fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

סדנאת שיח משאבים ומנטליזציה לארגונים

כותב: רוני גולדפרב
תוכן עניינים

חוסן ארגוני, הוא ערך קריטי שחשוב לטפח אותו בשגרה ובמיוחד בימים אלה. כאשר האווירה הציבורית טעונה בכאב, זעם ועצב, העומסים לפעמים בלתי אפשריים לרבים. האתגרים אינם פוסחים על אף ארגון שחשוף לפגיעות רבה כתוצאה מחוסר היציבות הקולקטיבי.

 

שמנו לנו למטרה במכון חיבורים להציע תכנים שנותנים מענה ממוקד ויעיל למצבים האלה, תכנים שיניבו תוצאות בשטח ויוכלו לסייע באופן מעמיק מכיל ורגיש, אך עם זאת מהיר וממוקד בגישור על אותם פערים וקשיים שמתעוררים בקרב אנשיי הארגון. התכנים שלנו יכולים לסייע לארגון לחשוב מחדש על המשאבים העומדים לרשותו ולתרגם אותם לכח.

אנו מציעים שני סוגי סדנאות לארגונכם:

 

הסדנא הראשונה עוסקת בשיח משאבים

שיח המשאבים בפורמט קבוצתי תורם לעיבוד המצב והתקופה הנוכחית.

שיחת משאבים היא התערבות קבוצתית שמטרתה ליצור המשך של רציפות תפקודית. הרציפות התפקודית היא בסיס מרכזי לשמירה על מצבנו המנטלי והרפואי בדיוק כמו שהלב ממשיך לפעום בשגרה ובחירום.

המשך התפקוד מאפשר לנו חוויה של שליטה, מסוגלות, יכולת השפעה ומשמעות להמשיך אל עבר המטרות שלנו ובכך לעצב את האופן בו אנחנו תופסים את האירוע: במקום תחושת חוסר אונים – תחושת כוחות ושליטה.

ההתערבות הקבוצתית מפחיתה את החרדה ומחברת את המשתתפים למשאבים ולכוחות שקיימים בכל אחד מהם, בכך השיחה מחזקת את תחושת החיבור, שייכות והמשמעות של הקבוצה ומטרותיה. כך למשל, שמירה על המשכיות של התפקודים החיוניים של הארגון מאפשרת לפרט חוויה של קבלה, שליטה, מסוגלות, יכולת השפעה ומשמעות לצד המשך ביטחון כלכלי וצמצום חוסר הוודאות והחרדה. לדוגמא, כשאנחנו מזהים שהתפקוד שלנו תחת אירוע היה נכון ושקול בהתאם למשאבים שזמינים לנו, ישנה האפשרות לנהל בצורה מיטבית את המשך התפקוד העתידי שלנו מבחינת: סדרי עדיפויות/משאבים/ מטרות.

כל אלה מעצימים את תחושת ההצלחה ומעניקים כוחות ומסוגלות במישור הפרטי וכקבוצה. כשאנחנו מתמודדים עם חוסר וודאות וחרדה באירועי דחק, נוכל להבחין בקונפליקטים שעולים:

  • בין מטרות הארגון לאתגרים האישיים ו/או לצרכי העובדים
  • בין אתגרי הניהול הקיימים אל מול עובדים עם רקעים, צרכים וציפיות מגוונים ולעיתים גם בין העובדים עצמם.

יתרונות שיח המשאבים כהתערבות ממוקדת

שיח המשאבים תורם לעיבוד האירוע והתקופה: אוורור, חידוד מטרות משותפות, שיתוף פעולה בהגעה למטרות הארגון שמאפשרים המשך תפקוד וחוסן.

  • תרומה בהקטנת תסמיני השחיקה
  • העלאת רמת המוטיבציה של הצוות
  • הקלה על מתחים ואווירה טעונה במקום העבודה.

משך ההתערבות: ההתערבות הקבוצתית מתקיימת כשעתיים (יכול להיות יותר בהתאם למספר המשתתפים),

כמות משתתפים: אידיאלי לקבוצות של עד 15 משתתפים (אפשר גם יותר).

הסדנא/הרצאה השנייה מסייעת בפיתוח מנטליזציה

עבודה בתחום המנטליזציה קיימת בפורמט של הרצאה או סדנא.  מדובר בתוכן חווייתי במסגרתו המשתתפים לומדים ומתנסים בתרגולים שמעלים את היכולת המנטלית ובכך משפרים את התפקודים באופן האישי והארגוני.

היכולת המנטלית מתבטאת ביכולת להבין התנהגות ולהסיק מסקנות לגבי הכוונות, רצונות ורגשות שלי ושל האחר.

בהרצאה/סדנא יתאפשר למשתתפים לגעת בעולמם הפנימי ולבחון כיצד הוא נפגש עם עולמם הפנימי של האחרים על ידי פיתוח שפה משותפת שיוצרת שיפור בתקשורת, הבנה הדדית, הקשבה, חוסן ויצירת משאבים להסתגלות ושחיקה, חידוד מטרות משותפות ושיתוף פעולה להשגת מטרות הארגון.

ההרצאה מותאמת למאפיינים של הארגון והמשתתפים ותוכל להתאים למנהלים, קבוצות וצוותים, דמויות סמכות (עובדי הוראה, מאמנים, מטפלים, הורים, מפקדים ועוד’)

משך ותדירות: ניתן לקיים מפגש בפורמט של הרצאה הנמשכת שעה וחצי ולחלופין בסדנאות של מספר מפגשים (הבדל בין כמות התרגולים והטמעת הטכניקות בתהליך לשיפור היכולת המנטלית), חשוב לציין כי העבודה לשיפור היכולת המנטלית לא מסתיימת בסדנא וממשיכה לאורך כל חיינו, לכן יינתנו המלצות למגוון תרגולים על מנת לשמר את היכולות.

בעבודה עם קהל המנהלים ניתן להתמקד בהתמודדות עם קונפליקטים שעולים בין מטרות הארגון לאתגרים האישיים ו/או לצרכי העובדים, ובאתגרי הניהול הקיימים אל מול עובדים עם רקעים, צרכים וציפיות מגוונים.

היתרונות של פיתוח מנטליזציה בארגון

  • עידוד מוטיבציה והעלאתה
  • נטרול אווירה טעונה במקום העבודה ואת הגורמים לה,
  • סיוע בהתמודדות עם תסמיני שחיקה ושינויי כח אדם בארגון.

השאירו לנו פרטים ונעזור גם לארגון שלכם לעלות על דרך המלך לחוסן ארגוני ויציבות.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן