רשתות חברתיות והשפעתן על בני נוער בעידן הלייק

תוכן עניינים

התמכרות, התעללויות, שיימניג וחשיפה לתכנים לא מותאמים הם רק חלק מההשלכות המסוכנות של רשתות חברתיות על בני נוער ומהוות אתגר להורים מבולבלים, שבעצמם מתקשים להתנתק מהפיד והסטורי. מה הן השפעות העידן הטכנולוגי על בני נוער הגדלים לתוכו ואיך נוכל בכל זאת להתמודד עם ההשלכות?

גיל ההתבגרות המאתגר

גיל ההתבגרות נחשב מאז ומתמיד לשלב התפתחותי מאתגר בשל אינטנסיביות השינויים הדרסטיים המתחוללים בכמה מישורים במקביל- פיזי, חברתי, נפשי קוגניטיבי ומיני. ישנה תחושה אשלייתית למתבגר שהוא כבר בוגר לגמרי, מסוגל להחליט לבד ולהתמודד עם הכל אך בפועל,  המוח טרם סיים להתעצב סופית ולגירויים חיצוניים ישנה השפעה מכרעת על אישיותו הנבנית. בני נוער מתאמנים לראשונה על יצירת קשרים עמוקים ובעלי אופי אינטימי, מגבשים את העדפתם המינית. יש רגישות גבוה לביקורת ונטייה לבושה בשל תחושות חדשות של מיניות וחוסר יציבות במצבי הרוח, הנובע אף הוא בעקבות השינויים ההורמונליים. בשל עובדות אלו, בני נוער מהווים אוכלוסייה בעלת סיכון גבוה יותר לפתח הפרעות נפשיות כגון הפרעות אכילה והתמכרות לחומרים ממכרים.

השפעתן של רשתות חברתיות על הנפש

רשתות חברתיות משמשות אותנו לצרכים שונים בעשורים האחרונים, הן ממלאות פונקציות חברתיות שונות, עוזרות לנו להתחבר ולהכיר אנשים אחרים ללא תלות במיקום ומרחק. ופותחות אותנו לעולמות תוכן חדשים. שאלה חשובה שנשאלת כאן היא האם הרשת החברתית היא כלי בידנו או שמא כבר מזמן אין לנו שליטה ביד שנשלחת לטלפון ולוחצת על הסמל הכחול סגול? שאלה חשובה נוספת היא מה ההשפעה ארוכת הטווח של רשתות חברתיות על הנפש ובייחוד זו של בני נוער, להם פגיעות גדולה יותר בשל אופיים המתגבש. מחקרים שונים בתחום הפסיכולוגיה מצביעים על כך שדווקא אופן השימוש של אנשים ברשתות חברתיות, הוא בעל המשקל מבחינת ההשפעה על הנפש ולא כמות הזמן של השימוש. חוקרים תיארו את התופעה בתור רמת מושקעות רגשית בתקשורת ואקטואליה והראו כי מי שמייחס לרשתות החברתיות ערך גבוהה מאד, מתעמק ומקפיד להתעדכן תכופות יחווה השפעות גדולות יותר על בריאותו הנפשית כתוצאה מהשימוש מאשר אדם אחר. אין ספק שיש צדדים חיוביים מאד לרשתות חברתיות, עם זאת שימוש לא מושכל בהן עלול להיות מזיק והרסני.

ההשלכות של רשתות חברתיות על בני נוער

ישנם מספר היבטים שיכולים להיות משמעותיים בהשפעתם על בני נוער הקשורים בשימוש ברשתות חברתיות.

האם הרשת היא באמת חברתית?

השימוש ברשתות חברתיות מקנה לנער תחושה שהוא נמצא באופן תמידי באינטראקציות חברתיות כאשר הלכה למעשה, הוא יכול לחוש בודד בעולם הפיזי. נערים לומדים שעל מנת לקבל הכרה ותשומת לב חברתית עליהם להיחשף כל הזמן ולפרסם את עצמם, לכל אחד יש במה אישית שזה דבר חיובי אבל בתור בני נוער שעדיין לומדים את העולם של המבוגרים, זה יכול להוביל לתפיסה חברתית מעוותת, לחוסר ביכולות לתקשורת אנושית בריאה ותפיסה שבמסגרתה צריך כל הזמן לחדש ולשווק את עצמי על מנת להתקבל חברתית.

סיכון לבריאות הנפשית

מחקרים רבים הוכיחו את הקשר בין פגיעה בבריאות הנפשית של בני נוער לבין שימוש אינטנסיבי בעל אופי התמכרותי ברשתות החברתיות כמו למשל ההשפעה על דימוי הגוף שטרם התגבש. [1]. מחקר אחר מציין את החשיבות של התערבות ההורים והצורך בגורם מבוגר שיתווך את הנושא לבני נוער שבהעדרו יש סיכון לפגיעה נפשית [2]. שימוש מוגזם או עיסוק בתכנים פוגעניים ולא מותאמים עלול להשפיע עמוקות על הנערים ולפגוע בהם בהיבטים נפשיים, לעורר חרדה דיכאון ועוד.

התעללות, אלימות ובריונות ברשת

נושא זה מתקשר לסעיף מעלה, שימוש לא הולם ברשת החברתית שעלול להוביל לפגיעה חמורה חברתית ונפשית בילד. רשתות חברתיות נותנות במה להכל, ובהעדר פיקוח או השגחה של דמויות מבוגרות, הבריונות ברשת, התעללות, “שיימינג” והשמצות עלולים לפרוח. כאשר מדובר בבני נוער הסיכון כפול ומכופל. ניתן למצוא את כל סוגי ההתנהגויות של בני הנוער ברשתות חברתיות, החל מחרמות כאשר מדירים ילד ממרחב דיגיטלי כמו קבוצה סגורה, דרך הפצת שקרים או חומרים שנועדו לבייש את הנער (שיימינג) הפצת שמועות ועוד. נראה שמספר הילדים שנוטים לפגיעה עצמית בגלל מקרים של התעללות ברשת חברתית עלה. התופעה היא הרסנית וקשה להתמודדות,.חשוב לציין שיש חוק נגד התופעה וזו נחשבת לעבירה פלילית שניתן להגיש תלונה בגינה למשטרה. בהרבה מקרים ההתעללות היא פיזית ונפשית, מתחילה במרחבים הפיזיים ואז נמשכת גם בדיגיטליים. [3].

התמכרות

אין ספק, הרשתות החברתיות בנויות ככה שיגרמו להתמכרות, גם כאן, בני נוער הם הראשונים “ליפול ברשת” בהעדר תמיכה והתערבות הורית. הם מסוגלים לבלות שם שעות בלי לשים לב, וההשפעה על חייהם בשל כך היא עצומה.

היחשפות לא מבוקרת לסכנות

הרשתות החברתיות מכילות את כל סוגי הטיפוסים ולא תמיד בעלי אינטרסים חיוביים.בין אם מדובר בהונאות כספיות, פיתויים שונים או חלילה עברייני מין. בני נוער נמצאים ממש בתפר בין ילדים לבוגרים, הם עדיין לא פיתחו מנגנוני שיקול דעת טובים מספיק יש בהם תום וסקרנות עזה להתנסות, מרחבי הרשת יכולים להיות עבורם גם סכנה מבחינה זו.

דרכי ההתמודדות

אחד הגורמים שמאפשרים את קיום ההתנהגויות חסרות השליטה של בני נוער ברשת החברתית היא היעדר מודעות והתערבות הורית. בהרבה מקרים, הנער מדיר את הוריו או שהם בוחרים להתרחק ולתת לו פרטיות. ישנם מקרים בהם אם ההורה רק יציץ במתרחש אצל בנו, הוא לא יוכל להישאר אדיש. יש תכנים מורכבים, מחשבות והגיגים שהם חולקים שם שעלולים לספר על קושי ומצוקה שההורים לא היו מודעים אליהם כלל או לחלופין לגלות שבנם בעמדה של הפוגע. בכל מקרה, יש לפעול בחכמה כאשר ניגשים לנהל תקשורת סביב הנושא עם בני הנוער מפני שזה עלול להיות טעון עבורם. יש להיות מונחים על ידי הכוונה להוות להם משענת וגורם סמכותי, שיכול לעזור ולתמוך בהם. יש להטמיע אצל בני הנוער מסר מראש, שאתם שם עבורם לכל מקרה, ללא שיפוט.

ואם כבר בגבולות עסקנו, חשוב מאד לקבוע יחד איתם היכן הם עוברים ומה יעזור להם לעמוד בהסכמים שתעשו איתם. הסכמים לגביי מינון השימוש ואופיו.

לצערנו, בהרבה מקרים בפועל, להורים אין באמת יכולת לשלוט ולפקח באמת מה קורה שם בין כתלי הרשת החברתית, לכן ההמלצה מעל הכל היא מראש לטפח אצל הילדים חוש צדק חזק, יכולת הבחנה בין פסול ולגיטימי, ובעיקר תחושת מסוגלות – שהם ידעו לעשות את הדבר הנכון בשעת מצוקה וצרה, לפנות אליכם ולסמוך על עצמם בהפעלת שיקול דעת. זרעים מסוג זה שתזרעו בהם מבעוד מועד – יניבו פירות בהמשך גם בבגרותם.

התערבויות מקצועיות

הדרכת הורים

יכולה לקדם מראש תקשורת מקרבת ובריאה עם הנער. היחסים של הרבה הורים וילדיהם בגיל ההתבגרות משתנים משמעותית ולעיתים ההורים נשארים חסרי אונים בתקשורת, מופעלים מכעס ומבולבלים. יחסים קרובים או לפחות, לא מורכבים עם בני הנוער משאירים להם פתח לסמוך עליכם ולפנות אליכם בשעת מצוקה או לשתף אתכם באופן שוטף בצורה נינוחה במתרחש ברחבי הרשתות. בהדרכת הורים הפגישות נערכות רק עם ההורים, לומדים יחד את הילד והיחסים ואת הדרכים הבריאות ביותר לתקשר איתו ולהגיע להבנות ופתירת קונפליקטים.

טיפול פסיכולוגי

במקרים בהם ישנה מוכנות אצל בן הנוער, אם הוא/היא חוו התעללות או טראומה הקשורה ברשתות חברתיות, בין אם דימוי הגוף שלהם נפגע בשל החשיפה לרשת החברתית או פשוט ישנו קושי לעבד באופן מודע מה קורה לו בעת החשיפה לרשת החברתית, אנו ממליצים לפנות לטיפול פסיכולוגי תומך. טיפולים מותאמים לנוער יכולים להיות CBT או טיפולים באמצעות אומנות.

ב”מכון חיבורים” מוצעים טיפולים פסיכולוגיים הניתנים על ידי מטפלים בעלי נסיון עשיר בטיפול בבני נוער במגוון גישות ובייחוד בגישות מעולם הCBT. כמו כן, ניתנות גם הדרכות וייעוץ להורים שחווים אתגרים וקשיים הקשורים לגיל ההתבגרות,.

אתם מוזמנים לקבל ייעוץ והכוונה על מנת להתאים עבורכם את תכנית הטיפול המתאימה.

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

דילוג לתוכן