fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

פסיכולוגיה רפואית

כותב:
תוכן עניינים

אנה  (שם בדוי) לוותה על ידי פסיכולוגית רפואית מיד לאחר שהתאוששה בבית החולים. אנה ניסתה לפגוע בעצמה מספר פעמים ולבסוף ביצעה נסיון התאבדות חמור ממנו היה לה קשה להתאושש. הפסיכולוגית הרפואית ליוותה את אנה לפרק זמן הקצר עד שהופנתה לאשפוז במוסד של בריאות הנפש. עם זאת, פרק הזמן בו אנה קיבלה את תמיכת הפסיכולוגית הרפואית היה משמעותי וקריטי. הפסיכולוגית הרפואית הקלה מאד על אנה כשהתעוררה, היא הרגישה שיש אדם אמפתי וקשוב שמבין את הכאב שלה מעבר לצוות הרפואי להם יש לחצים ועומסים משלהם. הליווי של הפסיכולוגית את אנה עזר לה לבחור מחדש לנסות לחיות ולהשתקם.

מהי פסיכולוגיה רפואית?

תחום הפסיכולוגיה הרפואית הוא ענף מחקר ועיסוק שנכלל תחת מקצועות הפסיכולוגיה. תחום זה עוסק וחוקר היבטים הנוגעים לקשר בין בריאות פיזית, ביולוגיה ונפש האדם. פסיכולוגיה רפואית מתייחסת להיבטים שונים במערכת היחסים והאינטראקציות של מטופל עם הצוות הרפואי וסביבתו הקרובה. מטרתם של הפסיכולוגים הרפואיים היא לסייע למטופל בצורה מערכתית, לתת מענה שיקומי ורגשי, ללוות אירועים רפואיים, לסייע בהתנהלות וניהול מחלה מכל ההיבטים- נפשי, בירוקרטי, משפחתי, התנהלות מול צוות רפואי, התמודדות מנטלית ועוד.

באיזה מקרים מערבים פסיכולוג רפואי?

פסיכולוגים רפואיים בעלי תפקיד חשוב ומיוחד כחלק מהצוות הרפואי, הם עובדים במוסדות רפואיים ומלווים מטופלים הבאים בשעריהם. פסיכולוג רפואי מתערב במקרים בהם ישנו צורך רגשי לאחד המטופלים במהלך הליך רפואי שהוא עובר, נקודתי או תהליכית למשך זמן, לפסיכולוג רפואי מגיעים מטופלים שפונים ביוזמתם מתוך מצוקה או מטופלים המופנים על ידי צוותי הרפואה. את הפסיכולוגים הרפואיים אפשר למצוא במגוון מחלקות בבתי החולים, החל מאונקולוגית ועד לילדים וגרונטולוגית.

מקרים לדוגמא בהם מתערבים פסיכולוגים רפואיים:

  • חרדה לפני הליך רפואי מסובך בהרדמה כללית
  • מטופל המתקשה באינטראקציה עם בני המשפחה או צוות רפואי.
  • מטופלים עריריים ללא תמיכה נפשית ממקורבים.
  • מחלות פסיכוסומטיות שנובעות ממרכיב נפשי
  • מטופל שמגיע לבית חולים כי הוא בטוח שהוא חווה אירוע לבבי כאשר מדובר בהתקף חרדה
  • מקרים בהם יש בעיה רפואית לצד אבחנה נפשית מה שנקרא בשפה מקצועית קומורבידיות.

פסיכולוגים רפואיים מורשים לבצע אבחונים והערכות נפשיות ובין היתר גם עוסקים בחינוך מיטיב לבריאות ומקנים כלים להתמודדות מנטלית עם מצבים רפואיים מורכבים.

מהו מסלול ההכשרה?

מסלול הכשרה של פסיכולוגיה מורכב משלב הלימודים ושלב ההתמחות. על מנת להתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה צריך להגיע לרף הישגים מסויים בתואר הראשון. במהלך שנות הלימודים וההכשרות רוכש הפסיכולוג רפואי ידע רב בתחומי הפסיכולוגיה, גישות שונות מצבים מורכבים ופסיכופתולוגיות לצד ידע שנוגע לפן הפיזי של פסיכולוגיה כמו נוירולוגיה, פסיכופיזיולוגיה, אנטומיה ועוד. את ההכשרה המקצועית עוברים המתמחים במוסדות רפואיים ציבוריים כמו בתי חולים או מרפאות.

פסיכולוגיה רפואית בישראל

בארץ תחום ההתמחות של פסיכולוגיה רפואית הוא יחסית חדש (כ-17 שנה) ונלמד במוסד לימודי אחד בלבד. כיום במרבית בתי החולים קיימת האפשרות לקבל ליווי של פסיכולוג רפואי מתוך ההבנה של החשיבות הגבוהה של שילוב מענים נפשיים לצד אלו הפיזיים.

כלים ושיטות בהם משתמש פסיכולוג רפואי

פסיכולוגים רפואיים רוכשים סל כלים נרחב בלימודיהם ונמצאים בלמידה מתמדת על מנת לתת את המענה המתאים לכל מטופל והקשיים שלו במהלך ההתמודדות הפיזית. אלו הם חלק מהכלים הטיפוליים בהם הם משתמשים:

  • EMDR לטיפול בטראומה, למשל מטופלות המגיעות לאחר מקרי אונס ותקיפה מינית או מקרים של תאונות. טיפול EMDR מפעיל גירוי בליטרלי מוחי שמאפשר עיבוד מחודש לטראומה.
  • ביופידבק. טיפול הנעזר במכשיר מיוחד המנטר מדדים גופניים משמש בעיקר לטיפול בחרדה וסטרס. יעיל למשל בטיפול ממוקד לפני ניתוח או כשאדם סובל מהתקפי חרדה.
  • טיפול CBT מסייע במגוון רחב של התמודדויות, היתרון של טיפול זה שהוא קצר מועד וממוקד לרוב, אפילו כשמדובר בפגישה בודדת למשל כשאדם נמצא זמן קצר באשפוז יש לגישה מה לתת לאדם.

לסיכום

ישנם המון היבטים שנוגעים לקשר בין גוף ונפש, בין רפואת והחלמה פיזית למנטלית והם אינם נפרדים, הבנה הולכת וגדלה זו בקרב הרפואה הקונבנציונלית מרחיבה את האפשרויות של המטופלים במוסדות הרפואיים לקבל מענה נפשי.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן