fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

קבעון

כותב:
תוכן עניינים

כוססים ציפורניים ולא מפספסים אף אצבע? סובלים מבעיות שתייה ועישון? רואים את עצמכם כאנשים עצורים עם חשיבה נוקשה? ייתכן וזיגמונד פרויד היה אומר שזה קשור לקיבעון שמקורו טמון בילדות שלכם. מהו קיבעון ואיך הוא נוצר?

*חשוב לציין שהתאוריות של זיגמונד פרויד כיום הן שנויות במחלוקות וקיימים מחקרים ואסכולות שסותרות את חלקן.

מהו קיבעון?

פרויד חילק את ההתפתחות המינית של האדם לשלבים שבכל אחד מהם המוקדים הם שונים ועל מנת לעבור לשלב הבא יש לצלוח את המשימה ההתפתחותית של השלב, למשל גמילה מחיתולים או מיניקה.  לדבריי פרויד קיבעון מתרחש בשלבי הילדות כאשר ישנו קונפליקט לא פתור סביב אחד משלבי ההתפתחות למשל אוראלי פאלי או אנאלי. כאשר הקונפליקט נשאר לא פתור הפרט “יסחוב” איתו לאורך החיים מורכבות מסוימת הקשורה לשלב ויתקשה לעבור לשלב ההתפתחותי הבא.

איך מתפתח קבעון מנטלי?

פרויד טען שמה שמניע בני אדם הם האנרגיות המיניות שקיימות בכל אחד ועקרון העונג. למשל, ילד שואב סיפוק ועונג מהיכולת שלו לעצור את שלפוחית השתן שלו ולעשות פיפי באסלה.

קיבעון נכנס לתמונה כאשר אופן פתרון הקונפליקט של אותו שלב גורם לאדם לתקיעות או אם נדייק, האדם יתקבע על אותו שלב. כל אלו עשויים לפי התאוריה של פרויד לפגום בהתפתחות התקינה של האישיות הבוגרת של האדם ובהשלמת התהליך ההתפתחותי שלדבריו כל אדם צריך לעבור.

הגעה לפתרון אותם הקונפליקטים הפסיכו-מיניים תובע הרבה אנרגיה מינית (אנרגיית ליבידו=חיים), כאשר כמות לא מידתית שלה מושקעת בשלב אחד בהתפתחות החוויות שהוא צובר בשלב זה ישאירו חותם גדול על עיצוב האישיות של האדם.

דוגמאות למצבי קיבעון מנטלי

פרויד תיאר מספר דרכים בהן עלולים להתבטא קיבעונות ואלה הבולטים ביניהם:

קיבעון אנאלי:

השלב האנאלי קשור בשליטה בצרכים, מעיים ושלפוחית השתן, על הקיבעון בשלב הזה פרויד טען שעלולות להתפתח שתי סוגי אישיות שמאופיינים בקיבעון אנאלי האחת עצורה והשנייה מבולגנת ומפוזרת.

קבעון אוראלי:

האוראלי זה השלב הראשוני, קבעון סביב שלב זה יכול להיות קשור בקשיים סביב תהליך הגמילה מבקבוק. פרויד נתן כדוגמא התמכרויות שונות כתוצאה של קיבעון אוראלי כמו כסיסת ציפורניים או עישון.

קיבעונות פאליים:

בשלב הפאלי בהתפתחות המינית לפי פרויד המטרה היא הזדהות עם ההורה בן אותו המין. פרויד הציע שהקיבעונות שעלולים לקרות בשלב זה יכולים לגרום להתרחשות של נטייה לתוקפנות מינית או אישיות מוחצנת מינית. זהו השלב שבו פרויד טען שבנים ובנות יכולים לפתח את מה שהוא כינה “תסביך אלקטרה/אדיפוס” שבו הילד או הילדה מתאהבים בהורה מהמין השני ומפנטזים להפטר מההורה בן אותו מין עד אשר הקונפליקט נפתר והם חווים הזדהות עם בן אותו המין ומבקשים לעצמם לחבור לבן או בת זוג שדומה להורה מהמין השני.

טיפול שיכול לעזור עם קיבעון

אז איך אפשר לפתור את הקיבעונות ואיך עלינו להתייחס בכלל למצב הזה? לפי דבריו של פרויד ניתן לעשות דרך טיפול פסיכואנליטי על ידי תהליך שנקרא העברה במסגרתו המטופל מחייה מחדש מול המטפל את הקונפליקט הבלתי פתור דרך מערכת היחסים ובכך מעביר אליו את החוויה עד שזו עוברת תיקון ומגיע לפתרון. המטפל עוזר למטופל להיות מודע לקיבעון להעלות אותו לשיח בטיפול לשקף למטופל את התנהגותו ותגובותיו ולהתבונן על הרגשות שלו.

גם דרך שיטות טיפול אחרות ניתן להתמודד עם קיבעון למי שפחות מתחבר לגישה האינטנסיבית וארוכת השנים:

EMDR: טיפול שנעשה באמצעות תנועות עיניים וגירוי בילטרלי ונמצא יעיל בטיפול בטראומה וחרדה. ניתן כך להגיע לזיכרון והאירועים שיצרו את הקבעון ולאחסן אותם מחדש במוח. טיפול שהוכח יעיל.

CBT: טיפולי CBT מסוגלים לעזור לייצר יותר גמישות פסיכולוגית ומרחב תגובה על ידי בחינת דפוסי ההתנהגות נוקשים כמו התמכרויות ואלו שמופיעים סביב OCD למשל. אחד הטיפולים שידועים כיעילים לטיפול בנוקשות פסיכולוגית הוא טיפול ACT הנחקר והיעיל, טיפול בקבלה ומחויבות.

לסיכום

קבעון הוא מונח חשוב ומרכזי בתאוריה הפרוידיאנית, והניאו פרוידיאניות, עם זאת יש קושי למחקרים לקשר חד משמעית בין הרגלים או התמכרויות שונות כמו כסיסת ציפורניים לבין קיבעונות בילדות ולכן לא ניתן לקבוע זאת בוודאות.

אם יש לך הרגשה שקשה לך להתבטא, חש עצור וסגור, יש לך דפוסי חשיבה נוקשים, הרגלים שקשה לך להפטר מהם או התמכרויות הרסניות כדאי להיעזר בטיפול CBT מהגל החדש גישות אלו יוכלו לתת מענה ממוקד ויעיל להתנהגויות עם אופי נוקשה ומקובע.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://www.verywellmind.com/what-is-a-fixation-2795188

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן