פסיכולוג ילדים

פסיכולוג ילדים הוא מטפל שהתמחה בפסיכולוגיה של עולם הילד, ולרוב גם של גיל ההתבגרות. עולמו הנפשי של הילד הוא עולם שונה מזה של המבוגר, והאסטרטגיות הפסיכולוגיות לגשת אליו מתחשבות בילד כאדם ייחודי על-פי גילו במאמר זה נתאר את שלבי ההתפתחות השונים,הפחדים והחרדות הנלווים לכל קבוצת גיל ולבסוף נרחיב על גישות טיפוליות שונות המתאימות לטיפול בילדים.

פסיכולוג ילדים

ציטוט של דינה ממכון חיבורים:

” המפגש עם הילד הוא הזדמנות להכיר את העולם שלו, להבין דרך העיניים שלו מה קורה לו, מה היא  החוויה אותה חווה…  אנחנו יכולים להיות למשל שני בלשים שעובדים ביחד, מנתחים את הסיטואציה ומנסים להבין מה קורה לו שם …לאט לאט הילד מצליח לפרק את החוויה למילים, להבין יותר טוב מה קורה לו ולקבל תחושה של שליטה…

בחירת טיפול פסיכולוג ילדים לפי גיל הילד

בדרך כלל הטיפול המומלץ והיעיל ביותר עבור בעיות וקשיים איתם מתמודדים ילדים עד גיל נוער (12) הינו הדרכת הורים זוהי הדרכה ממוקדת מאד, קצובה בזמן ועוסקת בפרקטיקות השונות על מנת ליצר שינוי ברגע הנוכחי. עם זאת, ישנם מצבים בהם חשוב שפסיכולוג הילדים יכיר וישוחח גם עם הילד/ה. במכון חיבורים, פעמים רבות הפסיכולוג/ית מחליטים בשיתוף עם ההורים על מספר המפגשים והמשגת הטיפול.

לעיתים נכון להתחיל עם מספר מפגשים מצומצם עם הילד/ה בכדי להבין האם המטרות שלו/ה דומות לאלו של ההורים או ליצור מידרג של חשיפה התנהגותית שמקובלת על הילד/ה ולראות האם קיימת אינטרקציה טובה עם הפסיכולוג/ית. לפעמים נכון לפגוש קודם את ההורים בכדי לראות אם מספר שינויים באופן בו הם מתקשרים/ מציבים גבולות/ מתנהלים בבית יאפשר שינוי חיובי אצל ילדם.

טיפול פסיכולוג ילדים לגילאי שנה עד שנתיים

בגיל שנה עד שנתיים, יש להתאים לילד טיפול אצל פסיכולוג התפתחותי לגיל הרך. בדרך כלל הטיפול מתמקד באבחון והדרכת הורים. זהו טיפול שנוגע להתפתחות הבסיסית ופחות לעולם הפסיכולוגיה, שכן הפעוט עדיין לא פיתח כישורים פסיכולוגיים וזיכרון עקיבים. בגיל שנה ומעלה הפחדים קשורים עדיין לעולם החוויות הבסיסיות והיום-יומיות. אם הוא מראה תגובות לא מידתיות, אז יש לשקול להתייעץ עם מומחים לגיל הרך. לפעמים יש חשש מאיחור או עיכוב התפתחותי, בעיה נוירולוגית או כשלים מוטוריים, וכדי לאשש את החרדות, או במקרה הטוב להפריכן, יש להתייעץ עם מומחים התפתחותיים ולשקול ביצוע אבחון התפתחותי.

במכון נוכל להפגש עם ההורים למפגש אבחון ראשוני ולהמליץ להם על המשך טיפול במכון או במסגרת אחרת שיכולה להתאים להם.

מהם הפחדים המאפיינים ילדים בגילאי 3-5

מגיל שלוש הילד כבר מתחיל להמציא את גורמי הפחד, בשל התפתחותו הפסיכולוגית. התמודדות עם חזיונות של מפלצות וגורמים לא טבעיים היא בריאה ואף נדרשת לצרכים התפתחותיים. יש לשקול התייעצות עם גורם מוסמך רק כאשר הפחד משתלט על כל יומו של הילד, ולא מתעורר רק בלילה או עקב זרז שיכול ליצור מחשבות מפחידות.

תסמינים לבעיות הדורשות טיפול פסיכולוגי לילדים הם חרדת נטישה אצל ילדים שאינה מפסיקה לאורך חודשים ושנים, בעיית הרטבת יום או הרטבת לילה, וביטויי רגרסיה כלליים נוספים. במקרים מסוימים הילדים נוטים לחזור לדרוש מוצץ או למצוץ את האגודל, אם בעת שינה ואם בעירות. גם דפוסי האכילה וההתנהגות יכולים להשתנות דרסטית ובאופן מעורר חשד – אם הילד מסרב לאכול, מתקשה לישון, ומגלה סימני אלימות ועצבנות.

בגילאים אלו הטיפול המומלץ הוא הדרכת הורים שמטרתה המרכזית היא העברת הידע/ הכלים/ הטכניקות הטיפוליות להורים על מנת שיוכלו לישמם באופן עקבי בכל יום. זאת מתוך הבנה ששעה אחת בשבוע מול פסיכולוג ילדים אינה מספיקה בגיל זה בכדי להטמיע את הדפוסים הנרכשים.

חרדות אופייניות וטיפול לגילאי 6-8

מגיל 6 והלאה, ובעיקר בגיל 7 – 8, לילד יש חרדות חדשות, ואלה יכולות להצדיק מפגשים עם פסיכולוג ילדים. החרדה הבסיסית בגיל זה, לפחות אצל חלק מן הילדים, היא חרדה כללית מפני המוות, לאחר גילוי משמעותו. במקרים אחרים עולות וצפות חרדות ספציפיות לפי גורמים מאיימים, בבית הספר, במשפחה או אפילו בפארק השעשועים. הילד יכול לגלות חרדת-יתר בנוגע למשחק, להתמודדות עם אתגרים חדשים, מטלות לימודים, וקשרים עם הסביבה. הוא יראה מצוקה בנוגע למטלות חדשות ויפרש כל ציפייה כאיום.

אלו כלים נותן הפסיכולוג לילד בגיל זה?

תפקידו של פסיכולוג ילדים במקרים אלו הוא לאזן את החששות של הילד וליירט את הגורמים לחרדות, וזאת לפי הבנתו את הפסיכולוגיה הייחודית בגיל זה, המפריזה בכוחם של אירועי העולם החיצון. הפסיכולוג מלמד את הילד להבין את היחס בין העולם הפנימי לבין העולם החיצוני, לא כגורם עוין כי אם אנשים שבאים בטובתו.

מתי כדאי שהטיפול בילד/ה יהיה במסגרת טיפול משפחתי?

כאשר מצוקת הילד נובעת מקשיים בבית, כמו אלימות משפחתית או מתחים אחרים, רצוי שהטיפול בילד יתבצע יחד עם המשפחה בשיתוף פעולה מלא. הורים וילדים עוברים את התהליך במשותף, ובמקרה הצורך מוצעת להורי הילד לעבור הדרכת הורים, כדי להיטיב להתמודד עם קשיי ההתנהגות או אף לשנות ולייעל דפוסים שהם מקיימים בבית. במקרה זה מתבצע טיפול משפחתי.

בגיל 8 יכולה גם להופיע יחד עם החרדות התבטאות מוחשית לקשיים, בדמות תלונות על מיחושים גופניים. הילד לעתים יתרגם את הקושי והחרדה שלו מהסביבה לבעיות בגופו, ויתלונן עליהן באופן תדיר ואף ישתמש בהן כתירוץ להימנעות. כאשר התופעה הזאת נמשכת היא מגיעה עד לגיל ההתבגרות.

