fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

פחד מהצלחה

כותב:
תוכן עניינים

שרון (שם בדוי), לא מבינה איך זה כל פעם קורה לה. היא בת 32, חרוצה ושאפתנית, שעובדת כמפתחת תוכנה בחברת הייטק מצליחה. היא מוכשרת ומסורה לעבודה, ומקבלת פידבקים מצוינים מהמנהלים ומהקולגות שלה. אבל באופן לא מוסבר, בכל פעם שהיא מקבלת הזדמנות להתקדם לתפקיד נחשק יותר, או להתברג בעמדה ניהולית שהיא מעוניינת בה, היא מוצאת את עצמה מותשת ולחוצה, בניגוד למנהגה היא פתאום פועלת בדחיינות, ומחכה עם הגשת המועמדות עד לרגע האחרון, מאחרת לפגישות או פשוט לא עומדת ביעדים או במשימות, שבדרך כלל היא “מתקתקת” אותן בקלות. היא חשה שיש פה איזה דפוס התנהגות שחוזר על עצמו, אבל לא מבינה מהו, ואיך לצאת ממנו. במהלך שיחה בנושא עם המטפלת שלה, שרון מבינה, שהיא לא חוששת להיכשל בתפקיד החדש, אלא להצליח. איך זה יכול להיות? הרי כולם רוצים להצליח, לא?
מסתבר, שהתשובה פה מורכבת יותר ממה שאנחנו נוטים לחשוב. פחד מהצלחה הוא תופעה מוכרת, ועם זאת לעיתים קשה לזיהוי ופירוק. במאמר זה נכיר את הפחד מהצלחה, נבין מה גורם לו ואיך נוכל להתגבר עליו.

מהו פחד מהצלחה?

פחד מהצלחה יכול להופיע אצל כל אדם, שמנסה להתקדם ולכבוש יעד חדש בכל תחום שהוא. זהו פחד שלעיתים קשה לזהות אותו, מפני שהוא נוטה ללבוש צורות שונות וחמקמקות. עם זאת, חשוב להכיר בו ולזהות אותו, כדי לא להיות מנוהלים על ידיו. הפחד מהצלחה בא לידי ביטוי כאשר יש לנו חשש או פחד מפני עצם השגת המטרות שלנו. בעוד שכולנו מכירים את הפחד מכישלון, הרי שהפחד מהצלחה מהווה את הצד הפחות מוכר שלו, והוא יכול להיות משתק ומחליש לא פחות ממנו. באופן פרדוקסלי, מסתבר שאנשים יכולים לחשוש ולהירתע לא רק מהמחשבה על כישלון אפשרי במשימה, אלא גם מעצם האפשרות להצליח ולהשיג את היעד שהם משתוקקים אליו. למה במקום להתרגש ולצפות להצלחה אנחנו חוששים מפניה? אולי זה נשמע משונה, אך מסתבר שישנן סיבות די הגיוניות לפחד מהצלחה.

ממה הוא נובע?

ניתן למנות כמה גורמים אפשריים לפחד זה:

הפחד מהציפיות שאחרי:

בלב הפחד מהצלחה מסתתר פחד מציפיות גבוהות של הסביבה. לפעמים נהסס לקחת את הצעד הבא קדימה אל עבר הגשמת היעד שלנו מתוך החשש, שעם הטיפוס בסולם ההצלחה, כך יעלו גם הציפיות כלפינו מצד החברה. הרצון להצליח מתנגש בפחד ונוצר קונפליקט פנימי. אצל אנשים עם נטייה טבעית לפרפקציוניזם, הפחד הזה עלול ליצור עיכוב מהותי בהתקדמות.

פחד מהלא נודע:

הנפש האנושית היא שדה שבו משחקים לעיתים כוחות סותרים: הרצון הטבעי להצליח, לנסוק לגבהים ולהשיג יותר, אל מול הצורך לשמר את הקיים כפי שהוא. הפחד מהלא נודע ותחושת האי ודאות לגבי איך ייראו החיים לאחר שנשיג את היעד, יכולים לעורר בנו תחושות לא נעימות של מתח וחוסר נוחות.

קושי להגדיר הצלחה:

העמימות העוטפת את המושג “הצלחה” תורמת לפחד. עבור חלקנו, הצלחה פירושה שגשוג כלכלי, בעוד שאחרים יגדירו הצלחה כמימוש בפן האישי, ואילו חלק אחר יטען כי הצלחה קשורה רק לרמת השמחה שלנו. היות שההגדרות להצלחה הן מגוונות ונזילות כל כך, אנשים רבים יחוו חוסר ביטחון, בלבול ומתח בכל הקשור לנושא זה, ובמקרים מסויימים אפילו יעדיפו לוותר על החתירה לעבר היעדים שלהם.

שאלת האושר:

אחת הסוגיות הנוקבות בנושא הצלחה היא, שבעומק ליבנו אנחנו לא יכולים לדעת אם ההצלחה העתידית שאנחנו כמהים אליה תוביל בוודאות לעלייה ברמת האושר שלנו. למעשה, אם להיות כנים, יש אפשרות שגם אחרי העבודה הקשה שנשקיע בהשגת היעד לא נהפוך למאושרים יותר. מחשבה זו יכולה לגרום לנו לחשש מפני ההצלחה, או לרפות את ידינו במאמץ הכרוך בדרך אליה.

למה פחד מהצלחה קשה לזיהוי?

פחד מהצלחה לעיתים קרובות “מסתתר” מאחורי תופעות מוכרות יותר כמו חרדה או ספק עצמי, כך שלא תמיד נדע לזהות אותו בקלות. זוהי תחושה הפועלת בחלקים הפחות מודעים שלנו, ומשפיעה בעקיפין על הבחירות והפעולות שלנו. רק בעזרת מודעות והסכמה להכיר באפשרות שיש בנו פחד כזה, נוכל להישיר אליו מבט ולהתמודד איתו באופן גלוי ומכוון.

פחד מהצלחה ודימוי עצמי נמוך

כאשר האדם סובל מדימוי עצמי נמוך, הפחד מהצלחה יכול להעצים את תחושת חוסר המסוגלות שלו. הערכה עצמית נמוכה וחוסר אמונה ביכולותיו יכולים להזין את הפחד מהצלחה, ובכך עלולה להיווצר חוויה של מעין “מעגל סגור” של ספק עצמי וחוסר יכולת, כאשר האדם למעשה “מוכיח לעצמו” שוב ושוב שאינו מסוגל להצליח.

פחד מהצלחה: שאלון לאבחון

כדי להבין אם אתם חווים פחד מהצלחה, אפשר לערוך בירור ראשוני בעזרת מספר שאלות פשוטות, כמו:

  • האם אתם מתקשים להרגיש בנוח במצבים של אי וודאות?
  • האם יש בכם דחף להתקדם ולהתפתח לצד חרדה מלאבד את השגרה הקיימת?
  • האם המחשבה על השגת יעד מסוים שאתם מעוניינים בו מלחיצה אתכם?
  • האם התפיסה שלכם לגבי הצלחה קשורה לפחד מבדידות או לקושי לשמר מערכות יחסים קרובות?
  • האם אתם חוששים לקבל יותר אחריות או להיות חשופים לציפיות גבוהות יותר מצד הסביבה?

במקרה שהשבתם “כן” על אחת השאלות או יותר, יכול להיות שיש לכם חשש מפני הצלחה. במקרה כזה, כדאי לשקול להיעזר בליווי מקצועי על מנת לחיות חיים מלאים ולהפסיק לפחד מהצלחה.

איך מתגברים על הפחד מהצלחה?

פחד מהצלחה הוא נושא שראוי לטפל בו בצורה מקיפה ויסודית, בתמיכה של איש מקצוע. במסגרת טיפול פסיכולוגי תוכלו לקבל מרחב בטוח ומכיל להתבונן על אתגרי חייכם ועל דפוסי ההתנהגות שלכם, ביחד עם הדרכה וליווי של מטפל מקצועי ומיומן. בטיפול תוכלו לקבל כלים מעשיים ותובנות מאירות עיניים, שיאפשרו לכם להתמודד באופן מועיל יותר עם האתגרים והנסיבות. ככל שתלמדו להיות נינוחים יותר עם הצלחה, ופחות להירתע מפניה, כך תוכלו להנות מיותר מימוש עצמי והגשמת יעדים.

לסיכום

פחד מהצלחה הוא חוויה נפוצה וחמקמקה, שלעיתים קשה לזהות אותה. עם זאת, היא איננה גזרת גורל. בעזרת מודעות, הבנה ומוכנות להתבונן בכנות בתוך עצמנו, ניתן להכיר בפחד זה וגם להתגבר עליו. וכמו עם אתגרים אחרים שאנו חווים, גם במקרה של פחד מהצלחה, לא צריך לעבור את המסע הזה לבד, וכדאי להיעזר באדם שיכול ללוות ולהדריך אותנו.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן