הבדלים בין טיפול קוגנטיבי לטיפול רגשי (REBT)

אלברט אליס, המציע את שיטת הREBT כטיפול, טוען כי יחסי המטפל עם המטופל אינם צריכים להיות אישיים. לעומתו, אהרון בק שם דגש על מערכת היחסים הטיפולית שבין המטפל למטופל.

הבדלים בין טיפול קוגנטיבי לטיפול רגשי (REBT)

  • אלברט אליס, המציע את שיטת הREBT כטיפול, טוען כי יחסי המטפל עם המטופל אינם צריכים להיות אישיים. לעומתו, אהרון בק שם דגש על מערכת היחסים הטיפולית שבין המטפל למטופל.

  • REBT הינה שיטה אסרטיבית וישירה לעימות עם אמונות; בעוד שהטיפול הקוגנטיבי שמציע בק מתבסס יותר על זיהוי עצמי של אמונות שליליות על ידי המטופל.

  • בשיטת REBT, משתמשים בטכניקות שונות בתלות באישיותו של המטופל; בעוד שבשיטה הקוגנטיבית CBT – , שיטת הטיפול מותאמת אל ההפרעה המסוימת ממנה סובל המטופל.

נשים מחייכות

חוזקות שיטת ה-CBT

1. מודל CBT מתרכז במחשבה האנושית. המחשבות והיכולות הקוגנטיביות אחראיות על הרבה מן ההישגים וההצלחות, לכן עלולות להיות אחראיות גם על הבעיות.

2. מחקרים הוכיחו שכאשר נבדקים אולצו לאמץ הנחות או מחשבות לא נעימות, הם נעשו מתוחים ועצבניים יותר (Rimm & Litvak, 1969).

3. אנשים רבים הסובלים מהפרעות כמו דיכאון או חרדה, היו בעלי תחושת חוסר מסוגלת חזקה. כלומר, האמונות בהן מחזיקים הן של חוסר יכולת (Beck et al., 1983).

4. תרפיה קוגנטיבית CBT הוכחה כיעילה מאד לטיפול בדיכאון ובחרדות (Hollon & Beck, 1994).

עובדים

מגבלות של שיטת CBT

1. התפקיד המדויק של תהליכים קוגניטיביים טרם נקבע. טרם ברור אם מחשבות שליליות או מעוותות הן הסיבה להפרעה הנפשית או התוצאה של הפרעה קיימת.
מחקר שנערך בשנת 1981 ע”י לוינסון, בחן קבוצת מטופלים לפני שהחלו לסבול מדיכאון, ומצא כי אלה שלאחר מכן סבלו מדיכאון לא התאפיינו בחשיבה שלילית יותר מאלה שלא סבלו מדיכאון. המחקר עשוי להעיד על כך שחשיבה שלילית וחסרת תקווה עלולה להתהוות כתוצאה מדיכאון, זאת בניגוד לרעיון שחשיבה זו היא הסיבה לדיכאון.

2. המודל הקוגנטיבי הוא צר יחסית. חשיבה היא רק חלק אחד מהתפקוד האנושי, ויש לקחת בחשבון התבוננות רחבה.

3. מבחינת גישות אתיות מסוימות, שיטת טיפול רגשית עלולה לעיתים להיות ישירה וממוקדת מדי.

מטפלות

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print

דרג את הטיפול

No ratings yet.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן