עד כמה OCD נפוצה?

בעבר סברו ש OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) היא הפרעה נדירה, אך כיום מומחים סבורים שבעבר לא אבחנו נכון  OCD, אם בגלל חוסר ידע של אנשי המקצוע, ואם בגלל אי רצון של הסובלים מן ההפרעה לדבר על הסימפטומים שלהם, משום שחשו בושה.  מחקרים חדשים יותר על המחלה מציירים תמונה הרבה יותר ברורה של הבעיה.

עד כמה OCD נפוצה?

בעולם ישנם מיליוני אנשים עם OCD. היא נחשבת למחלת הנפש הרביעית בשכיחותה בארצות מערביות רבות, והיא פוגעת בגברים נשים וילדים, מכל הגזעים, הדתות והשכבות הכלכליות.

בבריטניה מעריכים שכ 1.2% מן האוכלוסייה סובלים מ OCD, כלומר  בכל זמן נתון ישנם כ 741,000 אנשים עם OCD.

עם זאת, יש לציין שאחוז גבוה מאוד מכלל המקרים, 50%, נכנסים לקטגוריה של מקרים קשים, ורק רבע מוגדרים כמקרים קלים.

אנשים רבים עם OCD עדיין סובלים בשקט, עקב המבוכה והחשש מתיוג. אנשים אחרים עם הפרעה זו אינם מודעים לכך שלקשיים שלהם יש הגדרה רפואית מוכרת, ולכן ארגוני OCD חייבים להתאמץ להעלות את המודעות ל-OCD ולהסיר את הסטיגמה מן ההפרעה הזאת.

טיפול ב-OCD

במכון חיבורים מטפלים ב OCD באמצעות טיפולים ממוקדים ,כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). הטיפול מתמקד בזיהוי המחשבות הבלתי הגיוניות, מסביר את מעגל החרדה וההרגעה, ומשכך את ההפרעה הטורדנית כפייתית. כמו כן, מתרגלים דפוסי חשיבה שונים ופונקציונליים יותר, ומשנים דפוסי התנהגות על ידי חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי לחץ וחרדה, לומדים להימנע מפעולות כפייתיות ומתרגלים דרכי התמודדות להפחתת רמת החרדה.

בטיפול זה נהוג לבצע חשיפות בליווי המטפל כדי ליצור הסתגלות.

לשיתוף הכתבה >>
Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on print