בציבור:

הרבה אנשים פוחדים ליפול או לעשות “פאדיחה” לעייני כל, אבל אצל חלקם יש ממש חרדה מזה ומחשות טורדניות בנושא כל פעם שהם בציבור. המחשבות המלחיצות האלה שמתעוררות בחברה הן נפוצות, ונובעות מפחד מהשפלה או ביזוי ליד אנשים. לפעמים אלו מחשבות שמגיעות מתוך אירוע בעבר בו קרתה “תאונה” ועשית משהו שהביך אותך בציבור. למשל, ילד שברח לו שתן בבית הספר והילדים צחקו.

מחשבות חודרניות וטורדניות מיניות:

יש אבחנה הנקראת HOCD או OCD מיני. מי שסובל ממחשבות מיניות טורדניות עלול לחשוב באופן לא רצוני באופן חזרתי מחשבות מיניות על הסובבים אותו, מחשבות של טאבו מיני או אלימות מינית. חשוב לומר שזה שסובל ממחשבות לא משקף את האדם שהוא ואין זה אומר שהוא יבצע את תוכן המחשבות האלה.  המחשבות הטורדניות על מין יכולות לייסר אנשים שיש להם מצפון בריא מתוך חוסר הבנה למה הן מופיעות ומהפחד ממה שהן אומרות על האדם. לעיתים קשה לאנשים עם מחשבות טורדניות מיניות לפנות לעזרה מתוך הבושה והמבוכה.

הקשר ל-OCD:

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) היא מצב בריאותי נפשי המאופיין במחשבות חוזרות וחודרניות (אובססיות) והתנהגויות חוזרות (קומפולסיות). מחשבות מטרידות הן תכונה נפוצה של OCD, ואנשים עם OCD עשויים לחוות מחשבות חוזרות ומתמשכות על פגיעה, זיהום או נושאי טאבו. הקומפולסיות הקשורות ל-OCD הן לרוב ניסיון לנטרל את המצוקה הנגרמת מהאובססיות ולהפחית את הסבירות לפעול לפיהן.

טיפול יעיל במחשבות טורדניות

חשוב מאד לפנות לטיפול כאשר המחשבות לא נותנות מנוחה ופוגעות באופן משמעותי באיכות החיים. יש אנשים שסובלים ממחשבות טורדניות שנים ומתביישים לפנות לעזרה. חשוב לזכור שלפעמים מה שנראה לכם איום ונורא כשהוא נשאר בגדר מחשבה עלול להשמע הרבה פחות מבהיל כאשר אתם מדברים וחולקים אותו. אלו דרכי טיפול שיכולות להתאים:

CBT:

טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים יוכלו לעזור בזיהוי דפוסי המחשבות, איזה אופי יש להן? מה גורם להן להופיע ומפעיל את הטריגר? כאשר האדם לומד לזהות את המחשבות שלו ובמקביל מפנים את ההבנה כי הוא אינו המחשבות שלו, הוא מצליח להרפות מהמאבק בהן ולומד לאמץ יותר קבלה וחמלה כלפיהן. טיפול CBT הוכח כיעיל לטיפול עבור OCD.

כאשר אנחנו מביטים על המחשבות כמשהו שאינו מגדיר אותנו אנחנו יוצרים מרחק מסויים מהן והמשקל שלהן פוחת. בעזרת כלים שונים מעולמות המיינדפולנס וההרפיה האדם לומד להרגיע את התגובה הפיזית וההתנהגותית שהמחשבות יוצרות אצלו באופן אוטומטי ומאמץ הרגלים חדשים ומיטיבים. שינויים התנהגותיים נוספים כמו שיפור אורח החיים ובחינה של דפוסי התנהגות מזיקים או צריכה של תכנים רעילים (מסכים) למשל יכולה גם היא לצמצם את ההשפעה והתדירות המחשבות הטורדניות.

EMDR:

הוא טיפול הנעזר בגירוי בילטרלי שמופעל על ידי תנועות עיניים במהלך הטיפול או תנועות אחרות שמפעילות במקביל את שתי אונות המוח. טיפול זה נחשב ליעיל לטיפול בזיכרונות טראומתיים וחרדה ויכול לעזור במקרה שהמקור למחשבות הטורדניות הוא אירוע טראומתי מובחן.

לסיכום

מחשבות מטרידות יכולות להיות חוויה מעיקה ומציפה עבור מי שחווה אותן. הם יכולים לגרום למגוון של תסמינים, כולל חרדה, אשמה ובושה. במקרים מסוימים, מחשבות מטרידות עשויות להיות סימפטום של OCD, מצב בריאותי נפשי המאופיין במחשבות והתנהגויות חוזרות ונשנות וחודרניות. אם אתה נאבק עם מחשבות מטרידות, חשוב לפנות לעזרה מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש שיוכל לספק לך את התמיכה והטיפול שאתה צריך.

מחשבות בזרם התודעה הם אינן משהו שאנחנו שולטים עליו, אפשר להמשיל אותן לסוגי עננים שונים במרחב השמיים הפתוחים, אנחנו לא העננים אלא השמיים וכך גם אפשר להביט על המחשבות האלה.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

“Cognitive-Behavioral Therapy for Body Dysmorphic Disorder: A Treatment Manual” by Katharine A. Phillips, M.D. (2016) is a widely referenced guide for CBT for BDD

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן