fbpx

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

אנו נותנים שירות ב- תל אביב   חולון   רעננה   ראשל”צ   פתח תקווה   ירושלים

תקיפה מינית

כותב:
תוכן עניינים

” זה כבר גדול יותר מכל דבר אחר. זה חי מולי, מאחורי, לידי, בתוכי כל יום. לוח הזמנים שלי מוכתב על ידי זה, ההרגלים, המוזיקה שלי”. (דייזי וויטני, The Mockingbirds)

תקיפה מינית היא התנהגות אנושית אלימה של ביצוע מעשים מיניים בכפייה לה עשויות להיות השלכות הרסניות על הגוף והנפש של הנפגע או הנפגעת.

אם עברת תקיפה מינית, חשוב לזכור שזו לא אשמתך וזה לא מצב תקין שאדם אחר יכפה עליך לעשות משהו שאינך שלם איתו או מוכנה אליו.

איך אפשר להשתקם ולמי לפנות לעזרה?

מהי תקיפה מינית?

תקיפה מינית היא חוויה טראומטית והרסנית שיכולה להיות בעלת השפעות ארוכות טווח על הרווחה הרגשית והנפשית של האדם. תקיפה מינית מתרחשת כאשר מעשים מיניים נכפים על מישהו ללא רצונו. תקיפה מינית נחשבת לצורה של אלימות מינית, וכוללת מגוון רחב של התנהגויות מיניות אלימות שיכולות להגיע מאיש זר או קרוב.

איך תקיפה מינית עלולה להשפיע על הגוף והנפש?

לא ניתן יהיה להקיף ולתאר במאמר זה את עומק ומגוון ההשלכות הקשות של תקיפה מינית על הנפש והגוף של הנפגע. נוכל רק לתאר את ההשלכות הידועות והמוכרות אצל קורבנות רבים.

כל אחד עשוי להגיב אחרת לתקיפה מיניות וחשוב לזכור שכל רגש חוויה או מחשבה הם לגיטימיים לאחר האירוע המטלטל ויש להם מקום:

חוויית פחד:

פחד מלהיות לבד ופחד מפגישה עם הפוגע. דמות הפוגע עלולה להיחרט בתודעה ולעורר הרבה אימה גועל או חרדה.

חרדה:

תחושה כללית שאופפת את האדם של חרדה או תחושה שמשהו רע עומד לקרות שוב. תחושת חוסר בטחון או קושי להרגע.

דיכאון:

עלול להופיע עצב עמוק חוסר תקווה דכדוך ואובדן היכולת להנות מדברים.

הכחשה והלם:

עלולות להופיע שאלות כמו, ‘האם זה באמת קרה לי?’ או ‘למה דווקא לי?’, ולהרגיש שאתה לא מסוגל לעכל את מה התרחש ולהסכים שזה אכן קרה לך.

בושה ואשמה:

קושי לבטא במילים את אירוע התקיפה, חוסר יכולת לשחזר ולתאר את האירוע מתוך פחד מביקורת או אשמה. הקושי לבטא את הכאב הזה ותיאור המקרה עלול להקשות במתן עדות בתלונה במשטרה ולעיתים קרובות דורש סיוע של אדם קרוב.

ירידה בהערכה עצמית:

עלולים לאבד את תחושת הערך והבטחון העצמי לחוש מחוללים ומבוזים לא ראויים “מלוכלכים”.

צורך להתבודד:

אולי תרצה להיות לבד, ולבודד את עצמך ממשפחה וחברים.

פלאשבק או סיוטים חוזרים על התקיפה:

זיכרונות ותמונות חודרניות מהאירוע עלולים לחזור ולהציף גם בעת השינה.

קושי לתת אמון:

יכול להיות שכבר האמון שניתן פעם באחר עלול לאבד לאחר אירוע כזה, גם בקרובים ביותר.

תנודות חדות במצב הרוח:

כעס שעלול להפוך לשמחה ועצב לזעם, כל אלה עלולים להתרחש בזמן קצר בגלל חוזר היציבות הרגשית.

ניתוק ודיסוציאציה:

בגלל הקושי לשאת בגוף את הזיכרון הקשה לפעמים נוצרת תחושת ניתוק מהגוף. זה יכול לקרות במצבים של מגע מיני או מצבים אחרים שמעוררים את הטריגר.

הימנעות מאינטימיות:

יכול להתפתח פחד ורתיעה ממגע ואינטימיות עם אדם אחר, במקרים כאלה חשוב לא להפעיל לחץ לא שלך על עצמך ולא מצד הפרטנר, אלו דברים שעשויים לקחת זמן לרפא.

תקיפה מינית PTSD  וההשפעות

אצל רבים מהקורבנות שעברו תקיפה מינית נוצרת תסמונת דחק פוסט טראומתית (PTSD) או במקרים בהם הפגיעה המינית חזרה על עצמה עלולה להתפתח פוסט טראומה מורכבת (CPTSD). התסמינים וההשפעות של מצב נפשי זה עלולות להיות:

חרדה ועוררות מוגברת של מערכת העצבים:

לאחר פגיעה מינית הנפגע עלול להרגיש שהוא נמצא בסכנה גם כשאינו מצוי בה, לחוש חרדה פעמים רבות ביום, ולהיבהל מגירויים קטנים.

התקפי חרדה:

מגיעים בלי התראה מוקדמת לרוב ומלווים בתסמינים גופניים שונים ועוצמתיים כמו הזעה דפיקות לב מואצות קשיי נשימה רעד ועוד. האדם עלול לחוות התקף לאחר טריגר שהחזיר אותו לחוויה של אירוע התקיפה המינית ולעורר את התסמינים לצד מחשבות מפחידות וקשות.

סיוטים וקשיי שינה:

תמונות קולות ריחות או תחושות שחוזרות מאותו אירוע עשויות לצוף בלילה בגלל הקושי של הנפש לעבד אותן בזמן הערות.

הרגלי הימנעות וחוויית צמצמום:

עוצמת הזיכרון הפולשני התמונות והתחושות המטרידות חוזרות ולא מאפשרת מנוחה. מצבים שונים עלולים לעורר את הטריגר כמו הליכה פשוטה למכולת ופגישה אקראית עם זרים, לכן עשויה להתפתח הימנעות מפעילויות שונות או יציאה מהבית שרק הולכת ומחמירה בהרבה מקרים.

מה עליי לעשות אם הותקפתי מינית?

לא באשמתך

ראשית חשוב לשנן היטב את המשפט הבא: תקיפה מינית היא איננה באשמתך. תקיפה מינית היא משהו שקרה לך, זוהי אינה תוצאה של מי שאתה או משהו שעשית, גם אם היית שיכורה וגם אם התלבשת באופן מסויים אין זו עילה לתקיפה מינית ולא ניתן בשום אופן להעביר אלייך את האחריות. תקיפה מינית נובעת ממעשים של אחר שבחר להתנהג אליך באופן הזה ולהפעיל עליך כוח ושליטה.

לשתף עם אדם שאת סומכת עליו

זה יכול להיות קשה, אבל שיתוף הוא ממש הכרחי לתהליך ההחלמה. זה יכול להיות כל אדם שאת יודעת שיוכל לתמוך בצורה הטובה ביותר, הורה, אחות מורה, חברה.

קיימים קווי חירום המיועדים לעזור במקרים אלה שאפשר לפנות אליהם מידית בדיסקרטיות.

קבלת עזרה רפואית

אם חווית תקיפה מינית, חשוב לפנות מיד לטיפול רפואי, גם לצורך טיפול והתאוששות וגם לצורך איסוף ראיות למקרה שתבחרי להגיש תלונה.

לשקול לגשת למשטרה

הפנייה למשטרה היא לא פשוטה, אם יש באפשרותך להתייעץ עם עורך דין ולהיות מלווה בתמיכה של אדם קרוב זה יהיה מצוין. ההחלטה לפנות להגיש תלונה היא מורכבת ויכול להיות שתצטרכי זמן על מנת לעשות את הצעד. מעל לכל חשוב שתקבלי את ההחלטה הנכונה עבורך. כמו כן, מומלץ לרשום מראש את כל מה שאת זוכרת על האירוע כדי שבשעת לחץ אל מול גורם משטרתי יהיה לך יותר קל לדווח.

סמכי על עצמך

אם מישהו תקף אותך, ייתכן שאתה לא מרגיש בטוח לגבי מה לעשות הלאה, אולי את מבולבלת וחשה אשמה ובושה. סמכי על האינסטינקטים שלך. זכרי שזה אף פעם לא מצב תקין שמישהו יתקוף אותך לא משנה באיזה מצב ובאילו נסיבות.

דרכי טיפול

אנשי טיפול מוסמכים ומקצועיים יודעים שמתוקף תפקידם עליהם לנקוט ברגישות גבוהה ובאמפתיה מתוך הכרה בכך שחווית כל תקיפה היא ייחודית ובעלת תוקף. אם החלטת להתחיל טיפול רגשי לעיבוד התקיפה המינית חשוב מאד לבחור מטפל מוסמך ואף מומלץ שהנושא יהיה תחום ההתמחות שלו. ישנם סוגי טיפול שונים ומעל לגישה הטיפולית חשוב יהיה לעבור טיפול אצל מטפל שמעורר בך אמון ותחושת בטחון. אלו סוגי הטיפול שיכולים להתאים לטיפול בפגיעות מיניות:

EMDR:

טיפול שיכול להתאים בעיבוד של פוסט טראומה ונמצא יעיל בכך. הטיפול ניתן על ידי מטפלים בעלי הכשרות אקדמיות בלבד ומשתמש בגירוי בילטרלי על מנת לאחסן מחדש את הזיכרון הטראומתי ולהקהות אותו כדי שאפשר יהיה לפגוש אותו יותר בקלות. גירוי בילטרלי מופעל כאשר המטופלת מתבקשת להזיז את עיניה מצד לצד בזמן שהמטפלת עוזרת לה לפגוש שוב את הזיכרון הקשה, פעולה זו עושה עיבוד מחדש לזיכרון על מנת להקהות אותו.

טיפול בהבעה ויצירה:

טיפול שנעזר בכלים של אומנותיים על מנת לעבד את החוויה הקשה שנצרבה בגוף ולפעמים קשה לתת לה מילים. המטפלת מאפשרת מרחב לביטוי, ועוזרת למטופלת לחבר מחדש את השברים בדרכים השלכתיות דרך דימויים ומטאפורות. לדוגמא, עבודה עם בקבוק שבור לכדי פסיפס על מנת לאחות את הנפש הפצועה.

CBT:

טיפול זה יכול לעזור בצורה ממוקדת אך לא פחות מעמיקה בהתמודדות עם התסמינים שיכולים להופיע בעקבות הטראומה, למשל חרדה או דיכאון. הטיפול עושה שימוש בהתבוננות במחשבות והאמונות של המטופלת על מנת להבין מחדש את ולארגן את הבלבול וההצפה הרגשית שעשויה להתרחש בעקבות התקיפה. כמו כן, ניתנים למטופלת כלים ליום יום שישמשו כגלגלי הצלה להרגעה וויסות ברגעים קשים. דרך טיפולים מתקדמים של CBT המטופלת לומדת לפתח חמלה לעצמה ולמה שעברה שיכולה להועיל בריפוי הפצע הפנימי. טיפול זה יכול להתמודד בהצלחה גם עם דפוסי ההימנעות שיכולים לצוץ בעקבות פוסט טראומה.

לסיכום

תקיפה מינית היא חוויה קשה לעיכול ובלתי נתפסת. הכי חשוב הוא לא להשאר לבדך, להקיף עצמך בתמיכה ככל הניתן לעבד את החוויה ולשתף את מי שאת סומכת עליו.

בעזרת תהליך טיפולי תומך במרחב בטוח שניתן על ידי מטפל מוסמך אפשר להקל על הכאב וללמוד דרכים להתמודד שיוכלו לעזור באיחוי הפצע.

בעלים ומנהלת מכון חיבורים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. מעל 15 שנות נסיון בטיפול בחרדה בגישות ממוקדות.

שאלות ותשובות

מקורות

 

https://au.reachout.com/articles/what-is-sexual-assault

https://www.1202.org.il/local/telaviv/information/what-is/mental-effects

במיוחד בימים מורכבים אלו המומחים שלנו כאן עבורך.

להתאמה אישית של טיפול ממוקד ומחזק

אנחנו כאן בשבילכם

אין סיבה לסבול, השאירו פרטים ואנו נחזור אלייך עם מידע על טיפול מתאים

התחל/י צ'אט
💬 כיצד אוכל לעזור לך?
היי, שמי דורי ממכון חיבורים. כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן