fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

משיכה

כותב:
תוכן עניינים

בכל קשר שאני מתחיל עם מישהי יש התלהבות ראשונית ומשיכה גדולה מצד שנינו. לפעמים החיבור חזק יותר ולפעמים פחות אבל מה שמשותף לכל המקרים הוא ירידת המשיכה שלי אחרי חודש – חודשיים בממוצע. אני ממש רוצה קשר משמעותי אבל לא מצליח להתגבר על החסם הזה ולא מבין למה זה קורה לי.  לפעמים אני מוצא את עצמי נמנע מראש מתוך פחד לפגוע בנשים שאני נמצא איתן, כשאני מתחיל להרגיש את זה אני מנסה להדחיק ולהתגבר על זה אבל לא מסוגל ומבין שזה חזק ממני,  ככל שאני נלחם בירידת המשיכה ככה היא יורדת עוד יותר.

יש סוגים שונים של משיכה ולפעמים היא נושא חמקמק להבנה. מה כן יודעים כיום על נושא המשיכה ואיך הסוגים השונים שלה משפיעים על הקשר הזוגי?

מהי משיכה?

משיכה היא תופעה פיזית ומנטלית שגורמת לרצון בקרבתו של מושא המשיכה.  משיכה יכולה לגרום לרגשי תשוקה, עניין או זיקה רגשית, מינית, רומנטית, מנטלית או אינטלקטואלית.

משיכה לפעמים מלווה בחוויית התאהבות רומנטית, יש קשרים בהם המשיכה נבנית לאורך זמן וחיבורים רומנטיים בהם המשיכה תהיה מידית ובולטת.

משיכה היא מנגנון חשוב ומרכזי כחלק מהדרך שלנו  ליצור קשרים ולהתחבר עם אחרים ולאו דווקא באופנים רומנטיים ומיניים. על ידי משיכה לאחרים אנחנו בוחרים את האנשים שיקיפו אותנו.

סוגי משיכה

אלו הסוגים הנפוצים של משיכה:

משיכה פיזית:

כוללת את הרצון להיות במגע עם מושא המשיכה לא בהכרח באופן מיני. לפעמים מדובר ברצון להתקרב פיזית לאחר להפגין חיבה ואהבה באמצעות מגע כמו חיבוקים נשיקות.  

משיכה רגשית:

סוג של משיכה שכולל קשר רגשי למישהו אחר על בסיס האישיות שלו. כשאנו נמשכים לאדם אחר בצורה רגשית הוא עלול לעורר בנו סקרנות ורצון להכיר אותו טוב יותר.

משיכה מינית:

משיכה שמכילה את הרצון לבוא במגע מיני עם אדם אחר. משיכה מינית מעוררת תשוקה או עוררות מינית, ויכולה לכלול פנטזיות מיניות שלא בהכרח מתגשמות במציאות. משיכה מינית מביאה את האדם לרצות להגיע לאינטימיות מינית עם האדם אחר, אבל לא בהכרח מלווה בהתאהבות או משיכה רומנטית.

משיכה רומנטית:

כוללת את הרצון להתקרב רומנטית לאדם אחר וליצור איתו קשר קרוב אך לא בהכרח בצורה מינית למרות שהרבה פעמים שני הסוגים עשויים להתעורר במקביל.

משיכה אינטלקטואלית:

כדי לתאר סוג משיכה זה קיים המונח סאפיוסקסואליות המתאר משיכה רומנטית רגשית או מינית לאנשים בעלי אינטליגנציה, ידע והשכלה. רובנו היינו רוצים בן זוג שנוכל להעריך את היכולות השכליות שלו, אבל במקרה הזה מדובר באנשים שאצלם ישנו משקל רב למשיכה לאינטליגנציה על פני סוגים אחרים של משיכה.

מה גורם לנו להימשך?

באופן לא מפתיע, המניעים שגורמים לנו להמשך למישהו אחד על פני אחר אינם מודעים. יש סברות שהגורמים בחלקם קשורים לתרבות וחלקם לביולוגיה שלנו.

הנה כמה גורמים שיכולים להשפיע על המשיכה שלנו לאחרים:

דמיון:

אנחנו נוטים להמשך למי שמזכיר לנו את עצמנו, ההורים או קרובים אחרים בעלי משמעות עבורנו. ישנם מחקרים שמצאו שכאשר אנחנו פוגשים אנשים שונים מאיתנו בצורה ניכרת נמשך אליהם פחות מאשר אלו ששונים מאיתנו בצורה מתונה ויכולים “להשלים” אותנו.

ריח:

ריח הוא שחקן משמעותי וידוע בתחום המשיכה. המחקרים בתחום אינם חד משמעיים כאשר חלקם מצאו שנשים ימשכו לגברים בעלי ריח עם מטען גנטי דומה לשלהן וחלק מהמחקרים הצביעו על משיכה לריח שונה. יש שמצביעים על השפעה חזקה של בשמים וריחות לא טבעיים וכאלה המדברים על כך שחוש הראייה גובר על חוש ההשפעה של חוש הריח כשזה נוגע למשיכה.

[1]

אלו הם כמה גורמים שמשפיעים על נטייה למשיכה פיזית:  

ממדים גופניים:

מחקרים הראו שהיחסיות של גודל פיזי בעלת מקום נכבד ברמת המשיכה.

תווי הפנים:

בשנת 2015 יצא מחקר שטען שמבנה הפנים והסימטריה משפיעים באופן קריטי על המשיכה הפיזית.

הבעות פנים ושפת גוף:

להן יש מקום חשוב באופן כללי בתקשורת החברתית שלנו, וכך גם כשזה נוגע למשיכה פיזית.

מאפיינים לא חזותיים:

אותו מחקר מצביע על כך שקלט של החושים האחרים שלנו גם הוא בעל מקום חשוב כשזה נוגע למשיכה למשל כמו קולו של האדם.

 

חשיבות המשיכה במערכת יחסים רומנטית

מערכת יחסים רומנטית ברוב המקרים מתבססת על משיכה מסוג מסויים אחד לפחות.  משיכה מהווה חלק חשוב במערכות היחסים שלנו עם אחרים באופן כללי והמערכות יחסים רומנטיות בפרט. סוגים שונים של משיכה ישפיעו על מערכת היחסים באופנים שונים. יש זוגות שאצלם המשיכה הפיזית היא חזקה יותר והצורך במגע הדדי יהיה נוכח מאד ביחסים, אצל זוגות אחרים דווקא המשיכה השכלית תהיה הדומיננטית והם יאהבו לשוחח הרבה ולהעשיר אחד את השנייה. זוגות אחרים ירגישו משיכה רגשית מאד חזקה, מה שיביא היקשרות רגשית עוצמתית. במקרים מסוימים יש פערים בין סוגי המשיכה, למשל כאשר המשיכה המינית מהווה בסיס חזק לקשר אבל אישיותית יש פערים ושונות רבה ואולי על רקע זה גם חיכוכים ומריבות רבים. דוגמא מנוגדת, אפשר לראות אצל זוגות א-מיניים שאינם חשים משיכה מינית אבל כן מרגישים את הרצון להתקרב ולהיות במגע הדדי ולהרגיש נאהבים ואוהבים ללא החלק המיני.

 

לעורר את המשיכה

בין אם נתקלנו בתחושת תקיעות ביחסים ובין אם אנחנו מרגישים שאנחנו כבר פחות נמשכים לבלות את הזמן שלנו עם בן או בת הזוג כמו בעבר, עלינו לשאול קודם את עצמנו כמה שאלות. שאלות שחשוב להעלות הן איזה סוג משיכה היה ודעך? איזה סוג של איכות היינו רוצים לחזק ולהחיות בינינו? איזה סוג משיכה כן נותרה אם בכלל?

זוגות רבים נתקלים  לאורך הזמן באתגר מול רמת המשיכה המינית והפיזית, הם מרגישים שקשה להם להחיות את הניצוץ ובסתר ליבם היו רוצים להתרגש שוב כמו פעם. אז אולי את העוצמות של פעם לא ניתן להחזיר, ובאמת אחוזי הגירושין היום גבוהים. עם זאת, ישנם היבטים שונים למשיכה ויכול להיות שחידוש החברות, השיתוף ותחושת היחד תוכל לעורר מחדש את מה שהיה ונכבה. להעיר מחדש משיכה בתוך מערכת יחסים ארוכת שנים היא אומנות אמיתית והיא יכולה להיות גם מקור להתפחות אישית גדולה אם ניתן לה.

הרשת מלאה ב”טיפים” מהירים להחזרת המשיכה, אבל אנחנו מאמינים שהדברים מורכבים יותר שכל קשר הוא אחר וזקוק לתחזוקה מסוג אחר, ההמלצה שלנו היא להתחיל לשאול את עצמכם שאלות מתוך סקרנות, לפנות זמן לחוויות משותפות וחדשות יחד, להתעניין יותר באחר ולגלות בהם צדדים חדשים, תמיד יש משהו שלא ידעתם עליו. אם יש צורך להיעזר בגורמים חיצוניים שיעזרו לכם לעבוד על הפן המיני, הרגשי או החברי, לא להסס לפנות לטיפול זוגי.

לסיכום

משיכה יכולה להיות חוויה סוערת וסוחפת לערב חושים שונים, לגרום לנו לעשות דברים שאנחנו לא רגילים ומצד שני היא יכולה להיות איכות שנבנית עם הזמן ומתבססת על היכרות עמוקה יותר. כולנו רוצים להיות נאהבים, להימשך להרגיש ולהתרגש.

אם אתם מרגישים חסמים הקשורים למשיכה מכל סוג, רוצים לשפר את הדימוי העצמי שלכם ולגלות את הקשר בין משיכה לרגשות שלכם, אפשר להיעזר בטיפול ממוקד אבל מעמיק ומקצוע הניתן על ידי מטפלים מכון חיבורים הנבחרים בקפידה.

אנחנו מלווים אנשים רבים בדרך לשחרור מחסמים והקלה על קשיים רגשיים באמצעות טכניקות טיפול מתקדמות מעולמות הCBT  (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) משלבים ידע טיפולי מעמיק ולב רחב.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://www.mindbodygreen.com/articles/science-behind-why-we-find-certain-people-attractive

https://www.verywellmind.com/types-of-attraction-how-they-impact-relationships-5218956

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן