סימני חרדה אצל ילדים: כיצד הורים יכולים להתמודד עם הנושא?

חרדה אצל ילדים נחשבת לתופעה נורמאלית, המהווה חלק אינטגראלי משלבי ההתפתחות השונים שלהם. למעשה, היא מהווה מנגנון הגנה טבעי בסיטואציות שנתפסות כמאיימות – קולות רמים, חושך, חיות, הליכה לאיבוד, הישארות לבד וכו’.

יחד עם זאת, כאשר הפחד גורם למצוקה רגשית קשה ולפגיעה ממשית בתפקוד התקין ובשגרת היום יום של הילד (מסרב לצאת מהבית, עוזב את הכיתה באמצע מבחן, מפתח תלות גבוהה בהורים וכו’), אזי מדובר בהפרעת חרדה, הדורשת התערבות וטיפול מקצועי.נתונים סטטיסטיים מראים כי אחד מתוך שמונה ילדים חווה הפרעת חרדה.

סימני הפרעת חרדה אצל ילדים – איך נזהה אותם?

  • לילדים הסובלים מהפרעת חרדה כללית, יש נטייה לפתח דאגנות יתר ממגוון רחב של דברים – ציונים, אירועים חברתיים בכיתה, בעיות משפחתיות ועוד. כמו כן, הם נוטים להחמיר עם עצמם ולשאוף לפרפקציוניזם
  • הפרעת חרדה אצל ילדים מתבטאת בהפרעות שינה, התקפי זעם ובכי, היעדר תיאבון, קשיי ריכוז, ביטחון עצמי נמוך, מחשבות טורדניות ועוד.
  • לעיתים קרובות מופיעה החרדה עם הפרעות נוספות – דיכאון, ADHD, הפרעת אכילה, OCD (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית), PTSD (הפרעת דחק פוסט טראומטית) ועוד.
  • אחוז גבוה מהפרעות החרדה אצל ילדים קשור לחרדה חברתית או חרדת נטישה
  • התסמינים הפיזיים הנלווים להפרעת חרדה: כאבי ראש, כאבי בטן, בחילות, הזעת יתר, קצב לב מוגבר וקוצר נשימה.

חרדה אצל ילדים – מעורבות הורית

להורים תפקיד חשוב בהתפתחות הביטחון העצמי של ילדיהם ולכן הם צריכים לזהות את הפחדים ולסייע, בהתאם:

  • לפתח גישה חיובית – בשלב הראשון, חשוב לנקוט בגישה חיובית ומפרגנת ולא להראות סימני דאגה ומצוקה לנוכח תסמיני החרדה של הילדים. מחד גיסא, חשוב לתת לילד את האפשרות להביע ולחוות את הפחד (ולא לבטל אותו בפניו) ומאידך גיסא, יש לסייע לו להתמודד איתו באופן ראוי.
  • להתאים את הקצב לילד – חשוב שהציפיות של ההורים מילדים הסובלים מחרדה, תהיינה זהות לציפיות מהילדים האחרים, בכל ההיבטים הנדרשים – השתתפות במסיבות, למידה למבחנים וכו’. יחד עם זאת, מומלץ לסייע להם לבצע את המשימות בצעדים קטנים, המותאמים לקצב שלהם. כך לדוגמה – בשלב הראשון, אפשר להצטרף אליהם לאירוע כיתתי ובהדרגה לאפשר להם להיות עצמאיים יותר ופחות תלותיים.
  • לחזק את הביטחון העצמי שלהם – חשוב לעודד את הילדים להתמודד עם אתגרים ולשבח אותם לאורך כל הדרך (גם על ההישגים הקטנים). בנוסף, כדאי לסייע להם למצוא את נקודות החוזק שלהם בתחומים השונים ולפתח אותן (ספורט, מוסיקה, ציור וכו’).

חרדה אצל ילדים – טיפול מקצועי

כאשר תופעת החרדה אינה חולפת חשוב לפנות, מבעוד מועד, לטיפול מקצועי אצל  פסיכולוג ילדים, המתאים את שיטת הטיפול לגילו, לשלב ההתפתחותי שלו (מבחינה קוגניטיבית ומנטאלית) ולאופיו.
שיטות מקובלות לטיפול בחרדה אצל ילדים, אשר הוכיחו את עצמן כאפקטיביות הן: טיפול במשחק, המאפשר לחדור לעולמו הפנימי של הילד בכלי, המתאים לשלב ההתפתחותי שלו, טיפול באומנות, טיפול בתנועה וטיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) המסייע לילד להחליף דפוס חשיבה והתנהגות בלתי רציונאליים בחשיבה ובהתנהגות חיובית וסתגלנית יותר. טיפול תרופתי, יינתן רק במקרים קיצוניים, בהם שיטות התרפיה הנ”ל לא סייעו בהכחדת החרדה.