fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

שיטת 12 הצעדים

כותב:
תוכן עניינים

בתחומים רבים בחיינו, אנו נוטים להתמודד בשיטת “צעדים קטנים”- צעד אחר צעד, כשכל צעד הוא מטרה קטנה המוביל למטרה גדולה.

התמודדות עם התמכרות אינה שונה במובן הזה, ואת זה הבינו אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) כבר בשנת 1938 (!). לכן, נוסדה שיטת 12 הצעדים להתמודדות עם התמכרויות שונות. מהי בדיוק שיטת 12 הצעדים? מהם הצעדים? כיצד נזהה מכור נקי? כל התשובות במאמר

מהי שיטת 12 הצעדים?

שיטת 12 הצעדים נוסדה על ידי אלכוהוליסטים אנונימיים (AA), על מנת לסייע לאנשים להתמודד עם התמכרות לאלכוהול. כיום, השיטה מיושמת להתמודדות עם התמכרויות שונות. התכנית מבוססת על 2 אמונות: אנשים יכולים לעזור זה לזה להיגמל, גמילה כרוכה ב”כניעה לכוח עליון”. אמנם, לרוב כוח עליון משויך לאמונה דתית או רוחנית כלשהי, אך הכוונה היא למקור מסוים עליו ניתן להישען בתהליך הגמילה. לכל אחד, יש את הכוח העליון שלו- עבור חלק, מדובר בבורא עולם ועבור חלק הקהילה וקבוצת התמיכה תשמש כמשענת.

ובנוגע לאמונה הראשונה- זו בדיוק הסיבה שהקבוצה מורכבת ממכורים בלבד. הרעיון הוא שאנשים מסוימים, שסבלו מהתמכרות, יכולים לעזור זה לזה לצאת מהמצב הסבוך שמוכר להם באופן אישי וכל כך קרוב.

מה כוללת תכנית 12 הצעדים?

הודאה כי ההתמכרות חזקה מאיתנו ואנו חסרי אונים מולה:

נכון, הצעד הראשון עלול לגרום לנו להרים גבה ולשאול “למה שאני אגיד שאני חלש אם אני רוצה להתחזק מול קושי מסוים?” אך נהפוך הוא, הודאה בחולשות שלנו והכרה כי מדובר במצב מורכב, מאפשרת לנו לקבל עזרה ממקום נקי ופתוח יותר ולהמשיך בתהליך הגמילה והשיקום.

אמונה כי כוח עליון (הכוח בו אנו מאמינים) יכול לסייע:

מתוך הכנות וההודאה בחולשה בצעד הראשון, מגיע האור של הצעד השני. אמנם אנו חסרי אונים מול ההתמכרות, אך יש מזור, יש דרך לצאת, יש מי שיעזור ואנחנו לא לבד.

העברת השליטה לכוח העליון:

לאחר שהודינו כי יש מי שיכול לעזור, אנחנו מעבירים אליו את השליטה בסיטואציה ונותנים לו לחלץ אותנו מהבוץ.

צוללים לעומק- קיום חשבון נפש כנה:

החיים לצד ההתמכרות עלולים להניב אתגרים רבים ומצבים המצריכים התבוננות פנימה וחשבון נפש. לא מדובר בהלקאה עצמית, להפך, חשבון הנפש מטרתו לאפשר יצירת דרך חדשה ועמוסת תובנות מהמסע.

שיתוף והודאה בהתמכרות בפני הכוח העליון, עצמנו ואדם נוסף:

השיתוף מייצר שיח, מייצג אמת. פה אנו מודים בפני הכוח העליון (השם, הקבוצה וכו), בפני עצמנו ובפני אדם נוסף כי מדובר בהתמכרות.

מוכנים לתת לכוח עליון לשחרר אותנו מהפגמים שלנו:

בצעד זה יש לקיחת אחריות, אנו מוכנים להתמודד עם הפגמים שלנו.

מבקשים מהכוח העליון להסיר את הפגמים שלנו:

אנו מודעים לקיומם ומוכנים לשחרר אותם, אך מזכירים לעצמנו שלא בידינו הכוח לכך ופונים לכוח עליון. ערך הצניעות מהווה מעלה חשובה בשיטת 12 הצעדים ופה הוא מתבטא בצורה מובהקת.

רושמים את העוולות שגרמנו לאחרים ומוכנים לכפר עליהן:

שלב חשוב הוא הבנה כי ככל הנראה פגענו באנשים בדרך. עלינו לייצר רשימה, להבין במי פגענו, כיצד ומהי הדרך לכפר על כך.

יצירת קשר עם האנשים בהם פגענו, חוץ ממקרים בהם הם עלולים להזיק או לפגוע בנו:

הצורך בכפרה חשוב, והרצון לתיקון הסדק שיצרנו הוא מצוין, אך חשוב לשים לב למקרים בהם הצד השני עלול להגיב בחומרה.

קיום חשבון נפש מתמשך והודאה בטעויות:

התמודדות עם התמכרות לא נגמרת ברגע, ויש כאלה שיגידו כי אינה נגמרת לעולם. לכן, השיטה מאמינה בחשבון נפש תמידי, בתהליך מתמשך ומעגלי, בהתמדה והקשבה.

יצירת קשר עם הכוח העליון- תפילות, מדיטציות ושיחות:

התכנית מאמינה ביצירת קשר עם הכוח העליון שלנו, בחיבור רגשי שמאפשר בסיס טוב להישענות ואמון.

העבר את זה הלאה:

לאחר שיישמנו בעצמנו את השיטה ואנו קוצרים את פירותיה, עלינו להמשיך את מעגל העזרה ולעזור למכור אחר להיגמל. בכך התכנית מייצרת קהילה של סיוע הדדי ויישום אמונותיה.

השיח העולה מן הצעדים מאופיין ברוחניות רבה שיכולה לייצר רתיעה מסוימת (בקרב מי מאיתנו שלא מתחבר לדת/אמונה/רוחניות). חשוב שנזכור, כי בכל אחד מאיתנו מתקיימת אמונה מסוימת שנותנת “דרייב” והרעיון הוא למצוא את הכוח המסוים הזה. הכוונה כאן לכח שהוא גדול מאיתנו כמו שאנו רואים בילדות את הורינו, הקבוצה או הקהילה. כלומר, להיתמך על ידי השיטה בפן שאיננו קשור באמונה דתית כזו או אחרת.

מיהו מכור נקי?

או במילים אחרות, איך נדע שהשיטה עובדת?

“הניקיון הוא חופש, אני אף פעם לא הייתי חופשי” זהו ציטוט מתוך כתבה של כאן 11, המתארת במדויק את משמעות המכור הנקי.

המשמעות של מכור נקי, היא אדם שלא משתמש בחומר אליו הוא התמכר ולרוב גם בחומרים בעלי השפעה דומה. למשל, אנשים שהיו מכורים לסמים לרוב יתרחקו גם מאלכוהול או מחומרים משני תודעה אחרים.

חשוב להבין כי התמכרות היא סוג של הפרעה. לא מדובר בצורך שניתן לשליטה ופעמים רבות, על אף הרצון העז להפסיק, ההתמכרות חזקה מהכל. אדם שנגמל לא יכול לחזור להשתמש במינונים נמוכים יותר, ולכן ההתנזרות והשינוי הקיצוני נחוצים לשם גמילה ושינוי הרגלים.

מהם הסימנים המעידים על התמכרות?

פגיעה באורח חיים:

ההתמכרות והעיסוק בה עוברים בהדרגה (או שלא) לראש סדר העדיפויות על פני זוגיות, משפחה, עבודה ותחביבים. מערכות היחסים נפגעות הקריירה והעיסוקים האחרים.

חוסר שליטה:

אלכוהול וסמים אינם בריאים לגוף אך במידה נשלטת ומדודה הנזק שלהם עשוי להיות זניח ולא מורגש. התמכרות לאלכוהול, מתבטאת בצורך שרק הולך וגובר לשתייה בעיתויים לא ראויים ובכמויות שעלולות לגרום לערפול קשה ואובדן עשתונות.

הכחשה:

“אני לא מכור אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה, אני פשוט לא רוצה” הכחשה היא חלק מהתמודדות עם התמכרות.

“קריז”:

המונח השגור והעממי שמתאר שינויים פיזיים ורגשיים עזים המלווים את ההפסקות בין השימושים. הגוף רגיל לחומר מסוים ומייצר תגובות קשות כאשר אינו מסופק.

לסיכום…

מכורים רבים מתמודדים עם חוסר הבנה של הסביבה המצפה מהם “פשוט להפסיק”. זהו העניין, לא מדובר בתהליך פשוט או בהפסקה. מדובר במסע מורכב, מאתגר ובגמילה מוחלטת. זאת כיוון, שהתמכרות מחייבת התנזרות מוחלטת וסיוע בגמילה ממנה.

לשם כך נוסדה תכנית 12 הצעדים המסייעת בדיוק במטרת הגמילה, מעניקה את הכלים הרגשיים והפרקטיים לגמילה ומייצרת קהילה תומכת של מכורים לשעבר. השיטה מיושמת ברחבי הארץ במרכזי גמילה שונים ומסייעת לרבים להתמודד עם ההתמכרות ולצאת דרך חדשה ונקייה.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

https://americanaddictioncenters.org/rehab-guide/12-step

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן