תלישת שיער כפייתית בילדים – מהן הסיבות ואיך נוכל לפתור את הבעיה?

שמתם לב להתעסקות מוגזמת של הילד בשיער? הילדה תולשת שיערות, מכניסה אותן לפה ונושכת אותן? תלישת שיער כפייתית, טריכוטילומניה, הינה הפרעת שליטה בדחפים המאופיינת בחוסר היכולת לשלוט בדחפים, והיא עשויה להתפתח ולבוא לביטוי באיבוד ניכר ומאסיבי של שיערות, בקשיים רגשיים, בליקויים חברתיים או תפקודיים, ובמקרים מסוימים אף להגיע למצב בו נמנעת צמיחה מחודשת של השיער.

תלישת שיער כפייתית בילדים

טריכוטילומניה היא הפרעה טורדנית כרונית הנפוצה במיוחד בקרב ילדים בגילאי 7-14. נתונים סטטיסטיים מצביעים על העובדה כי התופעה שכיחה פי שבעה בילדים, בהשוואה למבוגרים.

טריכוטילומניה בילדים עלולה להיגרם פעמים רבות כתוצאה מביטחון עצמי נמוך, חרדה או מחשבות טורדניות. לעיתים, תלישת השיער היא הבעת קושי רגשי של הילד אשר אין באפשרותו להביע בדרך אחרת.

במקרים רבים, חשים הסובלים מטריכוטילומניה דחף להתעסקות קבועה נוספת, מעין “טקסים התנהגותיים”, לפני ולאחרי תלישת השערה. הם יחפשו בידיהם אחר שיערות המרגישות בולטות או שונות, לאחר פעולת התלישה ינשכו את שורש השערה או יחככו אותה על שפתותיהם או בפניהם.

היפוך הרגלים עבור טריכוטילומניה בילדים

אחת הגישות המובילות כיום לטיפול בטריכוטילומניה, היא טיפול לשינוי הרגלים (HRT – Habit Reversal Training). טיפול HRT הינו פסיכותרפי באופיו, בעל יעילותו מוכחת, והוא מורכב מארבעה שלבים עיקריים:

  1. אימון למודעות
  2. פיתוח תגובה מתחרה למשיכת ותלישת השיער
  3. הקניית מוטיבציה מתאימה להיענות לטיפול
  4. שיטות להרפיה עצמית, להפגת הצורך בתלישת השיער ובתגובה המתחרה

אימון למודעות

על מנת להתחיל ולטפל בהפרעה, עלינו בראש ובראשונה לדעת לזהות את הגורמים המביאים לתלישת השיער ובכך לאפשר שליטה עצמית גבוהה יותר. המטרה בשלב האימון למודעות היא זיהוי ואיתור הרקע לכל אירוע של תלישת שיער, באיזו סיטואציות או מצבים רגשיים עולה הדחף? מהן התחושות הפיזיות המתעוררת לפני פעולת התחושה?

 

פיתוח תגובה מתחרה

זהו לב הטיפול לשינוי הרגלים. המטפל והמטופל יבחרו יחד תגובה מתחרה למשיכת השיער, פעולה או הרגל אלטרנטיבי אותו יבצע המטופל בכל פעם בה יעלה בו הצורך בתלישת שיער.
בשלב זה, יתרגל המטפל ויקנה את הכלים ליישום נכון של התגובה המתחרה בעת הצורך. בליווי המטפל, יתרגל המטופל שימוש בתגובה המתחרה בעת שיוצגו לו סממנים מקדימים לאירוע תלישת שיער.

מוטיבציה להיענות לטיפול

משפחה ומעגל חברתי תומך יכולים להוות נכס חשוב בטיפול, לכן נוכחות של הורה או בן משפחה נוסף בטיפול עשויה לעזור ולייעל את תוצאותיו.
המטפל ידריך את המלווה אודות טריכוטילומניה ויאמן אותו לעזור למטופל ביישום תכנית הטיפול. המלווה ילמד לציין ולשבח את המטול בכל יישום מוצלח של תגובה מתחרה ובכך יקדם את השימוש בתגובה המתחרה ויעניק את המוטיבציה הנדרשת להצלחת הטיפול.

שיטות להרפיה עצמית

במהלך הטיפול ירכוש הילד כלים ושיטות להרפיית מתחים ולחצים ולפיתוח שליטה עצמית גבוהה, כך שידע להימנע ממצבים נפשיים שליליים המעוררים את הדחף לתלישת השיער או לשימוש בתגובה המתחרה.

CBT

שיטה זו לשינוי הרגלים משולבת בדרך כלל במהלך טיפול CBT ( קוגניטיבי – התנהגותי). המטפלים במכון חיבורים בונים תוכנית טיפולית המשלבת מספר גישות ולוקחים מכל גישה את הכלים טיפוליים המתאימים המאפשרים את השינויים הבאים:

שינוי בהרגלי התלישה

שינוי מחשבתי בהתמודדות עם לחץ ודחף

שינוי באופן שבו מביעים רגשות ו”מדברים” את הקשיים הרגשיים הקיימים החוצה מול המשפחה והחברים.

שינוי בערך העצמי

לשיתוף הכתבה >>
שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print