fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

פסיכולוגיה התפתחותית

כותב:
תוכן עניינים

איך אנו מתפתחים?  מה מקורם של התנהגויות דפוסים והחלטות שלנו?  אינפורמציה ההתפתחותית היא קריטית להבנת האישיות שלנו כיום. הידע ההתפתחותי רלוונטי למי שרוצה להיות הורה, להורים לילדים בכל הגילאים וגם למי שרוצה להבין את עצמו טוב יותר.

כל אדם מגיע לאבני דרך מסוימות בקצב שלו. למשל, חלק מהילדים לומדים ללכת לפני שהם מגיעים לגיל שנה, למשל, בעוד שאחרים עשויים לקחת עד 15 או 16 חודשים בערך. מה החשיבות של פסיכולוגיה התפתחותית ותרומתה לבני אדם? מה עושים פסיכולוגים התפתחותיים? ולמי הם עוזרים?

מה היא פסיכולוגיה התפתחותית?

התחום של פסיכולוגיה התפתחותית עוסק וחוקר את האופן שבו אנחנו מתנהגים ואיך הגענו להיות מי שאנחנו. האדם הנורמטיבי מתפתח ומשתנה לאורך כל מעגל החיים שלו וזה אומר שכל התפתחות פירושה שינוי.

ההתפתחות היא התהליך שבו חלים שינויים שהם תלויי שלב וגיל.  שינויים התפתחותיים מצריכים לרוב ארגון מחדש של הנפש וההתנהגות. לכל שלב בחיים יש את המאפיינים שלו, ולהם השלכות על הנפש-הקוגניציה וההתנהגות, בין כל הגורמים האלה יש יחסי גומלין והם משפיעים אחד על השני וביחד יוצרים את מה שנקרא אישיות.

נושאים בהם התחום עוסק

לפסיכולוגיה התפתחותית יש שני חלקים מרכזיים:

  • חלק אקדמי/מחקרי: פסיכולוגים התפתחותיים בעלי הסמכה אקדמית שבחרו לעסוק במחקר של התחום באוניברסיטה ועוסקים במחקר.
  • חלק פרקטי: פסיכולוגים התפתחותיים וקליניים משתמשים בידע נצבר ובניסיון טיפולי כדי לעבוד עם אנשים שונים מתוך הבנה של תהליכים ההתפתחותיים (איך הם צריכים להיראות). פסיכולוגים התפתחותיים שעוסקים בפרקטיקה מבצעים פגישות של האבחון הערכה וטיפול על מנת לסייע באיתור הקושי ההתפתחותי ומתן טיפול מתאים שיוכל לקדם את הילד או האדם.

פסיכולוגיה התפתחותית עוסקת בנתיבי התפתחות, ובאופן שבו אנחנו עוברים בהצלחה דרך שלבי את מהלך ההתפתחות שלנו:

נתיבי ההתפתחות הנורמטיבית:

עוסקת בהתפתחות המשותפת לכל הילדים במהלך שנות הגדילה שלהם, ישנן ציפיות מסוימות המהוות נקודות ציון התפתחותיות שילדים יעברו במהלך שנותיהם הראשונות. מבחינה רגשית וחברתית למשל- יצירת אמון בדמויות מטפלות. זהו חלון זמן בעל חשיבות עליונה שתהיה לכל תינוק דמות אחת לפחות שמלווה מטפלת רגישה, ויציבה בחייו שבלעדיה סיכויי התינוק לשרוד הם קטנים משמעותית.

התחושה הפנימית אצל ילדים היא תחושה של כל יכול. ילד תופס את עצמו כמרכז העולם וזה מעורר בו רגשות חיוביים או שליליים מאוד חזקים. מבחינה פסיכולוגית נתיבי התפתחות שונים יוצרים תופעות פסיכולוגיות ארוכות טווח. כל ילד מתפתח בנתיב קצת אחר ובקצב אחר, וההשוואה הזאת לנורמה מספקת מידע רב על הילד ובמעקב אחר התפתחותו התקינה.

נתיבי ההתפתחות האישיים:

הם אלו שהופכים אותנו להיות כל כך שונים. בנתיבי התפתחות אלו אפשר לראות את כל אותם התהליכים שהם ספציפיים לאנשים (הם אלו שמובילים אותם לכיוונים שונים). חלק מהנתיבים האישיים מבוססים על הגנטיקה שלנו ועל מאפיינים מולדים ואחרים מבוססים על אירועים שקורים במהלך החיים.

*ישנו מונח שחשוב להכיר כאשר עוסקים בשאלות התפתחותיות והוא נקרא מזג או טמפרמנט. זהו מושג שמתאר את מאפייני האישיות המולדים שלנו. בתוך ימים ספורים ניתן לראות שינויים אישיים אצל תינוקות: יש תינוקות רגועים, איטיים נוקשים ועוד. ילד שנוטה לעצבנות ומתקשה להירגע ולהרגיע את עצמו ההתפתחות שלו תהיה מאוד שונה מילד שהמזג שלו מסתגל ורגוע.

מה עושים פסיכולוגים התפתחותיים?

התחומים השונים בהם עוסקים פסיכולוגים התפתחותיים משתנים בהתאם לתחום ההתמחות שלהם.  חלק מהפסיכולוגים ההתפתחותיים מתמקדים בעבודה עם אוכלוסייה מסוימת, למשל ילדים עם עיכובים התפתחותיים או אוטיזם. פסיכולוגים אחרים בעלי התמחות בטיפול וליווי טווח גילאים מסוים, כגון גיל ההתבגרות או הזקנה.

חלק מהתחומים בהם פסיכולוגים התפתחותיים פועלים וחוקרים הם:

  • חקר מיומנויות שפה נרכשות
  • הערכת ילדים ואבחון לקויות התפתחותית
  • לימוד בכל הנוגע להתפתחות חשיבה מוסרית אצל ילדים
  • בחינת דרכי עזרה לקשישים ועזרה בשמירה על התפקוד העצמאי שלהם.
  • חקר התפתחות תינוקות
  • לימוד טיפולים בנושאי התפתחות הקשורים לתהליך ההזדקנות

 

מה ההכשרה כוללת

כמו בכל תחומי ההכשרה של לימודי הפסיכולוגיה גם כאן מדובר בהכשרה ארוכה בת מספר שנים. הלימודים נלמדים במסגרת של תואר שני במוסד מוכר. ישנם שני חלקים בהכשרה, חלק תאורטי ומעשי. ישנה התנסות פרקטית בעבודה עם אוכלוסיות שונות במהלך התואר. בסיום התואר ישנה התמחות בת שנתיים במשרה מלאה (ניתן לפריסה) ניתן לבצע את ההתמחות במגוון מסגרות כמו מכונים שונים להתפחות הילד, תינוקיות בבתי חולים או פגיות, גני ילדים בעלי צרכים מיוחדים ועוד. בסיום ההתמחות חובת הסטאז’ר היא לעמוד בבחינה מסכמת ולאחר מכן ניתן רישיון לעסוק בתחום.

מה חשיבות התחום של פסיכולוגיה התפתחותית?

מחקר של ההתפתחות האנושית חשוב ומשיק לתחומים שונים מעבר לפסיכולוגיה למשל חינוך וסוציולוגיה, אנתרופולוגיה, והיסטוריה. פסיכולוגים התפתחותיים מקדמים את ההבנה של המדע לגביי השתנות וגדילה של בני אדם וביישום של הידע הזה המסייע לאנשים לממש את המלוא פוטנציאל שלהם מתוך מודעות והבנה. פסיכולוגים התפתחותיים מסוגלים להשתמש בידע הרחב שלהם על מנת לבחון איך אנשים מתבגרים ואת הגורמים השונים המשפיעים על השינויים והגדילה.

בעזרת הבנת הקצב האופייני של ההתבגרות בבני אדם והדברים הספציפיים שצפויים לקרות בכל שלב, פסיכולוגים התפתחותיים מסוגלים לאתר מתי ילדים ומבוגרים זקוקים להתערבות טיפולית וסיוע.

הידע שנצבר על ידי חקר תחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית מאפשר לאנשי מקצוע ולהורים להבין למה עליהם לצפות אבל גם לדעת למה לשים לב ולאתר בעיות פוטנציאליות שעשויות לדרוש סוג כלשהו של סיוע או התערבות.

לסיכום

ענף הפסיכולוגיה ההתפתחותית הוא בעל תרומה משמעותית להבנה איך בדיוק ילדים ומבוגרים משתנים ומתפתחים דרך שלבי החיים. בניגוד למה שרובם חושבים פסיכולוגיה התפתחותית היא ענף שחוקר גם אירועי התפתחות אצל בוגרים ולא אצל ילדים בלבד.

כאשר משיגים הבנה טובה יותר של תהליכי התפתחות, אנשי הטיפול הפסיכולוגי יכולים לגייס את הידע לטובת מניעת וטיפול יעיל יותר למקרים בהם יש חשש לשיבושים התפתחותיים בעלי משקל והשפעה על רווחתו של הילד או האדם.

כאשר מתעורר חשד לעיכוב או קושי התפתחותי אצל ילדכם, או שאתם פשוט מעוניינים לקבל הדרכה בנושאים הקשורים להתפתחות הפסיכולוגית- רגשית- קוגניטיבית שלו זה הזמן לפנות לפסיכולוג התפתחותי.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://www.verywellmind.com/what-is-a-developmental-psychologist-2795638

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן