fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

תכונות אופי: כל התכונות השליליות והחיוביות

כותב:
תוכן עניינים

תכונות אופי הן קווי המתאר האישיותיים שלנו ותוצר של מטען גנטי ולמידה סביבתית נרכשת. תכונות האופי יכולות לקבל פרשנות כתלות בהקשר, עם זאת ישנן תכונות שעליהן יש הסכמה כוללת בקשר להיותן חיוביות ויעילות או לחלופין בלתי מסתגלות ושליליות. ערכנו רשימה של תכונות אופי שחשוב להכיר ולגלות אילו מהם מאפיינות אתכם יותר, אילו כדאי לשמר ועל אילו כדאי לוותר.

מה הן תכונות אופי?

על פי ההגדרה המונח אופי מתייחס לסך כל התכונות של אדם שיוצרות יחד את מיבנה האישיותי שלו ובאות לידי ביטוי דרך התנהגותו ובחירותיו. תכונותיו של אדם יכולות להיות מולדות עם בסיס גנטי או נרכשות ותלויות תרבות סביבה ואירועי חיים. תכונות האופי משפיעות על אופני החשיבה כמו גם על תחושות ורגשות  האדם.

תכונת אופי- מה קובע אם היא חיובית או שלילית?

תכונת אופי מקבלת פרשנות חיובית או שלילית באופן התלוי בהקשר ובמינון בו קיימת התכונה אצל האדם. דוגמא לכך היא  קור רוח הוא חשוב בתפקוד במצבי לחץ עם זאת, ישנם מצבים בהם התכונה הזאת איננה עולה יפה כמו מטלות ועבודות שונות הדורשות זריזות ואנרגטיות. תכונות האופי לרוב מגיעות בזוגות, הפכים משלימים, למשל יהירות וענווה, ענווה מתפרשת תרבותית כתכונה חיובית ויהירות כשלילית, עם זאת, ישנם מצבים בחיים בהם אדם צריך להציג את עצמו ו”לשווק” באור חיובי ומעט יהירות תוכל לקדם אותו.

בבסיסן של תכונות האופי ישנה הנפש שלנו והמשתנים שלה, רמת חוסן נפשי, ערך, דימוי ובטחון עצמי הם אלו שישפיעו על מינון, רכישת יכולות ותכונות אופי ואופני ההתמודדות בפגישה של האדם עם החיים.

תכונות חיוביות

הנה כמה תכונות אופי חיוביות ויעילות אם יופיעו במינון נכון:

חמלה– מכילה בתוכה את היכולת לקבל, לאהוד ולאהוב ביחד. ” דלאי למה: “מי שאין לו חמלה עצמית, לא יכולה להיות לו חמלה על האחר”.

עדינות– מערכת היחסים שלנו עם עצמנו ועם האחר צריכה להיות מלווה במידה של עדינות וחסד. להבדיל ממה שנהוג לחשוב בתרבות אין חולשה בעדינות, היא תכונה חשובה המאפשרת לנו להעמיק את החיבור עם עצמנו ועם הסובב אותנו.

אינטליגנציה על כל סוגיה– תבונה רגשית, חברתית ואנליטית. אלו תכונות מוערכות תרבותית, יעילות ונחוצות מאד לאורך חיים. יש שיטענו שחכמת יתר מביאה איתה הרבה סבל ומחשבות מייסרות, אך מצד שני תבונה ותובנה יכולות לשחרר אותנו עם נדע לעבוד איתן ולהתפתח באמצעותן.

יושר ואמינות– תכונות חשובות לקיום מערכות יחסים בריאות. אדם אמין וישר יהיה אהוד חברתית ומוערך.

ענווה– יותר קל לרוב בני האדם להתחבר אנשים ענווים. ענווה מעידה על תפיסה של אדם אשר לא חש עליונות מאחרים, תכונה זו היא אחת התכונות בעלות הנעלות בדתות שונות כמו יהדות.

אותנטיות– לרוב מעידה על חוסן פנימי בריא. יותר קל לאנשים להתחבר לאנשים אותנטיים, לרוב מי שיש לו חושים בריאים יחוש כאשר אדם אחר לובש מסכות או מזייף. אותנטיות גם מתייחסת ליכולת להישאר בקשב פנימי ולפעול בעולם מתוך נאמנות לאמת פנימית.

אסרטיביות– מעידה על אדם בעל דעתנות, יכולת הנהגה וחוזק. אסרטיביות מאפשרת להוביל אחרים, להציב גבולות ולשכנע ולהשרות על האחר תחושה של ביטחון. אסרטיביות מונעת מביטחון עצמי גבוה.

חברותיות– יש אנשים חברותיים יותר או פחות, יש מצבים בהם קל להיות חברותי יותר כמו מסיבה או מצבים בהם חשים נינוחות. אנשים עם נטייה לחברותיות ירכשו חברים יותר בקלות מאחרים.

סתגלנות– מכילה בתוכה גם גמישות אישיותית ומחשבתית, אדם הנוטה להסתגל מהר למצבים מאתגרים ושינויים.

יעילות– יכולת לבצע מטלה או משימה על הצד הטוב ביותר ובזמן הקצר ביותר. אנשים בעלי יעילות יהיה קל יותר לתפקד במצבי חיים שונים הדורשים זאת.

נדיבות– רוחב לב, נתינה. בבודהיזם נתינה הוא אחד הערכים הנעלים ביותר (“דאנא”), האמונה היא שכאשר אני נותן יש לי יותר.

כושר הבעה גבוה– יכולת לבטא את הצרכים, הרצונות והאמת הפנימית באופן מיטיבי, מקלה על אנשים להתנהל חברתית ובין אישית כאשר הם רוצים להביע את עצמם במילים.

סבלנות ואורך רוח– מורכבת מרמת היכולת להכיל מצבים מתוחים, עמומים, המתנה למשהו וויסות עצמי. מי שניחן באורך רוח מסוגל להתמודד טוב עם המתנה ועם הפגישה עם מצבים בהם הברים לא קורים כפי שתיכנן או רצה.

סובלנות וקבלה– הכל מתחיל בקבלה עצמית וסובלנות המופנית פנימה. אדם יכול לקבל את האחר רק עד כמה שמצליח לקבל את עצמו. סובלנות לאחר ולשונה היא מעלה גבוה ומעידה על אינטליגנציה רגשית גבוה ואמפתיה.

אופטימיות- מאפשרת לצפות לטוב ביותר. ידוע כבר הרבה שנים שהנטייה הטבעית של בני האדם היא להטיה שלילית של התודעה, כלומר, לתת תשומת לב ומשקל גדולים יותר לשלילי. על מנת להטות את החשיבה למקומות חיוביים לפעמים נדרש תרגול אך יש מי שנטייתו הטבעית היא אופטימיות, תכונה שבהחלט משפרת את איכות החיים.

אמון – מתקשרת קצת לאופטימיות. אמון לא מתבטא רק ביכולת לסמוך על האחר, זו תכונה הקשורה ביכולת שלנו לשים מבטחינו בעתיד הקרוב והרחוק, האמון שהדברים יסתדרו. תכונה זו מבוססת על ההיסטוריה שלנו וכמות הפגיעות באמון שספגנו במשך חיינו. אלברט איינשטיין אמר שההחלטה החכמה ביותר שאדם יכול לעשות היא להחליט שהעולם הוא מקום ידידותי, טיפוח אמון בחיים ובאחר דורשת תרגול אבל אפשרית.

אמפתיה– אמפתיה זו תכונת יסוד שניצניה נראים עוד בגילאי הגן ברמות שונות. לא כולם מפתחים מנגנוני אמפתיה זהים והדבר תלוי בתנאים ונסיבות החיים שהאדם פגש. אמפתיה מאפשרת לנו לחוש מה שהאחר חש ומתוך כך להפגין כלפיו חיבה ואהדה.

נחישות– זאת איכות חשובה שמצביעה על כוחות נפש. אדם נחוש יחתור להשגת המטרות שלו ומימושן בהתמדה ועקביות.

יצירתיות– יצירתיות היא כל מה שמאפשר לנו לחשוב קצת אחרת, תכונה זו מעידה על גמישות אישיותית וחיבור פנימי. אדם יצירתי מסוגל לתמרן בסיטואציות מורכבות, לגלות דינמיות וחשיבה אחרת. יצירתיות יכולה להתבטא ביצירה של אומנות או ביצירתיות בכישורי החיים ודרך חשיבה מטאפורית.

חיוניות– ויטליות, הכח המחייה שלנו, חיוניות היא מנוע לצמיחה ותשוקה לחיים. חיוניות מצביעה על השילוב של בריאות נפשית ופיזית וחיים מאוזנים.

סקרנות– “סקרנות היא אחד מהמאפיינים העיקריים של אינטלקט גבוה” (סמואל ג’ונסון) סקרנות היא מנוע לגדילה למידה, זהו הרעב של הנפש לידע והיא תכונה מאד חשובה, לפעמים אף יותר מחכמה.

