פגיעה מינית והטרדה מינית – השלכות ופגיעה באיכות החיים

לצערנו פגיעות מיניות הן תופעה נפוצה מאוד בחברה שלנו. מעבר לפגיעה עצמה, הדבר המשמעותי הוא השלכות הפגיעה על כל תחומי החיים. ההשלכות, בין אם הן מקושרות לפגיעה באופן מודע ובין אם לא, בין אם הן מפריעות באופן ברור לאיכות החיים ובין אם לא, קיימות ומשפיעות.

השלכות נפוצות בילדות ובגיל ההתבגרות

אצל ילדים או בני נוער שעברו פגיעה מינית, בדרך כלל נראה שינוי קיצוני בהתנהגות. זה לא חייב להיות בהכרח שינוי שייחשב כהתנהגות “רעה”, כמו התפרעויות, חוצפה ועוד. גם התכנסות של ילד אל תוך עצמו, רצון לרצות את כולם והתנהגויות שנחשבות “טובות”, אך קרו בזמן קצר מאוד, יכולות להיות סימן. נורת האזהרה היא השינוי עצמו.

מהם התסמינים לפגיעה מינית בילדים ואיך להגיב אם יש חשד לפגיעה?

תסמינים נפוצים לפגיעה מינית בילדים ובבני נוער יכולים להיות בעיות בבית הספר, בעיות בבית, היגררות לתרבות שוליים (סמים, אלכוהול), מצבי רוח משתנים, הסתגרות, בעיות אכילה, הפרעות שינה ותלונות כרוניות על כאבים, בלי ממצא רפואי. ילד או נער יזעק את הפגיעה בצורה מודעת או לא מודעת וחשוב להיות מודעים לסימנים אלו ולתת להם מענה וטיפול. יחד עם זאת, חשוב לזכור שלא כל סימן, או אפילו כמה סימנים מאלה שהוזכרו כאן, בהכרח מעידים על פגיעה מינית. חשוב לשמור על ערנות ולשים לב, אבל לא להגיב בצורה נמהרת והסטרית. חשד לפגיעה מינית בילדינו עשוי להיות מלחיץ ומפחיד, אבל למרות זאת, אם יש חשד לפגיעה מינית – ננסה לקחת אוויר, לבדוק את העניין לעומק, ולא להגיב מיד. תגובה קיצונית יכולה לפגוע בילד גם היא.

השלכות ותסמינים בבגרות

ילדים או מתבגרים שעברו פגיעה מינית ולא טופלו, בין שסיפרו על הפגיעה ובין שלא, יהפכו לאנשים בוגרים אשר יחוו את השלכות הפגיעה לאורך חייהם.

“אומרים לי שאני כל הזמן עצבנית”, “אני לא מצליחה בעבודות”, “אני לא מצליחה במערכות יחסים”, “אין לי סבלנות לשום דבר”
אלה מעט  מהתלונות שניתן לשמוע אצל נפגעות פגיעה מינית. קיימות השלכות משמעותיות לאורך החיים והן עשויות להיות גורם מפריע בחיי היום יום, להחמיר ללא טיפול ולפגוע בתפקודים שונים.  התפקוד החברתי עשוי להיפגע ולהתבטא בבעיות של אמון בבני אדם, התפקוד הקוגניטיבי עשוי להיפגע ולהתבטא בפגיעה בזיכרון, ניתוק מהגוף ועוד. יכולה להיות פגיעה ביכולת הוויסות הרגשי שתתבטא בהתפרצויות זעם, חוסר שקט ועצבנות, עשויות להיות בעיות בתחום המיני, בדימוי העצמי, בערך עצמי ועוד.
עוד תסמינים נפוצים הינם חרדות, דיכאון, פגיעה עצמית, בעיות אכילה, כאבים לא מוסברים ועוד.
הטראומה מחוללת שינויים עמוקים ומתמשכים ברגש, בגוף, במוח ובנפש.

להבדיל מטראומות אחרות (תאונת דרכים, מלחמה ועוד ) שבהן, ברוב המקרים, הנפגעת תזכה לתמיכה, הבנה ואהבה ציבורית, טראומה מינית נחווית לרוב בבדידות קשה, מה שמוסיף לקושי ומגביר את ההשלכות עוד יותר. חשוב לא להישאר עם זה לבד ולדעת שהנפגעת אף פעם לא אשמה.

האמירות שנפגעות טראומה מינית אומרות על עצמן והאם הן נכונות:
חשוב לזכור שהשלכות הפגיעה המינית הן בדיוק מה שהן, השלכות. בטיפול אנחנו נתקלים באמונות או אמירות של נפגעות על עצמן כמו ” אני לא מצליחה להחזיק מערכת יחסים”  ” אני לא טובה עם אנשים, לא אוהבים אותי” . ואנחנו לומדים יחד לשים סימני שאלה ולשאול, האם זו באמת אני?

הנפגעת היא מי שהיא בגלל ובזכות הדברים שעברה בחייה אך יכול להיות שחלק מהאמונות שיש לה לגבי עצמה, נובעות מהשלכות הטראומה וניתנות לשינוי. כאשר הנפגעת מגיעה לטיפול הוא מגלה שיש לה את היכולת ואת הזכות לקחת אחריות על חייה ולדאוג שיהיו טובים יותר. מגיע לנפגעת תקיפה מינית לחיות חיים מלאים, בריאים וטובים יותר, וזה אפשרי. הדרך היא לא תמיד קלה, פשוטה או קצרה, אבל בהחלט מתגמלת ושווה את המאמץ.

כותבת המאמר: עו”ס רעות שרף, אחראית תחום טיפול בפוסט טראומה ופגיעות מיניות במכון חיבורים. לשעבר מנהלת מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית באילת ומטפלת ביחידה הטיפולית לנפגעות תקיפה מינית. 

המאמר באדיבות, מכון חיבורים – המכון הישראלי לטיפול בדיכאון וחרדה.

ראו גם: טיפול בחרדה 

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print