fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

עייפות נפשית: מה זה אומר ומה הסימנים שאתם סובלים ממנה?

כותב:
תוכן עניינים

“בסופו של דבר הגעתי לנקודת האל חזור. הייתי מותש רגשית וידעתי שאני לא יכול להמשיך ככה”.

“אני מנמנמת בין פגישות”.

“אני הולכת לישון מוקדם מאד ועדיין קשה לי ‘לגרד’ את עצמי מהמיטה בבוקר. ”

“לא מתחשק לי לעשות כלום”.

אם גם אתם חיים במציאות כזאת כדאי להכיר את התופעה המוכרת של תשישות או עייפות נפשית שפוקדת רבים. בייחוד בימים האלה לאחר תקופת הקורונה.

מה עושים ואיך חוזרים לעצמנו?

 מהי עייפות נפשית?

כשאנחנו רצים ריצת מרתון בלי לעצור, כנראה שנהיה תשושים אחר כך. מרוץ החיים לא עוצר לעולם, והוא יכול להיות מתיש. ממש כמו ששרירי הגוף נשחקים במאמץ יתר כך גם המוח הופך לתשוש כאשר הוא חווה עומסים.

תשישות נפשית יכולה להתפתח כשהמוח נמצא בגירוי יתר באופן מתמשך. לכל אחד יש את סף היכולת שלו וזה אישי, לאחד זה יכול לקרות בגלל מעבר דירה שמציף אותו קוגניטיבית ורגשית ולאחר בגלל עבודה שוחקת של שנים.

מי נמצא בסיכון? דוגמאות לתשישות נפשית

כולם מרגישים מדי פעם תשושים פיזית ונפשית, זו הדרך של הגוף לאותת לנו שיש צורך במנוחה. יש מקרים בהם לאנשים קשה לעצור ולהקשיב לאותות. עייפות נפשית מתמשכת יכולה להשפיע על היכולת לחשיבה בהירה, פתרון של קשיים ובעיות או בתהליכי עיבוד וויסות עצמי ורגשי. לעייפות הנפשית יש השלכות על מערכות היחסים ושאר תחומי החיים.

אלו המקרים שעלולים לגרום למצבים של תשישות נפש:

  • מי שנמצא בלמידה או עבודה למשך שעות מרובות ללא הפסקות או מעט מדי מהן.
  • נשיאת נטל יום יומי של אחריות כבדה והתמודדות איתה
  • התמודדות עם תסמינים הקשורים לבריאות הנפש, למשל, חרדה או דיכאון.
  • עודף מחשבות יום יומי לא ניתן לוויסות שגורם ללחץ נפשי, דאגות וכדומה.
  • המצאות בתקופה מורכבת סביב אירועי מעברי כמו גירושין או הגירה.

מה הסימנים לעייפות נפשית?

אלו הם חלק מהסימנים הבולטים של מצבי עייפות נפשית:

כעס או קוצר רוח

תשישות נפשית עלולה לגרום למצבי רוח ירודים, והרגשת חוסר סבלנות. העצבים עלולים להיות רופפים וכל דבר עשוי להפעיל זעם או כעס. בנוסף, קשה יותר לשלוט ברגשות ובתגובות כאשר יש עייפות נפשית ולעיתים מתנפלים על האחר.

קושי להשלים שעות עבודה ומשימות

האפקטיביות יורדת ויחד איתה התפוקה. אותה תשישות נפשית פוגעת גם ביכולות הריכוז לאורך זמן, וברמת האנרגיה והמוטיבציה.

חוסר שימת לב ותחושת ריחוף

מה שנקרא באנגלית “זום אאוט” דעת שמוסחת בקלות והרגשה של ניתוק ממה שקורה.

פגיעה באיכות השינה

המוח אמנם עייף אבל יש קושי להרפות מהמחשבות וישנם קשיי שינה (להרחבה בנושא נדודי שינה ואינסומניה).

נטייה להתנהגות לא בריאה

כאשר יש עייפות נפשית יש נטייה לאימפולסיביות וחוסר אכפתיות לצד רצון לברוח מהמצב הנפשי המעיק. ישנו סיכון לשתיית אלכוהול מרובה או שימוש במשני תודעה. עייפות נפשית עלולה לפגוע קשה יותר באלה שכבר סובלים מהפרעת שימוש בחומרים. מומחים טוענים שהסיבה היא שהתמכרות לסמים פוגעת באזורים במוח שמסייעים בוויסות של מתח ושליטה בהתנהגות. [2]

נטייה לדיכאון

 חלק מהתסמינים שקשורים לדיכאון קשורים גם לעייפות נפשית, נרחיב בהמשך.

דאגנות יתר

מערכת העצבים הסימפטית נמצאת בפעילות יתר כאשר יש עייפות נפשית או שיש עייפות נפשית כתוצאה מהפעלת היתר שלה. מצב זה גורם לדאגנות יתר וסטרס.

קושי בפעילות גופנית

ההשערה היא שהיכולת יורדת כי גוף ונפש קשורים אחד בשני, הסבלנות לבצע פעילות גופנית יורדת והפניות הרגשית לכך כשיש עייפות נפשית.

מה הקשר בין תשישות נפשית לדיכאון?


חוסר אנרגיה, איטיות והרגשה שקשה “להתניע”, כובד או קהות רגשית, הם כולם תסמינים משותפים לדיכאון ולעייפות נפשית. זה יכול להקשות בסיום מטלות בעבודה או בביצוע פעילויות יומיומיות.

