• 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ
  • 072-2172234
  • תל אביב | חולון | רעננה | ראשל"צ

הילד לא רוצה ללכת לגן או לבית הספר? – איך מתמודדים עם חרדה חברתית בילדים

ילדים ובני נוער הסובלים מחרדה חברתית, חוששים באופן מוגזם ממצבים חברתיים ונמנעים מהם ככל שביכולתם • בטיפול בחרדות במכון חיבורים, יכולים הילדים לזהות את דפוסי החשיבה השליליים, לגבור עליהם, ולרכוש כלים להתמודדות חברתית מוצלחת

הילד לא רוצה ללכת לגן או לבית הספר? – איך מתמודדים עם חרדה חברתית בילדים

שנת הלימודים החלה רק לא מזמן, אבל נראה שעבור הילד שלכם היה זה דיי והותר. בכל בוקר מחדש הוא שולף סיבה אחרת: פעם הוא אינו מרגיש טוב, פעם אחרת הוא עייף מדי, ופעם נוספת הוא מביע את דעתו כנגד כל ממסד חינוכי בישראל. בכל הזדמנות ובכל דרך, הילד מנסה להימנע מלהגיע לבית הספר.

בגילאים נמוכים יותר ההימנעות באה לביטוי באופן שונה. בגילאי הגן, הילד עשוי לבכות ממושכות ולהיצמד להורה על מנת להימנע מפרידה, דבר שעלול לגרום, לכם ההורים, ללחץ ולרגשות אשם.

על אף שקיימות מספר סיבות העשויות לגרום לילדים להימנע מלהגיע אל הגן או אל בית הספר, אחת הנפוצות והבולטות שבהן היא חרדה חברתית.

ילדים ובני נוער הסובלים מחרדה חברתית, נוטים לדאגה ולפחדים מוגזמים כאשר הם באים במצבים חברתיים או במצבים בהם הם נדרשים לבצע משימות בפני אנשים. ילדים אלו חשים תמיד “על הכוונת”, תחושה המעוררת בהם מודעות עצמית מוגזמת ופחד מפני דברים שליליים שאחרים עלולים לחשוב עליהם. מחשבותיהם טרודות באופן מוגזם בחששות מביצוע מעשה כלשהו, אשר חלילה יתפרש כמביך או בלתי רצוי בעיני החברה.

אל חרדה חברתית בגילאי הילדות והנוער, עשויות להצטרף בעיות נוספות, בהן ביצועים לימודיים נמוכים בבית הספר, ביטחון עצמי ירוד, קושי בפיתוח ובשימור חברויות ונטייה גבוהה לדיכאון.

כיצד נוצרת חרדה חברתית?

מספר גורמים מקדימים עלולים לעורר ולהביא לחרדה חברתית. החרדה עשויה להתפתח בפתאומיות לאחר מתח אישי או חווית השפלה חברתית, או לחלופין, להתפתח באופן איטי ומדורג לאורך זמן עקב התנסויות וחוויות שרוכש הילד בדרכו.

באילו סיטואציות באה החרדה לכדי ביטוי?

ישנם שני סוגי מצבים עיקריים בהם החדרה מתבטאת: סיטואציות מבוססות ביצוע (דוגמת דיבור בפני קהל, הופעה בפומבי, השתתפות בשיעורים) וסיטואציות מבוססות קשר אנושי (דוגמת ניהול שיחה עם חברים לכיתה, השתתפות באירועים חברתיים ועבודה בקבוצות). אחדים מהילדים ובני הנוער יחששו מהתנסות באחד מסוגי המצבים בלבד, בעוד אחרים ימנעו ממנעד רחב של סיטואציות חברתיות.

מה חשים הילדים הסובלים מחרדה החברתית?

מחשבותיהם של ילדים הסובלים מחרדה חברתית טרודות באופן מתמיד. הם נוטים לשחזר בראשם שוב ושוב אירועים בהם הם חשו שנהגו באופן לא נכון, אף שמדובר בתחושה אישית שלהם בלבד. מחשבותיהם השליליות מלוות אותן ומונעות מהן לקחת חלק בסיטואציות חברתיות.

ברגעי החרדה גופם גם הוא פועל באופן שונה. הם חשים בדופק הולך ומואץ, בכאבי בטן, בהזעת יתר, רעד ועוד. ילדים צעירים יותר עשויים גם לבכות או לחוות התקפי זעם.

כיצד מומלץ להתמודד עם חרדה חברתית?

חרדה חברתית היא תופעה נפוצה בקרב ילדים ובני נוער, אך עם זאת, חרדה אשר נותרת ללא טיפול והתייחסות מקצועית עלולה ללוות את הילד גם בבגרותו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) לילדים הוא שיטה אפקטיבית אשר עוזרת להפיג חרדות בילדים ובנוער, בתהליך ממוקד, קצר מועד וענייני.

שיטת הטיפול מתמקדת בקשר בין המחשבות, והתחושות אותם חווים הילדים לבין הפעולות בהן הם בוחרים לנקוט.

הטיפול יעזור לילדך לאתר דרכי חשיבה שליליים ומזיקים, לבחון מחדש אירועים בהם נעשה שימוש בדרכי החשיבה השליליים והבלתי מועילים, וכן להתגבר על מכשולים בכדי להגשים את הרצונות והשאיפות הפנימיות.

מכון חיבורים מורכב מצוות רב תחומי המומחה בטיפול בילדים, מתבגרים והורים. אנו מתאימים את סוג הטיפול לצרכיו הספציפיים של כל מטופל.

מעוניינים להתייעץ עמנו ולדעת יותר על התמודדות והתגברות על חרדה חברתית בילדים ובבני נוער? כתבו לנו או צרו עמנו קשר עוד היום.

לשיתוף הכתבה >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב print
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support