פסיכולוג מומלץ בחולון

אודי הוא סטודנט לרפואה שמספר שחיפוש פסיכולוג טוב בחולון הוא קצת כמו דייטינג: "כדי למצוא פסיכולוג טוב, צריך לחפש, להתייעץ, לנסות ולפעמים- להתחיל מההתחלה". אחרי שלוש שנים של ניסיונות ומטפלים שונים, הוא מצא את ה-אחת. וכמו כל מערכת יחסית מוצלחת – זה היה שווה את ההמתנה. הנה כמה מהשיעורים שהוא למד בדרך, בגוף ראשון.

לאיזה סוג של טיפול פונים?

השאלה הבסיסית ביותר שמצאתי את עצמי שואל כשהתחלתי לחפש מטפל רגשי מומלץ היא: מה אני צריך? ידעתי שיש פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים וגם קואצ’רים ולא הבנתי את ההבדלים ביניהם.

אם אתם כמוני, וסובלים מהתקפי חרדה ודיכאון או ממצבים נפוצים אחרים כגון הפרעת דחק פוסט-טראומתית (PTSD) והפרעה טורדנית כפייתית (OCD) – כנראה שהמטפל שאתם מחפשים הוא פסיכולוג/ת קליני או עובד סוציאלי/ת קליני/ת.

פסיכולוג ועו”ס קליני הם מטפלים מוסמכים בעלי רישיון של משרד הבריאות לבצע טיפול באמצעות פסיכותרפיה: הקשבה, דיבור ופרשנות. פסיכותרפיה (שנקראת לפעמים פשוט ‘טיפול פסיכולוגי’) היא עולם מקצועי רחב ובו גישות ושיטות שונות. שנים ארוכות של מחקרים מדעיים הצליחו להתאים עבור חלק גדול מהמצוקות הנפשיות הנפוצות את הטיפול הפסיכותרפי המתאים והיעיל ביותר עבורן.

גם עובד סוציאלי קליני יכול לטפל באמצעות פסיכותרפיה, הוא אומנם לא מבצע אבחונים פסיכודיאגנוסטיים (שם כולל לקבוצת אבחונים המאפשרת מתן תמונה אישיותית תפקודית) אבל הוא מאבחן את הסימפטומים או הבעיה הספציפית ונותן מענה מתאים.

במהלך ההיכרות איתכם, ייתכן שהפסיכולוג ימליץ לכם לפגוש גם פסיכיאטר. פסיכיאטר הוא רופא (ד”ר לרפואה) שביצע התמחות בפסיכיאטריה. פסיכיאטרים יוכלו לעזור לכם באמצעות הפנייה לבדיקות שונות, הצבעה על מקורות גופניים אפשריים למצוקות שלכם והמלצה על טיפול תרופתי.
חלק מהפסיכיאטרים מבצעים גם פסיכותרפיה.

מקצועות אחרים כגון קואוצ’רים ומלווים רוחניים אינם מוסמכים או מורשים לעסוק בטיפול נפשי. למרות שאין דבר רע בהכרח בהשתתפות בתהליך קואוצ’ינג, חשוב להבין שהוא לא מחליף טיפול נפשי.

 

חפשו את הכימיה עם המטפל כבר בטלפון

אני למדתי בדרך הקשה – והיקרה – שאני צריך תחושה של שותפות חזקה עם המטפלת שלי. אחרי מספר אכזבות הכרתי את שירה, המטפלת שלי היום.

המטפל או המטפלת שלכם לא צריכים להיות החברים הכי טובים שלכם. אבל אתם צריכים להרגיש בנוח לדבר ולשתף בכנות את הרגשות והמחשבות שלכם עם האדם שיושב מולכם.
שירה, עובדת סוציאלית קלינית, לא הסתכלה על השעון בזמן שדיברתי וחיכתה שהמפגש יגמר. מדי פעם היא אפילו ביקשה ממני להישאר עוד כמה דקות כדי לשמוע מה התוכניות שלי לשאר השבוע. זה לא מתאים לכולם- אבל לי זה היה חשוב.

דרך טובה להעריך את הכימיה עם המטפל היא דרך שיחת טלפון, עוד לפני שנפגשים. שיחת טלפון, שמתבצעת בזמן ובמקום שנוח לכם, תוכל לעזור לכם לדבר בפתיחות, לשאול שאלות ולתאם ציפיות. קיום של שיחת טלפון לפני מפגש ראשון היא דבר מקובל מאוד שרוב המטפלים מורגלים בו.

חפשו המלצות איכותיות

המלצות הן דרך טובה למצוא מטפל, במיוחד כשההמלצות מגיעות מחברים או מבני משפחה שאתם מכירים.  למרות זאת, תזכרו שקשה לחזות את הכימיה המיוחדת שנוצרת בין מטפל למטופל ויכול להיות שמה שמתאים לחברים שלכם לא מתאים לכם.

גם האינטרנט הוא מקום טוב למצוא בו המלצות על פסיכולוג קליני טוב בחולון, אם כי צריך לגשת אליהן בחשדנות: המלצות קצרות (“מכון מצוין!”) או שליליות מאוד הן חלשות מכדי לסייע לגבש תמונת מצב אמיתית על המטפל.

תרגישו בנוח לתאם ציפיות ולהעלות אכזבות עבר

עצם ההגעה לפסיכולוג מומלץ בחולון היא לא הסוף של התהליך, היא רק ההתחלה. הרגישו בנוח להיות פתוחים עם המטפל שלכם ולתאם איתו ציפיות בנוגע לתהליך שאתם נכנסים אליו: האם אתם רוצים לתחום את הטיפול בזמן? להשיג רק מטרה אחת או כמה מטרות? האם חשוב לכם לדבר גם על הילדות או להתמקד בכאן ועכשיו? האם אתם מפחדים להרגיש תלותיים? האם יש דברים שחשובים לכם במיוחד לאור טיפולים קודמים?

בדקו שהפסיכולוג מתמחה בטיפול שמתאים לכם

כמו שרופאים שונים מטפלים במחלות שונות גם פסיכולוגים שונים מתמקצעים במצוקות שונות ובטיפולים שונים.

כך למשל, מכון חיבורים הוא מכון טיפול פסיכולוגי מומלץ בחולון, רעננה ותל אביב שמתמחה בשיטות פסיכותרפיות ממוקדות כגון CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי / ACT) ובטיפול פסיכולוגי עבור ילדים ובני נוער.

טיפולי CBT נחשבים מוצלחים ויעילים במיוחד עבור הפרעות חרדה, פחדים, דיכאון, בעיות שינה, הפרעות אכילה ו-OCD.  יתרון נוסף של סיביטי הוא היותו טיפול קצר וממוקד שמביא להקלה תוך זמן קצר בהשוואה לשיטות אחרות.

פנייה למכון שמתמחה בתחום מסוים, כמו מכון חיבורים, משפרת מאוד את הסיכוי להשלים טיפול פסיכולוגי יעיל ועדכני מפסיכולוג קליני מומלץ ומנוסה במצוקה ממנה אתם סובלים. כמו כן, למכון שלנו יתרונות נוספים כגון פיקוח על כל הטיפולים והמטפלים, ישיבות צוות שבועיות המאפשרות שיפור היעילות הטיפולית, סינון של צוות לאורך הזמן ולכן מי שנשאר בצוות שלנו הוא בעל הצלחות טיפוליות רבות.

הכתובת שלנו בחולון היא סוקולוב 92 ונשמח מאד לדבר וליעץ לכם טלפונית לגבי המטפל/ת והגישה הטיפולית המתאימה לכם/ן.

במידה ותרצו להגיע לסניף אחר אנו עובדים גם בתל אביב מול רכבת מרכז וברעננה וברחוב אחוזה 142. 

מקורות:

https://www.nytimes.com/2017/07/17/smarter-living/how-to-find-the-right-therapist.html?login=google

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cognitive-behavioral-therapy/about/pac-20384610

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print