טיפול קשב וריכוז – מה זה ואיך מטפלים

הפרעת קשב וריכוז הינה תופעה שכיחה ומוכרת בימינו, אל תהסס/י לאבחן ולטפל על מנת למנוע השלכות עתידיות הן מבחינה מקצועית והן מבחינה רגשית.

טיפול קשב וריכוז – מה זה ואיך מטפלים?

מכון חיבורים מציע מגוון שיטות אבחון וטיפול מקצועי שיתן לך את הכלים למצות את הפוטנציאל שלך יחד ולמרות הפרעת הקשב והריכוז.

קיימות מספר הפרעות קשב וריכוז תחת ההגדרה הרחבה, כאשר השתיים המוכרות ביותר ביניהן הן ADD – הפרעת קשב וריכוז ו-ADHD הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות.

תסמינים נפוצים

הפרעת קשב וריכוז ADD – טווח ריכוז קצר ורגישות גבוהה לגירויים, הסחת דעת בקלות רבה, התנהגות חולמנית וקושי להחליט החלטות, קושי בלמידת מיומנויות למידה, קושי בביצוע משימות הדורשות ריכוז למשך זמן וסיום מטלות מורכבות, קושי בשימת לב לפרטים הקטנים, או בראייה רחבה.

הפרעת קשב וריכוז ADHA – חוסר מנוחה כללית או פעלתנות יתר, קושי בביצוע משימות הדורשות ריכוז למשך זמן, שכחנות, אימפולסיביות וקושי בדחיית סיפוקים. מצבי רוח ולעתים שינה לא סדירה, קושי להתרכז בגירוי אחד ושימת לב לפרטים הקטנים, קשיים בארגון וסיום מטלות מורכבות, בזיכרון סדר פעולות, דיבור מהיר ותכוף לפעמים, קושי להתרכז בדבריו של האחר ועוד ועוד.

חושש/ת שהילד סובל מהפרעות למידה? היכנס/י לקרוא מהו אבחון דידקטי

הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים וילדים כאחד

על אף הסברה הרווחת, הפרעות קשב וריכוז מהוות מכשול עבור הסובלים מהן לא רק במסגרות לימודיות, אלא גם בחייהם הבוגרים. לעיתים קרובות מבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מתקשים לתפקד ביעילות במסגרת המקצועית ואף בתחום הזוגי.

כיום ישנה מודעות גבוהה במיוחד לתופעת הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, אולם אנשים רבים עדיין נמנעים מלעבור אבחון מתאים ולקבל טיפול הולם לבעיה למרות שניתן לבצעו כבר מגיל 7.

על אף המודעות הגבוהה לנושא, אנשים רבים מפחדים לעבור אבחון או לאבחן את ילדיהם וחוששים מתוויות לא הוגנות כלפיהם או טיפול תרופתי אגרסיבי.

במרבית המקרים החשש אינו מוצדק ואבחון נכון ומדוייק יכול לסייע רבות לסובלים מהפרעות קשב וריכוז, כמו כן כיום קיימות מגוון אלטרנטיבות המציעות טיפול בהפרעות קשב וריכוז ללא תרופות.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז נחשב כיום ליעיל ביותר ויכול לסייע רבות לסובלים מהפרעה זו. הטיפול מאפשר למטופלים לסגל הרגלי למידה ועבודה מתאימים ולהתמודד בצורה אופטימלית עם חיי היום יום על אף ההפרעה. בנוסף, אבחנה של הפרעות קשב וריכוז וקבלת טיפול מתאים מאפשרת לסובלים מההפרעה לקבל את ההתחשבות הדרושה במסגרות השונות וליהנות מתנאים המתאימים ביותר עבורם.

ישנם מגוון טיפולים שנמצאו כיעילים ביותר בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. מכון חיבורים מבצע טיפולים מסוג זה בתוכם נכללים בין היתר טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול פסיכולוגי בשילוב ביופידבק וטיפול זוגי או משפחתי במידת הצורך.

במידת הצורך קיימת האפשרות לטיפול תרופתי בהפרעות קשב וריכוז אשר נחשב ליעיל. על אף החשש מפני טיפול תרופתי חשוב לדעת כי כיום ישנן תרופות רבות המיועדות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז וניתן בקלות להתאים תרופה מתאימה שלא תוביל לתופעות לוואי מיותרות. התאמת טיפול תרופתי נעשית גם היא על ידי פסיכיאטר ומבוצעת תוך התאמה זהירה של סוג התרופה והמינון הדרוש.

ראו גם: טיפול בחרדות

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print