fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

שליטה עצמית

כותב:
תוכן עניינים

“רק עוד ביס אחד מהעוגה”, “היה לי קשה להתאפק אבל בסוף לא הערתי לה למרות שהייתי ממש עצבני”.

כשאנחנו מקשיבים לאדם אחר ומתאפקים לא לענות גם כשאנחנו ממש רוצים, כשיש לנו את הבשורה הכי משמחת אבל אסור לנו עדיין לספר אבל וכשאנחנו מצליחים לא לקלל על הכביש להמתין בתור בסבלנות (עד גבול מסויים). איך מפתחים שליטה עצמית טובה יותר ומה החשיבות שלה? איך שליטה עצמית מתקשרת לרווחה נפשית ותחושת מסוגלות?

מהי שליטה עצמית?

בכולנו קיים מנגנון לשיטה עצמית שמתפתח ומשתכלל עם ההתבגרות. שליטה עצמית היא מה שגורם למסוגלות לווסת ולמתן את התגובות שלנו כלפי הסביבה כדי להתאים את עצמנו לקודים והנורמות החברתיות. כיוצרים חברתיים בני האדם שואפים להתאים את עצמם להתנהגויות החברתיות הרצויות ולהימנע מאלה שאינן מקובלות. על מנת לתפקד, לווסת צרכים בסיסיים או משניים ולבנות חוסן נפשי עלינו לרכוש יכולות של שליטה עצמית.

 

חשיבותה של שליטה עצמית בחיינו

ישנם מחקרים שהצביעו על קשר בין שליטה עצמית לרווחה אישית וליכולות של אמפתיה [1] [2]. בנוסף, אנשים בעלי שליטה עצמית טובה מסוגלים להגביר את רמת הפעילויות הרצויות בחיים שלהם וישמרו טוב יותר על חיים מאוזנים, למשל פעילות גופנית, אכילה מסודרת ובריאה, ויתור על הרגלים רעים או שמירה על מינון נכון שלהם, ועוד. שליטה עצמית עוזרת לנו להשיג מטרות שאנחנו מציבים לעצמנו בטווח הרחוק, משפרת את ההערכה העצמית ותחושת המסוגלות.

מסוגלות להתעלות על דחפים מידיים שבאים על חשבון מטרות לטווח הרחוק היא אחד המאפיינים המזוהים עם אנשים שנחשבים בתרבות שלנו כמצליחנים. עצם ההתגברות וההתעלות על פיתויים רגעיים היא בעלת תגמול משמעותי –  מחקרים הראו שאנשים בעלי יכולות של שליטה עצמית גבוהה יותר שבעי רצון מחייהם ומרגישים תחושות של סיפוק ומשמעות. [3]

 

חוסר שליטה עצמית או קיום שלה

שאלה שמעסיקה רבים- עד כמה עליי לשלוט בעצמי ולחשוב על מה ההשלכות בעתיד ועד כמה פשוט להרפות ולהנות מהרגע הזה וממה שהוא מציע לי?

כדי לענות על השאלה חשוב להכיר את כל הצדדים של שליטה עצמית, את ההשלכות של חוסר שלה, ולזהות עד כמה היא קיימת אצלנו. אנשים בעלי חוסר שליטה עצמית נוטים להיכנע לעיתים קרובות לדחפים האימפולסיביים. מי שמנוהל על ידי הדחפים האלה בעיקר עלול לעשות בחירות שעלולות לפגוע בו או באחרים ולהגיב בצורה קיצונית או אמוציונלית כאשר מבוקשם לא נענה.

שליטה עצמית לא קיימת בינקות, היא יכולת נרכשת וחשובה שמתפתחת עם הגיל. במצבים קיצוניים חוסר שליטה עצמית עלול להוביל לתגובות אלימות ושימוש בדרכי התמודדות לא בריאות שעלולות להזיק לאדם ולסביבתו.

 

הקשיים הטמונים בשליטה עצמית

על אף התגמול המשמעותי של היכולת להיות בשליטה עצמית גם לעודף בשליטה עצמית עלולים להיות מחירים. למשל:

  • הגבלת העוצמה של התגובות הרגשיות. אנשים בעלי שליטה עצמית חזקה חווים את החיים כפחות אינטנסיביים רגשית אבל מהצד השני גם עלולים לסבול מקשיים בהבעת רגש ואדישות. אנשים שסיגלו לעצמם נטייה לשליטה עצמית קיצונית עלולים להיות עצורים יותר ומתוחים לגביי תקשורת חברתית שנוגעת להבעה ורגש.
  • במבט לאחור על חייהם, היו אנשים שהביעו חרטה על שליטה עצמית יתרה ועל כך שלא ביטאו את עצמם יותר בחופשיות.
  • מאפיין נוסף של בעלי שליטה עצמית יתרה היא הנטייה לסמוך רק על עצמם וכשזה נוגע למשימות החיים ובעבודה זה עלול ליצור עומס מתח ושחיקה לאורך זמן.

ישנם מאפיינים נוספים ואלו רק חלק מהם. חשוב לשמור על איזון בכל הנוגע לשליטה עצמית ולמצוא את הדרך להתבטא בחופשיות אבל בצורה מתאימה ומווסתת שלא תפגע בעצמנו ובסביבה.

 

שליטה עצמית אצל ילדים

שליטה עצמית וויסות הן הדרישות הראשונות בהן ילד נתקל בעת התבגרותו, מידת היכולת שלו לנהל את הדחפים שלו תשפיע על יכולת ההסתגלות החברתית שלו. מחקרים הראו שמידת ההצלחה לבצע משימות חיים שונות קשורה בצורה משמעותית במידת השליטה העצמית של הילדים. [4]

שליטה עצמית אצל ילדים מאפשרת להם ליצור שיתופי פעולה עם אחרים, להיות מסוגלים להכיל תסכולים ואכזבות ולפתור בעיות.  חשוב ללמוד איך לעזור לילדים לפתח את היכולת החשובה הזאת למען בריאותם תוך שמירה על האמת החיוניות והספונטניות שלהם. חשוב להתאים את המשימות והאחריות שאנחנו נותנים לילדים לגיל שלהם, כדי לייצר אצלם חוויות של הצלחה ומסוגלות שיחזקו את הדימוי העצמי ויזרעו בהם את האמונה שהם מסוגלים לשלוט בעצמם ולחיות בצורה בה הם מאמינים ורוצים.

טיפים להשגת שליטה עצמית

אולי השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו לפני שאנחנו מבקשים לעצמנו יותר שליטה עצמית היא מה אנחנו רוצים להשיג? כאשר אנחנו  מציבים לעצמנו מטרות ויעדים גם אם הם קטנים, בין אם הם נוגעים להתפחות אישית או חומרית אנחנו יכולים למצוא בעצמנו הרבה יותר כח רצון ושליטה עצמית.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לפתח שליטה עצמית בדרך להשיג את מה שאתם מייחלים לו:

  • מצאו מוטיבציה יום יומית שתעזור לכם לקום בבוקר. התחברו לחיים מחדש- מה מחייה אתכם? מה מסב לכם הנאה? אהבה? כושר? ריקוד?
  • לכו לישון מוקדם, והשיגו שינה טובה בלילה. תפקודי המח משתפרים כשהגוף נח בשעות מסוימות וכמות זמן מספקת.
  • היתאמנו על וויסות עצמי בצעדים קטנים, כמו למשל לשים לעצמכם גבול עם מתוקים או להימנע מרכילות ולשון הרע.
  • פעילות גופנית והתמדה בה. פעילות גופנית שמפיקים ממנה הנאה ותגמול יכולה לתרום רבות למצב הרוח ולשפר את תחושת המסוגלות ושליטה עצמית, קל להתמיד במה שאוהבים.
  • שימו לב מתי ומה גורם לכם לדחות או להתעצל בהוצאה לפועל של מה שחשוב לכם.

פיתוח שליטה עצמית בעזרת טיפול

על ידי פסיכותרפיה ניתן להעלות את רמת המודעות העצמית, ההערכה העצמית ולהעמיק את הקשר עם עצמנו. על ידי פיתוח איכויות של קשב פנימי ומציאת משמעות דרך טיפול אפשר לחזק את תחושת המסוגלות ולהבין טוב יותר מה מניע אותנו לפעול ומאידך מה מחליש ו”מכבה” אותנו. , טיפול רגשי  היא דרך מצוינת לברר מה הם הערכים, המוטיבציות ומה חשוב לנו באמת בחיים אחד הטיפולים היעילים להגיע לתובנות האלה הוא טיפול בקבלה ומחוייבות ACT , הוא עוזר לנו לפתח גמישות מחשבתית והיכרות פנימית מעמיקה עם עצמנו. בטיפול ניתן לפתח את היכולת ליצור מרווח נשימה בין גירוי לתגובה, בין מחשבה לרגש, להתבונן עליהם ועל ידי זה ליצור שליטה עצמית טובה יותר.

לסיכום

מידת השליטה העצמית משתנה מאדם לאדם והיא תלויה במשתנים רבים כמו האופן שבו חונכנו, איזה ערכים ספגנו בבית ומחוצה לו ועוד. הבשורה הטובה היא ששליטה עצמית גם תלויה במניעים ובכוונות שאנחנו רוצים להטמיע בחיינו.

במכון חיבורים אנחנו עוזרים לחבר אנשים מחדש לערכים שלהם, למצוא מה הם באמת רוצים לשנות בחייהם ולהתקרב לאמת הפנימית שלהם. מטפלי המכון מסוגלים לעזור במצבי חוסר שליטה עצמית שונים שפוגעים בתפקוד וברמת החיים. מטפלי המכון בעלי תארים מתקדמים ונסיון עשיר.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן