פחד מאינטימיות

רבים אינם יודעים זאת, אך למעשה פחד מאינטימיות נובע מתלות גבוהה באחר. לרוב האדם שפוחד מאינטימיות חושש מנטישה, בגידה ודחייה. הימנעות מאינטימיות היא דרכו למנוע מאדם אחר להתקרב אליו באופן כזה שיוכל לפגוע בו. ההבנה, כי הפחד מאינטימיות אינו מצביע על בעיה קונקרטית בזוגיות אלא על קשיים רגשיים, הינה השלב הראשון לטיפול בבעיה. כמו כן חשוב לזהות את הגורמים לקשיים ביצירת אינטימיות על מנת לטפל בהם.

פחד מאינטימיות - חרדה משינוי בתוך מערכת יחסים

בסרטון הבא, טל המטפלת בפחד מאינטימיות וחרדות במערכות יחסים, מסבירה על חרדה משינוי בתוך מערכת יחסים.

סרטון מיוחד בנושא “חרדה משינוי בתוך מערכת יחסים”

כמו בעיות רגשיות רבות, נהוג לקשר פחד מאינטימיות לילדות המוקדמת, בה חווה האדם רגשות של בדידות, נטישה ודחייה מצד הוריו, שלרוב גם להם יש היסטוריה דומה מילדותם שלהם. מכיוון שבילדות הילד לא מסוגל לראות את עצמו כישות נפרדת מהוריו, המציאות היחידה אותה הוא מכיר היא המציאות המוצגת לו בביתו. תחושה זו תלווה אותו בקשרים אותם יצור בבגרותו. הפחד מלתת לאדם אחר להתקרב יגרום לו לחוש או להתנהג כי הוא למעשה לא זקוק לאדם אחר כך הוא שומר לעצמו על תחושה של כח

קשיים ביצירת אינטימיות - מעגל הקסמים

במקרים קיצוניים האדם ימנע מקשרים בכלל, אך במקרים פחות קיצוניים הוא יצור קשר אך הוא יישמר ברמה השטחית ולא יגיע לרמת אינטימיות גבוהה. בני זוג רבים עשויים להתלונן, אחרי תקופת החיזור, כי בן זוגם לא ידוע להם בכלל. למעשה הוא מתקשה להיחשף ולתת אמון. בן הזוג חש בזאת וזה גורם לו עצמו להרגיש חסר ביטחון בנוגע לקשר. זה עשוי להיות מעגל קסמים שיוביל למשבר ביחסים, רבים פונים לטיפול זוגי אך חשוב להבין שהבעיה אינה בזוגיות עצמה אלה בדרכו של האדם הפוחד מאינטימיות לפרש את המציאות בה הוא חי.

הקושי בחשיפה לא נובע מחוסר אהבה או רצון לתת לבן הזוג, אלא לחרדה שמלווה את האדם החושש מאינטימיות לאורך כל חייו. אדם כזה לעיתים חש עמוק בפנים כי הוא פגום, לא ראוי ולא ניתן לאהבה וחסר ערך. הוא חושש כי אם ייחשף כפי שהוא, יראו מי הוא באמת, ויעזבו אותו. הוא מעדיף לשמור על אשליה כלשהי מאשר להסתכן בכך.

פגיעה מינית ואינטימיות

פגיעה מינית בעבר, נטישה לאחר הפגנת מיניות, בושה במראה הגוף ועוד הן רק חלק מהסיבות לפחד מאינטימיות מינית. האדם במצב זה יתקשה לחוות עירור מיני במחיצתו של אדם אחר ויתקשה להתמודד עם הגירוי המיני של האחר. גם כאן קיים פחד עמוק מנטישה או דחייה, וכדי להתמודד עם הקושי הזה יש צורך בסבלנות רבה, ולעתים פניה לאנשי מקצוע מתחום הטיפול הנפשי או מתחום הטיפול המיני.

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print