תכונות שליליות

תכונות שליליות יכולות להיות תכונות חיוביות שיצאו מאיזון ונוכחות באופן קיצוני אצל האדם, או לחלופין תכונות הופכיות לאלו שציינו מעלה. תכונה נחשבת לשלילית כי התרבות שלנו הגדירה אותה כך וגם במקרה הזה הבנת ההקשר היא חשובה, למשל בתרבויות מסוימות לשחרר גז בתום ארוחה גורם לנו לייחס לאדם תכונה שלילית של גסות, ואילו בתרבויות אחרות אדם זה ייחשב למנומס וכזה המכבד את מארחיו. ישנן תכונות שבאופן מובהק גורמות לבני האדם להרגיש רע או לסובבים אותו ועל כן הן נחשבות שליליות.

אלו כמה מהתכונות השליליות הבולטות:

קמצנות או רכושנות– נובעת מפחד, פחד שלא יישאר לי, תודעת חסר. תכונה זו מתפתחת הרבה פעמים עקב מחסור בילדות או הפנמה של התנהגות ההורים.

יהירות– ההפך מענווה. מתקשרת לרברבנות, לפעמים יהירות נובעת דווקא מתוך חוסר ביטחון.

גסות– התנהגות גסה לעיתים קרובות מקבלת גוון אלים אך לא בהכרח, יש אנשים עם נטייה להתנהג באופן גס רוח אך מבפנים הם מאד רכים. שפת גוף או התבטאות באופן גס יכולים להעיד על תכונה של גסות וחוצפה. אדם גס יכול להרתיע אחרים לפעמים בשל חוצפתו וחוסר כבוד לאחר. תכונה זו מתקשרת לבוטות ומוחצנות.

קוצר רוח– קושי להמתין, תכונה שמקשה מאד על החיים עם היא נוכחת באופן משמעותי. מי שחסרה לו סבלנות יתקשה להתמודד עם אתגרים שונים בחיים הדורשים אורך נשימה, המתנה וריכוז.

עקשנות-  תכונה זו יכולה להיחשב חיוביות במידה מתונה ניתן לכנות אותה נחישות, אך כאשר העקשנות נוכחת באופן לא מוגזם היא יכולה להעיד על נוקשות מחשבתית וקושי לשחרר.

קנאות – לפעמים הנטייה האנושית לחשוב שאם האחר מקבל משהו טוב, אז זה יגרע ממני. ובכן, זו סוג של תפיסה שגויה. קנאות במידה מתונה היא לגיטימית אך כאשר הקינאה מנהלת את האדם ומשתלטת עליו, למשל במערכת יחסים הדבר יכול לזרוע הרס של העצמי ושל האחר.

רגזנות– נטייה להתעצבן בקלות, מעידה על מוצפות רגשית או קושי בניהול כעסים ורגשות עזים. כאשר יש תקופה בה משהו מפריע או מטריד יהיו אנשים שייטו להביע זאת ברגזנות וחוסר סבלנות. כעס הוא רגש לגיטימי שנמצא אצל כולם, כאשר הכעס יוצא מאיזון ויש יצר תוקפנות מוגבר לפעמים זה יכול לנבוע ממקור רגשי מודחק שהאדם לא נמצא איתו בקשר.

נוקשות– חשיבה גמישה מאפשרת לנו לתמרן טוב יותר בתוך סיטואציות חיים מורכבות. נוקשות אישיותיות יכולה להקשות על האדם לחיות באופן מלא ורחב ומצרה את תפיסת העולם. נוקשות רגשית יכולה לנבוע מחרדה ופחד מאיבוד שליטה.

חשוב להכיר את עצמנו

לכל אחד מאיתנו יש יכולת לזהות אצלו את רוב התכונות באופנים ומידות שונות. בריאות נפשית טובה היא כזאת המשלבת באופן בריא ומאוזן תכונות שונות ומגוונות. חשוב שנהיה בקשר עם כל החלקים שלנו, האישיותיים והרגשיים על מנת שנוכל להבין ולהכיר את עצמנו טוב יותר וגם את הסיבות בגללן פיתחנו תכונה מסוימות על פני אחרות. תכונה אישיותית משרתת צרכים ומשאלות שלנו ואם נבין את ההקשרים טוב יותר הקשר שלנו עם עצמנו ייטיב ונוכל לשנות דברים בעצמנו.

טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לנו להכיר את התכונות שלנו ולהבין את המקור הנפשי שלהן, אם נרצה להשתנות, להכיל את עצמנו טוב יותר לדעת להרגיע חרדה או להתמודד עם תקופות קשות טוב יותר חשוב שנדע לזהות ממה האישיות שלנו מורכבת ואת הסיבות של המבנה הזה.

hiburim

פסלי אבן המייצגים תכונות אופי חיוביות ושליליות

רוצים לדבר איתנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן