fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

מיקוד שליטה – האם אנחנו שולטים בחיינו או מסתמכים על גורמים חיצוניים?

כותב:
תוכן עניינים

בשעה שאנשים מסוימים סבורים כי האירועים המתרחשים בחייהם הם תוצר של הכוונה ושליטה עצמית, הרי שאחרים נוטים להאמין שלהם אין אחריות למצבם ומייחסים זאת לגורמים חיצוניים שאינם בשליטתם, בין אם מדובר במזל או בהתנהלות של האנשים הסובבים אותם. שני מצבים אלו מהווים שני קצוות שונים של המושג- מיקוד שליטה, או מקור שליטה, המתייחס לאופן בו אנו תופסים את האירועים השונים המתרחשים בחיינו. כאשר הסיטואציה הראשונה משקפת מצב של מיקוד שליטה פנימי ואילו הדוגמא השנייה מתייחסת למיקוד שליטה חיצוני.
אם למשל, במריבות בזוגיות שלכם אחד הצדדים או שניכם יודעים לקחת את האחריות ומבינים את ההשפעה שיש לכל אחד על המצב, כנראה שאתם מאופיינים במיקוד שליטה פנימי.
לחלופין, בעל עסק עצמאי המתאפיין במיקוד שליטה פנימי, ייקח אחריות מלאה על הישגיו ויפגין מוטיבציה גדולה יותר על מנת לייעל את פעילותו ולהגדיל את רווחיו, מתוך אמונה כי התקדמות העסק תלויה בפעולות השונות בהן הוא נוקט, בדוגמא ההפוכה אותו בעל עסק המתאפיין במיקוד שליטה חיצוני, ייחס את ההצלחה או חוסר ההצלחה למזל או לגורמים חיצוניים אחרים בסביבתו, כמו התנהלות לא הוגנת של לקוחות, או תחרותיות גדולה בתחום בו הוא עוסק.

מהו מיקוד שליטה?

המושג מיקוד שליטה או מקור שליטה, נטבע על ידי הפסיכולוג ג’וליאן רוטר בשנת 1954, כחלק מתיאוריה שפיתח המתייחסת להיבטים השונים באישיות האדם. על פי רוטר, ההתנסויות השונות שאנו חווים במהלך חיינו, בין אם מדובר בהצלחות או בכישלונות, נתונות לשני אופני ייחוס שונים. כאשר אנשים המתאפיינים במיקוד שליטה חיצוני נוטים לייחס את מצבם לגורמים חיצוניים שאינם בשליטתם ואילו אנשים המתאפיינים במיקוד שליטה פנימי, אינם מסתמכים על משתנים חיצוניים ונוטים לקחת אחריות מלאה על החוויות והאירועים המעצבים את חייהם, לטוב ולרע.
מיקוד שליטה עשוי להשפיע על היבטים שונים בחיינו, בין אם מדובר בחוסן הנפשי שלנו ובאופן בו אנו מתמודדים עם מצבי לחץ, או ביכולת שלנו ליזום מהלכים שונים ולקחת אחריות מלאה על ההשלכות שלהם, לטוב ולרע. כך שעל פי מחקרים שנערכו לאורך השנים, אנשים בעלי מיקוד שליטה חיצוני מתאפיינים לרוב בפאסיביות, בחוסר מוטיבציה ובדימוי עצמי נמוך. בעוד שאנשים בעלי מיקוד שליטה פנימי נוטים להפגין גישה חיובית ועצמאית יותר ומסוגלים להתמודד טוב יותר עם מצבי לחץ וקשיים אחרים.

סוגים שונים של מיקוד שליטה

מיקוד שליטה חיצוני:

אנשים הנוטים למיקוד שליטה חיצוני פועלים לרוב מתוך רצון לרצות את סביבתם, תוך מיקוד תמידי ברושם שהם יוצרים כלפי חוץ ובאופן בו הסביבה תופסת אותם. התנהלות זו לא מאפשרת להם לפעול באופן עצמאי ולהפגין שליטה במצבים השונים הפוקדים אותם לאורך השנים, כך שלמעשה הם מונעים בעיקר על ידי משתנים חיצוניים, בין אם מדובר במזל, או באנשים הסובבים אותם. כמו כן, התנהלות זו עשויה להעיד על פחדים מסוימים וחוסר בטחון עצמי, כך שאותם אנשים מעדיפים לרוב להימנע מנקיטת צעדים משמעותיים וקבלת החלטות חשובות, על מנת להימנע מכישלונות ומקבלת אחריות. כמו כן, מאחר שאנשים אלו נוטים יותר לרצות את סביבתם, פעמים רבות הם מבטלים את עצמם מתוך חשש לחבל ביחסים שלהם עם האנשים הקרובים אליהם, גם כאשר הם נאלצים לבצע מעשים מסוימים הנוגדים את אופיים.
דוגמאות לחשיבה בעלת מיקוד שליטה חיצוני:
“אין לי בחירה על כלום בחיי” “אין לי אמון בעצמי” “אחרים יודעים טוב ממני מה טוב לי” “כדי שאחרים יאהבו אותי אני צריך להתאמץ ” “אני מוכן לעשות דברים שאני לא אוהב כדי שהאחר יישאר איתי”, “אני מרגיש חסר אונים לעיתים תכופות”.

מיקוד שליטה פנימי:

אנשים המתאפיינים במיקוד שליטה פנימי לעומת זאת, נוטים להפגין יותר בטחון ועצמאות מחשבתית, כך שבניגוד לבעלי מיקוד שליטה חיצוני, הם פחות מושפעים מהדעות של הסובבים אותם, לוקחים אחריות מלאה על הצעדים השונים בהם הם נוקטים ומסוגלים לבחור באפשרות המתאימה ביותר עבורם. בשל כך הם נוטים למוטיבציה גבוהה יותר ועובדים קשה יותר במטרה להגשים את עצמם, מתוך אמונה כי המפתח להצלחה טמון בפעולות בהן הם נוקטים. זאת בניגוד לאנשים בעלי מיקוד חיצוני הנוטים לרצות את סביבתם ולייחס את מצבם לגורמים חיצוניים כאלו ואחרים. כמו כן, אנשים בעלי מיקוד שליטה פנימי לרוב מסוגלים להתמודד טוב יותר עם מצבים מאתגרים וסיטואציות מורכבות מבחינה רגשית, בשל הנטייה שלהם ליזום ולשלוט בסיטואציה באופן קונסיסטנטי. זאת הסיבה שאנשים אלו נוטים לרוב לעצמאות תעסוקתית וליזמות, בניגוד לבעלי מיקוד שליטה חיצוני, אשר לוקים פעמים רבות במוטיבציה נמוכה ובדימוי עצמי נמוך יותר, מה שעשוי לעכב אותם מבחינה מקצועית ולמנוע מהם להגשים את המטרות שהציבו לעצמם.
היגדים או אמונות שיכולות להיות לאנשים בעלי מיקוד שליטה פנימי יכולים להיות- “אני מסוגל” “אני סומך על עצמי שאוכל לבצע זאת” או “יש לי מצפן פנימי ואני מקשיב לו”.

אישה מחזיקה גלובוס

סולמות המדידה ומרכזי הערכה

בשלב מאוחר יותר, רוטר אף פיתח סולם דרגות, המאפשר להעריך אם אדם מסוים נוטה למיקוד שליטה חיצוני או פנימי. סולם זה מורכב משאלות המכילות שתי תשובות אופציונליות, כאשר כל אחת מהן מעידה על מיקוד שליטה אחר. תשובות המעידות על מיקוד שליטה חיצוני מזכות את הנשאל באפס נקודות, כך שניקוד נמוך יותר, מעיד על מיקוד שליטה חיצוני ואילו ניקוד גבוה יותר משקף מיקוד שליטה פנימי.
סולם דרגות זה שימש פסיכולוגים רבים לאורך השנים, אך מנגד, לא מעט חוקרים חולקים על השימוש בו בטענה כי מיקוד שליטה לא יכול להתפרש באופן חד משמעי. כך שהנטייה למיקוד שליטה פנימי או חיצוני לא מוחלטת ועשויה להשתנות בהתאם למצבים השונים עמם אנו מתמודדים בחיינו. כך שבמקרים מסוימים סביר להניח שנפעל באופן עצמאי ונפגין יותר מוטיבציה ובטחון ואילו בסיטואציות אחרות יכול להיות שנחוש חוסר שליטה ונהיה מובלים על ידי אחרים. כמו כן, ההערכה היא כי עם השנים, ככל שהאדם מתבגר וצובר יותר חוויות מחשלות, כך הוא נוטה יותר למיקוד שליטה פנימי ומפגין יותר מוטיבציה ועצמאות מחשבתית. עם כי מצב זה מאוד תלוי באופן בו חיינו מתפתחים, שכן לעתים אירועים משמעותיים הפוקדים אותנו לאורך השנים, עשויים להשפיע באופן ניכר על האופן בו אנו חושבים ומתנהלים.
מעבר לכך, טיפול פסיכולוגי ממוקד, בדגש על טיפול קוגניטיבי התנהגותי  (CBT) עשוי להשפיע על האופן בו אנו מתנהלים ולסייע לנו להחליף את אותם דפוסים שליליים ומעכבים המנחים אותנו ביום יום בדרכי חשיבה אדפטיביות וחיוביות יותר.
במרכזי הערכה משתמשים בכל הידע הזה על מנת להעריך בין היתר מהו מיקוד השליטה של האדם. מרכזי הערכה משמשים לרוב למיונים והערכות בתחום התעסוקה או עבור הצבא לצרכים שונים ובהם נערכים מבחנים פסיכו סוציאליים שונים שנועדו לתת תמונה למעסיקים או גורם אחר רלוונטי מהו הפרופיל האישיותי והבין אישי של האדם. ישנם תפקידים שונים למשל בעלי אופי ניהולי בשוק העבודה בהן נדרש מיקוד שליטה פנימי מבוסס וחזק, מרכזי ההערכה מעבירים את האדם מבחנים שונים שהמשמעותי ביניהם הוא דינמיקה קבוצתית ממנו ניתן להבין מה היכולות של האדם להנהיג, איפה הוא מתמקם ביחס לקבוצה, אילו יכולות מפגין בהשגת המשימה שהוטלה על הקבוצה ומה מידת החוזק הפנימית שהוא מביא איתו. תפקידים אחרים שדורשים מיקוד שליטה פנימי חזק הוא תחומי ההוראה, הנחיית הקבוצות וכל תפקיד עצמאי הדורש הובלה ועצמאות בשטח.

כיצד זה משפיע לטובה ולרעה על החיים האישיים, הקריירה ומערכות היחסים שלנו?

לדימוי העצמי שלנו יש השפעה מכרעת על האופן בו אנו מתנהלים. שכן, אנשים המתאפיינים בדימוי עצמי נמוך נוטים לרוב להסתמך על דעת הסביבה, כך שפעמים רבות הערך העצמי שלהם תלוי בתגובות שהם מקבלים מהאנשים הקרובים אליהם. התנהלות זו עשויה להעיד על מיקוד שליטה חיצוני, שכן אותם אנשים מסתמכים לרוב על משתנים חיצוניים ואינם פועלים על סמך דעתם האישית. כמו כן, אנשים אלו מבססים לרוב את ההתנהלות שלהם בהשוואה לאנשים הסובבים אותם, כך שלא פעם הם ינסו למצוא פגמים באנשים מסוימים על מנת לחזק במעט את הדימוי העצמי שלהם. אנשים הנוטים למיקוד שליטה פנימי לעומת זאת, מתאפיינים לרוב בדימוי עצמי גבוה יותר, מה שמאפשר להם להתנהל באופן עצמאי ובטוח יותר, מבלי להסתמך על השוואות חיצוניות.
מיקוד שליטה פנימי מנבא מערכות יחסים זוגיות טובות ובריאות, יכולת טובה להוביל אחרים, הורות שיש בה חוזק ויכולת לשים גבולות עקביים וברורים ועוד.

מיקוד שליטה ומצבי לחץ רגשי

חשוב לנו לציין שמיקוד שליטה פנימי או חיצוני הוא לא עניין של “טוב” או “רע” וכולנו לפעמים חווים תקופות בהן אנחנו נוטים לכאן או לכאן.
במצבי לחץ ותקופות מורכבות נפשית, גם מי שניחן במיקוד שליטה פנימי ו”סנטר” חזק, יכול לפעמים מתוך איבוד תקווה או בלבול להאשים אחרים במצבו, או לרצות לשים את האחריות לגורלו בידי אחרים. כולנו שם לפעמים וזה בסדר, השאלה החשובה היא האם אנחנו בסוף מבינים שהמציאות תלויה בחוויה שלנו את העולם ופרשנות שלנו אותו. אדם שהנטייה האישיותית שלו היא מיקוד שליטה פנימי לאחר תקופת לחץ קשה, ישוב לבסיס הפנימי שלו וייזכר בכוחות הפנימיים שלו.

צוות המטפלים המיומן במכון חיבורים, מתמחים במגוון שיטות טיפול בתחום הקוגניטיבי התנהגותי, בדגש על טכניקות טיפול הלקוחות מהגל החדש של CBT כמו גישת טיפול ACT (טיפול בקבלה ובמחויבות). כך שנשמח לעמוד לרשותכם ולהתאים לכם תכנית טיפול אינדיבידואלית, בהתאם לצרכיכם.

hiburim

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן