פסיכולוג ילדים – במה הוא שונה מפסיכולוג הפונה למבוגרים?

טיפול פסיכולוגי נועד לסייע בהתמודדות עם מצוקות, קשיים ולחצים נפשיים ורגשיים. ישנן שיטות טיפול שונות (טיפול פסיכודינאמי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וכו') המותאמות לצרכיו האינדיבידואליים והייחודיים של כל מטופל ומטופל.

פסיכולוג ילדים – במה הוא שונה מפסיכולוג הפונה למבוגרים?

הדמיון בין שיטות הטיפול והגישות השונות בא לידי ביטוי בקשר האישי, התומך והמסייע שנבנה בין המטפל (הפסיכולוג) למטופל.

בעוד שהטיפול באוכלוסיית המבוגרים נבנה בעיקר על שיחות ותקשורת מילולית, טיפול פסיכולוגי לילדים טומן בחובו אמצעים אחרים ולכן דורש התמחות, ידע וניסיון ייחודיים.

במאמר הבא נעמוד על ההבדלים המהותיים בין התהליך הטיפולי של פסיכולוג ילדים לבין זה של פסיכולוג המטפל באוכלוסיית המבוגרים.

טיפול פסיכולוגי למבוגרים

כאמור, הטיפול הפסיכולוגי באוכלוסיית המבוגרים מתמקד בעיקר בתקשורת המילולית ובשיחות בין המטפל למטופל לגבי חוויות מרכזיות וחשובות מהעבר, קשיים בהווה והעלאת תכנים מהלא מודע (טיפול פסיכודינאמי) או בפרשנות של מחשבות ורגשות שליליים והחלפתם במחשבות חיוביות וריאליות (טיפול CBT).
כל שיטות הטיפול מבוססות על התפיסה כי למבוגרים יש את הבשלות הקוגניטיבית והרגשית לבטא את עצמם מבחינה מילולית.
יחד עם זאת, חשוב לציין כי גם טיפול פסיכולוגי במבוגרים יכול לכלול אמצעים בלתי מילוליים.

טיפול פסיכולוגי לילדים

ילדים חווים את הסיטואציות מסביבם באופן שונה ממבוגרים.
כמו כן, טווח הקשב שלהם שונה ורמת ההתפתחות המנטאלית, הקוגניטיבית והשפתית שלהם אינה זהה לזו של המבוגרים.
מסיבה זו, טיפול פסיכולוגי לילדים, יכלול (בנוסף לשיחות) אמצעים השלכתיים, המתאימים לרמה ההתפתחותית שלהם.
בדרך כלל, הטיפול יתמקד בשני כלים מרכזיים: משחק ויצירה והדרכה הורית.

טיפול במשחק

טיפול במשחק, באומנויות וביצירה מתבסס על ההבנה כי הילד מביע את עולמו הפנימי ומבטא תקשורת עם הסובבים אותו דרך משחקים. באמצעות המשחק הוא מבטא חשיבה, דמיון, זיכרון ואפילו רגשות, פחדים וחרדות. בעוד שמבוגרים פונים לטיפול מיוזמתם ומרצונם החופשי, הילדים מגיעים לטיפול פסיכולוגי באמצעות ההורים. לכן, חשוב להניע אותם לשיתוף פעולה על ידי יצירת טיפול חוויתי, כיפי ומהנה המתחבר לעולמם הפנימי – דהיינו משחקים. 

חשוב לציין כי פסיכולוג ילדים, מתוקף הכשרתו והתמחותו, יוכל לזהות את הקשיים והמצוקות הרגשיות, איתם מתמודד הילד ולסייע לו להתגבר עליהם. כך למשל, באמצעות טיפול במשחק הוא יוכל להקנות לו מיומנויות חברתיות, המתאימות לגילו ולשלב ההתפתחותי שלו (לשתף, לוותר, להמתין לתורו וכו’).

הדרכה הורית

כיוון שלהורים יש השפעה מכרעת על התפתחותו ועיצוב עולמו הפנימי של הילד, הם חייבים להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך הטיפולי. טיפול פסיכולוגי לילדים כולל, בדרך כלל, הדרכה הורית, במסגרתה רוכשים ההורים כלים וטכניקות להתמודדות יעילה עם קשיים, משברים ומצוקות רגשיות בחיי ילדיהם. בין אם מדובר בילד הסובל מהפרעות חרדה, היעדר ביטחון עצמי או דימוי עצמי נמוך ובין אם מדובר בילד עם קשיי קשב וריכוז, נדרשת מעורבות הורית להשלמת התהליך הטיפולי, המבוצע על ידי פסיכולוג ילדים.

עשוי לעניין אותך גם: טיפול בחרדה

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print