אז מהן החרדות המרכזיות בגילאי 9-12?

בשלב זה מתגבשות חבורות ונוצרים חיים קבוצתיים מאורגנים בעלי מנהגים וחוקים, כך שהצלחת הקבוצה הופכת למרכיב מרכזי, החרדות והחששות קשורות לשיוך חברתי ועולה הלחץ חברתי ( גילאי 11-12) חרדות נוספות קשורות גם להבנות שהולכות ומתפתחות בקשר לאיומים והסכנות שקיימות בעולם, פחדים הקשורים לפשע, אסונות טבע או הורה שיכול למות מתחדדים. בגיל 10 ואלך ההתפתחות הפזיולוגית מרמזת את תחילת גיל ההתבגרות ומאפיינת חרדות הקשורות למראה חיצוני, ההשוואות ביחס לחברים מעלות נושאים הקשורים בדימוי גוף.

כיצד פסיכולוג ילדים יכול לעזור בשלב זה?

אחת הגישות המרכזיות שנתמכות על ידי מחקר רחב היא CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי. גישה זו מתמקדת במחשבות, רגשות והתנהגות המשמרים ומעצמים חרדה. האיבחון הראשוני שנערך על ידי פסיכולוג ילדים מאפשר להמשיג את הקושי ככזה המצריך טיפול או שאינו מצריך טיפול.

במידה וממשיכים לטיפול, משלב המטפל תכניקות קוגניטיביות על מנת לזהות את דפוסי החשיבה המשמרים ומייצרים חרדה וטכניקות התנהגותיות על מנת לאפשר התמודדות יעילה עם פעולות (בעיקר המנעויות ) שמשאירות את הילד בתוך מעגל חרדה שמתעצם ככול שההמנעויות מתרבות. 

טיפול פסיכולוג ילדים לגילאי 14-16

בגיל 14 עד 16 מופיעה במקרים מסוימים חרדה כוללנית מהעולם. זו מתבטאת בדאגה מופרזת לגבי העתיד ולגבי הישגים. אם לא טופלה בילדות, עדיין באים לידי ביטוי מיחושים פיזיים והתעסקות כמעט אובססיבית בהם – כמו תלונות על מיגרנות, כאבי בטן, מתח ומועקה בחזה. כל אלה יכולים לייצר קשיים התנהגותיים, אם על-ידי הימנעות מלימודים או בהתרחקות מתקשורת עם ההורים.

כדי למנוע אפוא את הופעתן של ההמנעויות, מצוקה וחרדות בקרב בני נוער, יש לשקול במקרים המתאימים הדרכת הורים ובמידת הצורך טיפול פסיכולוגי לילדך על-ידי פסיכולוג ילדים, שיידע מתוקף הכשרתו לטפל בחרדות ובבעיות הנוגעות לעולמם של בני נוער אשר פעמים רבות בעלי מוטיבציה נמוכה יחסית.

במקרה כזה נדרשת התערבות בגובה העיניים, מעודדת ופעילה. כאשר הילד מתבגר ויוצא לאיטו מתוך עולם הילדות לעולם גיל ההתבגרות, בהדרגה ייהפך הטיפול הפסיכולוגי החוויתי לטיפול בשיחה. טיפול CBT ( טיפול קוגניטיבי התנהגותי ) או טיפול בגישת ACT הן גישות ממוקדות, ישירות, מאד פרקטיות ומניעות לפעולה שמתמקדות בין השאר בהבנת הערכים של בן/ת הנוער וכיצד הם מעונינים לפעול בהתאם לערכים אלו.

 

 

ראו גם: טיפול בחרדה חברתית | טיפול בחרדות | התקף חרדה | OCD

חושב/ת שהילד שלך צריך עזרה של איש מקצוע? קלטת סימני מצוקה?

התקשר אלינו לשיחת יעוץ 1800-800-520

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print