לפי נתונים משנת 2018, מעל 90% מהאנשים שמתמודדים עם דיכאון מפתחים תסמינים של עייפות נפשית.

ישנן סיבות כימיות בגללן דיכאון ועייפות נפשית מופיעים יחד. לדיכאון יש הפשעה על הנוירוטרנסמיטרים שאחראים על תחושת הערנות ולמנגנון התגמול (מוטיבציה) על כן ישנה השפעה ברמה פיזית על מפלס האנרגיה הזמינה. בנוסף, אחד התסמינים של דיכאון הוא פגיעה באיכות השינה שלנו מה שמתקשר מיד לתשישות כאשר ישנה עייפות מצטברת.

במקרים של דיכאון מתמשך, גם אם נראה שיש יכולת לתפקד, אנחנו ממליצים לפנות לעזרה בהקדם האפשרי לגורמים מקצועיים של בריאות הנפש.

 

איך למנוע תשישות נפשית?

עייפות נפשית עלולה להופיע אצל כל אחד, לאור נסיבות חיים מסוימות. ישנם מצבים בהם היא לא ניתנת למניעה למשל כאשר יש תינוק חדש. למרות זאת יש כמה צעדים שניתן לעשות כדי המנע או לפחות להפחית את הפגיעות לתשישות נפשית כרונית. הסעיפים הבאים יתאימו גם למצבים בהם כבר קיימת תשישות נפשית ואנו מבקשים לטפל בה.

חופשים

לצאת לחופשים כשאפשר. בחופשים לעשות ניתוק מוחלט מעבודה לדמיין איך אתם משאירים מאחור את הכל דרך דמיון מודרך ועושים לעצמכם טוב ונעים. הורדת הילוך לפעמים מרגישה כמו חריקת בלמים מ100 ל-0, לאחר שמתרגלים לקצב החדש מבינים כמה זה היה דרוש.

לשאול את הגוף מה שלומך?

לשים לב לתחושות והרגשות בצורה מתבוננת וסקרנית ולא מתוך חרדה. אפשר לעשות את זה כל יום על ידי טקס קטן בבוקר או בערב, או במעברים היום למשל שניה לפני שיוצאים מהרכב לעצור ולשים לב לגוף.

לצאת לטבע

יציאה לטבע היא חשובה לתפקוד של המח [1]. יש לה יכולת להרגיע, ולהטעין את אותנו בכוחות.

התעמלות

לא תמיד קל לגייס מוטיבציה לאימון בייחוד עם ישנה עייפות או חוסר חשק. לצד זאת לפעילות גופנית קבועה עשוי להיות אפקט חיובי על מצב הרוח, תפקוד המוח ורמות האנרגיה.

להשתמש בטכניקות הרגעה

להכניס לשגרה תרגול מרגיע ומטעין. למשל מדיטציה, נשימות או יוגה. תרגול כזה עשוי לעזור בהפעלת המערכת המרגיעה של הגוף שאחראית על היכולת של הגוף להתאושש נפשית ופיזית ועל הרגעה של מתח, היא נקראת מערכת פרא סימפטית. ישנן עדויות שמראות באופן עקבי על כך שמדיטציה, מדיטציית מיינדפולנס בעיקר, יכולה לעשות הרבה כדי להקל על מתח מתמשך וכרוני.[2]

הפסקות ומנוחות

הפסקות במהלך היום אפילו של 20 דק או פחות, יכולות לעזור מאד בשיפור התפקוד ותחזוקת הגוף והנפש.

לא להילחם ברגשות שליליים

כאשר עולה חוסר חשק ריקנות או מועקה, להתבונן בתחושות האלה כתופעות ולא כמכשולים או הפרעות. לתת להם תשומת לב ולקבל אותם תוך חמלה לעצמנו.


טיפול רגשי תומך

עייפות נפשית כרונית לא מופיעה סתם כך. ישנם מקרים בהם יש התמודדות ומאבקים פנימיים יום יומיים, שחיקה גדולה סביב עיסוק שמהווה עומס גדול מדי, שגרה שלא מזינה אותנו אלא רק שואבת את האנרגיה שלנו או מצבי דיכאון. לפעמים עייפות נפשית גורמת לקשיי שינה וקשיי שינה גורמים לעייפות הנפשית להתעצם, ונוצר יחס מעגלי.

טיפול רגשי בידי מטפל מוסמך יכול לעזור ביציאה מדפוסי המתח הבלתי מיטיבים שגורמים ליחס המעגלי הזה להתקיים.  בטיפול רגשי ניתן להבין את שורש המצוקה הרגשית או ממה עשויה אותה משקולת כבדה איתה אנחנו מסתובבים. בטיפול מקבלים כלים חיוניים להתמודדות עם העומס ואפשר לחוות הקלה רגשית שתאפשר לראות יותר בצלילות את עצמנו ואת המטרות שלנו.

במכון חיבורים ישנם מטפלים המומחים לטיפול בחרדה ובהתמודדות עם מצבי נפשיים שונים. גישות המכון הן גישות מתקדמות וחדשניות מעולמות הטיפול של CBT. אנחנו מזמינים אתכם לקחת זמן לעצמכם לעצירה ומנוחה, להיתמך ולקבל כלים פרקטיים ושימושיים ליציאה ממצב העייפות הבלתי נגמרת.

 

 

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן