פסיכולוג ילדים – המדריך להורים

טבעי שהורים יהיו מאוד מודאגים כאשר יש לילדם קשיים רגשיים או התנהגותיים. הקשיים לא תמיד נמוגים בקצב שהם מופיעים והתערבות פסיכולוג/ית מומחים יכולה לזרז וליעל את תהליך ההתמודדות ומציאת פתרונות רלוונטיים.

פסיכולוג ילדים – המדריך להורים

במאמר זה ניתן דוגמאות לאופן בו עוזר פסיכולוג ילדים להורים שמעוניינים לקחת חלק בשיפור מצבו הרגשי של ילדם. “ארגז כלים” זה יעזור לכם להבין מה עושים בטיפול כך שתוכלו להיערך לקראת המפגשים ולהרגיש שאתם תורמים כבר עכשיו להצלחת התהליך.

הידע והניסיון של פסיכולוג ילדים עוזר לילד לפתח שליטה עצמית בוגרת ומסייע לו לשפר את היכולת לפתור בעיות. בדרך כלל המטרה היא ליצור שיתוף פעולה בין ההורים לפסיכולוג כך שגם הם יכירו אלו מיומנויות גורמות לילד להרגיש טוב יותר לגבי עצמו, ומשפרות את מערכות היחסים שלו עם אילו הקרובים אליו.

אלו הן מספר דוגמאות להתערבויות שונות של פסיכולוג ילדים עם ההורים:

מי לא כועס לפעמים?

הפסיכולוג יכול להבין יחד עם ההורים כיצד עובדת המערכת הרגשית והמערכת האמונה על תגובת “הילחם או ברח”, מהי התמודדות מועילה עם כעס?

לומדים כיצד לשלוט בכעס ובתגובה האימפולסיבית או האגרסיבית של הילד/ה וההורה על ידי הכלה והבנה של המערכת הרגשית,

לומדים מיומנויות של הרגעה, הכרה בכעס כרגש משני ויותר חשוב מכך פיתוח היכולת לזהות מהו הרגש הראשוני המפעיל את התגובה האגרסיבית אצל הילד/ה, מציאת פתרונות יצירתיים במצבים מתסכלים וכו’.

קארל רוגרס , פסיכולוג אמריקאי ידוע מאד אמר פעם בהתיחסו להתמודדות עם תגובת כעס ” האמת לגבי כעס היא שניתן לפוגג אותו רק אם מקשיבים לו והוא מובן באמת וללא סייג”.

לילד יש דימוי עצמי נמוך?

כמובן שכל הורה רוצה שהילדים שלו יהיו בטוחים בעצמם ומאושרים. לעיתים קרובות עבודתו העיקרית של פסיכולוג ילדים היא בהעצמה והעלאת הערך העצמי והביטחון העצמי של הילד/ה. התחושה שאנו ” בטוחים” בערך שלנו, ביכולות ובכוחות שלנו מאפשר התמודדות טובה יותר עם כל מצב או קושי.

 

פסיכולוג ילדים יכול לדבר עם ההורים על מושגים שונים שיכולים לעזור בתהליך ההבניה של הערך העצמי של ילדם. לדוגמא: “הורות ללא תנאים”, דרך מושג זה ניתן להבין יחד איזה סוג של מערכת יחסים מעוניינים ההורים לפתח עם בנם/בתם. לעיתים הפסיכולוג אף מפנה את ההורים לקריאה של מאמר או ספר העוסק בסגנונות הורות שונים. מאמר זה היא דוגמא טובה לכך.

ילדכם סגור ומונע רגשית?

תחושות של דיכאון מעוררות חשש גדול אצל מרבית ההורים, גם אם עברנו בעצמנו כבוגרים תקופות של דיכאון, קשה לנו מאד להבין מה עובר על ילדנו בזמן של הסתגרות או המנעות רגשית שלעיתים קרובות מיצר הדיכאון.

פסיכולוגית או פסיכולוג ילדים יכולים לתמוך בהורים על ידי הדרכה הכוללת:

 

  • הסבר פסיכו-חינוכי על דיכאון
  • מה חשוב לעשות וממה כדאי להימנע בכדי לעזור לילד/ה
  • מה לצפות מילדכם בהתמודדות שלו עם תקופה קשה שמלווה בדיכאון
  • האם וכיצד לתקשר עם מסגרות חינוכיות שונות וכו’.

 

פעמים רבות הטיפול הפסיכולוגי כולל הדרכת הורים ובמקרים מסויימים ישנו ערך רב לטיפול דיאדי של אחד ההורים עם ילדם או טיפול משפחתי.

 

גם אלברט אינשטיין סבל מקשיים בקשב וריכוז!

פסיכולוג ילדים מפריד בין סמפטומים רגשיים לנוירולוגיים ומבהיר עבור ההורים מהם המאפיינים של ADHD וכיצד כהורים הם יכולים לתרום לתחושת הביטחון והמסוגלות של ילדם.

במהלך הפגישות מעלה הפסיכולוג נושאים רלוונטים כגון: אסטרטגיות חיוביות לשינוי התנהגותי, כיצד לעזור לילדך ללמוד בצורה המתאימה לו/ה, ארגון,סדר וביצוע משימות, מיומנויות חברתיות שצריך לחזק ולפתח, תזונה נכונה והשפעתה על עוצמת הסימפטומים וכו’.

 

ישנם מגזינים אינטרנטיים שיכולים לספק מידע רב, לעיתים הפסיכולוג עובר יחד עם ההורים על מאמרים חשובים ויחד מבינים כיצד ההורים יכולים לאסוף מידע רלוונטי ולהשאר מעודכנים בשינויים הטיפוליים, התרופתיים והמדעיים.

 

מרגישים שכל היום אתם מכבים שריפות בבית?

כנראה שאם יש יותר מילד אחד בבית קיימים גם קונפליקטים בין אחים/ות. לעיתים קרובות תפקידו של פסיכולוג ילדים הוא למצוא יחד עם ההורים או להדריך אותם לגבי אופציות ואלטרנטיבות מתאימות בכדי “לשמור על השלום בבית”.

 

ידוע שהתגובה של ההורים משפיעה באופן דרמטי על משך הזמן והאופן שבו מתקיימים ריבים בין אחים, המטרה העיקרית היא להבין מהם הערכים החשובים לכם כהורים וכיצד אלו מתבטאים בתגובתכם והתנהגותכם בזמן ריב או משבר. מעבר לכך, פסיכולוג ילדים מתמקד במציאת הדרכים לחבר ולקרב את האחים ולמצוא את הדרך לחברות טובה בינהם.

 

בספרה של אדל פבר ” “Siblings without rivalry היא מציינת שישנן דרכים ופעולות שונות שהורים יכולים לעשות בכדי ליצור תקשורת וחברות טובה יותר כגון: התיחסות אישית ואינדווידואלית לכל אחד מהילדים, להראות להם שהאהבה אליהם היא מיוחדת ולאו דווקא שווה, להקשיב לתלונות ולמחלוקות ולהכיר בדאגות שעולות וכו’.

זה לא חריג להיות חרדתיים – מתי זה דורש טיפול?

פסיכולוג ילדים מבצע איבחון מדוייק של סוג החרדה והאם קיים פחד התפתחותי שאינו מצריך טיפול או חרדה שפוגעת ברמת התפקוד ומצריכה טיפול. לאחר האיבחון הראשוני ובמידה ויש צורך בהמשך טיפול מסביר הפסיכולוג/ית הסבר פסיכו-חינוכי שנועד בין השאר לקשר בין סיבת החרדה, הסימפטומים הקיימים וההתנהגות הנמנעת ולאפשר הבנה מעמיקה יותר עבור ההורים של המחשבות, הרגשות וההתנהגות המאפיינת חרדה.

 

במכון חיבורים ישנו צוות גדול של מטפלים שתחום ההתמחות שלהם הוא ילדים ונוער. הטיפול בחרדה הוא על פי רוב בגישת CBT וACT. גישות אלו ממוקדות ומתיחסות לאופן שבו המחשבות, הרגשות וההתנהגות של הילד וההורים תורמת ומשמרת חרדה. מחקרים עדכנים מצאו שלטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הצלחה רבה יותר מטיפולים אחרים בילדים ובני נוער.

מעבר לכך, פסיכולוג ילדים מדבר עם ההורים על מכלול פעולות שתורמות להפחתת כל סוג של חרדה אצל ילדים: לעודד סדר יום קבוע של שינה, אכילה ופעילות, תהיו דוגמא לביטחון וערך עצמי גבוה, דברו בהגיון עם ילדכם על מחשבות מפחידות, למדו אותם טכניקות להרגעה עצמית, אל תאפשרו לילדכם להימנע מהפחדים שלהם.

.

ילדכם נמנע מסיטואציות חברתיות?

במהלך הפגישות הראשונות מאבחן פסיכולוג ילדים האם ישנם קשיים ברכישת מיומנויות חברתיות בעקבות קשיים רגשיים כגון חרדה חברתית וההמנעות המאפיינת אותה או האם ישנו קושי ברכישה ופיתוח של מיומנויות אלו כחלק מקושי או ליקוי התפתחותי.

במידה והסיבה קשורה להיבטים רגשיים יותר ניתן לשפר את המיומנויות החברתיות החסרות באופן מהיר יחסית. לפי גיל והתפתחות הילד/ה, פסיכולוג ילדים, מתמקד בגישה הטיפולית המתאימה: CBT, טיפול במשחק, טיפול קבוצתי וכו’.דוגמא למיומנויות חברתיות עליהן עובדים בטיפול: היכולת להפסיד, היכולת להתמודד ולפתור סיכסוכים באופן יעיל וחיובי והיכולת לחלוק ולשתף את הצד השני.

אז מהו הערך שנותן פסיכולוג ילדים להורים?

לסיכום, פסיכולוג ילדים מתמחה בעזרה להורים וזאת על מנת להקל עליהם להבין את רגשותיו של הילד/ה ואת המניעים להתנהגותו. פסיכולוג ילדים מלמד את ההורים להתמודד באופן אפקטיבי עם אופן ההתנהגות של הילד/ה תוך כדי הימנעות מתגובות מופרזות. בכך יוכלו ההורים לעזור לילדם בניהול מצבי מתח ותסכול באופן יותר מוצלח.הטיפול הפסיכולוגי משפר באופן משמעותי את התקשורת הבין אישית במשפחה ומציע פתרונות פרקטיים לשינוי הסמפטומים במידה וקיימים.

הפגישה עם פסיכולוג ילדים יכולה להיות אישית עם הילד בלבד ו/או עם כל המשפחה. ההורים תמיד במרכז המעורבות בכדי שיוכלו ללמוד מיומנויות פרקטיות שיובילו להצלחת ההתמודדות של הילד.
המטרה היא לתמוך בהורים להשיג את המטרות החשובות ביותר שלהם, לדוגמא: הגדרת גבולות באופן אפקטיבי, עידוד הרצון ללמוד, שמירה על תקשורת פתוחה וטובה, ויצירת אווירה של כבוד הדדי והערכה.
כמו כן, ההורים מקבלים תמיכה ועידוד לטפח בילדם אחריות תוך כדי חינוך לערכים.

חשוב להבין שתוצאות הטיפול נמצאות ביחס ישיר לרמת ההשתתפות של ההורים והילד/ה בתהליך. היעד הסופי של הטיפול הוא לעזור ליישם את הנלמד בפגישות בחיי היומיום. המטלות שנעשות בין הפגישות בעלות ערך משמעותי להצלחת הטיפול. מטלות אילו יכולות להיות מטלות קריאה של חומר רלוונטי, ביצוע המשימות המוסכמות ובחינה של התנהגות מסוימת.

תוכלו לצפות בסירטון של דינה ממכון חיבורים המסבירה על הדרכת הורים במכון.

הפסיכולוגים במכון חיבורים מתמחים בעולמו הנפשי של הילד/ה. הם משתמשים באסטרטגיות פסיכולוגיות המותאמות לגשת אל הילד/ה בהתאם לייחודם ועל פי גילם. בחירת הטיפול הפסיכולוגי נעשית לפי גיל הילד/ה. בדרך כלל הטיפול המומלץ והיעיל ביותר עבור בעיות וקשיים איתם מתמודדים ילדים עד גיל נוער הינו הדרכת הורים בשילוב של מספר מפגשים מצומצם עם הילד/ה בהתאם לצורך. החל מגיל 12 מומלץ טיפול CBT.

במקרים בהם ישנו צורך גם בהמשך טיפול על ידי פסיכולוג ילדים מתאימים במכון את סוג הטיפול ומומחיות המטפל לגיל ולמצב רגשי של הילד/ה.

חושב/ת שהילד שלך צריך עזרה של איש מקצוע? קלטת סימני מצוקה ? פנו אלינו באמצעות הטופס.

מקורות:

JAMA Psychiatry. 2018 Oct 31. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2018.3070

Pieper’ Martha Heinemann, and William J. pieper. Smart Love. Boston: Harvard Common Press’ 1999.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30383099

https://www.audiobooks.com/audiobook/siblings-without-rivalry-how-to-help-your-children-live-together-so-you-can-live-too/229817

https://books.google.co.il/books?id=WiVFGBrhbNMC&pg=PA252&lpg=PA252&dq=unconditional+love+martha+heinemann&source=bl&ots=eF6Ycqz2eU&sig=WfMPWuxQl2qw29dZvqnktLUzQJ8&hl=iw&sa=X&ved=2ahUKEwjoy9zrg6nfAhXLJVAKHcjgBy8Q6AEwBXoECAUQAQ#v=onepage&q=unconditional%20love%20martha%20heinemann&f=false

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print